Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 669257 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1710 dnia: 26 Luty 2018, 17:58:39 »
Ty chyba byłeś u mnie niedługo po moich początkach zabawy z kawą
Byłem i jak pamiętam, to jeszcze dość długo borykałeś się z poprawnym zaparzaniem. Dlatego nie widzę  problemu w rozwiązaniach prostych i skutecznych. Może gdybym od czegoś takiego jak driper oxo  zaczął nie używałbym teraz w ogóle v60.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1711 dnia: 26 Luty 2018, 19:06:21 »
Czołem,
mam banalny z pozoru problem z przepływem wody przez filtr w V60. Niezależnie od grubości mielenia (oczywiście w granicach rozsądku), kawy i dozy, przy próbie uzysku zarówno 250 jak i 300g naparu, woda w filtrze przestaje przepływać w okolocach 210/220g uzysku. Dziwi mnie że zatrzymuje się zawsze przy podobnej ilości niezależnie od grubości mielenia, i dozy kawy.   Czy według Was może to być spowowodowane zapychaniem filtra przez pył? Używam młynka Porlex Tall. Jakieś pomysły?

Prawdopodobnie jesteś "szczęśliwym" posiadaczem filtrów Hario nowej generacji, a młynek nie ułatwia zadania. Może przy spowolnieniu ekstrakcji spróbuj ją pobudzić przez podniesienie filtra z zawartością i opuszczeniu go w dripper. Zwykle taki zabieg pomaga wznowić ekstrakcję.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1712 dnia: 26 Luty 2018, 19:16:16 »
A ja robiłem już 3 przelewy na nowych filtrach do v60 (te z uszkiem) i obyło się bez płaczu ;P

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1713 dnia: 26 Luty 2018, 23:03:30 »
Ja jadę na nowych już chwilę i bez problemu 400-500ml przelewam. Tylko do mielenia m47 używam.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1714 dnia: 26 Luty 2018, 23:05:42 »
Byłem i jak pamiętam, to jeszcze dość długo borykałeś się z poprawnym zaparzaniem.
Bo parzyłem na kranówie :D znowu zacząłem używać Kryształu i ciężko mi przeparzyć, odzwyczaiłem się od Wilfy i ciężko mi idzie ustawianie jej... Nawet niedawno miałem takie same problemy, woda z kranu była problemem... Teraz muszę tylko jakoś filtr w tajemnicy zainstalować i będzie łatwiej, bo nie będę musiał za wodą biegać. Nawet w pracy będzie łatwiej, bo nie będę musiał Kryształu marnować.

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1715 dnia: 27 Luty 2018, 09:16:21 »
Jak tak wszyscy o tym krysztale to chyba z ciekawości spróbuję... Gdzie się @siewcu w niego zaopatrujesz we Wrocku, bo ja go jeszcze nie namierzyłem?

Offline fibre_fibre

  • Wiadomości: 2
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1716 dnia: 27 Luty 2018, 10:13:17 »
@donkiszot
Wlewam 250 lub 300 (przy odpowiedniej dozie kawy do ilosci wody) i po otrzymaniu 210g naparu pozostale 40 lub 90g zostje w filtrze. Oczywiście kapie powoli ale wiadomo ze nie o to chodzi.

@WS co masz na myśli mówiąc o nieszczęściu posiadania filtrów hario nowej generacji? Co z nimi nie tak? Podnoszenie filtra wydaje się trochę spartańską metodą:)

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1717 dnia: 27 Luty 2018, 11:09:45 »
@Domes ja kupuję w Galerii Dominikańskiej w Carrefour, ale jak jest gdzieś bliżej nieszczęsnego Psiego Pola to będę wdzięczna za info, bo nie mam samochodu.  :sciana:
"Find what you love and let it kill u"

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1718 dnia: 27 Luty 2018, 11:18:38 »
Jak tak wszyscy o tym krysztale to chyba z ciekawości spróbuję... Gdzie się @siewcu w niego zaopatrujesz we Wrocku, bo ja go jeszcze nie namierzyłem?
Ja mam akurat w sklepie po drugiej stronie ulicy :P Ale ponoć w Carrefourze jest, jak masz gdzieś blisko to podjedź. Albo małe osiedlowe sklepiki.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1719 dnia: 27 Luty 2018, 17:04:20 »
@WS co masz na myśli mówiąc o nieszczęściu posiadania filtrów hario nowej generacji? Co z nimi nie tak? Podnoszenie filtra wydaje się trochę spartańską metodą:)

Była już dyskusja o podobnych filtrach:http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2811.0. A podnoszenie filtra może i jest spartańskie, ale dosyć skuteczne i stosowane od lat.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1720 dnia: 06 Marzec 2018, 11:53:22 »
Czy ktoś pamięta na którym kliku od przodu mielił kawę mniej więcej pod V60? :)
Ja aby zmieścić się z czasem zszedłem już do 9 kliku ( 16g, 250ml ), a ponieważ czas zamknął mi się w przedziale 3:30 następnym razem spróbuję 8 klik na tym młynku.
Mam wrażenie, że schodzenie w dół liczbowo z klikami jest spowodowane większym pyleniem tego młynka i prócz olbrzymich cząsteczek kawy pojawiają się te małe które wpływają na spowolnienie procesu.  I zastanawiam się nad użyciem jakiegoś sitka, żeby pozbyć się najdrobniejszych cząstek, które może są winą wolniejszego przepływu. Z drugiej strony jednak,  recenzja sit Kruve uwidoczniła, że właściwie na smak kawy znakomite znaczenie mają duże cząstki które stają się niedoparzone.

Fajnie że mam już V60 i mogę coś bardziej poeksperymentować i z młynkiem i z czasem i z czajnikiem i z ręką i ze stoperem :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Kuba

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60, Phin
  • Młynek: Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1721 dnia: 09 Marzec 2018, 12:09:54 »
Ostatnio moje ulubione połączenie moccamaster + v60-01 Moca kończy polewanie w 2:30 Pasuje idealne ale musi być to jednak taki z wpuszczonym stożkiem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1722 dnia: 09 Marzec 2018, 18:16:35 »
:brawa: :ok:

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1723 dnia: 10 Marzec 2018, 11:39:10 »
A jak trzyma temperaturę to maleństwo?

Offline Kuba

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60, Phin
  • Młynek: Wilfa Svart CGWS-130B
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1724 dnia: 10 Marzec 2018, 17:26:34 »
Ok 92 stopni przez całe polewanie. Bardzo stabilne urządzenie jeśli chodzi o parametry.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi