Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 668139 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1695 dnia: 25 Luty 2018, 21:07:01 »
A może być i to :) Do V60 więcej gotowych przepisów, takich mało kto używa, żeby podpowiedzieć co zmienić. Ale jak mi teraz fotki załadowało... Zrób chłopie zalewajkę, nie będziesz się wkurzać i łatwo zrobisz smaczną kawę. A jak nie chcesz fusów to french press, bardzo fajne jak się nie ma czasu na polewanie.

Offline baconp

  • Wiadomości: 16
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1696 dnia: 25 Luty 2018, 21:16:06 »
A jakich fiłtrów używacie?
Zobaczymy jakie będą czasy jak przyjdzie drip. Sądziłem że powinno się tak samo przelewać, w końcu i tak ten sam papierowy filtr będzie.
Temp mierzę termometrem, nie używam wody z expressu ciśnieniowego. Zalewajkę piłem od lat, ile można pić gorzkiej kawy:), wolę się wkurzać aż mi wyjdzie niż odpuścić. Tą samą kawę piłem w coffedesk i po prostu mi posmakowała, pierwszy raz piłem inną kawę niż gorzka
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2018, 21:27:05 wysłana przez baconp »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1697 dnia: 25 Luty 2018, 21:31:06 »
Do tego drippera z chin to może być trochę problem wsadzić taki zwykły filtr, ale jak trochę inaczej pozaginasz, to pewnie da radę.  Czy to da zadowalające efekty nie wiem. Wygląda, że ma inny kąt niż v60, więc filtry Hario też nie do końca mogą pasować. Szczerze powiedziawszy, to przy tym kącie ze zdjęcia, to chyba najlepiej pasowałyby filtry Brewisty.

Co do przemiału to jeśli młynek działa dobrze i żarna są w dobry stanie i prawidłowo założone, to tak długi czas przelewania może być związany z użytymi filtrami. Spróbuj może z filtrami Meltty.
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2018, 21:46:08 wysłana przez krystians »

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1698 dnia: 25 Luty 2018, 21:37:46 »
Masz nivonkę więc po co se życie komplikować??! Kup se mały frenchpress za 15-20zł i rób kawę jak należy.

A tak poza tym... Czy naprawdę kupno plastikowego drippera za 15-25zł i trochę filtrów za kolejne 10zł to aż tak straszny wydatek by szukać alternatyw na aliexpressach?? Matko jedyna. Nie czaję.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1699 dnia: 25 Luty 2018, 21:43:25 »
ten sam papierowy filtr będzie
Ten sam filtr, a jakiej on jest marki?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1700 dnia: 25 Luty 2018, 22:13:27 »
A tak poza tym... Czy naprawdę kupno plastikowego drippera za 15-25zł i trochę filtrów za kolejne 10zł to aż tak straszny wydatek by szukać alternatyw na aliexpressach?? Matko jedyna. Nie czaję.

Nawet aż tak rozrzutnym być nie trzeba ;) 9 zeta i jest:
https://www.garneczki.pl/produkt/dripper--filtr-do-kawy-roz--4-fackelmann,14507

Offline baconp

  • Wiadomości: 16
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1701 dnia: 26 Luty 2018, 13:51:14 »
Czytam wczesniejsze posty i już wiem ze filtry są V albo \_/ . Jak rozróżnic filtry na szybszy i wolniejszy przepływ? stożkowe do hario, z płaskim dnem do kalita, czy może brązowy papier ma wolniejszy przepływ, albo postawić na filtr metalowy z taką gestą siatką. W sumie czym się różnia falowane papierowe brewista od tych z płaskim dnem zwykłe papierowe, przeplyw powinien być ten sam z praktyki bo są i tak 3 otwory na dnie a nie jeden duży jak w hario.
Już przeczytałem o sposobie przelewania w odpowiedź #704 i #725
Brewista były chyba w wątku o kalita http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=677.0 Kalita myślę zakupić póżniej, chyba w rosmann plastikowe były za 9zł ,w kaufland fackelman za 16zł

To są moje początki więc zdecydowałem się na ten szklany z ali 25zł,( identyczny za 75zł w google) po obejrzeniu filmiku na YT pt " wybór dripa" gdyż widzę że tu występuje i lepiej trzyma temp jak plastik i wg mnie był podobny do hario, żłobienia i dno. A teraz uświadomiłeś mnie  że jest coś takiego jak inny kąt ( pogubić się można).
W sumie po co przepłacać za hario skoro ta sama budowa wnętrza?. W sumie też nie wiem czy wewnętrzna budowa wpływa na przepływ wody, pionowe żłobienia a zakręcane. Plastikowy był za mały a ja chcę uzyskać 2 kawy z dripa

Frenchpress kojarzy mi się z zalewajką, nie chce już tego
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2018, 13:56:30 wysłana przez baconp »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1702 dnia: 26 Luty 2018, 14:19:49 »
ma inny kąt niż v60, więc filtry Hario też nie do końca mogą pasować.

Będą pasować. Wystarczy zagiąć spaw lekko pod kątem, pod jakim to już trzeba sprawdzić empirycznie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1703 dnia: 26 Luty 2018, 14:28:02 »
Frenchpress kojarzy mi się z zalewajką, nie chce już tego
Jeszcze byś się zdziwił jak dobra kawa może wyjść z FP. A dwie kawy z dripa to żaden problem, w pracy robiłem nawet ponad litr z ekspresu przelewowego i też dało radę...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1704 dnia: 26 Luty 2018, 14:41:54 »
Baconp moim zdaniem, to nie jest najlepszy pomysł zaczynać od takiego dripera w kształcie V. Wymaga on sporo doświadczenia i kontroli. Na początek wg mnie coś jak oxo driper jest proste i skuteczne, na zwykłe filtry trapezowe. Jest od razu zbiornik na wodę i prysznic. Wystarczy wtedy odpowiednio zmielić i zalać wodą o odpowiedniej temperaturze.

French press tak jak kolega radzi, to bardzo proste do opanowania urządzenie, dające bardzo smaczne rezultaty. Żeby całkiem pozbyć się ewentualnych drobinek kawy można przelać przez filtr papierowy.

Filtry oprócz kształcu różnią się strukturą i rodzajem papieru. Najlepsze są takie, które zbyt szybko się nie zapychają.
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2018, 14:54:20 wysłana przez krystians »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1705 dnia: 26 Luty 2018, 15:15:40 »
krystians, Ty chyba byłeś u mnie niedługo po moich początkach zabawy z kawą :) Ja osobiście zaczynałem od V60 i nie narzekam, kupiłem sobie do polewania czajniczek ambition jojo i dało radę. A potem tylko młynek, kawa, woda i czas...

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1706 dnia: 26 Luty 2018, 15:39:33 »
Gdybym na początku przygody wiedział jak dobrą kawę można zrobić we frenchpressie to nie brałbym się za nic innego :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1707 dnia: 26 Luty 2018, 16:09:45 »
Ale zamieszanie. :)

Filtrów jest kilka różnych. Są i V i \_/, ale są i te z płaskim dnem do Kality, po rozłożeniu tworzą koło, od góry patrząc mają falbanki i mniejsze kółko wewnątrz. Są też koła, poskładane w V -- jak do chemexa czy chomkowej rozety. To tak pokrótce, najbardziej standardowe.

Oczywiście, że można naciągnąć filtr na kubek i zaparzyć smaczną kawę -- trzeba tylko mieć dobry filtr, te z jana się zapychają, stąd problem, nie z młynka czy grubości mielenia. Trzeba jeszcze pamiętać, że potrzebne jest odpowietrzenie wnętrza kubka, bo się ciśnienie robi -- dziurka wykałaczką wystarczy.

Brązowe filtry mają inny przepływ niż białe, ale mają też inny aromat -- generalnie nikt, prócz obrońców środowiska, ich nie poleca.

Drippery z tworzywa są lepszym rozwiązaniem jeśli mowa o temperaturze, bo nie trzeba ich rozgrzewać.
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2018, 16:22:30 wysłana przez donkiszot »

Offline fibre_fibre

  • Wiadomości: 2
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1708 dnia: 26 Luty 2018, 17:18:51 »
Czołem,
mam banalny z pozoru problem z przepływem wody przez filtr w V60. Niezależnie od grubości mielenia (oczywiście w granicach rozsądku), kawy i dozy, przy próbie uzysku zarówno 250 jak i 300g naparu, woda w filtrze przestaje przepływać w okolocach 210/220g uzysku. Dziwi mnie że zatrzymuje się zawsze przy podobnej ilości niezależnie od grubości mielenia, i dozy kawy.   Czy według Was może to być spowowodowane zapychaniem filtra przez pył? Używam młynka Porlex Tall. Jakieś pomysły?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1709 dnia: 26 Luty 2018, 17:34:50 »
Wlewasz 250g wody do filtra i uzyskujesz 210g? Czy wlewasz 285g aby uzyskać 250g, a przy 210g się czopuje?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi