Autor Wątek: Taki sobie wymarzyłem...  (Przeczytany 6359 razy)

Offline BobbyEverlast

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Steel UNO PID, Aeropress, Moka
  • Młynek: F4 E Nano, MYM54, Rhinowares
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Marzec 2019, 22:31:11 »
Zapomnij o tym, że jednym młynkiem obsłużysz espresso i alternatywy jednocześnie. Czeka Cię wiele frustracji. Chyba, że rzeczywiście zdecydujesz się na młynek single dose. Lepiej do alternatywy kup jakiś ręczny młynek, a do espresso porządny elektryczny. Właśnie dostałem paczkę z MYM54. Zobaczymy co jest wart. Mądrzy ludzie twierdzą, że jest bardzo w porządku a kosztuje niedużo. Zaoszczędzi Ci masę frustracji i zmarnowanej kawy.
No to niezły zonk bo ze względu na pojemność kuchni chciałem to ogarnąć jednym zakupem a moja lepsza połowa ręcznego młynka nie tyka i pozostaje jej zmielona marketówka...
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2019, 22:34:34 wysłana przez BobbyEverlast »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Marzec 2019, 22:34:11 »
Jest inne wyjście - przemielić 1 - 2 dozy i masz już grubszy przemiał i świeżo zmieloną kawę. Na tym samym młynku.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Marzec 2019, 22:51:05 »
1-2 dozy czyli ile? 20 g? Wystarczy, że to będzie raz dziennie w dwie strony, to 1 kg kawy miesięcznie idzie do kosza. Ja bym wolał pokręcić ręcznym, przynajmniej pod alternatywy. To jest raptem 15 sekund kręcenia rozsądnym młynkiem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Marzec 2019, 22:55:16 »
A może 7 g ? Coś za coś... ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline BobbyEverlast

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Steel UNO PID, Aeropress, Moka
  • Młynek: F4 E Nano, MYM54, Rhinowares
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Marzec 2019, 22:58:59 »
Hej, Hej Panowie! Troszkę błędne założenie bo gdzieś czegoś nie dopowiedziałem! Młynek miałby być ustawiony ok. 2 tygodnie pod moje parzenie i kolejne dwa pod Jej. Nie mówimy o zmianach ustawień w ciągu jednego dnia. I co? Ten Ascaso da radę?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Marzec 2019, 23:06:34 »
Da radę. Da radę też F4 E Nano.
Pozostaje jeszcze rozważenie młynków z zerową lub prawie zerową retencją. Można wybierać między wersją nisko budżetową (Baratza) lub ekskluzywną (Hedone Honne).
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Marzec 2019, 23:15:21 »
Da radę, ale nadal twierdzę, że czymś lepszym będzie wygodniej do espresso.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Marzec 2019, 23:19:47 »
Na początku miałem i-bar 15 (f4e nano) i moja (już teraz) żona dawała radę z ustawieniem, chociaż na początku było ciężko.
Póżniej jak zmienialiśmy młynki i w domu został jedynie Komeś przez ponad miesiąc to nie była zbyt pozytywnie nastawiona, ale po tygodniu mielenia pod espresso przyzwyczaiła się i nie sprawiało jej to problemu. Teraz już mamy Niche, które przy częstych zmianach kaw i metod parzenia sprawdza się wyśmienicie.

W skrócie - żona się nauczy, wystarczy trochę czasu, a najlepiej jak musi zostać z tym sama i ogarnąć.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Marzec 2019, 23:19:51 »
Hej, Hej Panowie! Troszkę błędne założenie bo gdzieś czegoś nie dopowiedziałem! Młynek miałby być ustawiony ok. 2 tygodnie pod moje parzenie i kolejne dwa pod Jej....
Really..??? Już miałem zacząć dawać świetne porady, ale wymiękam...
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2019, 23:23:03 wysłana przez andrzejmakal »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Marzec 2019, 00:15:36 »
Taki młynek pod obie metody? To będzie katorga. Been there, done that. A czy inwestować w PID? Moim zdaniem nie - a przynajmniej nie na tym etapie na którym jesteś. Do alternatyw zostaw sobie Rhino które masz - cudu nie ma, ale też da radę zrobić z tego całkiem spoko kawę przy mniej wymagających metodach. A jeśli chodzi o sprzęt, no cóż... Zdecydowanie wolałbym kupić zestaw pokroju młynka np F64 Evo(czyli Ascaso i-bar 30) i np. Dreama z aktualnej promocji. Jak zajdzie potrzeba zmian to młynek zostawisz i wymienisz ekspres, bo dużo więcej wyciągniesz z zestawu dobry młynek + podstawowy ekspres(ale nie marketowy!) niż z odwrotnego. Been there, done that. U mnie Mazzer Super Jolly i Ascaso Basic czarowały bardzo dobre espresso, ale tylko dlatego, że używałem takiego młynka ;) A przynajmniej ułatwiało to sprawę.

Moje zdanie - i-bar 30 i Dream. Taki zestaw mógłbym postawić u siebie w domu i wcale bym się nie wstydził espresso przed ludźmi z forum :)

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Marzec 2019, 00:22:08 »
Taki młynek pod obie metody? To będzie katorga. Been there, done that. A czy inwestować w PID? Moim zdaniem nie - a przynajmniej nie na tym etapie na którym jesteś. Do alternatyw zostaw sobie Rhino które masz - cudu nie ma, ale też da radę zrobić z tego całkiem spoko kawę przy mniej wymagających metodach. A jeśli chodzi o sprzęt, no cóż... Zdecydowanie wolałbym kupić zestaw pokroju młynka np F64 Evo(czyli Ascaso i-bar 30) i np. Dreama z aktualnej promocji. Jak zajdzie potrzeba zmian to młynek zostawisz i wymienisz ekspres, bo dużo więcej wyciągniesz z zestawu dobry młynek + podstawowy ekspres(ale nie marketowy!) niż z odwrotnego. Been there, done that. U mnie Mazzer Super Jolly i Ascaso Basic czarowały bardzo dobre espresso, ale tylko dlatego, że używałem takiego młynka ;) A przynajmniej ułatwiało to sprawę.

Moje zdanie - i-bar 30 i Dream. Taki zestaw mógłbym postawić u siebie w domu i wcale bym się nie wstydził espresso przed ludźmi z forum :)

Potwierdzam słowa przedmówcy, been there, done that. Gaggia Classic V1 + Eureka Olympus 75E pozdrawia :D

Offline BobbyEverlast

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Steel UNO PID, Aeropress, Moka
  • Młynek: F4 E Nano, MYM54, Rhinowares
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Marzec 2019, 05:37:27 »
Kurka! No to teraz mam kolejnego gwoździa. Z jednej strony kolega wyrzuca mi "mój etap" - zresztą słusznie a z drugiej podaje propozycję jeszcze bardziej zaawansowanego młynka, który jak mniemam i tak nie sprawdzi się pod obie metody, tak? Jak żyć?! :-) Prawie już zamówiłem zestaw ale się wstrzymam jednak. Może jeszcze padnie jakaś propozycja. Swoją drogą, dlaczego PID jest jeszcze nie dla mnie? Nic mi nie da, nie pozwoli mi lepiej kontrolować procesu parzenia?
Pozdrawiam.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Marzec 2019, 05:58:55 »
Najlepiej mieć jedno i drugie. Ale gdy budżet jest ograniczony wybrałbym lepszy młynek (wspominane i-bar 30, ceado, mazzer) kosztem PIDa. Możesz też szukać używanych w dobrym stanie, cena będzie zdecydowanie niższa. Młynek to wydatek na lata, ekspres zostawisz albo zmienisz (bo będziesz chciał 2B, HX czy dźwignię). Kręcenie między espresso a alternatywą - nie, nie bardzo. Chyba że w Niche?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Marzec 2019, 06:33:49 »
Bo obie metody to zupełnie osobna bajka, a dobre espresso wymaga dobrego młynka przede wszystkim i conajmniej poprawnego ekspresu.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Taki sobie wymarzyłem...
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Marzec 2019, 07:56:23 »
Czy ogarniesz sprzęt typu ekspres i młynek? Jasne, ale pod warunkiem że chcesz. Wiele osób się zniechęca nieudanymi próbami. Uwierz, że bez znajomości podstawowej wiedzy naprawdę ciężko jest coś pijalnego zrobić.
Bez przesady...
Moja nauka polegała na obserwacji sposobu przygotowania espresso przez Człowieka, od którego kupiłem.
Na dokładkę próby były na takiej sobie kawie, bo wychodził kwas.
Ale podstawy załapałem.
Dobrym rozwiązaniem jest przejście tych kilku szotów pod okiem kogoś, kto nauki ma za sobą. Najlepiej na sprzęcie , który planujesz nabyć.
Powodzenia.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi