Autor Wątek: Drewniane technologie prefabrykowane  (Przeczytany 8025 razy)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Drewniane technologie prefabrykowane
« dnia: 15 Kwiecień 2018, 21:04:24 »
Dzień dobry,

dzisiaj znów zabieram głos w "klasycznym" temacie nie-kawowym. Chciałam zapytać, czy na Forum są osoby, które budowały dom w technologii drewnianej "prefabrykowanej". Czy ktoś z Państwa budował dom z zastosowaniem konstrukcji szkieletowej?

Obydwoje z Antoniem zastanawiamy się nad budową naszej nowej, "górskiej" palarni z płyt CLT (nie jest to technologia "szkieletowa'). Budulcem jest masywne, prasowane drewno będące konstrukcją samonośną. Budowa trwa błyskawicznie:


https://www.novatop-system.cz/pl/novatop-system-pl-2/montaz/

Ciekawi jesteśmy, czy ktoś z Państwa zetknął się z tym typem budulca? będziemy wdzięczni za refleksje.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2018, 21:42:42 wysłana przez Elka »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Kwiecień 2018, 21:40:17 »
To ja może zacznę offtopem.
Widzę Was w czymś takim

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Kwiecień 2018, 21:53:07 »
Piotrze, ja siebie też tak widzę  :ok:
Gorzej z planem miejscowym dla Starego Gierałtowa: musimy mieć dwuspadowe dachy i nawiązywać do tradycji budownictwa regionu.
Podobno plan jest otwarty na "architekturę nowoczesną", ale stopień tej "otwartości" interpretują urzędy a z tym podobno bywa różnie.
Tak czy tak, dotarliśmy do autora tejże konstrukcji:

http://www.archicakes.cz/cs/natura-park-pardubice-navstevnicke-centrum

Ten budynek ma 1000 m2. My budować będziemy znacznie skromniej  :szampan:

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Kwiecień 2018, 22:00:37 »
Tak dla ciekawości: tutaj "przytulne gniazdko" producenta płyt..i inne czeskie biuro:

http://www.prodesi.cz/portfolio/novatop-centrum


Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Kwiecień 2018, 01:18:48 »
Jak chcesz, mogę podrzucić kontakt do "oswojonego architekta". Z tego co kojarzę popełnił kilka domów z drewna i/lub prefabrykatów.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Kwiecień 2018, 07:32:15 »
Piotrze, ja siebie też tak widzę  :ok:
Gorzej z planem miejscowym dla Starego Gierałtowa: musimy mieć dwuspadowe dachy i nawiązywać do tradycji budownictwa regionu.
Podobno plan jest otwarty na "architekturę nowoczesną", ale stopień tej "otwartości" interpretują urzędy a z tym podobno bywa różnie.
Tak czy tak, dotarliśmy do autora tejże konstrukcji:

http://www.archicakes.cz/cs/natura-park-pardubice-navstevnicke-centrum

Ten budynek ma 1000 m2. My budować będziemy znacznie skromniej  :szampan:
To podpowiem aby na etapie przedstawić koncepcję, wizualizację jako załącznik. Wtedy się nie wymydlą.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Kwiecień 2018, 08:50:53 »
@Maćku, @Fuxie dziękuję za sugestie  :kwiat:
Wydaje się, że architekta już mamy. Chodzi o to, żeby znaleźć wykonawcę, który nie będzie proponował, że to on kupi płyty w Czechach. Porównanie kosztu surowca m2 ściany w stanie surowym z tak lubianym przez wykonawców kosztem m2 po podłodze wskazuje, że warto zakontraktować samą usługę. Potrzebny będzie dźwig i ktoś, kto umiałby te ciężkie płyty odpowiednio skręcić, czyli ktoś kto przwdtem już montował elementy wielkoformatowe.  Znajomy mówi, że dobry cieśla stawiał mu dom z podobnych płyt, produkowanych w Austrii. Technologia CLT przewiduje kładzenie izolacji z twardej wełny mineralnej "na pióro". Płyty przygotowuje się do tego celu na etapie prefabrykacji.

Ciekawa jestem, czy polecają Państwo wełnę drzewną czy też mineralną? Drzewna jest "łatwiej palna".. Znacie firmę Steico? Jeśli elewacja miałaby być z desek, to czy ktoś poleca odpowiednią ekipę (najlepiej górali)? Czy ktoś zna fachowców od dachów?

Co do koncepcji, ona dopiero powstanie. Czy należałoby ją przedstawić w Wydziale Architektury pisemnie, prosząc o opinię na temat "wkomponowania w krajobraz"? Będzie to raczej "nowoczesna stodoła".

Szukamy:

1) Specjalistów od montowania płyt drewnianych wielkoformatowych,
2) Dekarzy
3) Kogoś od elewacji drewnianej (górale)
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2018, 10:10:23 wysłana przez Elka »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Kwiecień 2018, 16:46:45 »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Kwiecień 2018, 17:03:32 »
Bardzo dziękuję :-)  :poklon:

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Kwiecień 2018, 17:38:29 »
Na zapytanie o zlecenie usługi samego montażu, przy założeniu że to my sami kupujemy płyty CLT w Czechach, potencjalny wykonawca odpowiedział:

"Generalnie nie robi to Państwu żadnej różnicy ponieważ usługa montażu domu jest na 8% a usługa montażu części produkcyjnej na 23% natomiast i tak możecie to sobie odliczyć. Samymi montażami  się nie zajmujemy, pod montaż pochodzi jeszcze wykonania rysunków montażowych, przygotowania różnego rodzaju śrub i kotew, organizacja całej logistyki itp. nie chcemy tutaj być zadani na innych bo szczerze mówiąc dobrze się to nigdy nie kończy :)"

Czy przygotowanie śrub i kotew jest skomplikowane?  :picardpalm:


« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2018, 18:19:44 wysłana przez Elka »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Kwiecień 2018, 17:55:20 »
Uwielbiam Nowoczesne Stodoły ;-)  Przyjdzie i na to mój czas ;-)
https://nowoczesnastodola.pl/pietrowe/villa-sterkenburg-dp6-architectuurstudio

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Kwiecień 2018, 18:00:26 »
Na zapytanie o zlecenie usługi samego montażu, przy założeniu że to my sami kupujemy płyty CLT w Czechach, potencjalny wykonawca odpowiedział:

"Generalnie nie robi to Państwu żadnej różnicy ponieważ usługa montażu domu jest na 8% a usługa montażu części produkcyjnej na 23% natomiast i tak możecie to sobie odliczyć. Samymi montażami  się nie zajmujemy, pod montaż pochodzi jeszcze wykonania rysunków montażowych, przygotowania różnego rodzaju śrub i kotew, organizacja całej logistyki itp. nie chcemy tutaj być zadani na innych bo szczerze mówiąc dobrze się to nigdy nie kończy :)"

Czy przygotowanie śrub i kotew jest skomplikowane?  :picardpalm:


Czasami nie warto schylać się po 5 zeta bo w tym czasie z d... Ci dwie stówy wyciągną.
Jak coś pójdzie nie tak, to będzie Twoja wina, bo źle zamówiłaś.
I jeszcze jedno. Możesz/dostaniesz taka samą cenę, w co wątpię, jak ten wykonawca z materiałem, bo on zrobi kilka/kilkanaście domów w roku a Ty jeden, więc dla producenta jestes płotka z ulicy.
Tak to działa np. w Intercarsie.
Ja mam kilkanaście % za urok osobisty, a warsztat obok + 30.
Per saldo u niego z  materiałem mam taniej.

« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2018, 18:02:46 wysłana przez fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Kwiecień 2018, 18:18:07 »
Czy należałoby ją przedstawić w Wydziale Architektury pisemnie, prosząc o opinię na temat "wkomponowania w krajobraz"?

Aktualnie, chyba (jest sporo wyłączeń), nie czekasz na wydanie pozwolenia na budowę, tylko zgłaszasz budowę, a odpowiedni organ ma 30 dni na jej oprotestowanie. Jeżeli tego nie zrobi w tym czasie, jest to taktowane jako "milcząca zgoda" i można śmiało wbijać pierwszą łopatę. Podobno jest kilka konkretnych dni w roku, kiedy wyjątkowo dobrze jest złożyć zgłoszenie, bo poprzedzają długie weekendy itp. i urzędy mają znacznie mniej czasu na czepianie się ;)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Kwiecień 2018, 18:39:06 »
@Maćku, dziękuję za sympatyczną sugestię.

Wykonawca, z którym koresponduję, postawił 7 (sic!) domów w technologii CLT a 200 w "ciężkim szkielecie". Ostatnio raczej nie współpracuje z Novatopem. Podobno mu nie pasują ceny i polityka firmy.  Gdy odniosłam się do ceny ściany podanej przez producenta, odparł "za tyle to my kupujemy". Nie chodzi raczej o "groszowe" oszczędności. Środki musimy pożytkować bardzo rozsądnie. Najchętniej wzięlibyśmy do montażu czeską firmę z doświadczeniem, bo na tamtejszym rynku wiele budynków powstaje w tej technologii. Czesi nie chcą jednak budować w Polsce: indagowaliśmy na tę okoliczność 3 firmy. Nie bardzo rozumiemy, dlaczego. Montaż takiego obiektu to 2-3 dni. Firma polska ma problem ze wskazaniem referencji..Podobno trudno "namierzyć" inwestorów..

Znajomy architekt, budując własny dom, posiłkował się cieślą z "doświadczeniem" w budownictwie wielkoformatowym. Rysunki montażowe oraz wykaz "śrub i kotew" przygotowuje architekt we współpracy z producentem.  Szukamy firmy, której zlecimy sam montaż.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Drewniane technologie prefabrykowane
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Kwiecień 2018, 19:04:41 »
@Mlopus, GENIALNA ta stodoła z Holandii!
Co do projektu, mnie osobiście bardzo podobała się bryła Browaru Miedzianka:

https://verenne.pl/2017/07/12/browar-miedzianka/

W końcu jednak trafiliśmy do Czech..
@Fux, szkoda że firma z Jeleniej Góry nie proponuje żadnych form architektonicznych nawiązujących do tradycji lokalnych. Osobiście doceniam czeską myśl architektoniczną:

http://www.domesi.cz/futura-freestyle

W tym domku pokazowym byliśmy, ale Czesi nie budują w Polsce. Firma Prodesi ma mnóstwo projektów wywodzących się koncepcyjnie z miejscowej architektury drewnianej. Nie chcę na Dolnym Śląsku "domku z Mazowsza" czy też z Podhala, aczkolwiek Podhale jest bliskie memu sercu.

« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2018, 19:07:30 wysłana przez Elka »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi