Autor Wątek: Młynek do 500 zł - espresso  (Przeczytany 13224 razy)

Offline renegat

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: mym54
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Październik 2019, 17:33:34 »
Wszystkim dziękuję za uwagi i sugestie. Na coś się zdecyduję, ale jeszcze nie wiem na co. Najlepiej byłoby sprawdzić wcześniej jaki efekt przyniosłaby potencjalna zmiana, a tak się nie da.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6281
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Październik 2019, 20:07:52 »
Myślę że powinno się dać, możesz zgadać się z kimś z forum, kto mieszka w pobliżu. Pójśc do polecanej kawiarni i popróbować kawy z różnych metod parzenia. Zawsze coś da się wymyślić.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Październik 2019, 20:12:28 »
Dołączam się do pytania.
Również poszukuje młynka w podobnej kwocie (lub niewiele większej) do espresso.
Do alternatyw mam ręczny ale chciałbym go zostawić w pracy.
W domu piję espresso i marzy mi się elektryczny młynek.
Bardzo ważne aby był mały.

Offline renegat

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: mym54
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Październik 2019, 20:14:43 »
Co sądzicie o używanych młynkach? Jak długo podziała taki sprzęt? A tym czasem z kaw zmielonych co polecacie?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Październik 2019, 20:18:34 »
Małe to pojęcie względne. Jak ja szukałem to dla mnie małe to było max 17 cm szerokości.
W każdym razie porządnych nowych do espresso w tym budżecie nie ma. A reszta co się trafi. Już w kilku wątkach było o tym pisane. Że stożków Ascaso i2/ibetrial challenge. A z płaskich żaren cokolwiek co się trafi w budżecie.

Offline renegat

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: mym54
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Październik 2019, 20:22:00 »
Myślę że powinno się dać, możesz zgadać się z kimś z forum, kto mieszka w pobliżu. Pójśc do polecanej kawiarni i popróbować kawy z różnych metod parzenia. Zawsze coś da się wymyślić.

Codziennie chodzę do dobrej kawiarni. Kiedyś piłem białą, ale teraz tylko espresso. W kawiarni mają profesjonalny sprzęt. A w warunkach domowych chciałbym mieć chociaż namiastkę czegoś dobrego. Kolega stosuje alternatywne metody. Nawet myślałem o zakupie młynka ręcznego, może to jest jakieś wyjście w takiej konfiguracji sprzętowej. Na razie ekspresu nie będę zmieniał, ale kto wie. Chciałbym wydać kasę na coś co posłuży i będę zadowolony z efektu.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Październik 2019, 20:24:38 »
Głównie chodzi mi o używany lecz coś w dobrym stanie i z dostępem do części zamiennych (głównie żarna).
Wymiary to szerokość do około 20cm a wysokość maksymalnie 34cm.

Offline renegat

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: mym54
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Październik 2019, 20:26:07 »
To co koledzy wyżej piszą o młynkach to prawda ale w Twoim wypadku najsłabszym elementem całego zestawu jest kawa.

Z gotowych wyrobów, tj. zmielonych, co mógłbyś ad hoc polecić?

Offline renegat

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: mym54
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Październik 2019, 20:32:04 »
Także ja zachęcam do próbowania co nam w życiu odpowiada, bo czas mamy bardzo ograniczony

Kolega od metod alternatywnych kupuje kawę w biedronce - ziarno. Ale co z tego potrafi zrobić, to bajka. Po całym korytarzu roznosi się wspaniały aromat parzonej kawy :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6281
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Październik 2019, 21:13:46 »
Jeśli w najbliższym czasie nie będziesz kupować ekspresu to Nivona CG 130 myślę, że jest fajnym rozwiązaniem, bo kosztuje tyle co młynek ręczny z dobrymi żarnami, a w domu jest jednak wygodniejsza. będzie zarówno do metod alternatywnych jak i obecnego ekspresu ok. Ręczny możesz kupić mym54 (1zpresso Q) ok 400 zł.Wątek o młynku Mym54 będzie trochę lepszy od Nivony i innych młynków stożkowych do ok. 800 zł. Fajne jest to, że możesz zabrać wszędzie. W każdej chwili możesz zmielić taką kawę jaką masz ochotę (single dose). Nada się też do zrobienia prawdziwego espresso na lepszym ekspresie. Najtańszy ekspres pozwalający na zrobienie czegoś zbliżonego do espresso z gastronomicznego sprzętu, to ręczny ekspres Kazak Rota. Producent jest na tym forum:
Wątek o Kazak Rota

Oczywiście możesz też szukać jakichś używek. Jeśli interesuje Cię tylko espresso, to kup od razu dobry młynek do espresso, a potem zbieraj na jakiś ekspres.
Tutaj trochę informacji w skrócie o młynkach


JarekB
Fajny, mały młynek do espresso to Ascaso i1-mini albo Eureka Mignion. Nie nadają się natomiast do skakania między metodami zaparzania. Możesz też poszukać jakiegoś w miarę małego używanego z dużymi żarnami i używać bez hoppera.

« Ostatnia zmiana: 17 Październik 2019, 21:31:24 wysłana przez krystians »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Październik 2019, 21:43:57 »
To co koledzy wyżej piszą o młynkach to prawda ale w Twoim wypadku najsłabszym elementem całego zestawu jest kawa.
Z gotowych wyrobów, tj. zmielonych, co mógłbyś ad hoc polecić?
Jeżeli chodzi o espresso to nie da się zrobić poprawnego nie posiadając młynka w domu. Nawet jak będziesz kupował mielonkę u forumowych tuzów. Może raz i na moment uda się trafić ale to wszystko. Pomijam już nawet kwestię tego że mielonka szybko wietrzeje.
Kawa musi być zmielona jednocześnie pod jej własny stan, Twój ekspres oraz sitko w kolbie. I robi się to poprzez kolejne przybliżenia a nie wybranie dla młynka X cyferki Y na podziałce. Nawet mając w domu młynek i dobre ziarenka, po kilku dniach w najlepszym wypadku trzeba dokonać korekty grubości mielenia na tej samej paczce ziarenek.

Swoje początki z ekspresem miałem jak pewnie duża część ludzi na forum od topienia kasy. Kupiłem jakąś tanią Gaggię i zqamiast poczekać na młynek od razu kupiłem jakąś nie tanią Illy mieloną w puszce. Efekt taki że przez ekspres woda przeleciała z prędkością błyskawicy a aromat przypominał wąchanie popielniczki. Niezrażony tym po dojściu młynka (zauważalnie droższego od ekspresu ale też kiepskiego i nie do espresso) kupiłem Illy w ziarenckach. Pobawiłem się trochę z dozami i regulacją młynka i espresso wyszło mi w miarę książkowe na 14g z ratio jakieś 2:5 w coś koło 25 sek i co? Trochę lepiej niż mielonka ale przyjemności z tego nie było. Potem przesiadłem się na lepsze ziarenka od różnych dostawców w zróżnicowanych cenach. Niestety nawet przy dobrych ziarenkach było tak że 1-2 na 10 shotów wychodziło świetne reszta albo taka sobie albo kiepska. Zazwyczaj było lepiej niż sklepowa i często droższa Illy. niestety pływający młynek i ekspres bez stabilności temperaturowej nie ułatwiają życia.
« Ostatnia zmiana: 17 Październik 2019, 21:51:21 wysłana przez Bacek »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Październik 2019, 21:51:38 »
Kolega od metod alternatywnych kupuje kawę w biedronce - ziarno. Ale co z tego potrafi zrobić, to bajka. Po całym korytarzu roznosi się wspaniały aromat parzonej kawy

Aromat, może się i roznosi, ale wypić ze smakiem będzie trudno. Namów kolegę na jakieś świeże "alternatywne" ziarno z polecanych na forum palarni. Może obu wam się oczy otworzą.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Październik 2019, 21:52:58 »
Albo stwierdzi że paskudny kwas i lura  ;). Nie to ładne  co ładne ale co się komu podoba.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Październik 2019, 22:16:14 »
A czy istnieje młynek na który nie trzeba wydawać tysięcy złotych i będzie można nim mielic wcześniej odmierzona ilość kawy?
W ten sposób, że ważę kawę, wsypuje do młynka i miele. Jeszcze lepiej jakby dało się regulować między gruboscia na espresso i na drippa lecz już niekoniecznie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10607
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek do 500 zł - expresso
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Październik 2019, 22:17:42 »
Poczytaj dział o młynkach.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi