Autor Wątek: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"  (Przeczytany 14156 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"
« Odpowiedź #45 dnia: 15 Lipiec 2016, 10:48:23 »
Taa... Robiłem tak kiedyś w MSJ, da się sypać odważoną ilość w gardziel przykrywając tylko tamperem żeby nie wyskakiwały. Zarzuciłem bo kłóci się to z moją filozofią kawy której podstawą jest prostota. Mielenie, tamper, dźwigienka i już.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"
« Odpowiedź #46 dnia: 15 Lipiec 2016, 13:39:21 »
ostukać młynek po użyciu, wtedy komora mielenia po użyciu zostaje pusta i ilość materiału z poprzedniego mielenia jest znikoma. Wsypujesz 10g wypada 10g. Przy takim użytkowaniu strat po zmianie nastawu praktycznie nie ma.

Niestety w realnym świecie tak to nie działa. W większości młynków nawet po ostukaniu zostanie co najmniej 2-3g

Offline Iceflower

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Kawiarka
Odp: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"
« Odpowiedź #47 dnia: 16 Lipiec 2016, 16:59:11 »
Dziękuję Wam ślicznie za odpowiedź :)
Ale mam jeszcze pytanie czy faktycznie warto dopłacić do macap m2m? Czy wystarczy rozpocząć swoją przygodę z kawą od Młynek do kawy Ascaso i-1Młynek do kawy Ascaso i-1 STEEL MAT? Bo zakładam, że znacznie częściej młynek będzie do espresso niż do alternatywy.
« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec 2016, 17:37:58 wysłana przez fux »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"
« Odpowiedź #48 dnia: 16 Lipiec 2016, 17:38:12 »
zakładam, że znacznie częściej młynek będzie do espresso niż do alternatywy
kupowałem młynek z tym samym założeniem, na szczęście przewidziałem że może mi się coś zmienić i jednak wybrałem model gdzie naprzemienne używanie młynka do 2 metod nie stanowi problemu. I faktycznie, nie minłęo dużo czasu a okazało się, że możliwość skakania między ustawieniami bardzo mi się przydaje, tak samo możliwość używania młynka bez hoppera i mieleniea pojedynczej porcji.

Ale co dla Ciebie jest ważniejsze to już sama musisz sobie zdecydować.
« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec 2016, 17:40:26 wysłana przez grex »

Offline Iceflower

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Kawiarka
Odp: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"
« Odpowiedź #49 dnia: 16 Lipiec 2016, 19:35:57 »
@grex a jaki był główny argument, że wybrałeś Eureka Mignon? Bo z tego co czytam na forum to najmniej opisywany młynek (a przy najmniej takie mam wrażenie).

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"
« Odpowiedź #50 dnia: 16 Lipiec 2016, 21:37:01 »
informacji jest sporo i jest to jeden z popularniejszych modeli wśród forumowiczów, a przy tym jeden z najmniejszych gabarytowo (bez hoppera 11x16x23cm). Odnośnie tego i innych podobnych modeli wystarczyło odrobinkę poszukać w tym samym dziale, w którym piszesz:
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=800.45
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1284.0
« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec 2016, 21:44:32 wysłana przez grex »

Offline Iceflower

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Kawiarka
Odp: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Lipiec 2016, 10:30:48 »
@Grex śliczne dzięki:)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"
« Odpowiedź #52 dnia: 17 Lipiec 2016, 10:40:47 »
U mnie sytuacja z M2M wyglądała tak, że kupiłem go z myślą o espresso, bo wtedy o alternatywach właściwie nic nie wiedziałem ;) Szybko jednak stał się młynkiem dwufunkcyjnym, a niedługo potem stał się z powrotem jednofunkcyjnym... czyli tylko pod alternatywy. I póki co nie znalazłem lepszego rozwiązania w tej kategorii cenowej. Ma swoje wady, ale jest solidny, łatwo zmienia się skalę, jakość przemiału też jest zadowalająca.

Chętnie bym go wymienił na coś lepszego, ale póki co nie znalazłem nic satysfakcjonującego w rozsądnej cenie.

Co do Eureki, też dobry młynek, ale stricte pod espresso. Bardzo nie lubi grubego przemiału no i sposób regulacji też nie ułatwia skakania po skrajnych wartościach. Podobna sytuacja jest z Ascaso.

Możesz tu zerknąć:
http://popularcoffee.pl/eureka-mignon-i-macap-m2m-test/ - porównanie M2M i Eureki Mignon
http://popularcoffee.pl/ascaso-i-1-steel-test-kawa-w-domu/ - test Ascaso i-1 steel

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"
« Odpowiedź #53 dnia: 17 Lipiec 2016, 12:20:46 »
Co do Eureki, też dobry młynek, ale stricte pod espresso. Bardzo nie lubi grubego przemiału no i sposób regulacji też nie ułatwia skakania po skrajnych wartościach. Podobna sytuacja jest z Ascaso.

Zgadzam się z @Poe, zwłaszcza, że Eurece zdarza się blokowanie przy znacznym zwiększeniu grubości przemiału.

Offline amrowek

  • Wiadomości: 5
Odp: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"
« Odpowiedź #54 dnia: 21 Sierpień 2016, 15:49:00 »
witam jako nowy dzień dobry wszystkim
poszukuje młynka do kawy z żarnami , ręczny cena  do 200 pln mogą być nowe i używane
 kawę parzę w driperze , ekspresie przelewowym albo po turecku
jaki uniwersalny młynek polecacie?

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Porada dla początkującej "kawomaniaczki"
« Odpowiedź #55 dnia: 21 Sierpień 2016, 16:55:38 »
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi