Autor Wątek: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu  (Przeczytany 7262 razy)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Luty 2021, 21:40:19 »
Ja preferuję kawiarkę, ponieważ kawa jest bardziej oleista (tak to odczuwam). Dlatego wolę.
Poza tym kawiarka ze mną jeździ na wywczasy, choć pewnie to kryterium nie ma tu znaczenia.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Luty 2021, 23:13:49 »
Po kilku latach bawienia się z kawiarką i tygodniową zabawą z Melittą Solo, to jeśli różnica w cenie jest nieważna i ma się miejsce na blacie wybieram automat Melitty. Obiekonstrukcje mają plusy i minusy.

Mógłbys wymienić po kilka + i - jednego i drugiego urządzenia?

Bardziej myślałem o wersji Melitta Purista ze zwględu na "młynek cichy jak szept  ;)"

Do kawiarki tez młynek, kawiarka i kupa zabawy.

Mój 5 letni automat Delonghi juz niedomaga, parzy kwas, czas na zmiany byle tylko na lepsze. Datego pytam, zasięgam rad, nie chcę popełniac błędów, bo błędy kosztują.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6202
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Luty 2021, 19:06:41 »
Na korzyść solo:
+ bardzo prosta obsługa,
+ dość powtarzalne zaparzanie,
+ naciskasz guzik, podstawiasz filiżankę i masz kawę,
+ po użyciu nie musisz się przejmować od razu myciem, wystarczy na koniec dnia,
+ posiada wbudowany młynek dobrej jakości,
+ łatwo wykonać kilka kaw jedna po drugiej.

Na niekorzyść Solo w porównaniu do moki
- dużo większa,
- potrzebuje prądu do działania,
- jesteśmy ograniczeni do opcji przewidzianych w konstrukcji i oprogramowaniu urządzenia.

Na korzyść moki:
+ mała,
+ może działać bez prądu,
+ możemy wymyślić dowolny przepis,

Na niekorzyść moki:
- Trzeba ją umyć po użyciu, inaczej robi się strasznie zasyfiona.
- Mniejsza powtarzalność zaparzenia.
- Dłuższy i bardziej złożony proces przygotowania kawy, szczególnie jedna po drugiej.
- Potrzeba dodatkowego młynka żeby zmielić świeżą kawę.

Purista, z tego co widziałem w necie, działa bardziej kulturalnie w trakcie mielenia, ale poza tym niewiele się różni od Solo. Trochę wyglądem i kilkoma mało ważnymi opcjami. Purista ma chyba trochę dokładniejszą skalę mielenia, co oprócz młynka byłoby też dosyć ważnym punktem, ale nie widziałem nigdzie czym dokładnie się różni, cyz tlko większą liczbą oznaczeń na skali, czy realnie coś zmieniono w układzie nastaw.
« Ostatnia zmiana: 14 Luty 2021, 19:13:37 wysłana przez krystians »

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Niezbyt dobra kawa z kawiarki ale lepsza niż z ekspresu
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Luty 2021, 16:44:20 »
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Melitta Solo jest teraz w euro rtv agd za 960zł  :ogien:

Niestety ja musze mieć młynek wyciszony, bo o 5:00 potrzebuję kawy, która ma być wykonana szybko i sprawnie.

Purista ma faktycznie chyba różnicę tylko w cichym młynku, ale dopłacać 500zł tylko za młynek? Nie za bardzo mi się widzi.

Jeśli chodzi o Nivonę, to z tego co czytam opinie to spora awaryjność. Także szwajcarskie są dobre napewno zegarki i ekspresy Jura ;).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi