Autor Wątek: Katowice i okolice  (Przeczytany 41538 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #90 dnia: 20 Kwiecień 2023, 20:49:17 »
Całkiem poważnie, często takie wrażenie odnoszę, bywając w specialty shopach ;). Niestety, bywa tak, że ludzie zachowują się tak, jakby pozjadali wszystkie rozumy -- ale to są raczej nieporozumienia, brak komunikacji. Cóż, może sympatyczniej jest w Katowicach, w Synergii. Myślę, że można tam porozmawiać o espresso na luzie i sympatycznie, można też dostać fajne espresso.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #91 dnia: 20 Kwiecień 2023, 21:21:25 »
Synergia punkt wyżej ale espresso tez nie powala (obsługa na plus ) jedyne sensowne espresso w Katowicach można dostać w Bez cukru ,bywa nierówno czasami ale w miarę poprawnie .

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #92 dnia: 20 Kwiecień 2023, 21:40:55 »
O kurczę, chyba muszę wymyślić jakiś sposób na własną kawiarnię, skoro takie cenione w kawowym światku przedsięwzięcia dosyć źle zostały podsumowane... ;) Jakie powinno być espresso w kawiarni, takiej "specialty"?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #93 dnia: 20 Kwiecień 2023, 22:00:14 »
Jakie powinno być espresso w kawiarni, takiej "specialty
Może za dużo wymagamy, ale nikt nie chce pić gorszego, niż u siebie w domu, do którego porównuje, co dostaje w kawiarni. Na lotnisku pod Paryżem piłem dobre espresso. Kawiarnia szczyciła się rokiem powstania, coś koło 1900r.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #94 dnia: 20 Kwiecień 2023, 22:01:29 »
To co? Na lotnisko pod Paryżem będziemy lecieć? ;)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #95 dnia: 20 Kwiecień 2023, 22:09:35 »
Chyba nie, tak mi się przypomniało. Polska wystarczy, tylko jest problem z obsługą kawiarni czy wytycznymi właścicieli, co oczywiście nie dotyczy wyłącznie Polski. Znając np Ciebie,  to wiem, że podałbyś porządne espresso.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #96 dnia: 20 Kwiecień 2023, 22:11:17 »
Pewnie chciałbym, żeby każdemu smakowało... Ale czy to możliwe? ;)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #97 dnia: 20 Kwiecień 2023, 22:13:22 »
Na wszelkich festiwalach kawy i w kawiarniach speciality zaczynaja robić espresso przypominające przelew Które w moim odczuci nic z espresso nie ma wspólnego a ze ja specjalnie za przelewem nie przepadam :)(wole herbate) to trudno znaleść  coś sensownego ,ostatnio zaserwowano mi w Krakowie turbo-shot espresso :( najgorszemu wrogowi bym nie dał :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #98 dnia: 20 Kwiecień 2023, 22:18:04 »
Ale czym się to złe espresso cechuje? Źle dobrana kawa, zły profil palenia, błędy baristy?

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #99 dnia: 20 Kwiecień 2023, 22:38:23 »
Pierwsze i drugie na pewno :)::)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2222
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #100 dnia: 20 Kwiecień 2023, 23:26:02 »
Ale czym się to złe espresso cechuje? Źle dobrana kawa, zły profil palenia, błędy baristy?
Powtórzę - błędy właściciela/managera. Jeśli ktoś serwuje kawę specialty, a do ekspresu plynie woda bez filtrów, nawet Rojes nie pomoże. Trzeba tez zadbać o serwis maszyny, dbać o czystość itd. Byłem niedawno w słynnej krakowskiej kawiarni, siedziałem tam prawie 3 godziny - ani razu nie zrobili backflush. Pogadaliśmy chwile, powiedziałem, ze maja fajna maszynę i zapytałem co ile się taką czyści. Odpowiedz - pod koniec dnia. Padłem. Standard to raczej co 40 minut albo backflush przed zrobieniem espresso. Ale jeśli właściciel czy manager nie powie czy nie przypilnuje takich podstawowych rzeczy to jak espresso moze być przyzwoite? Najłatwiej zwalić wine na bariste czy roastera, ale prawda czesto leży gdzie indziej
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1097
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #101 dnia: 21 Kwiecień 2023, 00:30:45 »
@Szczympek

Czy możesz proszę uściślić, czy chodzi Ci o flush wody przez zrobieniem espresso, czy backflush ze ślepym sitkiem? "Standard to raczej co 40 minut albo backflush przed zrobieniem espresso"

Dzięki!
Paweł

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #102 dnia: 21 Kwiecień 2023, 06:06:31 »
Flush to maszyny gastro często mają automatyczny.
》tertium non datur《

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2222
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #103 dnia: 21 Kwiecień 2023, 07:39:45 »
@Szczympek

Czy możesz proszę uściślić, czy chodzi Ci o flush wody przez zrobieniem espresso, czy backflush ze ślepym sitkiem? "Standard to raczej co 40 minut albo backflush przed zrobieniem espresso"

Dzięki!
Paweł

Sorki, backflush ze ślepym sitkiem i cafiza co 40 minut -  godzinę.
Backflush ze ślepym sitkiem za każdym razem kiedy klient zamówi espresso.
Flush przed i po każdym shocie.

Takie „wytyczne” stosuje odkąd pamietam, a dość popularne kawiarnie w Dublinie (Coffeeangel, 3fe, Bear Market, Proper Order, Catalyst) w Londynie (Caffeine, Prufrock, Rosslyn)  Czechach (Stav se Espressobar, Bohéme) Węgrzech (My little Melbourne) i nawet Polsce (Kofeina czy nieszczęsny coffeedesk) opisywali takie praktyki na swoich fb/insta/blogach, można założyć, ze to normalne. Maszyna nie może być za czysta ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Katowice i okolice
« Odpowiedź #104 dnia: 21 Kwiecień 2023, 12:39:32 »
Taka higiena nie zaszkodzi. Gdy pracowałem w kawiarni, to tak mniej więcej robiłem. Jeśli jesteśmy w ruchu, to raczej trzeba sobie odpuścić takie czynności. Za to w wolnej chwili zawsze czyścimy ekspres. Ale na pewno nie brak higieny i takowych procedur jest powodem stwierdzenia, że espresso jest niesmaczne w Kafo. Zarzut o przedkładanie pieniędzy ponad pasję jest bezsensowny w tym przypadku.
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2023, 12:45:18 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi