Autor Wątek: Lelit Elizabeth - recenzja  (Przeczytany 70331 razy)

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #240 dnia: 10 Grudzień 2021, 20:55:04 »
Nie jest to też "problem wyłącznie Elizabeth" bo takie rozwiązanie zastosowano również w innych (ale nie wszystkich) ekspresach dual boiler. I też może to powodować to spadek mocy pary.
W takim razie te które tak mają zostały kiepsko zaprojektowane i DB w tych wypadkach stracił swoją przewagę i wybrałbym pewnie dobry HX niż taki DB.
Dzięki za zaproszenie, w Krakowie byłem w tym roku i narazie się nie wybieram.😉

Nie mogę się zgodzić, że wszystkie DB są pod tym względem źle zaprojektowane. Zapewne nie wszystkie.
Na przykładzie mojego ekspresu
Bezzera Matrix ma 3 możliwości zaprogramowania priorytetu:

a. podgrzewania bojlera kawowego,
b. bojlera pary
c. brak priorytetu

Normalnie na codzień mam ustawiony priorytet a,
Bez problemu robię przed południem 2x cappucino, zużywam ok 400 ml mleka i 1x dopio.
A gdy w domu pojawiają się goście, a tych mamy często ustawiam priorytet b.
Bez problemu spieniam 800 ml mleka (2 x po  400 ml) zanim zrobię dwa pierwsze capuucino
Para jest już w zaprogramowanej temperaturze 130 stopni. Spienia się bardzoszybko.

Po południu 1-2 dopio, wtedy bojler pary jest wyłączony.

I to jest właśnie zaleta posiadania w domu ekspresu DB

Jako że mam DUO TOP MN to tylko dopowiem, ze opcja c. (brak priorytetu) oznacza, ze obydwa bojlery są grzane równolegle - czyli nazwa nie jest zbyt szczęśliwa :-)
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #241 dnia: 10 Grudzień 2021, 20:56:55 »
Rozwiązanie z Bezzery w którym użytkownik decyduje jest najlepsze :ok: Chociaż się już OT zrobił całkowity :)
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2021, 21:02:08 wysłana przez skansen »

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 579
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #242 dnia: 10 Grudzień 2021, 21:07:47 »
Prawdziwa zaleta jest jak masz dwa bojlery podgrzewane jednocześnie, masz wtedy szybszy czas nagrzewania plus nie musisz nic kombinować i wybierać priorytetów w ustawieniach bo zawsze masz obydwa jednocześnie optymalnie nagrzane.
Jedyna przydatna opcja to wyłączenie bojlera pary jak się nie planuje spieniać mleka.
Oto cytat opisu z nowego ekspresu Slayera o którym @MacJaro ostatnio zachwalałeś jak się spotkaliśmy:
"A new heating system lets the machine heat both boilers simultaneously for better performance. To take full advantage of the
new system’s capabilities, we developed a new circuit board to drive an additional solid state relay (SSR) and run a
new PID algorithm"
Także wy sobie zmieniajcie priorytety bojlerów w ustawieniach jak lubicie, nikt wam tego nie zabrania.😉 Ja wolę się zająć robieniem kaw i spienianiem mleka bez żadnego przestawiania.
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2021, 21:17:43 wysłana przez Artisz »

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #243 dnia: 10 Grudzień 2021, 21:17:02 »
Prawdziwa zaleta jest jak masz dwa bojlery podgrzewane jednocześnie, masz wtedy szybszy czas nagrzewania plus nie musisz nic kombinować i wybierać priorytetów w ustawieniach bo zawsze masz obydwa optymalnie nagrzane.
Jedyna przydatna opcja to wyłączenie bojlera pary jak się nie planuje spieniać mleka.
Oto cytat opisu z nowego ekspresu Slayera o którym @MacJaro ostatnio wspomniałeś jak się spotkaliśmy:
"A new heating system lets the machine heat both boilers simultaneously for better performance. To take full advantage of the
new system’s capabilities, we developed a new circuit board to drive an additional solid state relay (SSR) and run a
new PID algorithm"
Także wy sobie zmieniajcie priorytety bojlerów w ustawieniach jak lubicie, nikt wam tego nie zabrania.😉

No ale może przeczytaj jeszcze raz to co było wyżej napisane - w Bezzera tak to właśnie działa (plus więcej).
Po pierwsze możesz dowolny z bojlerów włączyć lub wyłączyć (ja często włączam tylko kawowy jak nie planuję mleka spieniać). Ale tez można wyłączyć kawowy i uyzyc wyłącznie parowy, co też mi się zdarza, jak dla dzieciaków spieniam mleko do kakao albo czekolady. A to już nie w każdym DB jest taka opcja żeby kawowy wyłączyć a parowy nie.

Po drugie te priorytety z kolei dają opcję wyboru czy grzanie bojlerów jest naprzemiennie (z priorytetem utrzymania temp kawowego lub parowego bojlera), a jak priorytet wybierzesz "none" to wtedy obydwa bilety grzeją się jednocześnie i niezależnie utrzymując zadaną temperaturę.

Tak, że ten...
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 579
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #244 dnia: 10 Grudzień 2021, 21:30:37 »
No ale może przeczytaj jeszcze raz to co było wyżej napisane - w Bezzera tak to właśnie działa (plus więcej).
Po pierwsze możesz dowolny z bojlerów włączyć lub wyłączyć (ja często włączam tylko kawowy jak nie planuję mleka spieniać). Ale tez można wyłączyć kawowy i uyzyc wyłącznie parowy, co też mi się zdarza, jak dla dzieciaków spieniam mleko do kakao albo czekolady. A to już nie w każdym DB jest taka opcja żeby kawowy wyłączyć a parowy nie.

Po drugie te priorytety z kolei dają opcję wyboru czy grzanie bojlerów jest naprzemiennie (z priorytetem utrzymania temp kawowego lub parowego bojlera), a jak priorytet wybierzesz "none" to wtedy obydwa bilety grzeją się jednocześnie i niezależnie utrzymując zadaną temperaturę.

Tak, że ten...

Ty przeczytaj co ja przyznałem że jedyna sensowna opcja to wyłączenie bojlera parowego jak się nie chce spieniać mleka i sam z tego korzystam jak planuję robić tylko espresso. W drugą stronę opcja wyłączenia bojlera kawowego już mnie tak nie przekonuje i nie jest dla większości za bardzo przydatna.
Tak jak też wyżej napisałem zmieniaj sobie te priorytety ile chcesz jak Cię to bawi bo na pewno niczego nie ułatwia ani nie ulepsza w porównaniu z dwoma jednocześnie.😉
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2021, 21:33:52 wysłana przez Artisz »

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #245 dnia: 10 Grudzień 2021, 21:39:55 »
W drugą stronę opcja wyłączenia bojlera kawowego już mnie tak nie przekonuje i nie jest dla większości za bardzo przydatna.
Napisałem Ci przykład choć rozumiem, że nie każdy musi mieć dzieci, nie wszystkie dzieci muszą chcieć kakao a nawet jeśli to niekoniecznie ze spienionym mlekiem i nie każdemu musi się chcieć im to robić :-D
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #246 dnia: 10 Grudzień 2021, 21:40:48 »
Off-Topic:
nie każdy musi mieć dzieci
Niektórzy to nawet nie powinni ;)

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #247 dnia: 10 Grudzień 2021, 21:44:00 »
Tak jak też wyżej napisałem zmieniaj sobie te priorytety ile chcesz jak Cię to bawi bo na pewno niczego nie ułatwia ani nie ulepsza w porównaniu z dwoma jednocześnie.😉
Ale wyluzuj - to jest przecież tylko wymiana zdań o kawie, przy kawie i o urządzeniach te przyjemności pomagające przygotować :-)
Po co się emocjonować?
Napisałem Ci jakieś przykłady kiedy te priorytety mogą ułatwiać ale rozumiem, że nie każdy musi ten pogląd podzielać.
No i napisałem Ci też, ze jeden z tych priorytetów to właśnie grzanie obydwu jednocześnie. Można tak ustawić i nie ruszać jak ktoś tak chce.

Ja nie piszę, że coś mnie bawi tylko technicznie opisuję jak działają te funkcje żeby nie było niejasności bo wcześniej takie się wkradały.

Tak więc luzik i miłego oraz spokojnego wieczoru ! PAX
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #248 dnia: 10 Grudzień 2021, 21:44:43 »
Off-Topic:
nie każdy musi mieć dzieci
Niektórzy to nawet nie powinni ;)
:-D :-D
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 579
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #249 dnia: 10 Grudzień 2021, 21:56:33 »
Ale wyluzuj - to jest przecież tylko wymiana zdań o kawie, przy kawie i o urządzeniach te przyjemności pomagające przygotować :-)
Po co się emocjonować?
Napisałem Ci jakieś przykłady kiedy te priorytety mogą ułatwiać ale rozumiem, że nie każdy musi ten pogląd podzielać.
No i napisałem Ci też, ze jeden z tych priorytetów to właśnie grzanie obydwu jednocześnie. Można tak ustawić i nie ruszać jak ktoś tak chce.

Ja nie piszę, że coś mnie bawi tylko technicznie opisuję jak działają te funkcje żeby nie było niejasności bo wcześniej takie się wkradały.

Tak więc luzik i miłego oraz spokojnego wieczoru ! PAX
Jestem wyluzowany, jest dobrze jak masz wszystkie opcje ale dyskusja była o tym że inni tutaj twierdzili że jest lepiej jak bojlery grzeją na przemian bez opcji niż jednocześnie.😉

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #250 dnia: 10 Grudzień 2021, 22:06:27 »
A to OK - bo odpowiadałeś na moje posty, a ja nic takiego nie twierdziłem w żadnym.
Ale teraz już jasne. :ok:
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1127
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #251 dnia: 10 Grudzień 2021, 22:11:19 »
Tak, że ten …… lubię spokój popijając dopio.

Ostatnio TAFURI AMALFI, Polecam doskonałe.

 kawka kawka kawka

Koniec Offa :taktak:

« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2021, 22:24:40 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #252 dnia: 10 Grudzień 2021, 22:20:11 »
Jak ktoś ma ograniczoną moc przyłączeniową w starszym bloku, to może preferować naprzemienne nagrzewanie. Po co kolejne urządzenie 2,5kw żeby zrobić kilka kaw. Wybór Panowie - cieszmy się, że go mamy. :)

Offline Tadzik

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Aeropress GO
  • Młynek: Eureka Mignon XL, Hario Slim PLUS
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #253 dnia: 15 Grudzień 2021, 00:02:11 »
Przed 4-dniowym wyjazdem zadbać jakoś specjalnie o ekspres? Wylać wodę czy coś?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #254 dnia: 15 Grudzień 2021, 14:53:21 »
Ja przed wyjazdem napełniam zbiornik pod korek. Po powrocie wylewam wodę do kwiatków a zbiornik napełniam świeżą wodą...
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień 2021, 15:01:03 wysłana przez skansen »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi