Autor Wątek: Lelit Elizabeth - recenzja  (Przeczytany 69828 razy)

Offline michal0104

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #120 dnia: 06 Kwiecień 2021, 18:02:14 »
Hej, mam pytanie do posiadaczy Elizabeth czy gdy robicie americano albo zaparzacie herbate z wylewki nie odczuwacie takiego dziwnego smaku plastiku/czegoś sztucznego w wodzie? Myślałem, że to minie mam ekspres jakieś 4 miesiące, ale od czasu do czasu gdy sobie zrobię kawę z wodą z 2 bojlera czuje dziwny posmak, który nie występuje gdy woda leci z bojlera do kawy.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2021, 18:08:41 wysłana przez michal0104 »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #121 dnia: 06 Kwiecień 2021, 18:06:54 »
Woda z wylewki w Elizabeth czerpana jest głównie (ale nie tylko) z bojlera parowego. Jest więc wielokrotnie podgrzewana a jeśli dużo spieniasz to dodatkowo jest niejako "antydestylowana". Moja żona intensywnie czerpie wodę z tej wylewki i na smak nie narzeka. Mi kilka razy się zdarzyło, że woda miała specyficzny posmak. Rozwiązaniem jest opróżnienie bojlera. Trzeba podstawić duże naczynie, wcisnąć przycisk wrzątku pozwalając by woda leciała do końca. Powinno jej wylecieć ok 700ml. Przed tą operacją warto napełnić zbiornik wody do pełna. Zabieg można po chwili powtórzyć żeby bojler ponownie wypłukać.

Offline KLS Mężczyzna

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Ascaso Arc, Pintinox Bella
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3 RedClix
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #122 dnia: 06 Kwiecień 2021, 20:41:48 »
Dokładnie tak. U mnie na codzień robi się americano, więc w bojlerze parowym woda nigdy nie ma zbyt długiego przestoju, dzięki czemu ten niezbyt przyjemny zapach wody nie występuje. U mnie był obecny jedynie w ciągu pierwszego tygodnia po zakupie.

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #123 dnia: 06 Kwiecień 2021, 23:36:20 »
Jest w tym ekspresie coś, co Wam jakoś szczególnie doskwiera? Jakaś wada, z powodu której nie zdecydowalibyście się na niego ponownie?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #124 dnia: 06 Kwiecień 2021, 23:49:44 »
Mam szafki dość wysoko ale przy nisko położonych szafkach może być ciężko nalewać wodę. W BDB (aka Sage Dual Boiler) nalewanie wody zostało jednak lepiej rozwiązane.
Zawór pary-wolałbym "wajchę" od pokrętła - tu też punkt dla BDB.
Brak podłączenia do wody i rotapompy. Na HB są fani BDB którzy takie przeróbki robią, ja na tyle nie jestem zakochany...

Mimo powyższych niedogodności w tym budżecie kupiłbym znowu Elizabeth... BDB bym nie wziął przede wszystkim ze względu na brak możliwości sterowania smart wtyczką i brak tak fajnej wylewki...
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2021, 23:58:26 wysłana przez skansen »

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #125 dnia: 18 Czerwiec 2021, 08:29:21 »
Do posiadaczów Elizabeth pytanie, czy warto zmieniać ustawienia w tych  skrytych parametrach (on/+/-) ? Zmieniłem sobie tylko TR z 0 na 1, ale może jeszcze jakieś parametry warto ustawić?

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #126 dnia: 18 Lipiec 2021, 15:05:57 »
Mam Elizabeth od około 2 miesięcy. Nie udało mi się jeszcze uzyskać z niego kawy, która dorównywałaby tej z Gaggi. Czy to na oryginalnym sitku, czy na VST, albo kapie, albo idzie Kanał Sueski... Czy ktoś z Was zaobserował, żeby Elizabeth miała jakieś specyficzne wymagania? Większe dozy, mocniejszy tamping, robienie kawy w pełni księżyca z dyszą pary skierowaną na północ?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #127 dnia: 18 Lipiec 2021, 15:35:47 »
A jaką masz preinfuzje ustawioną? Spróbuj bez preinfuzji na dużym sitku z Classika... Temperatura powiedzmy 92C. Jeśli zmieniłeś zaawansowane ustawienia LCC to zresetuj najpierw do fabrycznych...
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2021, 15:38:03 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #128 dnia: 18 Lipiec 2021, 15:39:42 »
robienie kawy w pełni księżyca z dyszą pary skierowaną na północ?
:D
2 miesiące to dużo.
czy na VST
Jakiej pojemności?
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2021, 15:48:34 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #129 dnia: 18 Lipiec 2021, 16:29:24 »
Używałem sitka VST 18 gram, preinfuzja najczęściej 3 sekundy, im dłuższa, tym gorzej kanałuje - nie wiem dlaczego.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #130 dnia: 18 Lipiec 2021, 17:39:13 »
VST 18

Mnie też nie pasuje.

Zastosuj sugestie @skansen -a.
Jaką kawkę pijesz? Masz ulubioną czy często zmieniasz?  Może ja lub inni ją spożywali. Czytałem, że WDT stosujesz, nie zaprzestałeś? A tamper, więcej niż 58,00mm?

》tertium non datur《

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #131 dnia: 18 Lipiec 2021, 21:22:57 »
Obecnie w młynku gości Chocolate Wave od Mastro Antonio. Bez preinfuzji w 27 sekund uzysk 2:1, w smaku jeszcze nie ideał, ale było dużo lepiej. Chyba niepotrzebnie się uparłem na tą preinfuzję, ale jakoś się nastawiłem, że z preinfuzją łatwiej zrobić kawę.

Zużyłem około 10 kg kawy, trochę od Mastro Antonio, trochę od Gorana, kilka z lokalnych palarni, ale żadna z nich nie była tak dobra jak w Gaggi, na którą kląłem.

Dalej stosuję WDT, ale kupiłem też dystrybutor Lelit (58,55 mm), mam też tamper od Metiu w identycznym rozmiarze. Popróbuję bez preinfuzji, może to przesądza sprawę!

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #132 dnia: 18 Lipiec 2021, 21:25:31 »
Podejrzewam, że problem może leżeć bardziej w psychice niż w sprzęcie, bez  złych skojarzeń. Po prostu nostalgia smaku do gaggi :)
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #133 dnia: 18 Lipiec 2021, 22:41:15 »
Obecnie w młynku gości Chocolate Wave od Mastro Antonio.
Przejrzałem zapiski. Piłem ją, trochę ponad miesiąc od wypału. Większość shotów z młynka K-plus. Z Ceado: VST18, dosyć drobny przemiał, doza 17,5g (nie wiem, ile u Ciebie prysznic wystaje, więc zastosuj test 5 groszowej monety), czas bez preinfuzji (nie ma Classika) 31s, uzysk 41,9g, temperatura 93, ciśnienie 9bara. Ja stosuję Londinium DT, wyrównuje igłą i tamper.
》tertium non datur《

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #134 dnia: 29 Lipiec 2021, 11:31:13 »
Idzie coraz lepiej, dałem znacznie drobniejszy przemiał i wyłączyłem całkowicie preinfuzję. Co ciekawe - nawet na wyłączonej preinfuzji pompa zaczyna generować pełne ciśnienie dopiero od 4-5 sekundy, więc tutaj popełniałem błąd - próbowałem uzyskać dozę w takim samym czasie jak na Gaggii (bo na tych kawach się sprawdzało). Wydłużyłem ekstrakcję do 30 sekund i jest lepiej - ale jeszcze nie idealnie! Ale chyba się dogadamy z Elizą. :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi