Autor Wątek: Ascaso Arc problem z temperaturą  (Przeczytany 9317 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #60 dnia: 26 Wrzesień 2018, 21:27:37 »
Wiele mądrych słów, nawet z sensem, ale dla laika jest to całkiem niezrozumiałe. A dla doświadczonych "nieco" zagmatwane.

A przypomnę, że wątek jest o Ascaso Arc z termoblokiem i kwaśnej kawie, i nie ma sensu opisywać tutaj działania maszyny z wymiennikiem ciepła.

@intersekt - a z kompasem próbowaliście podróżować? https://baristahustle.com/blog/the-espresso-compass/
Moze to nie do końca kwestia temperatury? Albo nie tylko temperatury. Wiele kaw z Arca piłem i kwaśnej nie trafiłem.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #61 dnia: 26 Wrzesień 2018, 23:42:09 »
nawet z sensem
Oczywiście, wręcz mistrzowsko. :brawa: Z sensem, ale nie na temat i bez pokrycia w rzeczywistości. Dla laika bez cienia szansy aby się zorientować gdzie bzdura gdzie sens -- co jest bardzo patogenne. Dla doświadczonych tyle twarzopalm, że nie wiadomo od czego zacząć i dlaczego w ogóle znów zaczynać. Mi, zwyczajnie, szkoda czasu na kolejne odkręcanie aby znów na koniec usłyszeć: przez innych nie da się pogadać dlatego nie odpowiem na niewygodne pytania, które demaskują moją świadomą ignorancję.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #62 dnia: 26 Wrzesień 2018, 23:51:57 »
Trochę technicznego bełkotu, trochę sensu i napisane tak, żeby bardzo mała część czytających to zrozumiała. Przeczytałem tak se i oczywiście nie ma wyjaśnienia na to jak działa HX.

Dla potomnych - polecam znaleźć w internecie jak działa wymiennik ciepła/Heat eXchanger. Będzie to odpowiedź na słowa "nie masz bladego pojęcia czym jest hx" i wyjaśnienie tego, czego donkiszot rzekomo nie wie; reszta to już kwestie rozwiązań w budowie ekspresów, zasada działania każdego jest podobna i informacji w internecie o tym nie brakuje.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #63 dnia: 28 Wrzesień 2018, 21:58:27 »
@Siewcu, bez urazy. Gdy czytam Twoje słowa to nie wiem czy mam się z nich śmiać czy płakać. Osobiście mi to nie przeszkadza. Pisz do oporu. Tylko zastanów się dobrze gdy usłyszysz śmiech za swoimi plecami.
Czy on czasem nie będzie dotyczył Twojej osoby na przykładzie Twojej jak widać twórczej interpretacji działania ekspresów z HX.


Wracając do tematu. Praktycznie temat skończył się na 1 stronie.
Występuje problem z temperaturą wody, to dla czego nie została ona zmierzona?
A o reszcie nie będę wspominał tym bardziej, że na przykładzie pewnych ekspresów dobiera się ziarno jak i stopień palenia by espresso wyszło dobre w smaku. Tym bardziej, że dobre espresso zrobione w termobloku jest całkiem inne w smaku gdy zrobimy też dobre tylko przy użyciu HX półprofesjonalnego.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #64 dnia: 29 Wrzesień 2018, 01:45:22 »
na przykładzie pewnych ekspresów dobiera się ziarno jak i stopień palenia
Że niby kto i gdzie, i kiedy dobiera ziarno na przykładzie ekspresów?  :doh: :sciana: :wow2: :sciana: ???

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #65 dnia: 29 Wrzesień 2018, 07:01:14 »
Raczej nie doczekasz się odpowiedzi. Tak samo jak na swoje poprzednie pytanie.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #66 dnia: 29 Wrzesień 2018, 09:12:19 »
na przykładzie pewnych ekspresów dobiera się ziarno jak i stopień palenia
Że niby kto i gdzie, i kiedy dobiera ziarno na przykładzie ekspresów?  :doh: :sciana: :wow2: :sciana: ???
Czy Ty nie wiesz ze w czerwonych ekspresach parzy się jasno palone robusty z Azji, a czarne ekspresy są do włoskich czarnych mieszanek? Nie myslalem ze jesteś aż takim ignorantem...  :diabelek:
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #67 dnia: 29 Wrzesień 2018, 09:20:31 »
w czerwonych ekspresach parzy się jasno palone robusty z Azji, a czarne ekspresy są do włoskich czarnych mieszanek?

Dlatego kupiłem srebrny - działa jak lustro, do włoskich stawiam przy nim czarny karton. Wcześniej miałem czarnego basica i niestety nie radził sobie z jasnym paleniem (choć do espresso napoletano był genialny).

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #68 dnia: 29 Wrzesień 2018, 10:32:52 »
na przykładzie pewnych ekspresów dobiera się ziarno jak i stopień palenia
Że niby kto i gdzie, i kiedy dobiera ziarno na przykładzie ekspresów?  :doh: :sciana: :wow2: :sciana: ???

Przestań bawić się tymi emotikonami.  ;)  Bo z tego co piszesz kolejny raz wprowadzasz ludzi w błąd.
Na pytanie odpowiedział Tobie Piomic. Z jego zdaniem zgadzam się w 100%.
W zrozumieniu zagadnienia budowa ekspresu, a wpływ na uzyskany smak, pomoże Tobie gdy kawę będziesz robił własnoręcznie, a nie o jej robieniu tylko czytał.  ;)
Kolejną sprawą (tak przypuszczam) z którą masz problem jest:

1/ Woda w układzie hydraulicznym, co się z nią dzieje przed jak i podczas ekstrakcji.
2/ Przemiał jak tylko możliwe najlepszy z najlepszych.

Da nam to w dużej mierze odpowiedź: W jakim stopniu przepływ wody na smak w espresso szkodzi.
Ogarniesz temat, to jest cień szansy, że do espresso nie będziesz dolewał wody by zrobić Americano, tylko zrobisz kawę 130 ml. metodą cisnieniową bo jest o niebo lepsza w smaku.


https://en.wikipedia.org/wiki/Caff%C3%A8_crema


Podsumowując. Nie siadaj na moje wypowiedzi, bo one były zawsze sprawdzone w sposób szczegółowy i czasochłonny. Zawsze z największym naciskiem na zrobienie jak najczystszego smaku espresso.
Moje podejście do espresso, nie ma nić wspólnego z forumowym określeniem "poprawne espresso", gdyż jest to dla mnie zbyt mało interesujące bo mam na uwadze smak.


@Szczympek. Odpowiedź podałem w sposób zrozumiały dla osób mających zacięcie techniczne.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2018, 10:42:03 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #69 dnia: 29 Wrzesień 2018, 11:26:53 »
No mistrzostwo po prostu. Szyderę na poważnie odbiera :smiech:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #70 dnia: 29 Wrzesień 2018, 11:54:51 »
Bo z tego co piszesz kolejny raz wprowadzasz ludzi w błąd.
OK. Czyli wracamy do pełnej powagi.

Podziwiam, doceniam i chylę czoła przed Twoimi umiejętnościami prowadzenia dyskusji do góry nogami. Martwią mnie jedynie dwie rzeczy: albo masz przy tym ubaw po pachy -- co nas obraża wprost, albo bierzesz to na poważnie -- co zwyczajnie dla Ciebie nie jest zdrowe.
Najgorsze dla forum natomiast jest to, że niezależnie od Twojej podstawy postaw, zwykli użytkownicy muszą przedzierać się przez plątaninę Twoich słów i nasze marne próby ich odplątania. Efekt jest taki, że siejesz zamęt, bałagan i napiętą atmosferę.

Sam przyznajesz, że masz odmienne zdanie na większość tematów, a zatem sam przyznajesz, że tu nie pasujesz. Dlaczego zatem tu trwasz?
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2018, 11:57:01 wysłana przez donkiszot »

Offline Remogiusz

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #71 dnia: 29 Wrzesień 2018, 12:30:24 »
Czytam i czytam... I wiesz co, Tedi? Wszędzie gdzie się pojawiają twoje wypowiedzi w wątku- staje się dalej bezsensowny. Więc jeśli ktoś zaczynający przygodę w dążeniu do poprawnego domowego espresso czyta to forum to namawiam do zaprzestania czytania wszędzie gdzie się pojawią wypowiedzi Tediego. 
Wszyscy już wiedzą, że twój ekspres jest najlepszy, ziarna najdoskonalsze a kubki smakowe stworzone zaraz po okresie chaosu przez Stwórcę ale tych pseudo- naukowych wypocin najzwyczajniej się nie da czytać. (Sic!)
Według mnie administracja powinna coś z tym zrobić, ale to moje prywatne zdanie.
Co do problemu z temperaturą w Arc'u ja bym się skontaktował z Januszem, za 3 tyg będzie ku temu okazja w Warszawie lub po prostu w Łodzi ;-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #72 dnia: 29 Wrzesień 2018, 13:27:02 »
OK. Czyli wracamy do pełnej powagi.



W sprawach technicznych  jestem zawsze poważny. Jedna zmienna nie wzięta pod uwagę może zrobić z tematu więcej straty niż pożytku.


Podziwiam, doceniam i chylę czoła przed Twoimi umiejętnościami prowadzenia dyskusji do góry nogami. Martwią mnie jedynie dwie rzeczy: albo masz przy tym ubaw po pachy -- co nas obraża wprost, albo bierzesz to na poważnie -- co zwyczajnie dla Ciebie nie jest zdrowe.


Jaki ubaw po pachy? Mam parę wiosen za sobą i nigdy nie czerpałem z tego korzyści. Za to przyznaję się bez bicia, dochodzenie do poznania przyczyny na przykładzie wynikających różnic w smaku, było i jest moim oczkiem w głowie.


Najgorsze dla forum natomiast jest to, że niezależnie od Twojej podstawy postaw, zwykli użytkownicy muszą przedzierać się przez plątaninę Twoich słów i nasze marne próby ich odplątania. Efekt jest taki, że siejesz zamęt, bałagan i napiętą atmosferę.
Wybacz, ja też jestem i czuję się zwykłym użytkownikiem tego forum. Co do "siania zamętu" popatrz w ten temat:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=844.2790

Chodzi w tym wszystkim o podstawy jaką miedzy innymi jest fakt o którym wspomniałem wcześniej, że espresso z termobloku np. Ascaso, Graef jest i będzie zawsze inne w smaku względem HX półprofesjonalnego.
Chyba dobrze, że różnicach w smaku wspominam?
Sam przyznajesz, że masz odmienne zdanie na większość tematów, a zatem sam przyznajesz, że tu nie pasujesz. Dlaczego zatem tu trwasz?


Popatrz w jakich tematach przeważnie wypowiadam się. Są to  tematy typowo techniczne jak budowa młynków, ekspresów plus robienie espresso.
Coś nie coś o tym wiem a, że inne zdanie często mam. To chyba dobrze?
W innym przypadku, co byśmy wiedzieli więcej?
To, że ja będę uczył się całe życie, wiem o tym doskonale.


Dlaczego zatem tu trwasz?



Bo nie ma nic lepszego dla mnie:
1/ Gdy swoją pracę poczuję na własnym języku i jest pochwalona przez innych. Co mnie dodatkowo motywuje.
2/ Chcę ukraść /odkryć  jak najwięcej wiedzy którą pewni producenci ekspresów ukryli w swoich maszynach. 

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #73 dnia: 29 Wrzesień 2018, 13:35:18 »
To, że ja będę uczył się całe życie, wiem o tym doskonale.
To dlaczego wypowiadasz się tonem wszechwiedzącego mędrca, a gdy ktokolwiek podważa Twoje teorie, sprowadzasz go do parteru aby potem wymijająco unikać tematu?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #74 dnia: 29 Wrzesień 2018, 14:48:42 »
Donkiszot, żeby być mędrcem to trzeba mieć łeb nie od parady. Mi wystarczy status "wirtualny Tedi" Czy ktoś wierzy w moje słowa lub nie, to jego sprawa. Nigdy nic na siłę.
Gdy je podważa bez stosownych argumentów, to może być moja sprawa. A przecież można zadać pytanie i za ich pośrednictwem budować wspólnie tematy.
Nie narzekam, na tą chwilę jest w tej materii znacznie lepiej niż było np. rok temu.
Mimo to czuję w sobie i przepraszam Was wszystkich szczerze za mój wyniosły styl pisania. Jednocześnie zapewniam, nie ma we mnie kłamstwa którym zawsze brzydzę się bez względu na podział:  real czy też wirtualny świat.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi