Autor Wątek: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę  (Przeczytany 3822 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Wrzesień 2018, 19:31:59 »
Moim zdaniem nie opłaca się dawać 840zł za stożkowy i2 w plastikowej obudowie, podczas gdy metalowy i1 steel z płaskimi żarnami kosztuje 175zł więcej. Jeśliby porównywać oba modele w metalowych obudowach to różnica będzie jeszcze mniejsza ok. 100zł.
Za niewielką dopłatą zyskuje się bardzo dużo - 1/3 większe żarna, mechanizm wzorowany nie na stożkach z przedziału cenowego ~500zł ale na płaskich żarnach jak w młynkach kawiarnianych za ~2tys, brak plastikowych elementów mechanizmu (w i2 są) https://www.ascaso.lt/image/cache/catalog/132435/kavos-malunai/i-mini/detales/grupos-molinos2-800x800.jpg
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2018, 20:17:09 wysłana przez grex »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Wrzesień 2018, 21:42:18 »
Teraz Ascaso I-2 robią w plastikowych obudowach? Myślałem, że wszystkie mają te same obudowy aluminiowe, a Steel z blachy nierdzewnej. Chyba że chodzi Ci o obudowę żaren, to rzeczywiście I-2 ma tę obudowę żaren z tworzywa. Mam młynek I-2 bardzo wiekowy bo jeszcze z lat 90 i nie ma żadnego luzu w tym mechanizmie z tworzywa. Żarna stożkowe kontra płaskie. Ile to było dyskusji na ten temat, które są lepsze. Nie mówię tu o żarnach w I-Mini. Nie ma zwycięzcy. Muszę Cię również rozczarować co do braku elementów plastikowych w mechanizmie I-1. Zębatka w przekładni jest z tworzywa.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Wrzesień 2018, 21:58:48 »
Tak - widziałem te porównania żaren w i1 i i2. Przemawiają do mnie te metalowe żarna i ich płaska konstrukcja.
Myślałem nad młynkiem ręcznym, ale po obserwacji siebie i żony doszedłem do wniosku, że o ile robienie kawy jest fajne, o tyle kręcenie młynkiem mogło by irytować dlatego wolę dołożyć do automatu.
Chcę i muszę patrzeć też na wygląd a tutaj w rozsądnej wg mnie cenie 1000zł mam do wyboru:
- Ascaso 1 (martwi mnie ponoć męcząca regulacja między espresso a alternatywnym)
- Eureka Mignon Jeden ze sprzedawców zdradził mi, że te Mignony to "zabawki" i on sam nie poleca. I to mnie zmartwiło.
- Baratza Sette 30 AP Wygląd i funkcjonalność zdają się być super ale ten ma żarna stożkowe - które koledzy na forum hejtują...

Z drugiej strony martwi mnie, że producent, który rzekomo ma robić dobre ekspresy Lelit Anna robi coś w stylu Lelit Anita - pakując jak to sugerujecie gówniany młynek do dobrego ekspresu. A więc totalnie niekompatybilne rzeczy, nieracjonalne... Trudno mi uwierzyć, że oferując paradoks w postaci Anity nie zastosował podobnych paradoksów w konstrukcji Anny.

Lubię wiedzieć.

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Wrzesień 2018, 22:09:21 »
Eureka Mignon nie jest bardziej zabawkowa niż Ascaso czy Baratza Sette: nie są to młynki gastronomiczne, ale w domu powinny się sprawdzić.

Inna sprawa, że o ile do espresso Mignon będzie dobry, to w przypadku grubszego przemiału opinie ma już zwykle trochę gorsze.

I mam ogólnie podobne odczucia w sprawie Lelita: dużo mają podobnych ekspresów różniących się pojedynczymi literkami, czasem trudno się zorientować, w których poszli na zbyt wiele kompromisów.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Wrzesień 2018, 22:25:45 »
Muszę Cię również rozczarować co do braku elementów plastikowych w mechanizmie I-1. Zębatka w przekładni jest z tworzywa.
czy na pewno wiesz o czym mówisz?  http://www.ascaso.com/img-div-cafe/molinos-micro-graduacion.jpg
To w i2 zębatka jest plastikowa https://www.insomnia.gr/uploads/monthly_2018_03/321.thumb.JPG.95eb44a0736e772b860739149d576eba.JPG
obudowy od kilku przynajmniej lat są różne, do wyboru. Najtańsze w i2 z tworzywa, aluminiowe to już koszt ~900zł.

"Zabawkowość" młynków od eureki nieźle pokazuje porówannie ich wagi (4.6kg) z baratzą (3,2kg) czy i2 (3.5kg) :). Eureka od blisko 100 lat produkuje i rozwija młynki profesjonalne - cały szereg różnych modeli w cenach od 1.5 do kilkunastu tys zł, ascaso ma w ofercie zaledwie dwie konstrukcje z segmentu niskobudżetowego, od lat te same. Baratza...firma powstała kilkanaście lat temu a pierwszy model z płaskimi żarnami wprowadzili 10 lat temu. Który producent bardziej zna się na rzeczy oceń sam. Swoją drogą ciekawe jaki model polecał ten sprzedawca?
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2018, 00:01:59 wysłana przez grex »

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Wrzesień 2018, 22:31:09 »
Wnioskuję, że jaki młynek bym nie kupił w cenie do ok 1000zł będzie dawało przemiał podobnej jakości, a jedyne co mogę stracić/zyskać to wygodną regulację przemiału, timer, ładny wygląd... tak?

Ten sprzedawca sugerował Baratza Vario. Ale to już za drogo jak dla mnie.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2018, 22:33:29 wysłana przez Farin »
Lubię wiedzieć.

Offline Remogiusz

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Wrzesień 2018, 22:40:00 »
Co w niczym nie zmienia faktu, że ascaso nawet w najtańszej wersji to młynek który potrafi zrobić w warunkach domowych poprawne espresso.
Nie powiem, że podczas przesiadki z HXa i Mazzera Super Jolly na Ascaso i Gaggię nie poczułem różnicy. Ale dla warunków domowych to dobry sprzęt.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Wrzesień 2018, 23:03:14 »
"Zabawkowość" młynków od eureki nieźle pokazuje porówannie ich wagi (5.6kg)

Nie przesadzaj z tą wagą, Mignon jest sporo lżejszy, 4 czy też 4,5 kg.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Wrzesień 2018, 23:23:24 »
Przecież to większy model, niedostępny w Polsce. Klasyczny, który masz i polecasz, w naszych sklepach waży 4,5 kg :). A tutaj: https://www.eureka.co.it/en/catalogo/prodotti/macinacaff%C3%A8+istantaneo/1/10.aspx - 4,6 kg.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2018, 23:42:21 wysłana przez WS »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Wrzesień 2018, 23:34:32 »
Zważ swój młynek, to może przestaniesz pisać bzdury.

Offline Grappa Mężczyzna

  • Wiadomości: 210
  • Ekspres: Gaggia Espresso, moka, phin, v60-2, ice coffee maker, AP
  • Młynek: Aergrind, Brasilia BFD
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Wrzesień 2018, 23:42:10 »
A może jakiś młynek firmy Anfim?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Wrzesień 2018, 23:44:21 »
No ja na stronie Eureki widzę 4,6 kg i nie wiem o co Ci chodzi grex.

Poza tym blacha na pewno odda temperaturę na zewnątrz(czyli do młynka), więc siłą rzeczy zagrzeje kawę w młynku... Poza tym moim zdaniem lepiej kupić osobny zestaw. Zaczynałem od Mazzera Super Jolly z Ascaso Basic i nie miałem na co narzekać - i była to stara wersja najtańszego sensownego modelu na rynku, jeszcze z grupobojlerem. Naprawdę nie ma co oszczędzać na młynku, bokiem to wyjdzie... O wiele trudniej jest zrobić dobre espresso w proporcji dobry ekspres + podstawowy młynek niż dobry młynek + podstawowy ekspres.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Wrzesień 2018, 01:08:36 »
czy na pewno wiesz o czym mówisz?
Tak, doskonale wiem o czym mówię. I-1 Mini ma zębatkę w przekładni silnika wykonaną z tworzywa. Nie napisałem o obudowie żaren, bo to jest widoczne na pierwszy rzut oka, ale o przekładni zmniejszającej obroty silnika. Zarówno I-2 jak I-1 mają te zębatki z tworzywa.
Co do obudów młynków, mam wątpliwości, nie spotkałem się z obudową z tworzywa. Ale wszystko jest możliwe, tutaj odpowiedzi może udzieli Janusz.
ascaso ma w ofercie zaledwie dwie konstrukcje z segmentu niskobudżetowego
Też się z tym pozwolę nie zgodzić. Mają trzy modele niskobudżetowe I-Mini I-Steel oraz I. Te trzy mają po dwie odmiany I-1 I-2. Typ I ma też odmianę z dozownikiem. http://www.ascaso.pl/produkt/mlynki-domowe/
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Wrzesień 2018, 08:18:50 »
Co do przekladni z tworzywa to nie zawsze jest tak, ze jest gorsza. Po pierwsze jest cichsza, po drugie nie wymaga specjalnego smarowania, jest tansza w produkcji. Do malych obciazen jest idealna. Stalowe przekladnie maja mowiac krotko nieco inne wlasciwosci, ale nie sadze aby w mlynku do kawy - mowie tu caly czas o napedzie z silnika, mialo to wieksze znaczenie. Raczej nie powinna sie zniszczyc, jezeli jest dobrze spasowana... moze Janusz cos doda od siebie. W koncu naprawia takie klamoty. Ciekawe ile przekladni wymienil.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Lelit Anita - czy bojler grzeje kawę
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Wrzesień 2018, 09:29:44 »
Nie twierdzę, że tworzywo jest gorsze. Tylko uzupełniam informacje o młynkach Ascaso.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi