Autor Wątek: Ascaso Arc problem z temperaturą  (Przeczytany 9320 razy)

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Ascaso Arc problem z temperaturą
« dnia: 16 Wrzesień 2018, 12:03:45 »
Kolega ma ascaso arc i próbujemy zrobić z jego pomocą jakieś porządne espresso. Niestety wszelkie próby spełzają na niczym...

W każdym szocie mamy silną pod-ekstrakcje - espresso kwaśne nawet z bardzo ciemnych mieszanek. Nie udało nam się jeszcze nnic przeparzyc w stronę goryczy.

Ciastka ładne, ekstrakcja spokojna - naked portafilter, więc mamy podejrzenie, że ekspres podaje zbyt zimną wodę.

Próbowaliśmy wszystkiego, tj. robić espresso w trakcie nagrzewania, tuż po zgaśnięciu lampki.

Czy możecie podzielić się jak ogarniacie swoje arci? Kiedy jest najwyższa temperatura? Nadmienie tylko, że ekspres zawsze nagrzewa się 45 minut przed robieniem espresso.

Dzięki za pomoc!
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Wrzesień 2018, 12:08:59 »
Z pewnością odezwą się posiadacze Arców. Jaki to model? Jeśli z bojlerem, to spróbuj załączyć na moment parę, tak możesz podgrzać bojler do wyższej temperatury. Być może problem tkwi w niewłaściwym lub uszkodzonym termostacie.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Wrzesień 2018, 12:19:17 »
To jest wersja z termoblokiem. Załączenie pary coś tu da?
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Wrzesień 2018, 12:43:22 »
W takim przypadku raczej nie. Jeśli możesz otworzyć ekspres i sprawdzić jaki jest termostat od wody, będzie można określić czy jest właściwy. Ekspres jest w Twoich rękach od nowości, czy jakaś używka?
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Wrzesień 2018, 13:19:28 »
Załączenie pary coś tu da?
termoblok w trybie pary nagrzewa się do wyższej temperatury. Więc skoro chcecie mieć cieplej to w sam raz.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Wrzesień 2018, 13:54:03 »
Zastrzegam, że nie mam Arca, tylko coś mi się o uszy obiło, że Ascaso z termoblokiem w trybie pary powinien być użyty od razu po przełączeniu w ten tryb. Inaczej coś tam się dzieje niedobrego. Nie wiem, czy to tyczy się wszystkich modeli. Były jakieś poprawki, ale to już albo Janusz, albo któryś z posiadaczy Arc da wyczerpującą odpowiedź.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Wrzesień 2018, 14:39:52 »
Przełączenie w tryb pary włącza pompę, ale zamyka zawór trójdrożny. Musisz zatem otworzyć ręczny zawór pary bo inaczej możesz do 16 barów pompy dołożyć kilka albo i kilkanaście barów od rozszerzającej się podczas nagrzewania wody. Generalnie przed nieuwagę można coś w ekspresie rozwalić.

Używanie trybu pary do dogrzewania termobloku gwarantuje Ci całkowitą losowość temperatury ekstrakcji. A Arc, rzeczywiście, robi kwaśną kawę. Jak powertujesz forum, znajdziesz co nieco o stabilności temperaturowej Arca z termoblokiem.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2018, 14:46:24 wysłana przez Krakus »

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Wrzesień 2018, 16:40:13 »
A ekspres jest odkamieniony?

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Wrzesień 2018, 16:55:58 »
(...)A Arc, rzeczywiście, robi kwaśną kawę. Jak powertujesz forum, znajdziesz co nieco o stabilności temperaturowej Arca z termoblokiem.

To mam rozumieć, że nie da się uzyskać poprawnego espresso na tym sprzęcie? Rozumiem jeszcze jakby chciał eksperymentować z jasymi singlami ale problem kwaśnych kaw jest obecny nawet z bardzo ciemnymi mieszankami :/.

Możesz jakieś linki podesłać o tej temperaturze?

A ekspres jest odkamieniony?

Tak, robiliśmy mu płukanie roztworem kwasku cytrynowego.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Wrzesień 2018, 17:33:30 »


To mam rozumieć, że nie da się uzyskać poprawnego espresso na tym sprzęcie? Rozumiem jeszcze jakby chciał eksperymentować z jasymi singlami ale problem kwaśnych kaw jest obecny nawet z bardzo ciemnymi mieszankami :/.



Zmień kawę na długo paloną ale nie spaloną.  ;)  Może być z certyfikatem INEI.
A jak ona niewiele wskóra, to wtedy nacisk bym swój kładł na przemiał jak i pomiar temperatury wody.







Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Wrzesień 2018, 18:15:31 »
Mamy dobre kawy od forumowych palaczy. A co do przemiału i ekstrakcji to jest ok - kolega ma naked pf, więc wszystko widać.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Wrzesień 2018, 18:42:06 »
To mam rozumieć, że nie da się uzyskać poprawnego espresso na tym sprzęcie?
Tak na szybko:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=3799.msg94019#msg94019

Nie da się, to może za silno powiedziane, ale że jest trudno i nie z każdej kawy - to prawda.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Wrzesień 2018, 19:39:03 »
Da się. Nie jest to tylko niestety tak proste, że zapinasz kolbę i jest - musisz dobrać przede wszystkim ilość do sitka, u mnie było to chyba 17 g(basic z bojlerem) i jak najlepszy przemiał. Będzie dużo łatwiej, reszty nauczysz się na wyczucie - w którym momencie włączać ekstrakcję tj. jak to uzależnić od lampki grzania ;) I nie szukaj żadnych włoskich wynalazków, kawy nie są raczej problemem.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Wrzesień 2018, 19:55:14 »
A co do przemiału i ekstrakcji to jest ok - kolega ma naked pf, więc wszystko widać.


Patrzysz w dno sitka, i na podstawie wyglądu oceniasz przemiał jak i ekstrakcję?  :wow2:
Do tego robisz ekstrakcję w kolbie bez dna i chcesz za jej pośrednictwem walczyć z np. nadmierną kwasowością?  :wow2:
Ale co tam, skoro twierdzisz, że wszystko robisz ok, to ja Tobie szczerze życzę nie kwaskowatej  kawka 

[/size] I nie szukaj żadnych włoskich wynalazków, kawy nie są raczej problemem.


Jak tak, to podaj  przykład kawy która nie jest kwaśna/kwaskowata w 1 planie i jest pozbawiona goryczki. Mówię o espresso.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ascaso Arc problem z temperaturą
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Wrzesień 2018, 20:08:05 »
I nie szukaj żadnych włoskich wynalazków, kawy nie są raczej problemem.

Jak tak, to podaj  przykład kawy która nie jest kwaśna/kwaskowata w 1 planie i jest pozbawiona goryczki. Mówię o espresso.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi