Autor Wątek: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić  (Przeczytany 10443 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #60 dnia: 27 Sierpień 2018, 20:11:12 »
A kojarzysz jaki rozmiar jest/był tej kryzy
To akurat raczej Ci się nie przyda.Każdy układ ma inne pojemność i szybkość wychładzania.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #61 dnia: 27 Sierpień 2018, 20:36:45 »
Każdy układ ma inne pojemność i szybkość wychładzania.
To jest oczywiste. Bardziej chodzi rząd wielkości, aby mieć punkt zaczepienia.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #62 dnia: 27 Sierpień 2018, 22:45:10 »
Cytat: Jeżyk
1) Miałem RS V1 i tam para jest jak w lokomotywie w porównaniu z R58.
2) R58 trzeba podłączyć do ścieków i do wody z filtra na stałe inaczej czeka Cię ciągłe wylewanie zlewek z mikroskopijnego pojemnika, zbiornik na wodę też nie poraża wielkością.

Nie często biorę udział w tego typu dyskusjach ale to co opisałeś w pkt 1 to ...... :ups:
Punkt dwa także jest mocno dyskusyjny :)
Nie wspominając już że nie napisałeś którą wersję R58 ma Twoja córka no i w PID jeszcze mozna coś ustawić poza temperaturą ;)

Serdecznie Pozdrawiam

www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #63 dnia: 27 Sierpień 2018, 23:44:38 »
Które HX przegrzewają a które nie?
Przegrzewają te nieadekwatnie dobrane do obłożenia maszyny. Takie Cimbali ma wydać 100 kaw w godzinę i tak przez dzień cały, a potem rok za rokiem. To ile z tych kaw będzie przegrzanych?

Jeśli ktoś stawia w domu maszynę i robi na niej dwa, pięć espresso dziennie, to niech się nie dziwi, że trzeba zmienić to i owo aby ten jeden shot na godzinę nie był przegrzany.

Offline multifan4 Mężczyzna

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Astoria CKE, Expobar Office Leva HX
  • Młynek: Fiorenzato F4E nano, Eureka Mignon
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #64 dnia: 28 Sierpień 2018, 00:25:04 »
Dziękuję za wszelkie wyjaśnienia, które na pewno wiele mnie nauczyły i uświadomiły.
Piszę, że ekspres ma być do zastosowań domowych, rzadko kiedy przychodzą goście i potrzeba więcej kawy. Zależy mnie jednak na powtarzalności aby rano po półgodzinnym nagrzewaniu cappuccino smakowało tak samo, jak koło południa, a z tym jest spory problem. Trudno jest prawidłowo dobrać moment końca flusha i początku ekstrakcji w zależności od tego, czy ekspres jest po dłuższym grzaniu czy po krótkim.
Nie wykluczone, że Astoria do domowych zastosowań jest przewymiarowana, być może przy większych potrzebach do kilku kaw na godzinę byłaby dobra.
Dlatego zastanawiam się nad zmianą i myślałem, że maszyna dwubojlerowa z PID bardziej się będzie do tego zastosowania nadawać - będzie stabilniejsza temperaturowo. Popularność R58 na home-barista.com zasugerowała mnie, że nie jest to zły pomysł. Nie miałe z R58 nigdy kontaktu na żywo.
Nie wiem, czy przy takim znikomym obciążeniu samo tłumienie przepływu syfonowego by wiele pomogło.
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2018, 00:33:30 wysłana przez multifan4 »

Offline nester Mężczyzna

  • Wiadomości: 238
  • Ekspres: posiadam
  • Młynek: też jest
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #65 dnia: 28 Sierpień 2018, 07:07:49 »
Jak już koniecznie patrzysz w kierunku R58, czyli maszyny dwu bojlerowej to spójrz jeszcze na firmę Profitec. Nie koniecznie model pro700. Obecnie gdybym się kiedykolwiek decydował na pompę patrzał bym w kierunku mniejszego dwubojlera profiteca pro 300.  Chociaż teraz się pojawiła bardzo ciekawa opcja z profilowaniem ciśnienia. Lelit Bianca i raczej tu bym zaatakował.

imo, daj sobie spokój z R58
If only closed minds came with closed mouths

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #66 dnia: 28 Sierpień 2018, 09:17:38 »
Nie często biorę udział w tego typu dyskusjach ale to co opisałeś w pkt 1 to ...... :ups:
Punkt dwa także jest mocno dyskusyjny :)
Nie wspominając już że nie napisałeś którą wersję R58 ma Twoja córka no i w PID jeszcze mozna coś ustawić poza temperaturą ;)
https://www.youtube.com/watch?v=7_wPIZxGhq0&feature=youtu.be
Proszę, taka para jest w RS V1. Ja tu nie widzę żadnej "dyskusyjnej" sprawy. Córka ma R58 jeden z pierwszych egzemplarzy, jest to pewnie V1. Nie był kupiony w Polsce. Na forach (nie tylko polskich) użytkownicy R58 narzekają na kiepską parę i na marne możliwości ustawienia PID. Sprowadza się do ustawienia 2 temperatur. Z tym, że temperaturę ekstrakcji nie ustawia się np 92° tylko WYŻSZĄ bo "ten typ tak ma!" i już. To czy ustawienie skąd ma być pobierana woda czy ze zbiornika czy z sieci to chyba mało ma wspólnego z ustawieniami ekstrakcji. Sam PID to PORAŻKA podłączona do ekspresu przy pomocy wtyczki starej drukarki. Większej miny firma chyba zrobić nie mogła. Nie będę teraz wyciągał innych ekspresów, załączał ich i nagrywał filmów. R58 ma parę po prostu kiepską. Nawet maleńki La Pavoni Europiccola ma lepszą parę. Mleko spienia się za długo w tym modelu R58. Co do zbiornika na zlewki. No, wielkością on nie poraża, to maleństwo w porównaniu do innych, ale gdy jest podłączenie do ścieków to wystarcza. Zbiornik na wodę też jest niewielki, bo nie może być duży przy pompie rotacyjnej. Nie napisałem, że to są wady tego ekspresu, napisałem że trzeba go raczej podłączyć do sieci. To nie tylko moja opinia. Córka ma ten ekspres podłączony do sieci i ścieków, bo inaczej jest po prostu uciążliwe użytkowanie. Ja wiem, że ktoś sprzedający te ekspresy będzie ich bronił, ale z niektórymi wadami tego modelu dyskutować się po prostu nie da. Inną sprawą jest jego cena. Za wygląd, i firmę się płaci, powinno się też płacić za jakość, która tutaj kuleje. Być może późniejsze wersje są pozbawione tych wad, nie mam ochoty na sprawdzanie.
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2018, 09:21:29 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #67 dnia: 28 Sierpień 2018, 09:28:37 »
Wg mnie, jeśli R58 ma gorszą parą od RS1 co pokazujesz na filmie, to jest z tym ekspresem coś nie tak.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #68 dnia: 28 Sierpień 2018, 10:00:29 »
Na tym filmie końcówka, dysza pary jest jakaś dziwna... Pewnie w tym problem.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #69 dnia: 28 Sierpień 2018, 10:05:21 »
To nie tylko z tym egzemplarzem jest "coś nie tak". Myśleliśmy że jest coś uszkodzone i oddaliśmy do serwisu. Dostaliśmy inny ekspres i było to dokładnie to samo. Tak jak napisałem, być może późniejsze wersje są poprawione, ta jest taka sobie. Na tym filmie para też nie poraża, nie mam teraz innego filmu, ale gdy się odpowiednio odwodni parę i poczeka na dobre zagrzanie bojlera, para potrafi wychlapać mleko z dzbanka. Miałem np dwubojlerowy Ascaso Steel Duo Prof z termoblokiem do pary. Tam też para była ponadprzeciętna. W Twoim też para jest niczego sobie, prawda?

Na tym filmie końcówka, dysza pary jest jakaś dziwna... Pewnie w tym problem.
To jest RS V1 i parorurka została zmieniona na tę z V3. Tu nie ma żadnego problemu. Jak wrócę do domu to nakręcę filmik z lepszą parą z tego RS-a.
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2018, 10:07:25 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #70 dnia: 28 Sierpień 2018, 10:17:58 »
Mam HXa, para faktycznie jest genialna. Lecz widziałem R58 w akcji (chyba z 2015r) i para nie była wcale gorsza. Pewnie masz rację z problemem wieku dziecięcego.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #71 dnia: 28 Sierpień 2018, 10:27:13 »
Na tym filmie końcówka, dysza pary jest jakaś dziwna... Pewnie w tym problem.

Typowa końcówka w RSach od kilku lat.

Z tym, że temperaturę ekstrakcji nie ustawia się np 92° tylko WYŻSZĄ bo "ten typ tak ma!" i już.

Wartość z offsetem, bo pomiar jest na szczycie bojlera. Czyli jak w 99% PIDowanych Silvii. Tyle, że producent R58 podaje przynajmniej w instrukcji co ustawić na PID by uzyskać konkretną temperaturę na prysznicu.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #72 dnia: 28 Sierpień 2018, 11:09:43 »
@antonio
A kojarzysz jaki rozmiar jest/był tej kryzy w Orchestrale?. Ta informacja by mi się przydała w innym projekcie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #73 dnia: 28 Sierpień 2018, 11:25:09 »
Tak, pisałem o tym w cytowanym wątku -- 2.5 mm. Kolejne kryzy mają większe średnice: 3, 3.5, 4 mm. Widziałem na forum HB, że ludziska montują sobie zaworki, takie jak w patencie FAEMA. Wtedy po prostu ustawiamy taki przekrój, jaki chcemy, bez rozkręcania rurek.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #74 dnia: 28 Sierpień 2018, 11:44:31 »
Pewnie masz rację z problemem wieku dziecięcego.
I to powinien napisać dystrybutor ku obronie swojego towaru o ile w późniejszych wersjach zostało to poprawione.

Wartość z offsetem, bo pomiar jest na szczycie bojlera.
No, temperaturę pary w R58 ustawia się max na 120°C to w rzeczywistości jest kilkanaście ° mniej jeśli temperatura jest mierzona tak jak w bojlerze kawowym.
Zgodnie z obietnicą para z Silvii:
Musiałem odsunąć telefon, żeby się nie uszkodził. R58 zostaje daleko w tyle. Spienianie mleka w dzbanku 0,5l w Silvii trwa kilka, kilkanaście sekund, a w R58 prawie 2 minuty. Temperatura pary jest ustawiona na max czyli 120°C.
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2018, 12:21:51 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi