Autor Wątek: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić  (Przeczytany 10454 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #45 dnia: 27 Sierpień 2018, 15:59:44 »
Wystarczy trochę wyobraźni...
Ekstrakcja przez trzy minuty :wow2:?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #46 dnia: 27 Sierpień 2018, 16:01:22 »
3 minuty? Gdzie? 30 sekund przecież. Np. tutaj widać parę półminutowych kawałków:



Zapinasz PF z czujnikiem -- temperatura narasta od "temperatury pokojowej". Narasta -- tak szybko jak szybko termopara i termometr są w stanie to zarejestrować. Widać jak na początku osiąga maksimum, by potem opadać do końca ekstrakcji. Wyjątkiem od tej reguły jest pierwszy "kawałek" ;).
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2018, 16:05:33 wysłana przez Antonio »

Offline Mrtelpl

  • Wiadomości: 68
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #47 dnia: 27 Sierpień 2018, 16:29:56 »
A jakim to termometrem było mierzone ?
Bo zamówiłem 2 z AliExpress i każdy pokazuje inną

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #48 dnia: 27 Sierpień 2018, 16:40:55 »
Takim oto amerykańskim czujnikiem (Scace thermofilter) w połączeniu z włoskim termometrem Delta-Ohm:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1508.msg40551#msg40551

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #49 dnia: 27 Sierpień 2018, 16:42:07 »
@Antonio
Oki poczytałem wątek. Zasadniczo pokazałeś wykresy zbieżne z wcześniejszymi, pokazującymi profil temperaturowy HX.

Co do nie przegrzewania HX + E61, akurat pokazałeś jeden z nielicznych przykładów, kiedy wymiennik jest małej objętości (lub zakamieniony) a układ doprowadzający + objętość E61 powoduje ujemny bilans. Ja czytając o HX, w 80% miały objaw przegrzewania wody.

To że nowoczesne ekspresy HX jakoś radzą sobie z tym problemem jest spowodowane kontrolowanym "zrzutem wrzątku".

Kolejna sprawa to fakt tendencji spadkowej temperatury wody, potwierdzający małą objętość HX oraz ujemny bilans tego ekspresu. Gdybyś miał podpięty presostat do wykresów od razu byś to zauważył. Rozgrzewanie ekspresu to złożony proces adiabatyczny. Z jednej strony dostarczamy mnóstwo energii z drugiej mamy duże straty. Duże, ponieważ trzeba nagrzać cały układ hydrauliczny. Nawet obudowę ekspresu. Histereza presostatu w połączeniu z tymi stratami powoduje, że właśnie na początku woda jest cieplejsza. W miarę nabierania temperatury i stabilizowania układu grzałka działa krócej i ta tempera ustabilizuje się ostatecznie na jakimś poziomie. 

Twoje wykresy pokazują również, że o stabilności temperatury możemy zapomnieć, a każdy kolejny proces ekstrakcji jest inny i w mojej ocenie nie można mówić o powtarzalności. A stwierdzenie "że ekspres w miarę trzyma temperaturę" to tak jak bym powiedział, że pogoda w Irlandii jest w miarę.. ;) 

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #50 dnia: 27 Sierpień 2018, 16:58:21 »
Co do nie przegrzewania HX + E61, akurat pokazałeś jeden z nielicznych przykładów, kiedy wymiennik jest małej objętości (lub zakamieniony) a układ doprowadzający + objętość E61 powoduje ujemny bilans. Ja czytając o HX, w 80% miały objaw przegrzewania wody.

Nie wiem skąd wziąłeś te informacje? Pewnie od naszego looka. Bojler i wymiennik w Orchestrale Nota mają normalne gabaryty. Nie jest to mała maszynka. Bojler ma 3 litry, wymiennik jest duży:



Zresztą jakie to ma znaczenie? To, że temperatura zaparzania jest w tym ekspresie na poziomie 80-90 stopni wynika z zastosowania ogranicznika przepływu w obwodzie termosyfonu. Taki sam patent stosuje się w maszynach np. FAEMA. Dokładnie tak samo zachowuje się duża maszyna z bojlerem 10-15 litrowym i dwiema-trzema grupami, np. taka:



Zerknij na te małe pokrętła z podziałką przy grupach. Są to regulatory termosyfonu. Stosuje się je od wielu, wielu lat. W tej akurat maszynie (Faema Ambassador) świetne są grupy i to one zapewniają stabilność zaparzania, niezależnie od temperatury. Temperaturę reguluje się tymi pokrętłami -- może być ona w zasadzie dowolna. Twierdzenie, że HX przegrzewa wodę jest więc nie fair.

Co do stabilności i powtarzalności -- trzeba pracować z danym ekspresem i testować produkty. Zapewniam Cię, że nie rozpoznasz w kolejnych kawach żadnej różnicy...

Inne maszyny, np. La Cimbali mają inną konstrukcję HX. Mały tzw. "kondom" zatopiony w bojlerze. Taka maszyna strasznie przegrzewa wodę, ale bardzo łatwo można ją dopasować do odpowiedniej temperatury. Wystarczy chwila, parę sekund "zrzutu" czyli flusha, by uzyskać właściwą temperaturę zaparzania.

Jeszcze inne maszyny HX, np. NS zostały tak zaprojektowane, że z powodzeniem wybrano je jako robocze na mistrzostwa świata baristów... ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2018, 17:16:22 wysłana przez Antonio »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #51 dnia: 27 Sierpień 2018, 17:35:03 »
wynika z zastosowania ogranicznika przepływu w obwodzie termosyfonu.
Ciągle potwierdzasz, że pokazałeś ten jeden z nielicznych przykładów ujemnego bilansu cieplnego. Czyli świadome niedogrzewanie grupy, jakie zaplanował producent.

Powiedz jak długo nagrzewała się E61 w tym ekspresie?

Przypomnę również, że na wstępie rozpoczęliśmy dywagacje o Astorii, która nie ma ogranicznika w termosyfonie i po 15-20 min leci ukrop.

P.S.
Informacje czerpię nie od forumowego "looka" (kimkolwiek nim jest) i z reguły nie z łam tego forum. 

Taka maszyna strasznie przegrzewa wodę,
Czyli jednak jest trochę tych maszyn, które przegrzewają... Na tej podstawie twierdzę, że generalnie HX przegrzewają i nie jest to uogólnienie lecz fakt.
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2018, 17:41:08 wysłana przez hi_aro »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #52 dnia: 27 Sierpień 2018, 17:38:56 »
Ok, wziąłeś nie moje słowa za pewnik... Co jest bardziej nieliczne? Faema czy Astoria? ;) Jeśli w Astorii jest podobny układ termosyfoniczny, to można tak samo go ograniczyć.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #53 dnia: 27 Sierpień 2018, 17:45:42 »
Co jest bardziej nieliczne?
Źle postawione pytanie, powinno brzmieć. Które HX przegrzewają a które nie?. Ewentualnie na tej podstawie ustalać %.

Astoria, bez zmian konstrukcyjnych nie umożliwia ograniczenia obiegu w termosyfonie. 
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2018, 17:56:06 wysłana przez hi_aro »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #54 dnia: 27 Sierpień 2018, 17:54:44 »
Jak wygląda jej układ hydrauliczny?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #55 dnia: 27 Sierpień 2018, 18:04:15 »
Pozycja 10, to ogranicznik przepływu tylko podczas parzenia.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #56 dnia: 27 Sierpień 2018, 18:52:17 »
@Antonio
zmobilizowałeś mnie do wytężenia zwojów. W załączniku przykładowy przekrój E61. Czy możesz mi powiedzieć, który element działa jako ogranicznik w termosyfonie?

Wg. mnie na tym przykładzie, nic takiego nie występuje.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #57 dnia: 27 Sierpień 2018, 19:14:48 »
Widzisz "water inlet"? To tam umieszcza się kryzę. W każdym razie, gdzieś na górnym przewodzie termosyfonu. W Orchestrale producent po prostu daje cały wybór 4 przekrojów. Opisana przeze mnie maszyna miała najwęższy przekrój. Zmiana na kolejny była widoczna: z grupy "para" dymiła ;).
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2018, 19:25:13 wysłana przez Antonio »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #58 dnia: 27 Sierpień 2018, 19:46:48 »
Zmiana na kolejny była widoczna: z grupy "para" dymiła .

Ej @Antonio, Ty mi tu makaronu na uszy nie nawijaj... :) Czyli świadomie wybrałeś między tyfusem a cholerą. Albo lokomotywa albo niedogrzanie...

A kojarzysz jaki rozmiar jest/był tej kryzy. Ta informacja by mi się przydała przy projekcie "Grupy kawowej-DIY"?   
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2018, 19:49:17 wysłana przez hi_aro »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Porównanie Astoria CKE na Rocket R58 PID czy warto zmienić
« Odpowiedź #59 dnia: 27 Sierpień 2018, 19:48:32 »
Wiesz, gdzieś tam jest sweet spot ;).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi