Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224182 razy)

Offline Kawoszek88

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Siemens
  • Młynek: ręczny
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #630 dnia: 24 Listopad 2020, 22:42:43 »
Ostatnio piłam kawę Riposso Crema Blend Kawa ziarnista. Jest naprawdę świetna, wyrazista, mocna, z posmakiem delikatności, jest po prostu przepyszna. Uwielbiam przy niej siedzieć czytając książkę. Kupiłam ją c z a s k a w y . p l /product-pol-968-Riposso-Crema-Blend-1kg-Kawa-ziarnista.  Kawa jest bogata w kofeinę,  pozbawiona kwasowości, ale jednocześnie nie jest gorzka w smaku.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #631 dnia: 25 Listopad 2020, 08:28:28 »
dziękuję za wpis, będzie pomocny, cyk iiii czas kawy trafia u mnie na czarną listę mend

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #632 dnia: 25 Listopad 2020, 09:09:26 »
Ostatnio piłam kawę Riposso Crema Blend Kawa ziarnista. Jest naprawdę świetna, wyrazista, mocna, z posmakiem delikatności, jest po prostu przepyszna. Uwielbiam przy niej siedzieć czytając książkę. Kupiłam ją c z a s k a w y . p l /product-pol-968-Riposso-Crema-Blend-1kg-Kawa-ziarnista.  Kawa jest bogata w kofeinę,  pozbawiona kwasowości, ale jednocześnie nie jest gorzka w smaku.
Ja dodam jeszcze od siebie
Riposso Crema Blend to mieszanka 70% ziaren arabica pochodzących z Ameryki Południowej oraz 30% ziaren robusta pochodzących z Wietnamu.
Z racji na sporą domieszkę ziaren robusty kawa jest bogata w kofeinę. Pijąc espresso przyrządzone z ziaren Riposso Crema Blend poczuć można lekko czekoladowy smak i aromat.
Kawa jest średnio palona, dzięki czemu efektem jest kawa o doskonale zbalansowanym smaku – pozbawiona kwasowości, ale jednocześnie nie jest gorzka w smaku.


Zabrakło jeszcze pytania - piliście ją może?
I zachęcam do poczytania "Opinie naszych klientów"
Magdalena, Puck czy Izabela, Warszawa???

Ja wiem, że wszyscy kończyliście te same kursy marketingu ale - chyba w trybie zdalnym  :hihihi:

przepraszam za zgryźliwość :D
Ale będzie jeszcze druga - po co Ci młynek ręczny do ekspresu Siemens  ;-)
« Ostatnia zmiana: 25 Listopad 2020, 09:15:23 wysłana przez jakub_stanecki »
Never Give UP †

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #633 dnia: 25 Listopad 2020, 10:07:48 »
Kawa jest bogata w kofeinę
To jest majstersztyk. Normalnie jak jakieś witaminy. Czy to można kupić bez recepty i bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą?

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #634 dnia: 25 Listopad 2020, 10:31:12 »
po co Ci młynek ręczny do ekspresu Siemens 

Jakubie, przecież przy zasypanym automacie jakąś kawą, można zmielić ręczniakiem inną i wypróbować wsypując mieloną.
Nawiasem pisząc, też podnosi mi się ciśnienie, jak czytam wpisy podobne do Kawoszek88

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #635 dnia: 25 Listopad 2020, 10:42:39 »
Ostatnio piłam kawę Riposso Crema Blend Kawa ziarnista. Jest naprawdę świetna, wyrazista, mocna, z posmakiem delikatności, jest po prostu przepyszna. Uwielbiam przy niej siedzieć czytając książkę. Kupiłam ją c z a s k a w y . p l /product-pol-968-Riposso-Crema-Blend-1kg-Kawa-ziarnista.  Kawa jest bogata w kofeinę,  pozbawiona kwasowości, ale jednocześnie nie jest gorzka w smaku.
A co tam spróbuję napisać recenzje ;)

Riposso Crema Blend

Skład
70% arabica z Ameryki Płd - szkoda że nie podano odmiany i metody obróbki
30% robusta z Wietnamu

Stopień palenia
ziarna średnio palone - myślę, że w stylu omniroast, dość równe palenie, dość uniwersalne - powinno podejść i do espresso i do przelewu

Metoda zaparzania
1. Phin - 12g/200ml - czas ekstrakcji - 7 min
2. Espresso - 14g//30g uzsysku//20s preinfuzji + 30s (tak, to LP - dlatego tak długi czas preinfuzji)
3. V60 - 20g/330ml

Wrażenia smakowe
1. Ze wzgledu na to, ze kawa ma domieszke robusty z Wietnamu - na początek poszła w Phin - standardowo do szklanki 50ml mleka skondensowanego i na to Phin który przecisnął kawę do dużego kubka. Jakie wrażenia - bardzo pozytywne - kawa z Phina zawsze wychodzi ;) mleko jest w stanie zakryć pewne niedoskonałości i wyakcentować czekoladowy posmak - nie spodziewałem się niczego wielkiego po tej kawie - i zostałem mile zaskoczony - w tej metodzie naprawdę się sprawdza!!!

2. Jak dla mnie - zbyt jasny profil palenia - zdecydowanie za dużo kwasowości - producent pisał o niskiej kwasowości i średnim paleniu - ale nie jest to prawda - jak dla mnie zbyt jasne. Druga próba była już zdecydowanie lepsza - wziąłem większe sitko, zmieliłem grubiej, zwiększyłem ratio - 17g/30 uzysku - zmniejszyło się body, ale udało się ukryć delikatnie kwasowość  - myślę, że mleko jeszcze bardziej złagodziło by kwasowość - tak więc samo espresso niekoniecznie - ale jako baza do cappu - już jak najbardziej sprawdzi się

3. V60 - I tu zaskoczenie - nie spodziewałem się niczego wielkiego - mam jakieś takie przekonanie, że jak coś jest do wszystkiego - to jest do niczego - i może kawa odstaje od kaw speciality - ale nie oszukujmy się - to nie ten poziom
Natomiast byłem mile zaskoczony - parzyłem metodą Hoffmana - i kawa smakuje po prostu jak kawa - kwasowość która przeszkadzała mi w espresso - tutaj jest na odpowiednim poziomie, brak goryczy - nie ma w niej nic przeszkadzającego
Nie ma też nic wielce zachwycającego - po prostu smaczna, dobra kawa - idealnie nadaje się żeby postawić dzbanek w zasięgu ręki, usiąść na kanapie z dobrą książką i czytać i czytać i czytać... popijając co chwila kawą

Ogólne wrażenie
Nie spodziewałem się wiele po tej kawie - brak daty palenia, stopień palenia "średnio - bliżej nieokreślony" - do tego wietnamska robusta  :picardpalm:
Zostałem jednak mile zaskoczony - to naprawdę solidna kawa
Nie wiem czy kupiłbym ją kolejny raz - pewnie zdecydowanie lepiej sprawdziłaby się w automatach - ale naprawdę warto spróbować!!!


Ufff... dobrnąłem do końca ;)
tak wiem, jest trochę sprzeczności  :doh:
I co się dzieje z człowiekiem jak ma za dużo czasu  :doh: głupoty pisze  :sciana: :sciana:
Never Give UP †

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #636 dnia: 25 Listopad 2020, 10:58:35 »
Wasze zaślepienie Lavazzą po prostu nie pozwala Wam dostrzec że na świecie może być lepsza kawa  :P

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #637 dnia: 25 Listopad 2020, 11:27:00 »
Wasze zaślepienie Lavazzą po prostu nie pozwala Wam dostrzec że na świecie może być lepsza kawa 
Napisałbyś coś wnoszącego do dyskusji a nie hejtujesz ;)
Ten twój marketingowy bełkot jest nie do zniesienia ;) jakby istniała - to by ją ludzie kupowali ;)
Never Give UP †

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #638 dnia: 02 Grudzień 2020, 13:56:56 »

Palarnia: Good Coffee
Kawa: Sumatra Alko Kerinci
Stopień palenia: jasny

Czad. Jedna z najlepszych kaw jakie piłem w tym roku. Idealnie wpisuje się w mój gust i moje oczekiwania - jest słodka, złożona, ciężka. Mam słabość do kaw z Indonezji a szczególnie z Sumatry (do Gayo od Johan & Nystrom zawsze wracam z przyjemnoscią). Już po otwarciu torebki zachwyca intensywny owocowo-czekoladowy zapach. Kawa jest w smaku mocno owocowa i wyrazista. Głowy nie dam czy czułem truskawki, ale było słodko i przyjemnie. Szczególnie zachwycił mnie długi i intensywny posmak, trochę czekoladowy. W zasadzie w kazdej metodzie parzenia wyszła super, ale najbardziej smakowała mi w przelewie (CAFEC Flower Dripper, 15 g kawy, 18 klik na Timemore Chestnut G1, stosunek kawy do wody 1:12: 30 s bloom, dolanie do 110 ml, przerwa aż woda przeleci, dolanie do 180 ml i już). Pycha.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #639 dnia: 02 Grudzień 2020, 14:33:36 »
uuu to dobrze, bo ma przyjechać do mnie :) Ja zazwyczaj do kaw z tej części świata podchodziłem tak meh ale ostatnio Papua Nowa Gwinea od Blend-a zrobiła na mnie świetne wrażenie, była przedewszystkim ciekawa, nie oczywista więc i przeciwległa Sumatra zwróciła uwagę, zwłaszcza że opis odbiega od moich zwyczajowych indonezyjskich wspomnień.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #640 dnia: 02 Grudzień 2020, 14:42:59 »
Papua Nowa Gwinea od Blend-a
Paczka leży u mnie w kolejce. Mówisz/piszesz, że warto przyśpieszyć otwarcie?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #641 dnia: 02 Grudzień 2020, 15:48:25 »
nie wiem czy warto przyśpieszać, bo nie wiem co w tej kolejce jeszcze stoi :) Ja wrzuciłem do koszyka tę kawę jako ostatnią, bo papua nie gości często i pisze, że kwaśna a inne same słodziaki i nie za droga, to co mi szkodzi. Czyli nie oczekiwałem wiele a spokojnie zrobiła efekt "ooooo".

Aromat po zmieleniu sugeruje ewidentnie owoce ale nie dał mi jednoznacznie jednego skojarzenia. Pierwszy łyk jest przyjemnie kwaśny jak z środka Afryki by się człowiek spodziewał, posmak jest dość słodki ale na każdym etapie jest taka kreska ziołowej, może chmielowej goryczki. Blend też pisze o niej na stronie, nie jest zła ani męcząca, ale odznacza się tym, że nie pasuje :) Nie będę twierdził, że jest to kawa wybitna ale jest ciekawa, trochę nietypowa, z takim swoim charakterkiem pozytywnie zaznaczyła swoją obecność.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #642 dnia: 02 Grudzień 2020, 16:07:42 »
Palarnia: Good Coffee

To jest palarnia warta uwagi. Nie jest na WOK wybitnie popularna, ale moim zdaniem to sam top polskich palarnii.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #643 dnia: 02 Grudzień 2020, 19:28:06 »
To jest palarnia warta uwagi.

Piłem juz kilka kaw od nich i na żadnej się nie zawiodłem. W sumie to lata temu dzięki Good Coffee odkryłem Yemen Mattari, które uwielbiam a którego za cholerę nie można dostać*.

* Pomijam Tommy Coffee - kupiłem od nich JM i było to dno dna i pomyje.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5219
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #644 dnia: 02 Grudzień 2020, 19:39:57 »
Też dorzucę pean dla Good Coffee:  ta ich Kostaryka La Candelilla, jedna najlepszych kawek, jakie piłem.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi