Autor Wątek: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).  (Przeczytany 10380 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Sierpień 2018, 19:48:06 »
Może się również sam włączyć wcześniej, a Ty przychodzisz na gotowe. Automat też się musi rozgrzać, też fajne jeśli zrobi to dłużej niż krócej.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Sierpień 2018, 19:49:49 »
"na szybko". Młynka nie posiadam, kupuję mniejsze ilości zmielonej kawy którą wsypuję do kawiarki i od czasu do czasu dokupuję, ale nie będę ukrywał że trochę czasu ta kawa stoi w zamkniętym (w miarę szczelnym) słoju (...) na szybkości i smaku mi zależy najbardziej jak już pisałem, o ile można to jakoś pogodzić :)

Kapsułki. Ekspres na kapsułki wymyślono dla takich użytkowników, jak Ty. Serio.
Nie będzie rewelacji ale będzie szybko.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Sierpień 2018, 21:25:15 »
Czyli pomimo że przygotowanie zajmie jakieś 2-3 min to i tak musiałbym albo włączyć ekspres 20min przed robieniem kawy, albo powinien być cały czas włączony - oba rozwiązania mijają się nieco z zamierzonym celem ;)
Polecam do tego celu gniazdko włącznik czasowy z kalendarzem za naście złotych w dowolnym markecie budowlanym. I nie ma tematu.

Może się również sam włączyć wcześniej, a Ty przychodzisz na gotowe. Automat też się musi rozgrzać, też fajne jeśli zrobi to dłużej niż krócej.
A czy automaty, przynajmniej te domowe, nie mają tych super ficzerów, że się wyłączają po N minutach bezczynności? Ten u moich rodziców tak ma (jakieś delonghi).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Sierpień 2018, 21:31:54 »
Nie mam pojęcia. Oferta automatów domowych jest tak szeroka i tak dynamicznie zmieniają się nazwy modeli, że konia z rzędem temu kto się w tym wszystkim orientuje, ale tak naprawdę orientuje.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Sierpień 2018, 21:47:40 »
zakup sobie Phina, naprawdę.
To jest supertanie i wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, sypiesz kawę, lejesz wodę - łącznie z zagotowaniem wody poniżej minuty. Odstawiasz i idziesz robić co innego, nie trzeba tego pilnować. Po paru minutach masz gotowy napar. Można używać zmiennej dozy, na dodatek trudno tam coś zrobić źle. Wydatek żaden a smak spokojnie może konkurować z dobrymi ekspresami (a nawet je przewyższa, bo kawa zawsze się udaje).

2 tysiaki na ekspres zawsze zdążysz wywalić (nic specjalnego na tym nie zyskując), a phin za 1% ceny ekspresu i tak się przyda.

Offline Sprzedawca_Ziela

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Saeco Lirika OTC, Kawiarka
  • Młynek: Drewniany ręczny
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Sierpień 2018, 23:50:50 »
Phin to nie jest przyrząd przystosowany do robienia wyłącznie espresso?

I nie naskakujcie tak na mnie, po prostu zadaję pytanie na forum dotyczącym kawy ponieważ nie znam się na ekspresach do kawy - moja wiedza ogranicza się nie tyle do ekspresów kapsułkowych, co do modelu który ja posiadam.
Korzystanie z kawiarki dostarcza mi wielką przyjemność a i kawa wychodzi z tego pyszna. Po prostu przy moim trybie życia czasami muszę wstać o nieplanowanej wcześniej godzinie i gdzieś szybko jechać, a przed tym chciałbym, żeby podczas brania prysznicu robiła mi się smaczna i mocna kawa. To tyle. Takie sytuacje nie zdarzają się codziennie, ale jednak się zdarzają stąd próbuję zaczerpnąć opinii osób które znają się na temacie, a nie iść do ME czy sklepu od nazwy pewnej planety i pytać sprzedawców, którzy się co do zasady mało znają na tym, co sprzedają.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Sierpień 2018, 07:28:22 »
Wstajesz, włączasz ekspres, idziesz pod prysznic, mija 10 minut, robisz śniadanie, jesz, mija kolejne 10 minut, układasz włosy, ubierasz się i akurat mija pół godziny na wygrażanie ekspresu.
Nawet, jeżeli musisz wstać wcześniej to i tak masz masę rzeczy do wykonania rano, które zajmują Ci czas, a ekspres w tym czasie zdąży się wygrzać.
Później zmielenie kawy, wyrównanie, ubicie, ekstrakcja - do 2 minut.
Wyczyszczenie to odbicie kawy z sitka do odbijaka, flush na kolbę, przeczyszczanie papierem, szmatką, co wolisz - minuta do dwóch.
Nie licząc czasu wygrzania to na prawdę jest szybka metoda.

Alternatywa, którą podają koledzy jest równie dobre:
Phin - zastępujesz, zalewasz, idziesz pod prysznic, wracasz i masz kawę. Dziewczynie możesz zrobić z mlekiem skondensowanym jako typowo wietnamską.

Aeropress - zagotowanie, zmielenie, zaparzenie, wyczyszczenie - spokojnie poniżej 7 minut się zmieścisz.
Dla dziewczyny prismo, spieniacz i robisz cappuccino.

Gabi - dwa zalania.

Oczywiście dobry młynek do tego wszystkiego.

Ja rozumiem wygodę ekspresu automatycznego, bo wszyscy go tak pięknie zachwalają w reklamach i każdym sklepie i jeżeli go chcesz to nikt nie będzie Ci narzucał swoich racji, ale skoro o nie zapytałeś jak ja kiedyś czy mnóstwo innych użytkowników to wysłuchaj doświadczonych osób w tej kwestii i spróbuj przeanalizować na spokojnie z otwartym umysłem nasze wiadomości.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Sierpień 2018, 09:48:31 »
Phin to nie jest przyrząd przystosowany do robienia wyłącznie espresso

U mnie raczej wychodzi coś bardziej zbliżonego do przelewów. Ale nie staram się żeby zrobić wersję na espresso bo jak chcę to odpalam ekspres a nie Phin.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Sierpień 2018, 14:22:43 »
Phin to nie jest przyrząd przystosowany do robienia wyłącznie espresso?
z Phina uzyskasz cokolwiek zechcesz, dużo kawy i mało wody da mocny esencjonalny napar, jeśli użyjesz np. 9g kawy i przerwiesz parzenie po przelaniu 30ml to uzyskasz kawę o podobnej mocy jak espresso. Dasz dużo wody i mało kawy to będzie coś a'la przelwy. Co kto lubi, można sobie dowolnie regulować.
Mocniejszą odmianą Phina - w sensie mocniejszy napar - daje Slowpresso, kawa z tego niezależnie od użytych ziaren prawie zawsze wychodzi mi intensywniejsza i bardziej czekoladowa, w phinie bardziej "kwiatowa", pewnie to zależy od temperatur i innego filtra.

Aeropress też zrobi mocną kawę, ale wymaga zużycia proporcjonalnie więcej surowca. Dasz dużo ziarna i mało wody to kawa będzie mocna.

Sporo też zależy od młynka - lepszy młynek generuje mniej pyłu i pozwala zmielić drobniej bez hamowania przepływu, wpływa to na smak i moc naparu, ale to właściwie w każdej metodzie tak jest. Kawa świeżo mielona posiada najmocniejszy aromat i nie ma możliwości żeby zastąpić to kupowaniem mielonek. Dlatego rozważ na początek raczej zakup solidnego młynka. Zobacz sobie ten filmik:
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2018, 14:43:11 wysłana przez grex »

Offline Sprzedawca_Ziela

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Saeco Lirika OTC, Kawiarka
  • Młynek: Drewniany ręczny
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Sierpień 2018, 00:17:51 »
Dużo czytałem o dłuższym czasie nagrzewania ekspresów kolbowych w stosunku do automatów, jednak dziś w sklepie zauważyłem ekspres kolbowy, którego czas nagrzewania (wedle opinii w internecie) wynosi około minuty. Co za tym się kryje? Chodzi mi konkretnie o model de longhi EC685.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Sierpień 2018, 08:13:16 »
Za tym kryje się kwintesencja włoskiego wzornictwa i gotowość do pracy w 40 sekund, czyli marketingowy bełkot i badziewne wykonanie ekspresu bez stabilności temperatury. Coś tam się nagrzewa i termostat zapewne po 40s odcina dopływ prądu do grzałki, czy to będzie mikroskopijny bojlerek czy jakiś malutki przepływowy moduł tego nie wiem ale mówimy o kolejnej plastikowej zabawce na którą szkoda szkoda czasu. Nagrzewanie kolby (kolba nie ma super cremy  :nienie:) to podgrzanie wody, grupy zaparzającej, drogi przepływu wody i kolby, nawet obudowy a to wymaga chwili czasu na poziomie minimum 30 minut. Nawet prosta Gaggia wygrzana 45 minut rewanżuje się dużo lepszą kawą niż ta użyta po 5 minutach od włączenia i zgaśnięciu lampki.

Offline Sprzedawca_Ziela

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Saeco Lirika OTC, Kawiarka
  • Młynek: Drewniany ręczny
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Sierpień 2018, 23:19:42 »
Jest i profesjonalny młynek za niewygórowaną cenę!   :hihihi:
A wy tu o młynkach za tysiąc dyskutujecie!

Offline Sprzedawca_Ziela

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Saeco Lirika OTC, Kawiarka
  • Młynek: Drewniany ręczny
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Wrzesień 2018, 21:20:59 »
Swoją drogą.. pytam o ekspres który zrobi szybko kawę (kiedy mam czas - mogę użyć kawiarki)  a wy piszecie o ekspresach które sie nagrzewają 30-45min. Czytam inne wątki na forum i gdy ktoś się radzi np. w sprawie ekspresu ciśnieniowego automatycznego, to każdy autor wątku dostaje w odpowiedzi żeby wydać więcej niż planuje, kupić do tego młynek i ekspres kolbowy. Ogarnijcie się ludzie.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Wrzesień 2018, 22:09:52 »
A może to ci autorzy powinni się ogarnąć i posłuchać rad opartych na doświadczeniu i wiedzy ? Może każdemu wydaje się że tanio i szybko doczeka się pysznej kawy a takie rzeczy to tylko w reklamie ?  Nie musisz przecież słuchać i czytać tego co radzimy.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Wrzesień 2018, 23:09:53 »


pytam o ekspres który zrobi szybko kawę (...) Ogarnijcie się ludzie.

Może sam się ogarnij. Zacznij od przeczytania pierwszego posta tego wątku skoro już nie pamiętasz o co pytałeś:

Moje preferencje są dość ścisłe..
(...)
Ekspres musi oczywiście robić świetne espresso i na tym głównie mi zależy.
(...)
Ze wszystkich powyższym elementów najbardziej zależy mi na smaku.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi