Autor Wątek: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).  (Przeczytany 10377 razy)

Offline Sprzedawca_Ziela

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Saeco Lirika OTC, Kawiarka
  • Młynek: Drewniany ręczny
Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« dnia: 26 Sierpień 2018, 01:59:47 »
Kawosze i kawoszki,

po zakończeniu kariery z kawą rozpuszczalną zakupiłem ekspres nescaffe dolce gusto - dla mnie do robienia espresso oraz dla gości, którzy piją latte czy cappuccino. Przez lata dobrze służył ale po przerzuceniu się na kawiarkę i kawę od dobrego dostawcy cóż.. bez porównania.
Chciałbym wymienić ekspres kapsułkowy na coś innego.

Moje preferencje są dość ścisłe.. przeglądałem posty na forum, lecz dalej nie zostały rozwiane wszystkie moje wątpliwości.
Na ekspres chciałbym przeznaczyć max 1500zł. Wszelkie bajery typu dotykowe wyświetlacze, bluetooth etc. nie są dla mnie istotne.
Ekspres musi oczywiście robić świetne espresso i na tym głównie mi zależy. Ponadto latte od czasu do czasu dla dziewczyny:)
Jeśli chodzi o białe kawy na bazie espresso nie wiem, czy coś poza rurką do spieniania mleka miałoby sens, ponieważ ekspresy które z automatu robią cappuccino są o wiele droższe, a ekspresy posiadające pojemniki na mleko (fachową nazwę zapomniałem) nie mają w moim przypadku chyba racji bytu, ponieważ dziewczyna wpada na weekendy więc takie kawy to będzie rzadkość.

Trzecia kwestia to prostota i szybkość robienia kawy. Ma to być ekspres do robienia porannego espresso przed pracą, w związku z czym odpadną przez to niestety ekspresy kolbowe (choć bardzo zachwalane) ale niestety, gdybym miał więcej czasu na robienie kawy rano, to nie kupowałbym ekspresu a został przy kawiarce ;)
Chyba że są ekspresy kolbowe które mielą na bieżąco ziarna kawy..?

Ze wszystkich powyższym elementów najbardziej zależy mi na smaku. Oczywiście wiem, że większość sukcesu to dobra kawa, ale dobry ekspres też jest rzeczą ważną w związku z czym liczyłbym na jakieś sugestie w kwestii zakupu.

P.S. Witam wszystkich na forum!

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Sierpień 2018, 07:36:02 »


Ma to być ekspres do robienia porannego espresso przed pracą, w związku z czym odpadną przez to niestety ekspresy kolbowe (choć bardzo zachwalane) ale niestety, gdybym miał więcej czasu na robienie kawy rano, to nie kupowałbym ekspresu a został przy kawiarce ;)
(...) najbardziej zależy mi na smaku. (...)

P.S. Witam wszystkich na forum!

W kolbie espresso robi się jakieś 40s razem z mieleniem. Jeśli to jest dłużej niż w kawiarce to czegoś nie ogarniam.
Zależy Ci na smaku? Kolba.
Ty witasz? To Twoje forum a my przyszliśmy z wizytą czy tylko nie znasz znaczenia słowa "witam"?

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Sierpień 2018, 09:30:51 »
Kolba musi się wygrzać, ale wystarczy, że kupisz timer do prądu i ustawisz na pół godziny zanim wstaniesz.
Dla mnie to nie problem, bo właczam ekspres, wychodzę z psem, biorę prysznic i wracam do ekspresu, który już jest nagrzany ;)
Kawę mielisz na biężaco przed zaparzeniem - do 20 sekund na młynku z mniejszymi żarnami, kilka sekund z dużymi żarnami, około minuty-dwóch na młynku ręcznym.
Ubicie
Zaparzenie 25-30 sekund
Opróżnienie kolby i wyczyszczenie do 60 sekund.

Więc spokojnie nie jest to kwestia jakiegoś długiego przygotowania ;)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Sierpień 2018, 10:00:20 »
Cześć
Mało chyba poczytałeś forum jeśli jeśli uważasz że z automatu będzie smaczniej niż z kawiarki, mówisz o ekspresie który mieli czyli nie masz młynka, ile szybciej jest zmielić w automacie niż w młynku do kolby? Oj chyba wcale nie poczytałeś jednak forum  :nienie:. Żeby było na temat to za te pieniądze używany zestaw np ASCASO ostatnio był w pchlim targu.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Sierpień 2018, 11:17:09 »
Ekspres musi robić świetne espresso i na tym głównie mi zależy.(...)najbardziej zależy mi na smaku
czemu w takim razie szukasz automatu, który sprawdza się pod tym względem najsłabiej?

Napisz jakiej kawy używasz obecnie i jakiego młynka, pomoże to doradzić coś więcej.

Offline Sprzedawca_Ziela

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Saeco Lirika OTC, Kawiarka
  • Młynek: Drewniany ręczny
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Sierpień 2018, 12:47:28 »
Ależ ja wcale nie twierdzę, że z automatu będzie kawa smaczniejsza niż z kawiarki. Chodzi mi o kwestię jej zastąpienia w sytuacji potrzeby robienia kawy "na szybko". Młynka nie posiadam, kupuję mniejsze ilości zmielonej kawy którą wsypuję do kawiarki i od czasu do czasu dokupuję, ale nie będę ukrywał że trochę czasu ta kawa stoi w zamkniętym (w miarę szczelnym) słoju więc nie jest świeża po pewnym czasie.

To nie jest tak że upieram się nad automatem, po prostu czytałem na forum o czasochłonności przygotowania kawy w takim ekspresie w porównaniu z ekspresem automatycznym/kapsułkowym. W ekspresie który obecnie posiadam plus jest taki, że włączam przycisk i po 30 sekundach już mam gotową kawę, ale przyznać muszę że pozostawia ona wiele do życzenia. Aczkolwiek na szybkości i smaku mi zależy najbardziej jak już pisałem, o ile można to jakoś pogodzić :)
Ostatnio miałem do czynienia z kilkoma ekspresami automatycznymi m.in w pracy i są to wygodne urządzenia, aczkolwiek nie miałem okazji (poza kawiarniami) pić, bądź przygotowywać kawę z kolby.

Proszę wybaczyć błąd w pierwszej wiadomości  :bry:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Sierpień 2018, 12:58:22 »
Jak masz nagrzany ekspres i młynek on demand z wylotem bezpośrednio do kolby to kawę zrobisz w mniej niż minutę ;)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Sierpień 2018, 13:06:45 »
Plus kilka minut przygotowań i wszystko po reka. Filiżanki, tamper, kosz, szmatki, coś do dystrybucji itd. I tak to więcej niż minuta.
Bardziej realne to koło dwóch i więcej minut, co i tak nie zmienia faktu ze to szybko.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Sprzedawca_Ziela

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Saeco Lirika OTC, Kawiarka
  • Młynek: Drewniany ręczny
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Sierpień 2018, 13:17:21 »
A czy w tej kwocie jest w ogóle realne kupić zestaw ekspres kolbowy z młynkiem? Skoro za dobry młynek, który ma mi służyć na lata trzeba wydać min. 600-700zł pozostanie jakieś 800zł na sam ekspres. Wiem że te ekspresy bywają tańsze od automatów ale jak wspomniałem wyżej od czasu do czasu będzie potrzeba zrobić białą kawę na bazie espresso w związku z czym dysza do spieniania mleka będzie konieczna :)
Kwota 1500zł to jest na chwilę obecną moje maksimum. Ekspres ma służyć na najbliższe kilka lat, więc nie będzie to też inwestycja powiedzmy na 10 lat stąd taka kwota zaporowa.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Sierpień 2018, 14:29:57 »
Już ci tu prawie każdy w wątku powiedział, ze w kolbie wcale dłużej nie schodzi na robieniu espresso niż w automacie. Sam rano robię kawę raczej patrząc na zegarek i używam kolby z młynkiem on-demand. Wrażenie, że z ekspresem kolbowym schodzi dużo czasu, po przeczytaniu forum można faktycznie nabrać. Bo jak masz dużo czasu w ciągu dnia i jesteś zapaleńcem, to starasz się tę czynność celebrować i się nie spieszyć.
Ale obstawiam, że większość z nas tutaj ma raczej szybkie poranki i rano nie cmoka się za bardzo, wciąż jednak robiąc szybko bardzo dobrą kawę.
Ja osobiście w twoim budżecie używałem Gaggia Classic (stara wersja), w tym zakresie pojawiają się inne małe Gaggie, Lelity, Ascaso. Rancilio Silvia pewnie już drożej. Do tego młynki, które są akceptowalne i niedrogie: Demoka (sam miałem), Ascaso. To wszystko w zakresie używek, chyba, że poszukasz promocji, rownież tu na forum.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Sierpień 2018, 16:07:21 »
Niewiele znajdziesz metod szybszych od kawiarki, ileż tam trwa ekstrakcja ... ze 2 min. Ekspres przed uzyciem trzeba nagrzać a to zajmie ze 20min.
Bardzo szybki jest Phin - sypiesz, zalewasz i robi się samo. Aeropress też zajmuje mało czasu.

Kupowanie mielonej kawy pod ekspres to nieporozumienie, zresztą w innych metodach podobnie.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Sierpień 2018, 16:14:10 »
Niewiele znajdziesz metod szybszych od kawiarki
A tygielek?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Sierpień 2018, 16:14:19 »
Bardzo szybki jest Phin - sypiesz, zalewasz i robi się samo.
W ekspresie mam tak samo. Kto stoi i patrzy aż ekspres się nagrzeje?. Z tej strony patrząc to phin nie wychodzi szybciej od kawiarki bo wodę też do zalania trzeba zagotować

Offline Sprzedawca_Ziela

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Saeco Lirika OTC, Kawiarka
  • Młynek: Drewniany ręczny
Odp: Pierwszy ekspres po kapsułkowcu (alternatywa dla kawiarki).
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Sierpień 2018, 19:38:25 »
Czyli pomimo że przygotowanie zajmie jakieś 2-3 min to i tak musiałbym albo włączyć ekspres 20min przed robieniem kawy, albo powinien być cały czas włączony - oba rozwiązania mijają się nieco z zamierzonym celem ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi