Autor Wątek: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia  (Przeczytany 17233 razy)

Offline pipino

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Melitta Caffeo Passione OT
Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« dnia: 17 Luty 2018, 21:08:39 »
Cześć. Witam wszystkich.
Korzystałem z Waszego forum przez ostatnie klika tygodni, szukając ekspresu automatycznego dla siebie.
Sporo się naczytałem i miedzy innymi dzięki forum dokonałem swojego wyboru. Ale nie kupiłem ani Jury, ani Ivony, pomimo że te dwie marki tutaj na forum jawią się jako jedynie słuszne ;-)
... i oczywiście brałem je pod uwagę, ale się nie zdecydowałem.

Kupiłem niemiecki wynalazek: Melitta Caffeo Passione OT.

Ponieważ nie ma tu na forum zbyt wielu recenzji tego ekspresu, opiszę moje pozakupowe wrażenia. Oczywiście bardzo nieobiektywne, dlatego źe to mój pierwszy automat i dlatego że moje wysubimowane kubki smakowe rozpoznają dwa rodzaje kawy: dobrą i niesmaczną...
Szukałem ekspresu automatycznego, do domowego użytku, który przygotuje kawę z mlekiem przy minimalnym udziale użytkownika i który nie zrujnuje mojego portfela.

Po dwóch tygodniach użytkowania, stwierdzam, że wybór był słuszny.

Plusy:
- robi kawy mleczne przy minimalnym udziale użytkownka - wężyk do kartonu, jedno naciśnięcie guzika i szklanka pełna w ciągu minuty.
- smak, aromat i wygląd kawy - super. Jak pisałem, nie mam porównania z innymi ekspresami, nie testowałem różnych ziaren. Ale zarówno kawa czarna, jak i biała jest dobra. Mleko spienione fantastycznie.
- kawa jest bardzo ciepła - zarówno czarna jak i z mlekiem
- duży wybór rodzajów kaw i są one naprawde różne - inaczej przygotowywane jest machiatto, inaczej cappuchino, inaczej cafe latte - i to widać i czuć.
- dodatkowy pojemnik na mleko - niby zbędny dodatek, ale jest - zaleta jest taka, że dzięki pojemnikowi wężyk do pobierania mleka nie wymaga czyszczenia od zewnątrz.
- akceptowalna głośność - oczywiście o 6 rano słyszalny w całym mieszkaniu, ale dramatu nie ma.
- szybkie uruchamianie - pomiarów nie robiłem, ale kawa od włączenia ekspresu, pojawia się w filiżance po ok. 3-4 minutach.
- gabaryty - nie jest to maszyna kompaktowa, ale bryła jest zgrabna i wygląda nieźle (w porównaniu do Nivony jest szerszy, ale za to ma mniejszą głębokość i jak dla mnie wygląda lepiej).
- konkurencyjna cena - jeden z istotnych aspektów mojego wyboru. W porównaniu do Nivona 768 albo Jura ENA Micro 90 bezkonkurencyjna. Kupiłem w niemieckim/polskim amazon’ie za kwotę 567EUR (z ekspresową wysyłką).


Problemy:
- czujnik młynka nie rozpoznawał dobrze obecności kawy po pierwszym uruchomieniu. Pomimo pełnego pojemnika, kilkukrotnie pojawiał się komunikat o braku ziaren kawy. Ekspres kawę pobierał, mielił ale kawy nie robił a fusy lądowały w pojemniku. Dociśnięcie kawy palcami w zasobniku, pomogło i za czwartym razem kawa popłynęła czarnym strumieniem.
- poza początkową irytacją związaną z komunikatem o braku kawy, mam nadzieję na bezproblemową eksploatację, szczególnie, że sprzedawca w jednym z salonów kawowych, przekonywał mnie o minimalnej awaryjności tego modelu (w zestawieniu z Nivoną i Jurą ENA).
- niewielki zbiornik na wodę, który w przypadku robienia kawy seryjnie irytuje częstym komunikatem na wyświetlaczu (szczególnie gdy dzieje się to w trakcie robienia kawy np. miedzy podaniem mleka i kawy) i wymaga częstego napełniania. Ale w codziennym użytku, przy dwóch, trzech kawach jedocześnie nie stanowi to problemu.

I to by było na tyle.

Serdecznie pozdrawiam
R.

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Luty 2018, 21:43:38 »
Cześć,

Dzięki za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na forum. Kolejnych poszukujących pewnie zainteresują powody Twojego wyboru (poza ceną) - dałbyś radę to jakoś zwięźle podsumować?

Świat automatów jest dla mnie odległą galaktyką, ale z ciekawości zajrzałem na Amazona i znalazłem opis Twojego modelu. Rzuciły mi się w oczy dwie kwestie:
1. zbiornik na wodę 1,2 litra - maleństwo, prawdopodobnie będziesz przeklinał ten wybór za kilka miesięcy.
2. Z opinii klientów Amazona nie wynika, że sprzęt jest jakoś szczególnie bezawaryjny - rozeznaj się zawczasu w kwestii serwisu, bo ta wiedza prędzej czy później może się przydać ;)

Zapraszamy do podzielenia się kolejną opinią za jakiś czas, gdy będziesz mógł ocenić funkcjonowanie sprzętu z dłuższej perspektywy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Luty 2018, 21:46:59 »
A z jakiej kawy ta dobra kawa?

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Luty 2018, 19:41:45 »
 A ja chciałem zapytać czy kolega rozważał Melitta Caffeo Ci i dlaczego nie ten model? Mnie on się jawi jako najbardziej optymalny.

Offline pipino

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Melitta Caffeo Passione OT
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Luty 2018, 20:39:03 »
@quorthon

pojemnik na wodę niewielki, ale do codziennego użytku wystarczający, bo jednorazowo nie robię więcej niż 2-3 kawy. Faktycznie przy konieczności zrobienia większej ilości irytuje komunikat o braku wody, ale w moim przypadku to sporadyczne sytuacje, więc nie traktuje tego jako minus.

Przed podjęciem decyzji brałem pod uwagę 3 modele: Nivona 768, Jura ENA micro 90 i właśnie Melitta Caffeo Passione OT.
Wybrałem Melittę przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę i dystrybucję przez Amazona (i tym samym 2 letnią gwarancję doot-to-door udzielaną przez Amazona, a nie przez innego dystrybutora).
Poza tym ważny był wygląd i gabaryty - przy bezpośrednim porównaniu Nivony i Melitty, okazało się, że Nivona pomimo iż jest węższa o 2 centymetry, to zrobiła gorsze wrażenie. Melitta okazała się po prostu zgrabniejszym urządzeniem. W moim przypadku głębokość urządzenia też miała znaczenie i te ok. 7 cm mniej, robi dużą różnicę na blacie w kuchni.
Na mój wybór miała też wpływ opinia sprzedawcy, który w bezpośrednim pojedynku z Nivoną wskazywał na Melitte - raz ze względu na serwis, dwa ze względu na większy wybór napojów kawowych.


@Navi
Melitta Caffeo CI wygląda fajnie, ale niestety jest większa (głębsza) od Passione. No i Amazon nie miał jej w swojej ofercie.

Offline pipino

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Melitta Caffeo Passione OT
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Luty 2018, 20:46:42 »
A z jakiej kawy ta dobra kawa?

marketowa Dallmayr Espresso d'Oro - poprzednio parzyłem za pomocą moki, różnica w smaku na korzyść automatu.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Luty 2018, 21:19:39 »
Czym się te korzyści w smaku objawiają? Mniejsza gorycz?

Na mój wybór miała też wpływ opinia sprzedawcy, który w bezpośrednim pojedynku z Nivoną wskazywał na Melitte
Co to za sprzedawca na Amazonie tak ładnie typuje i porównuje?

Offline pipino

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Melitta Caffeo Passione OT
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Luty 2018, 23:56:07 »
Czym się te korzyści w smaku objawiają? Mniejsza gorycz?

Niestety, w temacie smaku nie będę dobrym partnerem do dyskusji. :-)
Mam zero-jedynkowe podejście do tematu: albo dobre albo niedobre, albo lepsze, albo gorsze...
Po prostu z automatu mi smakuje lepiej. Pewnie dlatego, że nie potrafiłem z moki zrobić dobrego espresso jaki i cremy. A tu dostaję, to czego oczekiwałem: smak, który mi pasuje, bez zbędnych ceregieli.

A co do Amazona - tu tylko kupowałem. Sprzedawca, z którym rozmawiałem był ze sklepu stacjonarnego, znanej tu wszystkim sieci "kawowej". To czy mówi szczerze, czy tylko ma większą prowizję ze sprzedaży Melitty niż Nivony albo Jury - nie wiem. Czas pokaże...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Luty 2018, 00:19:36 »
W takim razie zapytam zero-jedynkowo:
gorzkie jest dobre czy niedobre?
kwaśne jest dobre czy niedobre?
intensywne jest dobre czy niedobre?
spalone jest dobre czy niedobre?
słodkie jest dobre czy niedobre?
zalewajka z Dallmayr jest dobra czy niedobra?

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Luty 2018, 13:21:10 »
Mniejszy pojemnik na wodę ma też swoje zalety. Częściej dolewasz wodę, dzięki czemu jest świeża. W moim Jura sporadycznie używanym, muszę wylewać wodę bo glonami zaczyna zajeżdżać.
Spróbuj lepszej kawy niż ta Dallmayr, to skala smaku nieco ci się rozwinie. Nie musisz tam jakiś za 200zł/kg kupować bo nie ma to sensu przy automacie. Wystarczy jakaś świeża z palarni polecanych na forum.
Wrzuć jakieś zdjęcia, filmiki na forum, a pomoże to innym w dokonaniu wyboru.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Luty 2018, 20:09:05 »
- czujnik młynka nie rozpoznawał dobrze obecności kawy po pierwszym uruchomieniu.

O to sie nie martw tak po prostu jest przy pierwszym uruchomieniu i czasami przy zmianie kawy Pamiętaj aby nie kręcić regulacją młynka zanim się się nie dotrze :)

Offline pipino

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Melitta Caffeo Passione OT
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Luty 2018, 20:36:18 »
Pamiętaj aby nie kręcić regulacją młynka zanim się się nie dotrze

Dzięki za wskazówkę!
Miałem chęć poeksperymentowania ze stopniem zmielenia i jego wpływem na smak, ale właśnie doczytałem w instrukcji, że stopień zmielenia kawy powinien być regulowany dopiero po ok. 1000 pobraniach.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Luty 2018, 21:09:04 »
 Jak by cie pokusiło  to byś miał przez kilkanaście kaw bagno zamiast ciasteczek kawowych ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Luty 2018, 21:33:03 »
Czyli się nie dowiem :mhh:

Offline pipino

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Melitta Caffeo Passione OT
Odp: Melitta Caffeo Passione OT - pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Luty 2018, 23:01:35 »
Czyli się nie dowiem

Chyba Cię nie usatysfakcjonuję i nie wchodzę w takie rozważania... bo jak pisałem wcześniej, w moim przypadku: albo dobre albo niedobre, więc nie potrafię rozbić tego na czynniki pierwsze.
W kontekście tego konkretnego ekspresu i ww. kawy Dallmayr, to produkt finalny mi odpowiada.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi