Autor Wątek: jaki młynek do kawy z konkretnych przykładów -+300zł głównie espresso  (Przeczytany 7387 razy)

Offline wozu

  • Wiadomości: 4
witam
posiadam express kolbowy z lidla za 444zł
potrzebuje troche lepszego młynku bo obecny bosch za 70zł wg mnie psuje ziarna kawy
po przeczytaniu dzisiaj mnostwa watkow wyciaglem kilka egzemplarzy do wyboru

 Severin KM3873
Nivona CafeGrano 130
 Graef CM 702
moje wymagania to znośne espresso i plujki dla gosci bo zdaje sobie sprawe ze cudow nie bedzie ale jak zauwazylem ogromna roznice z kawy parzonej z czajnika:plujka: to wydaje mi sie ze z lepszym mlynkiem bedzie podobna sytuacja

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
 Z tych 3 Graef ma najwięcej możliwości regulacji przemiału, więc chyba jest faworytem.

Młynek ręczny odpada?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5093
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Żaden z tych do espresso się nie nadaje, tak na wstępie. Do takiego ekspresu może co najwyżej Graef da radę, ale próba wyciśnięcia czegoś znośnego z jego użyciem będzie męcząca... I owszem, z młynkiem będzie podobna sytuacja - tyle że różnica będzie nieporównywalnie bardziej zauważalna. Jeśli planujesz zmianę ekspresu - póki co odpuść kupowanie młynka i pozbieraj na coś lepszego. Nie będziesz żałować.

Offline wozu

  • Wiadomości: 4
Młynek ręczny odpada.
Domyślam się że z piciem kawy jest jak ze sprzętem audiofilskim ale chyba idzie znaleźć złoty środek.
Może lidlowski express kolbowy nie jest idealne ale w porównaniu do delongi czy Saeco za 700 zł nie widzę różnicy w pracy.
Co do młynka skoro na takim udarze jak tani Bosch za 70 idzie zmielić na pył a express daje radę to przecisnąć to zakładałem że maszynka za 300 zł spokojnie sobie z tym poradzi.
Nie chcę też dopłacać 500 zł a może to tylko efekt placebo. Moja najdroższa kawa to tylko la braziliana. Nie przekraczam 100zl za kg

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Moja najdroższa kawa to tylko la braziliana. Nie przekraczam 100zl za kg
Ale w tym budżecie kupić można naprawdę zacne kawy. Na rynku jest wiele palarni oferujących do 100 zł bardzo dobre blendy. Więc naprawdę nie marnuj takich kaw na coś co udaje espresso, a jest zwykłą "polską rozwodnioną".

Offline wozu

  • Wiadomości: 4
naciągnięcie budżetu na młynek za 800 zł nie będzie wchodził w grę raczej nigdy sobie nie pozwolę na wydanie 3000 zł na parzenie kawy niestety, musze się zadowolić gorszym sortem
zauwazylem wielka roznice miedzy kawa swiezo mielona a kupioną gotową zalana wrzątkiem z czajnika
nastepnie odczulem duzy skok smakowy przy tych samych kawach ale z expresu kolbowego i mlynka boszki za 70 zł ktora bardzo mocno pyli
nastepnym krokiem jest kupienie troche lepszego młynka ale max 300 zł ewentualnie pare dyszek wiecej

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
a możesz napisać coś o tym jak przygotowujesz kawę? ile kawy do sitka, czy i jak tampujesz, ile kawy "zaparzonej" otrzymujesz, rozcieńczasz ją później wodą? bo ja tak się zastanawiam, czy nie jesteś z tej bardzo dużej grupy ludzi, którzy tak naprawdę byli by najbardziej zadowoleni z młynka pokroju severin/wilfa i ekspresu przelewowego czy gadżetów jak clever albo oxo drip, plus ewentualnie prosty spieniacz do mleka, który można do zmywarki wsadzić.

tak se gdybam, bo sądząc po doświadczeniach znajomych to wielu niestety daje się złapać na marketingową papkę, że każdy ekspres ciśnieniowy da ci tę mistyczną "lepszą" kawę.

Offline wozu

  • Wiadomości: 4
ekspres kupiłem ten www. fanlidla.pl/gazetka/2018.11.17.ekspres.do.kawy/43671,Ekspres,cisnieniowy
moja pierwsza przygoda z ekspresem kupiony w ildli glownie ze wzgledu ze brak problemow z rozpatrywaniem gwarancji, dokupilem jakis spieniacz mleka za 120 zł bo ten fabryczny działal tak sobie nie było piany jakiej by sie chciało
co do kaw robimy zwykle espresso i capuccino, uzywam w kolbie wkładu na chyba 12 gramow ubijam mocno dla crema'y i włączam w expresie na podwojne espresso

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
aa czyli taki półautomat, o tym ile będzie wody on sam sobie decyduje, czyli pewnie takie tradycyjne przeciągnięte, ale nie cały kubek, spoko a biorąc pod uwagę, że pewnie jest z sitkiem supercrema, to jakość z wszystkich wymienionych młynków da ci podobne efekty, nie będziesz tez mielił aż tak drobno jak się powinno w kolbie, bo go pewnie tak zatkasz. Skup się na cechach praktyczno użytkowych, ja ci niestety nie powiem który jest trwalszy czy praktyczniejszy, bo praktyk z nimi nie miałem.

Bądź tylko świadom, że masz ekspres praktycznie uniemożliwiający zrobienie espresso takiego jak się tu na forum uważa za właściwe, zestawienie go z dowolnym z wymienionych przez ciebie młynków pozwoli ci robić kawę która pewnie będzie ci smakować, bo czemu by nie miała i napewno jest to lepszy pomysł niż nożowy, będziesz miał jakąkolwiek powtarzalność i ustawianie grubości. Młynek dużo lepszy od nich cię nie zbawi i nie załatwi wszystkiego, tylko że do niepełnoprawnego ekspresu dokupujesz nie w pełni funkcyjny młynek, więc co jak złapiesz frajdę i za rok dwa kupisz se poważniejszą kolbę? wtedy będziesz żałował, że znowu musisz kupić młynek ;)

skoro kupiłeś i masz i pijasz malutkie ala espresso, to już nie będę mądrował z alternatywą, niemniej pytałem, bo jak byś był tu wcześniej i dał sie namówić, to bym się założył, ze z np severin-em i np clever-em też odczuł byś tę różnicę od zalewajki z ostrzowego, mając dalej ulubioną dużą czarną ;)

ps
to że mlekopieniacze takie przepływowe są słabe, to słyszało się nie raz, ale raczej narzekają ludzie na to że samą pianę robią :) poczytaj o tym, bo w tej zabawie z mlekiem to właśnie chodzi o to żeby nie było za dużo piany ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi