Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 285955 razy)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 397
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1845 dnia: 10 Kwiecień 2024, 20:17:19 »
@tytoos , masz jakieś zdjęcie tego zagłębienia i spiłowanych krawędzi?

Od niedawna zacząłem w Rocie robić espresso z ziaren palonych jasno-średnio (na mój smak prawie w połowie drogi między typowy średnim a jasnym przelewowym wypałem). Da się zrobić smaczne espresso z takich ziaren. Trzy zalania wrzątkiem i parzenie zaraz po czwartym zalaniu.

Trzeba też bardzo precyzyjnie dobrać przemiał i dozę - zajmuje mi to dobrych kilka prób. Preinfuzja ok. 8 sekund na ok. 4 barach, potem wolne kilkusekundowe dobicie do ok. 8.5 bara I do końca trzymanie tego ciśnienia. Rzecz w tym, żeby wycyrklować parametry, zgasić kwasy, a jednocześnie  np.  troszkę przesadzonym ciśnieniem nie wycisnąć cierpkości (o co łatwo przy drobnym przemiale, koniecznym dla tak jasnych ziarenek). Okienko jest bardzo małe. Ratio też musi być precyzyjnie dobrane. Trochę masakra. :sciana:

Teraz jadę z Kostaryką black honey od Blenda. Doza 12, uzysk 30-32. Czas z preinfuzją ok. 35-40. Wychodzi musująco-owocowe espresso (bez niedoparzonego kwasku) na solidnej bazie o smaku włoskich orzechów z gorzkawą skórką i o "słodkim" posmaku. :taktak:

Sprawdzałem tej jasności ziarna z obróbki natural, black honey, red honey i washed. Im bliżej mytych, tym gorzej - chyba brakuje temperatury do zgaszenia kwasów. Ale pewnie to też zależy od konkretnej kawy, trzeba by zrobić wiele testów. Bo na chłopski rozum powinno być odwrotnie. Chociaż z trzeciej strony w przelewie jasne naturale zdają mi się na ogół mniej kwaśne niż jasne myte. Jednak mam niewielkie doświadczenie z typowymi jasnymi przelewami. :-\

Mam pomysł na ogrzewanie PF z sitkiem z kawą, trochę inny niż czajnik pokazany przez @Valerii, który mnie zainspirował. Zobaczymy, co to da. Z drugiej strony zrobienie szota z takich trudnych ziaren logistycznie zbliża się do operacji Valkiria...  :evil:

« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2024, 20:54:49 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1846 dnia: 10 Kwiecień 2024, 21:43:58 »
Sprawdzałem tej jasności ziarna z obróbki natural, black honey, red honey i washed. Im bliżej mytych, tym gorzej - chyba brakuje temperatury do zgaszenia kwasów. Ale pewnie to też zależy od konkretnej kawy, trzeba by zrobić wiele testów. Bo na chłopski rozum powinno być odwrotnie. Chociaż z trzeciej strony w przelewie jasne naturale zdają mi się na ogół mniej kwaśne niż jasne myte. Jednak mam niewielkie doświadczenie z typowymi jasnymi przelewami. :-\

Ziarna z mokrej obróbki są w przypadku espresso mniej słodkie. Naturale z natury są słodkie -- w trakcie palenia ich "owocowa" otoczka ulega karmelizacji a nawet "zwęgleniu".

Rota na pewno jest fajnym kompanem do jasno palonych kaw (drobniej zmielonych).
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2024, 21:46:16 wysłana przez Antonio »

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 397
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1847 dnia: 10 Kwiecień 2024, 21:56:59 »
@Antonio, fajnie, że to wyjaśniłeś. Bo już na początku swojej kawowej przygody zauważyłem, że naturale są mniej kwaśne, a nie rozumiałem przyczyny, myśląc, że owocowy miąższ na ziarnie powinien wzmocnić kwaski.

Jeśli mówisz, że Rota jest ok dla jaśniejszych ziaren, to pewnie wkrótce proces lepiej opanuję i parametry będę dobierał równie sprawnie jak teraz dla ciemniejszych. Ale i tak pokombinuję z ogrzewaniem PF, choćby z ciekawości. 8)
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 397
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1848 dnia: 12 Kwiecień 2024, 22:36:26 »
Po obsesyjnym procesie myślowym hehe mam ideę ogrzewania sitka z kawą i PF.

termos 400 ml przepłukuję wrzątkiem, po czym napełniam nowym wrzątkiem. Nakładam na to czarkę o płaskim dnie. Na czarkę idzie PF. Wszystko w miarę spasowane, grunt, żeby całe dno sitka przylegało do czarki.

Zrobiłem wstępne testy. Po kilkudziesięciu sekundach dno sitka parzy mocno. Po 5 minutach temperatura kawy (mierzona dobrym termometrem szpikulcowym na 2/3 głębokości 12 gramowego ciastka kawowego suchego - sitko nieduże, 10-14 g, częściowo stożkowe) wzrosła z 24 do 45 stopni, po kolejnych 5 minutach PF stał się odczuwalnie ciepły od zewnątrz, góra ciastka kawowego w dotyku też lekko ciepła. Czarka ciągle parzy prawie jak czajnik z wrzątkiem, bo termos.

Wkrótce dalsze pomiary i testy smakowe.

Zalety: bardzo łatwa i czysta obsługa tego ustrojstwa i zerowe ryzyko kontaktu kawy z parą.

Możliwe modyfikacje: dobranie/dorobienie na wymiar aluminiowej "czapki" (a jeszcze lepiej otwartej od dołu zakrętki) w miejsce czarki i nałożenie mini pokrywki na sitko. Transfer i trzymanie ciepła powinny znacząco wzrosnąć. Przy tym mniej będzie uciekał aromat z nagrzanej kawy. Aluminium znacznie  szybciej przekaże ciepło do sitka niż ceramika.

A jak ktoś nie mieli prosto do sitka, to PF z sitkiem może już siedzieć na termosie podczas odważania, mielenia itd.
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2024, 23:00:12 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1849 dnia: 13 Kwiecień 2024, 09:07:07 »
Moim zdaniem ogrzewanie PF przez 5 minut jest nadmierne. Wystarczy 1 minuta. Przykrywam PF serwetką lub małym kawałkiem materiału, aby utrzymać ciepło.
Zimą w pracy podgrzałem portafilter, po prostu kładąc go na kaloryfer CO na 3 minuty.
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2024, 09:10:55 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 397
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1850 dnia: 13 Kwiecień 2024, 19:51:43 »
Cenna uwaga. Ale w mojej metodzie tylko dno sitka styka się bezpośrednio ze źródłem ciepła, PF ogrzewa się tylko pośrednio od sitka, więc mogą być różnice w stopniu nagrzania się ciastka kawowego.

Z drugiej strony w ekspresie kolbowym od grupy nagrzewa się tylko PF z sitkiem bez kawy. Tak myślę, ale nie miałem nigdy kolbowego ekspresu.

Zrobię testy smakowe jaśniej średnio palonej kawy, będę grzał 1.5 minuty, 3 minuty i 5 minut. I porównam.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi