Autor Wątek: Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się -- czyli dyskusja o doborze słowa  (Przeczytany 64029 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Czytając różne opinie na różne tematy przyszedł mi do głowy ten temat. Nie wiem czy jest to temat do dyskusji, czy tylko apel. Niemniej po raz kolejny dziś przeczytałem słowa, których przeczytać bym nie chciał zatem: oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się.

Posłużyłem się w tytule słowami Nosowskiej jako proste skojarzenie oddające sedno tematu. W drugiej zaś części tematu zdradziłem receptę na taki stan rzeczy.


Oczywiście daleki jestem od cenzury czy powstrzymywania wolności słowa. Forum powinno służyć wymianie myśli i opinii. Niemniej dobór słowa jest bardzo ważny. Dlaczego? Ano dlatego, że te nasze słowa są czytane i brane (sic!) pod uwagę przez innych. Innych niekoniecznie zorientowanych jak my w temacie, innych szukających wsparcia w wyborze. Nie wszyscy oni (a nawet mam przypuszczenie, że znakomita większość) udzielają się czynnie na forum, zadają pytania, próbują dociec w głąb tematu.
Z drugiej strony są ludzie (również ludzie), którzy tym czy owym handlują -- sprzętem, kawą, usługą, czymkolwiek -- i oni z tego żyją, a my z tego korzystamy kupując (czasem taniej, czasem lepiej, czasem milej).

Dlatego jeśli tylko tym drugim ludziom nie życzycie źle, proszę najszczerzej jak potrafię zastanówcie się 5 razy zanim zatwierdzicie post do publikacji. Przemyślcie słowa użyte w swojej opinii. Przemóżcie opis przez słowa: moim zdaniem, dla mnie, w moich warunkach. Pomińcie stwierdzenia kategoryczne: dobra, zła, lepsza, gorsza itp.

Innymi słowy zachęcam do pisania o faktach, o cechach, nie o wartościowaniu tych cech.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Ale takiej małej szpili też nie akceptujesz? , chyba, że to nie chodzi o wątek mk fresh

Marek.
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2017, 16:06:48 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Ale takiej małej szpili też nie akceptujesz? , chyba, że to nie chodzi o wątek mk fresh

Marek.
Czytając ten topic miałem mieszane uczucia więc się nie dziwię. Popieram apel. Mimo, że często sam jestem stanowczy i tak łatwo nie zmieniam swojego zdania. To jest na pewno coś nad czym warto pracować.

Zabawne, bo już jakiś czas temu stwierdziłem, że to forum nie jest przychylne nowicjuszom. Strach zadawać głupie pytania :D Nie wspominając o wyrażaniu własnej opinii.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
to forum nie jest przychylne nowicjuszom
E tam, zauważ, że gdy ktoś zadaje pytanie (ktoś mający minimalną ilość wpisów) i ktoś mu odpowie, to najczęściej wywiązuje się dyskusja i to taka, że można się po...ć z radości. Raczej nowicjusz nie zostaje obrzucony błotem, tylko wyjadacze się kopią między sobą. Kończy się to zamknięciem wątku przez admina czy moda, bananem dla zacietrzewionego przemądrzałka, lub w najlepszym przypadku ktoś studzi emocje. Natomiast pytający zostaje z "otwartą gębą" bo nie dowiedział się nic konkretnego, albo dostał dokładnie przeciwstawne opinie. I co z tym fantem zrobić?  To wbrew pozorom bardzo trudne do opanowania, dopóki forumowicze nie zrozumieją, że mogą komuś swoimi opiniami po prostu zaszkodzić. Nie wiem czym to jest spowodowane, potrzebą nabijania ilości postów? Ktoś chce mieć jak najwięcej punktów "pomógł"? Może ktoś ma pomysł na uzdrowienie sytuacji?  @donkiszot ruszyłeś trudny, ale jakże potrzebny temat, dziękuję.
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2017, 17:04:51 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
chyba, że to nie chodzi o wątek mk fresh
Nie chodzi, a już na pewno nie tylko. Chodzi o wszystkie kwantyfikatory duże. O jednoznaczne stwierdzenia typu: młynek taki a taki nie nadaje się, to bubel, weź go w ogóle nie kupuj -- podczas gdy jest to młynek właśnie ku temu, tylko niskiej półki i nadaje się acz ma swoje ograniczenia.
Chodzi o stwierdzenia: niedobra jest ta kawa, nic w niej nie ma. Zamiast: nie wiem jak zaparzyć lub super kawa jeśli ktoś szuka tego i tego w kawie, ja szukam dalej.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Ale jeśli ktoś wchodzi na forum i chwaląc wybraną przez siebie kawę nacisk stawia na jej reklamę, sam stwierdza, że ta reklama jednak mija się z prawdą, ale i tak jest lepsza od obecnych na forum mniejszych palarni bo ma lepszą reklamę, to mi się nasuwa jedyny możliwy komentarz



Jeśli chodzi o wątek o młynkach to jest tam jedna kategoryczna opinia, rzeczywiście można było dodać "ja bym sobie..." . Ponadto reszta porad jest raczej trafna i autor tej kategorycznej opinii uzasadnia swój pogląd podając rzeczowy argument. Rynek się zmienia, pojawiło się wiele fajnych ręcznych młynków, które biją na głowę te elektryczne budżetowe. Może to już czas, żeby odeszły do lamusa.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Moje spostrzeżenia są raczej ogólną obserwacją długoterminową, nie szukaj zaczepienia w ostatnich wątkach.

Oczywiście, że rynek się zmienia i rozwija, ale każdemu wedle potrzeb. Bo co znaczy, że bije na głowę? Pod jakim względem? W zakresie prądu młynki nożowe biją na głowę Comandante i Kinu razem wzięte. Nie chce szukać konkretów, bo nie chcę nikogo wytykać palcami czy wywoływać do tablicy. Po prostu uważam, że hejtowych, pochopnych opinii jest sporo, a wystarczy to inaczej ująć w słowa.

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Tak na mój chłopski rozum, problem byłby o wiele mniejszy, gdyby większość osób poszukujących informacji potrafiła czytać ze zrozumieniem, i - co ważniejsze - umiała wyciągać stosowne wnioski. To, że ktoś chce jeździć Bentleyem nie znaczy, że równie dobrze nie będzie mógł się poruszać VW Golfem, godząc się na pewne kompromisy.

Online pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
było dodać "ja bym sobie..."
Niekoniecznie, forum z gruntu rzeczy jest subiektywne. Więc moim zdaniem jest w domyśle na początku każdej wypowiedzi.

że te nasze słowa są czytane i brane (sic!) pod uwagę przez innych.
Tak, ale każdy czytelnik musi pamiętać, ze to tylko forum. Trzeba mocno filtrować to co się w Internecie czyta. Mistrz Lem przecież ostrzega:
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"


a wystarczy to inaczej ująć w słowa.
Tak, ale nadmierna poprawność polityczna doprowadza do skutków odwrotnych od pożądanych.

Jak ktoś przegina, są moderatorzy i powinni moderować post. Z czasem, stali użytkownicy nauczą się jaki jest oczekiwany przez moderatorów poziom wypowiedzi, a nowi... Cóż, albo zaakceptują reguły albo odejdą.



Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Ale piękny finał wątku o młynkach, nikt się nie wystraszył [emoji106]

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Pomińcie stwierdzenia kategoryczne: dobra, zła, lepsza, gorsza itp.

Innymi słowy zachęcam do pisania o faktach, o cechach, nie o wartościowaniu tych cech.

Wartościowanie jest nieuniknione. Jeśli w swojej wypowiedzi ograniczymy się do suchego przytoczenia cech czy faktów, zazwyczaj konsekwencją będzie kolejne pytanie o to, która opcja jest „lepsza”.

Powinniśmy pamiętać o tym, że za taką opinią ma podążać argumentacja odnosząca się do konkretnych faktów czy cech. Jeśli opinia bazuje tylko na subiektywnych odczuciach (np. smak kawy), warto to zaznaczyć, aby ograniczyć niepotrzebne dyskusje.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Pomimo, że od niedawna na tym forum zaczynam się udzielać, to od zawsze miałem swoich kilka miejsc i zajawek, którym oddałem się dogłębnie. Moim głównym hobby to audio. Jest pełne nadętych frazesów, ale też pełne pozytywnych przekazów.

Spory o tym co gra lepiej w jakiej konfiguracji i najważniejsze za ile, rozgrzewa niektóre fora do czerwoności. Jednak najważniejsze jest nie poddawanie się tym opiniom i poprzez osobiste obcowanie wyrabianie sobie gustu, nabieranie ogłady i szukanie wyrafinowania. Wszystko co dociera do naszych zmysłów jest subiektywne i dla każdego inne. Również doznania związane z piciem kawy.

Na tym forum przeczytałem wszystko, co mnie interesowało. Jak wszędzie są grupy interesów i pojedynczy aktywiści, którzy przy wykorzystaniu prostych technik, chcą niemal wymusić poklask. To normalne. Również bardzo nie lubię porównań "ja mam większego i mój rozjedzie Twojego małego". Wszystko zależy od punku siedzenia.... Każde forum przechodzi ewolucję, od spokojnego pisania przy kawie, do gorączkowych pyskówek. Wtedy należy ostudzić zapędy kilkoma dniami odpoczynku od forum. Jeżeli to nie przynosi rezultatu, bez skrupułów usunąć. Nie ma co przejmować się takimi osobami. 

P.S.
Oczywiście moja powyższa wypowiedz jest czysto subiektywna....

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Mi też czasem nerwy puszczą i ostro napiszę co myślę, szczególnie jak ktoś (moim zdaniem ;) ) pierdzieli głupoty.
Trzeba by też rozróżnić ostrą obronę swoich przekonań od wmawiania wszystkim, że 2+2=5. O ile pierwszego po prostu nie lubię, to drugie aktywuje mi tryb terminatora na głodzie ;)

Jest jeszcze jedna sprawa - gdzieś głęboko w genealogii tego forum leży wstręt do cenzury, dlatego (jak ustaliliśmy na początku) jest tu mocno "liberalnie". Czy tego chcemy czy nie, działa to w dwie strony.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
rzeczywistość nie istnieje ;), wszyscy bardzo byśmy chcieli mieć jakieś 100%pewne wyznaczniki.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.


E tam, zauważ, że gdy ktoś zadaje pytanie (ktoś mający minimalną ilość wpisów) i ktoś mu odpowie, to najczęściej wywiązuje się dyskusja i to taka, że można się po...ć z radości. Raczej nowicjusz nie zostaje obrzucony błotem, tylko wyjadacze się kopią między sobą. Kończy się to zamknięciem wątku przez admina czy moda, bananem dla zacietrzewionego przemądrzałka, lub w najlepszym przypadku ktoś studzi emocje.

Po pierwsze, nie jesteś osobą która ma zdolność, wiedzę żeby moje wypowiedzi oceniać. Nie wiesz o czym piszę, nie rozumiesz moich słów to wiń siebie za ten stan rzeczy nie mnie.
Mam prawo wyrażać swoje opinie, mam prawo bronić swojego zdania, mam swój rozum który wykorzystuję. Poświeciłem swój czas żeby w danym temacie coś wiedzieć, a nie przeczytać o tym w necie które słowa bardzo często są bzdurami argumentowane w ten sposób, żeby były wiarygodne. Wypowiedzi ludzi nie oceniam po ilości wpisów tylko po tym co napisali. Dodatkowo, weryfikuję wszystko co mnie interesuje.
Przykładem może być jeden z ostatnich tematów.

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5245.0

Mogłem udzielić odpowiedzi w formie 1 zdania. Uważam, że to powinno być wystarczające.
A jak jest. Jest tak, że powiesz jedno zdanie to mnie wyśmieją pewne osoby, że gadam o fizyce alternatywnej.
Opiszę cały proces podpierając się prawami fizycznymi, to Ty mnie nazywasz przemądrzałkiem.
Co bym nie zrobił, to i tak będzie  raz źle, a drugi raz niebobrze.
Nie jestem politykiem miesiąc przed wyborami, który zabiega o poparcie, ważne dla mnie jest poznanie prawdy.

A co do bana, winę za ten stan rzeczy ponosi administracja. Moim zdaniem.
Test WBC krytykować będę zawsze, nie za sam pomiar, tylko za argumentację i "zasadność" przeprowadzenia pomiaru robiąc go tylko sztucznym w moich oczach.

Bym zapomniał Jeżyku, może i jestem wredny, ale za to szczery.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi