Autor Wątek: Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się -- czyli dyskusja o doborze słowa  (Przeczytany 64626 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
No i paradoksalnie z apelu o zamianę pochopnych ocen na proste słowa zrobił się skok wzwyż do oczu. :mhh:

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Po rozmowie z Mateuszem na PW wiem, że sam nie powinienem rzucać kamieniem, choć nic mi nie sugerował, ale naświetlił swoje wątpliwości. Pewnie wam się zdarzyło, że oceniliście coś pochopnie. Mi osobiście zdarzyło się to dwa razy z kawami od Antonia, a w zasadzie od Elki. Chyba dla tego, że bardzo smakują mi ich kawy i oceniam je na wysoki poziom i jak mi coś nie podejdzie to tym większe zdziwienie. Przecież mógłbym omówić to na PW, to nie jest tak, że to anonimowe palarnie i olali by mnie. Jestem pewien, że nie. Człowiek wyśle wiadomość bez zastanowienia, a przecież wiemy ile czynników ma wpływ na smak kawy i ile błędów można popełnić. Taka opinia czytana przez osobę, która dopiero rozeznaje się w rynku może odpychać od zakupów.

Rzeczywiście można się zastanowić nad takimi sprawami przed wysłaniem wiadomości na forum.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Istotnie, szczególnie w przypadku kawy negatywne oceny głoszone publicznie mogą mieć znaczące konsekwencje dla palarni.

Osobiście uważam takie opinie za szkodliwe. Przy mnogości czynników wpływających na parzenie kawy negatywna opinia jednego czy drugiego użytkownika zwykle nijak się ma do jakości samej kawy (jeśli mówimy o sprawdzonych forumowych palarniach), a niewątpliwie wpłynie na decyzje zakupowe niektórych.

Dobrą praktyką na przyszłość byłoby przeformułowanie swojego rozczarowania w konkretny problem: „kawa X, parametry Y-Z, w smaku ..., co byście radzili zmienić”. Doświadczenie pokazuje, że w taki sposób daje się rozwiązać zdecydowaną większość problemów, również przy udziale zainteresowanych palarni.

Ja osobiście największą wartość odnajduję w opiniach pozytywnych. Podane parametry mogę sam przyjąć jako punkt wyjścia i często odkrywać poszczególne ziarenka na nowo, za co wszystkim udzielającym się serdecznie dziękuję :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
„kawa X, parametry Y-Z, w smaku ..., co byście radzili zmienić”
:poklon:

Trzeba jeszcze pamiętać o prywatnych preferencjach. Czasem kawa jest wspaniała, ale nie dla nas.

Offline quorthon Mężczyzna

  • Wiadomości: 96
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof Electronic, Chemex, Clever Dripper, V60-02, Aeropress, Gabi
  • Młynek: Ceado E6P, Kinu M47, Tchibo (KM3873)
Trzeba jeszcze pamiętać o prywatnych preferencjach. Czasem kawa jest wspaniała, ale nie dla nas.

Oczywiście, ten aspekt też warto podkreślić. Brak dopasowania kawy do naszych upodobań smakowych nie powinien nigdy skutkować głoszeniem negatywnej opinii na jej temat. Jeśli mamy wątpliwości (szczególnie na początku kawowej podróży), pytajmy w formule jw. Wypróbowanie sugestii innych osób może nam pomóc w poznaniu swoich sensorycznych preferencji.

Nie zawsze będzie to proste, tutaj warto pamiętać o często lekceważonym aspekcie użytej wody, która potrafi zniszczyć niejedną wspaniałą kawę...

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817


...tutaj warto pamiętać o często lekceważonym aspekcie użytej wody, która potrafi zniszczyć niejedną wspaniałą kawę...

O tym wiele osób zapomina. Smak potrafi zmienić się diametralnie. Chyba wszyscy na początku swojej przygody popełniają ten sam błąd. A później wielkie dziwo hehe. Kto by pomyślał ;D Bardzo łatwo popełnić gafę przy parzeniu. W związku z tym opinie na temat ziarenek trzeba odczytywać z zapasem, marginesem błędu parzącego. Nie wspominając o  smakowych gustach. Słuchajmy / czytajmy raz, a myślmy po trzykroć.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
No i paradoksalnie z apelu o zamianę pochopnych ocen na proste słowa zrobił się skok wzwyż do oczu. :mhh:

To co?
Zamykamy?
;-)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
No i paradoksalnie z apelu o zamianę pochopnych ocen na proste słowa zrobił się skok wzwyż do oczu. :mhh:

To co?
Zamykamy?
;-)
Zależy... Czy wszyscy wojujący wrócili do swoich narożników ;P ??

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Zamykamy?
Efekt będzie taki, że będą sobie skakać do literek w innych wątkach.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Ale po co zamykać - jeszcze nie raz się przyda po wojnach w innych wątkach :)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Ale jeśli ktoś wchodzi na forum i chwaląc wybraną przez siebie kawę nacisk stawia na jej reklamę, sam stwierdza, że ta reklama jednak mija się z prawdą, ale i tak jest lepsza od obecnych na forum mniejszych palarni bo ma lepszą reklamę, to mi się nasuwa jedyny możliwy komentarz

Szkoda, że dopiero teraz mogłem przeczytać ten wątek, trudno, odpowiem z opóźnieniem:

Piejesz do mnie? Po raz kolejny więc powiem - nie zrozumiałeś mojego posta. Nigdzie nie pisałem, że kawa z palarni MK Cafe jest lepsza od kaw mniejszych palarni.

I będąc szczerym, odnosząc się do ogółu tego wątku - byłem bardzo zniesmaczony podejsciem części osób do mnie, jako nowicjusza, na tym forum.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Ale czego oczekiwałeś pisząc taką kontrowersyjną opinię, stawiając na szali z ocenianą przez siebie marką inne uznane na forum, których kawy nawet nie spróbowałeś? Albo jesteś naiwny albo jeszcze coś innego skoro dziwisz się takiej reakcji.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Twoja reakcja wynika WYŁĄCZNIE z niezrozumienia tego, co napisałem. Nie dość, że nie zrozumiałeś mojego posta, to jeszcze perfidnie wmawiasz mi, że napisałem, że kawy od Gorana czy Antonio są gorsze od MK Cafe. Absurd. Tak jak Cię prosiłem w wątku o MK wskaż odpowiedni cytat. A jeśli tego nie zrobisz, to bądź mężczyzną, przyznaj się do błędu i przeproś.
« Ostatnia zmiana: 01 Styczeń 2018, 13:56:06 wysłana przez Evanduril »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Hm skoro nikt, ba ja przecież też jak twierdzisz nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi, to może jest ona mało komunikatywna albo słabo sformułowana i należało by się sprostowanie ?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Czyli wracamy do tematu -- ważne jest nie tylko to co piszemy (treść) ale i forma przekazu. Tym bardziej, że czytamy suche litery i każdy może sobie je w głowie zaintonować zgodnie z własnym nastrojem i nastawieniem do nicka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi