Autor Wątek: Kanałowanie i wibrator dentystyczny  (Przeczytany 4214 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« dnia: 05 Lipiec 2017, 08:10:07 »
Dzięki forum, już nie pamiętam kto to ostatnio zamieszczał:

W końcu zobaczyłem magiczne mysie ogonki, ale zawsze pod koniec bąble i wodospad.
Wcześniej stukanie pukanie, igiełka i mizerne efekty. Powyższy filmik polecam dla każdego, kto ma problemy z kanałami :)

Wątek rozmiar czy ma znaczenie i kolejny pomysł z wibratorem :)
Wibrator mam kilka dni, działa tak:

Pierwsze wrażenie, jest lepiej, przepływ bardziej równomierny, nadal testuję moc wibrowania i sposoby, na razie najlepsze efekty, jak wibruję 1/2 dawki, mielę kolejną 1/2, wibruję z tamperem. Espresso też w końcu ma wyczuwalne smaki jak w opisach :)
Fakt, że muszę jeszcze porównać w jednym czasie wibrator i bez, także jeszcze kilka espersso do wypicia. c.d.n.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Lipiec 2017, 09:58:11 »
Ciekawy pomysł, ale w tym przypadku bym położył tylko sitko powinno być szybciej

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Lipiec 2017, 10:12:54 »
tylko sitko
W momencie wkładania sitka w portafliter zburzysz całą strukturę. Ja natomiast dorobiłbym jakiś uchwyt albo stojaczek, żeby nie trzymać ręką, bo sobie stawy można rozklekotać.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Lipiec 2017, 10:43:18 »
Jeśli już miałbym czegoś takiego używać, to zrobiłbym najpierw czary mary jak Gwilym, a później dopiero, mając wstępnie równo rozłożoną kawę, postawiłbym na chwilę na tym wibratorze. Na twoim filmiku widać w portafiltrze górę niczym Kilimandżaro.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Lipiec 2017, 12:00:20 »
góra po to żeby było efekt lepiej widać :), z sitkiem samym próbowałem - ucieka, za portafilter łatwiej trzymać, jak się delikatnie trzyma to drgania nie przechodzą na kości :)
Jakbym miał taki młynek jak Gwilym to pewnie zbędny gadżet, tak to fajny upgrade do i2-mini, bo dystrybucję ma fatalną (przynajmniej jak patrzę na Gwilymowy, u mnie tak nie sypie ładnie :) )
Co do kanałowania to jeszcze widzę, że efekt jest mniejszy jak zmieniam grubość zmielenia i w sitku mam to co nie wypadło z poprzedniego mielenia i z nowego przemiału, wtedy mamy 2 gramatury które chyba jakoś fajnie się klinują i stanowią równiejsza zaporę dla wody.
Na filmiku miałem 1 rękę do wibrowania, przy 2 jedną zmieniam pokrętłem siłę wibracji, dokładam tamper i zajmuje to kilkanaście sekund.
« Ostatnia zmiana: 05 Lipiec 2017, 12:06:14 wysłana przez tom517 »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Lipiec 2017, 12:17:18 »
heh, ciekawy pomysł z tym wibratorem. Trochę podobny efekt można osiągnąć delikatnie stukając kolbą (przed tampingiem) o podłoże, stosuję to od dawna również w phinie i kawiarce. Choć taki wibrator pewnie działa jeszcze delikatniej.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Lipiec 2017, 12:21:34 »
Pomysł może i ciekawy ale czy nie lepiej zainwestować w lepszy młynek zamiast? Efekt może być nawet lepszy ale mniej gratów i magii przy procesie.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Lipiec 2017, 19:38:22 »
 :picardpalm:  Gdzie to wszystko trzymać i jak udawać przed rodziną i znajomymi że wszystko ok ?  [emoji12]

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Lipiec 2017, 07:39:06 »
Duży nie jest, wygląda jak waga kuchenna :)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Lipiec 2017, 13:53:17 »
Przez weekend było więcej testów i wychodzi na to, że to niewiele daje. Jak się przy mieleniu trochę człowiek przyłoży i poobraca dobrze kolbą to nie widzę różnicy z wibrowaniem i bez przy ekstrakcji.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Lipiec 2017, 14:09:39 »
wypróbuj mielenie do kubeczka, ten prosty sposób pozwala precyzyjnie regulować ilość surowca, rozbić grudki i dowolnie ułożyć przemiał w sitku bez użycia żadnych dodatkowych urządzeń.
Na kanały prawdopodobnie pomoże również zmiana młynka na płaskie żarno i związana z tym większa precyzja w dolnym zakresie.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Lipiec 2017, 14:10:12 »
A próbowałeś u siebie techniki WDT? Daje lepsze efekty niż wibrację?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Lipiec 2017, 15:10:11 »
Tylko w sumie Gwilym pokazał że żadne wsadzanie paluchów igiełek itp.
Mielę, staram się żeby podczas mielenia równo się układało i tyle, na koniec z niedużym naciskiem tamper.
Mam 15 sekund równej ekstrakcji, później czasami jakiś bąbelek wyskoczy, czy też inne zawirowanie, ale espresso mam wagowo 2x tyle ile wsypałem po ok 25 sek, smak jest ok i to wystarczy :)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Lipiec 2017, 15:14:02 »
WDT działa, np. Andy używa (a ma super młynek) itp.
Ale WDT to jest domowe, do kawiarni za dużo roboty/ czasu i albo minimalistycznie Gwyn, albo stukania Pergera (trzeba trochę wprawy) tylko się nadaje.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Kanałowanie i wibrator dentystyczny
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Lipiec 2017, 15:14:50 »
Nie pokazał, ale ktoś (chyba Antonio) w którymś wątku zaznaczał, że Gwilym pracuje na sprzęcie nieco innej klasy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi