Autor Wątek: Bezzera kolor cremy  (Przeczytany 4438 razy)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Bezzera kolor cremy
« dnia: 22 Maj 2017, 00:48:30 »
Witam. Od roku mam już Bezzerę Magica S PID. I zastanawia mnie fakt braku koloru crepy jak na zdjęciach innych użytkowników. U mnie crema ma zawsze kolor zbliżony do beżowego. Nigdy nie uzyskałem owego tygryska i cętek. Ustawiałem już PID na 94C i nic. Czy inni użytkownicy Bezzera też tak mają ? Czy to jest taka uroda Bezzery czy ja coś robię nie tak. Standardowo PID jest ustawiony na 90C Czy mam iść w coraz większe temperatury ? Codziennie ekspres jest tak nagrzany, że aż parzy w ręce. Pracuje w domu nieraz 4-5 godzin. Nie wyłączamy go. Dzienne zużycie kawy u mnie to ok. 250 g, czyli 1 kg w 4 dni. Jest nas trochę w domu i każdy pije po kilka kaw. No bo jak coś dobre ... Nikt już nie chce pić kaw "na mieście".
Może się czepiam, bo kawa jest smaczna. Nieraz wychodzi lepiej, nieraz gorzej.
Mi w zasadzie ten cętkowany kot nie jest potrzebny do niczego. Zresztą jak byłem wielokrotnie we Włoszech też nie pam^ętam, abym pił espresso z cętkami.
Może dać sobie spokój z tym wydumanym problemem ?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Maj 2017, 06:48:23 »
To chyba też od kawy zależy, oczywiście pod warunkiem, że cała reszta jest ok.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Maj 2017, 08:10:29 »
A kawę jaką masz? Stale tą samą czy zmieniasz. Sądząc po zużyciu to jest raczej świeża. Czasem zdarza mi się, że cremy nie ma prawie wcale albo jest słabiutka. Od kawy zależy bardzo wiele.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Maj 2017, 08:14:03 »
Bezzera jak najbardziej robi cętki choć zapewne ciężko podać "przepis' który zapewni je za każdym razem. Wiele zależy od użytej kawy, ale wydaje mi się, że piękne wzorki pojawiały się u mnie gdy temperatura była nieco wyższa, a sama ekstrakcja dłuższa (okolice 30 sekund).

http://i1358.photobucket.com/albums/q764/mkankowski/20170419_120335_zps01c9uvcq.jpg
Bezzera kolor cremy


Tutaj wzorki na Proper Gwatemala Huehuetenango

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Maj 2017, 08:23:41 »
Color cremy to też trochę funkcja grubości przemiału - im drobniej tym ciemniej. Może żeby zbyt nie kombinować zmiel ciut drobniej, daj delikatny tamping.

Miałem kilka kaw gdzie crema nie miała tygryska i znikała szybko, ale jak smakuje to się nie przejmuję.
LMWDP #469

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Maj 2017, 08:57:13 »
Standardowo PID jest ustawiony na 90C
A z jakiego powodu taka niska temperatura?
Jaką masz dozę i uzysk?
Jaka kawa?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Maj 2017, 09:51:13 »
Tworzenie się tygryska ładnie widać na NPFie. Próbowałeś?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Maj 2017, 09:52:11 »
Jakość "cętek" zależy także od stylu palenia. Trudniej jest "doparzyć" bardzo jasne palenia, łatwiej "cętki" uzyskać na kawie ciemniej palonej. Generalnie crema nie powinna nas zwodzić na manowce. Crema często oszukuje nas. Jest to tylko wizualny aspekt, a wzrok jest najbardziej omylnym zmysłem ;).

Offline amperior

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Beza BZ10, Chemex, Aeropress, V60
  • Młynek: Super Jolly
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Maj 2017, 10:14:55 »
Dokładnie jak pisze Antonio,
Z kawy palonej pod espresso z mojej Bezy krema zawsze jest, z kawy jasnej prawie jej nie ma co nie znaczy, że jest gorsza :)
Liczy się smak ;)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Maj 2017, 19:37:31 »
Witam. Od roku mam już Bezzerę Magica S PID. I zastanawia mnie fakt braku koloru crepy jak na zdjęciach innych użytkowników. U mnie crema ma zawsze kolor zbliżony do beżowego.

Zakładam, temperatura i ekstrakcja OK. Kawa, sitko, przemiał. To decyduje o powstawaniu tygrysów.


Nigdy nie uzyskałem owego tygryska i cętek.

No to się ciesz. ;)  Tygrysy wcale nie muszą być smaczne.  :mhh:  One tylko fajnie wyglądają.  :lol2:


Standardowo PID jest ustawiony na 90C Czy mam iść w coraz większe temperatury ? Codziennie ekspres jest tak nagrzany, że aż parzy w ręce. Pracuje w domu nieraz 4-5 godzin. Nie wyłączamy go.

Jaką temperaturę masz na grupie?


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Maj 2017, 00:16:49 »
Ostatnio kawa z xCafe. Zresztą z różnych palarni. Mielenie jest naprawdę drobne. Na Nuova Simonelli MDX On Demand punkt "O" jest u mnie tak ok.1. Kręcąc w odpowiednią stronę jestem przy 9,5, czyli ok. 1,5 dużego punktu od punktu "O". Powinno być OK, bo kawa z xCafe raczej jest twarda. Z innych palarni muszę mielić trochę grubiej.
W 25 -27 sekund leci ok. 25 ml kawy. Tamper dynamometryczny, czyli też OK. Teraz temperatura na PID 94C. Ale takich cętek jak na zdjęciu nie udało mi się osiągnąć.
Na zdjęciu kolor cremy jaki zwykle mam. Crema jednolita, beżowa i ciemno-beżowa.
Chyba najbliżej jest tego, że kawa za świeża. Moja kawa nie ma nawet miesiąca od wypalenia, a nieraz to góra 10 dni. Dlatego teraz zamowiłem już 4 kg kawy w xCafe.
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2017, 00:23:11 wysłana przez hlary »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Maj 2017, 08:42:43 »
Poczekamy, zobaczymy ;). Faktycznie, świeża kawa nie jest skora do tworzenia cętek ;).

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Maj 2017, 13:25:42 »
Zrób zdjęcie z mocnym flashem, podciągnij kontrast w Photoshop i tez będziesz miał tygrysa ;).
Ja bym tam nie wietrzył kawy, w celu zobaczenia wzorków :) Twoja wygląda ładnie, a ponoć smakuje jeszcze lepiej, więc czym się martwić? :)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Maj 2017, 16:03:14 »
W sumie rzeczywiście nie ma się czym martwić. Dzięki wszystkim. Więc chyba nie będę szukał cętek tam gdzie ich nie ma i nie muszą być. Kawa smakuje dobrze. Jakoś tam mi podeszła ostatnio ta mujeres. Może to ze względu na nazwę ? :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Bezzera kolor cremy
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Maj 2017, 16:25:47 »
W sumie rzeczywiście nie ma się czym martwić. Dzięki wszystkim. Więc chyba nie będę szukał cętek tam gdzie ich nie ma i nie muszą być. Kawa smakuje dobrze. Jakoś tam mi podeszła ostatnio ta mujeres. Może to ze względu na nazwę ? :)

Jak bym się nie poddawał. Twoja kawa na załączonej fotce, potrzebuje troszkę drobniejszego przemiału.  :taktak: Mówił o tym też DrUsagi.  :)

Mujeres z XCafe, przy użyciu Graef ES 85




A tu kawa od Antonia, ekspres ECM Casa. Teraz to jest mój awatar. :)





Robienie tygrysów dokształca. Gdyby nie one, nie wiedziałbym jakie są najwyższe szczyty w Ameryce Południowej.  :lol2:





« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2017, 16:27:49 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi