Autor Wątek: Naked portafilter problemy  (Przeczytany 11324 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #15 dnia: 21 Marzec 2017, 09:05:43 »
A precesja to nutacja nutacji :).

essewissa

  • Gość
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Marzec 2017, 09:07:53 »
Dystrybucja, grudy, jak ubijesz masz inna gęstość kawy w sitku.
Kup coś takiego:
https://all4gastro.pl/pl/p/Mieszadlo-do-napojow-kawowych-mini-13-cm/1238
plus jakiś kołnierz żeby Ci się kawa nie rozsypywała, na początek możesz kupić w Żabce plastikowe kubeczki i dociąć, fajnie się spisują, ja ciąłem chyba na trzeciej kresce kubka, kołnierz ma wtedy około 2cm wysokości, łatwiej zrobić WDT, łatwiej potrząsnąć portafiltrem. Pisze, że w Żabce bo w całej Polsce powinny być takie same :)
W nutację bym nie szedł, ale w tamper 58.4 od Motty np już tak, łatwiej równo ubić, może być mniej kanałów po bokach, ale nie ma reguły, tamper, który masz wydaje się być ok.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2017, 09:10:40 wysłana przez essewissa »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Marzec 2017, 09:44:01 »
Może przed śmiercią uda mi się osiągnąć zadowalające wyniki

No i po co było NPF kupować  :diabelek:

Generalnie tak jak koledzy napisali - popraw dystrybucję. Bo to jest przyczyna sikania bokami. Ja mieląc w E65 jak mam powiedzmy 1/2 przemiału już w sitku to delikatnie telepię PFem o widełki tak aby górkę przemiału rozrzucić na boki. A po zakończonym przemiale uderzam sobie bokami PFa w dłoń tak żeby znów równo się wszystko rozpadło. Paluchami kawy nie tykam wcale.
Kiedyś rozgarniałem górkę na boki  patyczkiem po lodach lub takim lekarskim. Gdzieś ktoś oferował nawet takie krzywki do rozgarniania o różnych promieniach.

No i kawę ciśniesz tamperem raz - poprawki nic nie dadzą. Tak jak dokręcanie kół kluczem dynamometrycznym - jak strzelił to jest dokręcone.

Jak chcesz kołnierz to polecam osłonę słoneczną ze sklepu foto - 58mm pasuje jak ulał ;)
LMWDP #469

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Marzec 2017, 10:15:38 »
Dystrybucję zacząłbym już w trakcie mielenia. Staraj się równo ułożyć kawę w sitku. Nie tylko górną powierzchnię, ale całość. To ważne, żeby nie było kanałów. Ubijasz. Tak jak napisał WS, raz wystarczy. Nie ma sensu poprawiać. Odpowiednio dopasowany tamper do sitka też będzie miał znaczenie. Zapinając pf do grupy staraj się w nią nie uderzać.

Ile było g kawy w sitku i filiżance? Czas około 30 sekund. Ekstrakcja powinna wyglądać spokojniej. Wydaję mi się, że kawa może być za grubo zmielona albo jest za mała doza.

essewissa

  • Gość
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Marzec 2017, 11:06:47 »
Zastanawiam się jaka cześć osób udzielających rad używa npf-a codziennie  :)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Marzec 2017, 11:24:30 »
Na co dzień używam PF z wylewkami, ale kupiłem Naked, aby się zorientować co do błędów. No i wyszły.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Marzec 2017, 11:33:33 »
Na co dzień używam PF z wylewkami, ale kupiłem Naked, aby się zorientować co do błędów. No i wyszły.

@hlary
Jeśli leci woda, sprawdź czy sitko jest wstawione właściwie( równo) do NPF i mocniej dokręć kolbe w grupie.
Jesli powyższe wszystko jest poprawnie zrobione, to próbuj poprawić dystrybucję i równo dociśnij  tamperem.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Marzec 2017, 11:41:20 »
Zastanawiam się jaka cześć osób udzielających rad używa npf-a codziennie  :)

Nie wiem jak reszta, ja nie używam :D. Dlaczego się zastanawiasz?

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #23 dnia: 21 Marzec 2017, 14:04:53 »
Dzięki wszystkim.   :poklon:
Popoprawiałem te elementy i zaczyna być coraz lepiej.  :brawa:
Pomału "mozolną" praktyką dojdę do wyników. Ponieważ kawy nie pijam litrami to na efekty trzeba poczekać. W każdym razie już tak nie pryska, a jeżeli coś prysnęło to kilka kropel. Wcześniej to pryskało prawie "ciurkiem". A swoją drogą bez naked PF nie byłoby widać tych niedociągnięć. W zwykłym PF wszystko było ok., nie widać było kanałów na ciastku. Może warto nawet pożyczyć od kogoś naked PF, aby sprawdzić własną dystrybucję kawy ?  :kawa:

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Marzec 2017, 14:46:44 »
Ja polecam mielenie nie do kolby ale do kubeczka. Wygodnie można tam wymieszać przemiał, rozbić wszelkie grudki i potem przesypać to do kolby dbając o równomierne rozłożenie.

Swoją drogą ten przykład pokazuje, że nawet drogi sprzęt sam z siebie nie rozwiąże wszystkich problemów za użytkownika.

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Marzec 2017, 16:47:07 »
Może warto nawet pożyczyć od kogoś naked PF, aby sprawdzić własną dystrybucję kawy ?

Pewnie, że warto. Dopiero przy npfie można zobaczyć co człowiek robi źle. Późnej zawsze można wrócić do wylewki. Może nawet od poczatku drogi zacząć od npfa? Jak ktoś nabędzie złe nawyki to potem cieżko to zmienić, a tak...

Offline rithien

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Bezzera BZ13 S DE
  • Młynek: Ceado E6P, comandante v3
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Marzec 2017, 19:05:03 »
Zastanawiam się jaka cześć osób udzielających rad używa npf-a codziennie
Ja używam codziennie - zonki ulubiona szklanka idealnie sie miesci pod npf. Do wdt kołnierzyk zrobilem z pudełka po jogurcie bio bakomy.
Kształt lekko stożkowy i pasuje idealnie. Tez mam bezzere i w sumie najlepsza kawa zaczela mi wychodzic jak przestałem ważyć/mierzyc. Robie wszystko na oko i wychodzi lepiej niż systemem laboratoryjnym :P
 Jakies tam moje pierwsze proby NPF: youtube.com/watch?v=SMcQMjdHwkg

Offline Blondas

  • Wiadomości: 133
  • Ekspres: Ascaso Dream, Aeropress, Moka Bialetti Dama na 3 i 6 filiżanek;
  • Młynek: Macap M2M
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Marzec 2017, 12:51:08 »
Popieram poprzednika, widział kto Włocha babrzącego się drutami w sitku? Mieli, ciśnie i parzy. Chyba, że chodzi o szukanie nigdy nie dającej się znaleźć perfekcji. Parzę tylko w NPF, czasem coś siknie, ale bardzo na smak to nie wpływa, pod warunkiem, że nie siura mocno (a raz na jakiś czas się zdarzy). Akurat mam timer w młynku, ale dobieram wszystko na oko. Grudki się robią, ale od jakiegoś czasu nie przeszkadzają. Rozprowadzam kawę uderzeniami w bok dłonią, jak DrUsagi, a na końcu delikatnym uderzeniem w dół o gumę, aby się kawa ustaliła. To na prawdę jest parzenie kawy, a nie przygotowanie leku w laboratorium.
Pozdrawiam,
Piotrek

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Marzec 2017, 14:16:28 »
Mieli, ciśnie i parzy
Nie ciśnie. Czasem trąci o tamper wbudowany w młynek, żeby kawa nie dotykała prysznica. A kawa jest dobra.

essewissa

  • Gość
Odp: Naked portafilter problemy
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Marzec 2017, 14:25:59 »
Włosi mają mlynki z karuzelami, dystrybucja jest lepsza z takiego młynka. Nie parzą też chyba na npf, a wiadomo, że zwykła kolba z wylewkami więcej wybacza. Włosi parzą też kawy ciemnopalone, "tłuste", jest dodatek robusty, duża crema. Takie kawy leją się z npf-a jak płynny miód, pryskania praktycznie nie ma. Kompletnie inaczej jest z kawami jasnopalonymi, tutaj trzeba sobie wszystko dobrze poukładać żeby ekstrakcja była bez pryskania.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2017, 16:02:21 wysłana przez essewissa »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi