Autor Wątek: Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym  (Przeczytany 7061 razy)

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym
« dnia: 20 Marzec 2017, 18:45:56 »
Witam wszystkich forumowiczów!
Dostałem w prezencie ekspres kolbowy Gran Gaggia Deluxe. Do tej pory udało mi się ustalić, że:
a) ten ekspres nie ma nic wspólnego z Gaggią - to raczej jeden z podstawowych modeli Saeco,
b) jego portafiltr jest wyposażony w zaworek, który otwiera się dopiero po osiągnięciu ciśnienia 9 bar.
Czy taki zaworek, to coś dobrego w ekspresie niskiej klasy, czy zło? Słyszałem opinię, że dzięki niemu uzyskujemy ułudę powtarzalności warunków ekstrakcji... Czy korzystając z takiego portafiltra można dążyć do uzyskania 2x25ml espresso w 25s? A jeśli nie, to czy są na to jakieś sposoby? Narazie jestem na etapie podwójnego espresso w 40s. Robię podwójne, gdyż do tej kolby jest chyba tylko podwójne sitko (?)... Zastanawiam się jednak czy moje starania są sensowne...
Mam młynek Graef CM800 i mielę Ariadnę od Antonia paloną w lutym.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Marzec 2017, 17:09:27 »
Czy tu na forum nie ma nikogo, kto potrafiłby/chciał odpowiedzieć na moje pytanie?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Marzec 2017, 17:11:33 »
Ostatnie takie tematy kończyły się złymi emocjami, chyba ludzie już mają dość.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Marzec 2017, 17:31:21 »
a) słusznie podejrzewasz
b) przede wszystkim zaworek do usunięcia, dopiero po tej operacji sterujesz ekstrakcją przy użyciu młynka.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Marzec 2017, 17:52:10 »
Szczerze mówiąc to nie bardzo wiem jak odpowiedzieć na Twoje pytania. Ten ekspres to Philips/Saeco Poemia. Został stworzony po to, aby za każdym razem dawał ułudę prawdziwego espresso i tyle w tym temacie można powiedzieć. Może jeszcze, że Gaggia wydaje się mieć trochę lepszą obudowę. Zaworek można usunąć albo kupić nowy PF 53mm i zacząć eksperymentować. Na YT znajdziesz filmy na ten temat.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Marzec 2017, 18:17:43 »
Kupilem, pouzywalem ze trzy miesiace i sprzedalem ze strata ale bez zalu. Zabawka i tyle. Efekty czysto losowe. Do tego irytowalo mnie to ze zeby wyciagnac dzbanek po spienianiu mleka musialem podnosic ekspre do gory bo dysza za blisko blatu.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Marzec 2017, 19:32:29 »
Do tego irytowalo mnie to ze zeby wyciagnac dzbanek po spienianiu mleka musialem podnosic ekspre do gory bo dysza za blisko blatu.
O to to! Brawa dla inżyniera, który zaprojektował tę dyszę. Ja trzymam ekspres na podwyższeniu. Co gorsza po zdjęciu wszystkich przedłużek pozostaje niespełna 5 centymetrowa rurka, której nie da się odpowiednio zanurzyć w dzbanuszku z mlekiem.

Powiem tak. Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Dostałem taki ekspres i wiem na pewno, że go wymienię, jak tylko będę mógł sobie na to pozwolić. Na razie kupiłem młynek i próbuję działać z tym, co mam.

Zaworek już usunięty i jest lepiej - pierwszy raz wyszło mi ciastko w jednym kawałku, a nie błotna breja. Jestem już blisko 25s/50ml. Tylko jest za kwaśno...

Generalnie na forum znalazłem bardzo mało informacji na temat tego ekspresu. Czy pomożecie mi wyciągnąć z niego tyle smaku, ile się da?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Marzec 2017, 08:52:07 »
Generalnie nie ładne ciastko jest celem tylko smaczna kawa. W wersji z zaworkiem i jeszcze jak nie ma trójdrożnego to błotko musi być i nic się  nie poradzi bo tak działa fizyka. Ja zaworek tez usunąłem ale żadnej poprawy w smaku nie odnotowałem.

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Marzec 2017, 09:37:40 »
Generalnie nie ładne ciastko jest celem tylko smaczna kawa. W wersji z zaworkiem i jeszcze jak nie ma trójdrożnego to błotko musi być i nic się  nie poradzi bo tak działa fizyka. Ja zaworek tez usunąłem ale żadnej poprawy w smaku nie odnotowałem.
Ja też jeszcze nie odnotowałem poprawy w smaku, jednak cenię sobie ładne ciastko, bo kiedy robię kilka kaw, to mogę je wytrząsnąć i zostaje mi w miarę czyste sitko, a wcześniej miałem babranie w błocie i mycie sitka przed każdą kawą.
Czy waszym zdanie uzyskanie smacznej kawy jest niemożliwe z tej maszyny? Jest na tym forum wątek, w którym Dr Usagi chwali swój stary AEG, a następnie Zelmer. To mi dodało nadziei... Czy warto rozważyć wstawienie zaworu OPV? Nie mogę wstawiać linków, ale jeden gość na forum cofeesnobs.com.au twierdzi, że można to zrobić stosunkowo niedużym kosztem.

Offline fiks Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: Lelit Mara X, Chemex, AeroPress, FP, Drip, Moka Pot
  • Młynek: Itop Sk40, Wilfa Svart, ręczny Rhinowares
Odp: Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Marzec 2017, 11:37:14 »
Problemów z takimi maszynkami jest wiele, opisane w różnych, innych, podobnych wątkach na tymże forum. Poczytaj wątek "[...]/Przygotowanie kawy/Pomóż mi robię espresso". Można nawet 112 stron wydrukować, oprawić i zatytułować "biblia espresso"  :evil:
P.S. kwas w kawie zazwyczaj wynika ze zbyt niskiej temperatury wody, lub/i zbyt grubego przemiału.
"Equality is a myth to protect the weak. Some of us are strong in the Force, others are not. Only a fool believes otherwise.”

Offline mathos Mężczyzna

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: Isomac Zaffiro PID
  • Młynek: Compak K3
Odp: Gran Gaggia Deluxe i portafiltr z zaworkiem ciśnieniowym
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Marzec 2017, 12:09:31 »
Poczytaj wątek "[...]/Przygotowanie kawy/Pomóż mi robię espresso". Można nawet 112 stron wydrukować, oprawić i zatytułować "biblia espresso"  :evil:
Jestem w trakcie od kilku dni...  [emoji12] Faktycznie, skarbnica wiedzy!
Generalnie jestem chyba w fazie wymiany ekspresu, założyłem z tego tytułu nawet nowy wątek w ekspresach kolbowych. Zobaczymy, co z tego wyniknie, ale ten temat można chyba potraktować, jako zamknięty.  :uklony:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi