Autor Wątek: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White  (Przeczytany 9321 razy)

Offline fiks Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: Lelit Mara X, Chemex, AeroPress, FP, Drip, Moka Pot
  • Młynek: Itop Sk40, Wilfa Svart, ręczny Rhinowares
Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« dnia: 05 Grudzień 2016, 09:13:44 »
Dobry wszystkim w ten poniedziałkowy poranek,
ostatnio zastanawiałem się jaka jest różnica pomiędzy flatem, a np. zwykłym latte, co zaskakujące wg. wielu różnicy nie ma żadnej.
Wg. mnie to przede wszystkim proporcje oraz końcowy wyraz kawy, tzn. flat ma być bardziej kawowy, a mniej mleczno/piankowy  ;)
ale bez zbędnych ceregieli, jak Wy przyrządzacie tę kawę?
"Equality is a myth to protect the weak. Some of us are strong in the Force, others are not. Only a fool believes otherwise.”

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Grudzień 2016, 09:25:39 »
Latte ma duuużo mleka, flat white mniej. Jedna i druga ma ciepłe mleko :)

LMWDP #469

Offline fiks Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: Lelit Mara X, Chemex, AeroPress, FP, Drip, Moka Pot
  • Młynek: Itop Sk40, Wilfa Svart, ręczny Rhinowares
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Grudzień 2016, 09:33:18 »
Wybór info-grafik jest całkiem spory, każda inna  ;)

"Equality is a myth to protect the weak. Some of us are strong in the Force, others are not. Only a fool believes otherwise.”

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Grudzień 2016, 09:36:23 »
Co nie zmienia faktu że, moim zdaniem, flat white to kawa z mlekiem, a latte to mleko z kawą. W domu czasem do filiżanki espresso dolewam sobie do pełna mleka, które zostało mi po spienianiu na cappu dla małżonki.
LMWDP #469

Offline Jakub12

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 54
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Grudzień 2016, 23:14:49 »
Podzielam zdanie kolegi @DrUsagi, Flat White to kawa z mlekiem. Najlepiej smakuje gdy jest na podwójnym shocie , wtedy odkrywamy dodatkowe smaki po przez idealne połączenie mleka i kawy. :)
*Link Removed*

Offline fiks Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: Lelit Mara X, Chemex, AeroPress, FP, Drip, Moka Pot
  • Młynek: Itop Sk40, Wilfa Svart, ręczny Rhinowares
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Grudzień 2016, 07:55:18 »
Każdą (prawie) kawę mleczną można nazwać ... kawą z mlekiem  :D
Myślę, że problem (pomimo, iż to żaden problem) leży w ludzkiej tendencji do nadmiernego definiowania naszej rzeczywistości  ;)
"Equality is a myth to protect the weak. Some of us are strong in the Force, others are not. Only a fool believes otherwise.”

Online piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Grudzień 2016, 08:12:55 »
moim zdaniem, flat white to kawa z mlekiem, a latte to mleko z kawą
Ja (zapewne błędnie) różnicowałem te dwie kawy według spienienia. Flat to płaskie mleko — podgrzane, nie spienione.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Grudzień 2016, 11:13:15 »
Też tak myślałem. Flat to płaskie mleko.
Ja bardziej mam problem z odpowiednim spienieniem mleka do danego rodzaju napoju - kawy z mlekiem.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Grudzień 2016, 11:46:59 »
Artykuł o tym gdzie powstał ten napój, czemu Australijczycy tak go lubią i dwie cechy które odróżniają go od latte :

 "Typically, in the specialty coffee world, a flat white has just a little bit less microfoam than a latte, and often less volume, but is still creamy milk over the same amount of espresso".

"The other difference is that a latte is generally served in a glass — though this differs from cafe to cafe — while a flat white is served in ceramic, also often in a smaller ceramic than a cappuccino, but again, this varies place to place."


Najlepsza jest legenda Nowozelandczyków o panu po imieniu Derek Townsend, który według nich, stworzył Flat White:

 "As legend would have it, he could steam 3 jugs of milk in one hand, make more than 1500 flat whites in an hour, and could grind coffee to the correct particle size using nothing but his bare fists."


Offline Gunio

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: Gaggia Classic, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Vario Home, Ceado E37J
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Grudzień 2016, 00:33:38 »
A to nie jest jednak tez  różnica w objętości ? Mi flat white kojarzy sie z podwójnym shotem espresso i jogurcikiem z mleka w filiżance do cappuccino (150 albo 170 ml), za to latte to raczej ten sam shot i spienione mleko dające w sumie 250-300 ml.
Jak u DR usagi :)

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Lipiec 2020, 21:59:56 »
Odgrzeję kotleta pytaniem: skoro doppio "waży" ok. 35 g to mleka mam dać 70 g czy 2 x 60 ml czyli 120 ml co daje ok. 100 g?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Listopad 2020, 07:26:23 »
A ja myślałem, że tylko ja lubię Flat White, tyle że ja jedynie podgrzewam chude mleko do temperatury 65 stopni.

@ranGo
Dzięki za polecony artykuł.
》tertium non datur《

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Kwiecień 2021, 19:19:09 »
Odgrzewam. Wg większości przepisów do podwójnego espresso dolewamy 3 lub 4 uncje wagowe mleka - uncja w zaokrągleniu 30 gramów.
Wg mnie lepiej dać 3 uncje - bo z 4 napój ma te same proporcje co cappuccino na podwójnym szocie. 3 uncje mleka to akurat, by smak był odpowiednio kawowy. Mikropianka kilka mm.

Ale najważniejszy jest rodzaj mleka. W cappuccino i flacie mleko powinno mieć zachowaną strukturę białkową, czyli nie podgrzewamy powyżej 60, maks. 70 stopni. Powyżej 75-80 stopni białka mleka się zmieniają i napój traci charakterystyczny słodki posmak. Rzecz w tym, że pasteryzacja , a jeszcze bardziej proces UHT zachodzą w o wiele wyższej temperaturze - dlatego do tych napojów trzeba używać mleka mikrofiltrowanego, którego produkcja nie zachodzi w temperaturze wyższej niż 70 stopni. W marketach można znaleźć takie mleko - zazwyczaj nazywa się Wiejskie. Mikrofiltrowane są też prawie wszystkie mleka eko, bio. Poza tym mleko powinno mieć minimum 2%  tłuszczu, jeszcze lepiej 3 i więcej. Tłuszcz niesie smak.

Zaś do cortado używa się mleka parzonego, czyli o ponad 80 stopniach, bo cortado ma mieć surowy, mniej słodki charakter. Więc tu możemy lać mleko pasteryzowane.

Kiedy się tego dowiedziałem - to tak robię - i rzeczywiście profile smaku są inne, charakterystyczne, swoiste. Same proporcje i stopień spienienia to za mało, by nadać tym napojom odpowiedni charakter.  Są pewne reguły, a jak ich nie respektujemy, choćby z marginesem swobody - to nie ma sensu używać tych nazw. Zachęcam do spróbowania.  :taktak:
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Płaska biała - czyli zdefiniowanie popularnego Flat White
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Kwiecień 2021, 19:27:44 »
Zgadzam się z Tobą. Odtłuszczone mleko to nic dobrego. "Italiani" załatwili tę sprawę opisując standard "Cappuccino Italiano": -->> Po włosku, ale każdy zrozumie. Tutaj nawet ustalono finalną temperaturę spienionego mleka na 55 stopni.
« Ostatnia zmiana: 22 Kwiecień 2021, 19:30:49 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi