Autor Wątek: Mielenie a warunki - drip  (Przeczytany 12644 razy)

Offline kubus5150 Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: v60, Kalita
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Mielenie a warunki - drip
« dnia: 11 Czerwiec 2016, 13:01:09 »
Hej !

Mam pytanie, otóż ostatnimi czasy eksperymentuje sobie y różnymi receptami na dripa, różne mielenie, czas parzenia, czas pre-infuzji. Doszedłem do pewnego stałego sposobu, który sprawdzał się w większości przypadków. Później wyjechałem na par dni i po powrocie, na tych samych ustawieniach młynka, czasie nalewania itd, kawa już zupełnie inaczej smakuje, a nawet i wygląda po zaparzeniu (dużo ciemniejszy kolor naparu, co wskazuje na over-extraction?) kawa w smaku z nutami gorzkimi. Ciężko mi nad tym zapanować szczerze mówiąc bo po zmienieniu mielenia na grubsze, niestety kawa ukazuje już niedoparzenie poprzez kwasowość. I stąd moje pytanie, co może na tą sytuacje wpływać? Czy jest to rzecz w rękach domowego baristy, czy co jakiś czas trzeba dostosować mielenie bo kawa z biegiem czasu inaczej się zachowuje? Zapraszam do dyskusji i z góry dziękuje za odpowiedzi. A ja wracam dalej do naparzania.  kawka

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10607
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Czerwiec 2016, 13:05:14 »
Wszystko się zmienia: kawa, klimat, Twoje preferencje. Co dopiero ja mam powiedzieć, gdy takie prawidła obserwuję w pracy przy piecu... :(
Można robić to samo tak samo, ale efekt najczęściej bywa inny, gdy mamy do czynienia ze sporymi odstępami w czasie.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2016, 13:10:44 wysłana przez Antonio »

Offline kubus5150 Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: v60, Kalita
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Czerwiec 2016, 13:14:39 »
Pozostajemy więc skazani na dostosowywanie na bieżąco metody ? Czy jakieś wyjście z sytuacji jest?  :sciana:
Zastanawiam się teraz jak kawiarnie sobie radzą z tym. U nich przecież sytuacja tez może wystąpić.

PS
No przy piecu to już grubsza sprawa :(
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2016, 13:16:54 wysłana przez kubus5150 »

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Czerwiec 2016, 13:40:58 »
Niestety, to problem, który dotyka każdego - powtarzalność doznań jest niezwykle trudna do uzyskania i utrzymania. Kawa się starzeje, traci wilgotność... i, np. po dwóch tygodniach, to tak jakby inna kawa - podobna, ale jednak inna, do której trzeba podejść trochę inaczej, np. zwiększyć dozę. Spróbuj korzystać z jednej wody butelkowanej z jednymi konkretnymi ziarnami. W ten sposób ograniczysz wpływ jednej zmiennej - wody -na smak Twojej kawy. Niestety z kranu różna woda leci, a filtry dzbankowe tracą swoje właściwości z upływem czas i przefiltrowanej wody. Oczywiście woda butelkowana też nie jest w 100% zawsze taka sama.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline kubus5150 Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: v60, Kalita
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Czerwiec 2016, 13:59:15 »
Co do wody zgadzam sie w 100%. Nowy filtr w mojej Bricie na początku po pierwszym przefiltrowaniu daje mi ok 230 ppm (o ile dobrze pamietam, sprawdze przy nast wymianie), każdego dnia jest wahanie ku górze. I odczuwam to w smaku niesamowicie. Które wody mógłbyś polecić jako te najbardziej ''stałe'' i dobre do parzenia? Pamiętam, że Rubens Gardelli pewnego razu w Kołobrzegu testował wody, i wybrał żywca zdrój jako tą najlepszą pośród butelkowanych (które miał dostępne, bo pamiętam, że nie testowal wody tesco  tej 5L z drugiego ujęcia bo nie kupował jej). Widzieliście ostatnie testy wody? Te opublikowane przez konsumentalista.pl

Zgadzacie się z tą listą? Oczywiście po popatrzeniu na wyniki mineralizacji.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Czerwiec 2016, 14:13:44 »
W domu korzystam najczęściej z wody Żywiecki kryształ (mineralizacja 154 mg/l) Żywca lub Primavery i to chyba najlepsze ogólnodostępne wody do domowego przelewania.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Czerwiec 2016, 11:15:20 »
Ja wymiennie żywiec, primavera i filtrowana dzbankiem.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline kubus5150 Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: v60, Kalita
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Czerwiec 2016, 12:11:15 »
We Wrocławiu nie napotkałem na Żywiecki Kryształ niestety ;/, wie ktoś może czy jest możliwość gdzieś go dostać we Wrocławiu? W jakiejś hurtowni? Poza tym rzeczywiście primavera zostaje i żywiec, na żywcu robiłem już, ale wyniki w filiżance nie zapadały mi w pamięć, musze do niej wrócić. A primavere musze spróbować pierwszy raz. Dzięki za podpowiedzi ! Jak ktoś jeszcze ma ciekawe odkrycie to zachęcam do napisania !  :taktak:

 kawka

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4978
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Czerwiec 2016, 12:12:50 »
We Wrocławiu nie napotkałem na Żywiecki Kryształ niestety ;/, wie ktoś może czy jest możliwość gdzieś go dostać we Wrocławiu?

Powinien być w Carrefourze.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5096
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Czerwiec 2016, 18:57:08 »
kubus5150, podejdź do kauflanda po san terra ;) to też woda z dobrego ujęcia...

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Czerwiec 2016, 19:37:15 »
W Carrefourze jest też woda w baniaku sprzedawana pod marką własną. Mineralizacja i producent ten sam jak w przypadku żywieckiego kryształu. Różnica jest tylko w cenie i chyba w ujęciu samej wody.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline kubus5150 Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: v60, Kalita
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Czerwiec 2016, 22:36:23 »
O ! W takim razie Carrefour odwiedzie lada dzień w poszukiwaniu. San terra tez pójdzie do sprawdzenia.

 kawka

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Czerwiec 2016, 19:18:46 »
Różnica jest tylko w cenie i chyba w ujęciu samej wody.
Tylko? Inne ujęcie może oznaczać zupełnie inną wodę.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Czerwiec 2016, 20:01:01 »
Nie doprecyzowałem. Złoże to samo, inny odwiert.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: Mielenie a warunki - drip
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Lipiec 2016, 14:35:41 »
Mam problem.

"Wypróbowałem" już kilka kaw specialty, i z Mastro, i z Audun, i z Java Coffee i jeszcze jakieś inne.. czyli wyższa półka. Świeże, nie przeleżane.

Przygotowywałem kawy wg wszelkich możliwych prawideł czyli grubość ziarna piasku (używam dripa Hario v60) ale rzadsze i grubsze mielenie też próbowałem. Temp. wody po ok. 7 minutach czyli pewnie granice 85* ale próbowałem i po 3-4 minutach. Kawa zawsze odważona 6g na 100g wody. Preinfuzja wg zaleceń itd...

Co robię źle?! Wszystkie kawy smakują jak siano. Jedne bardziej spalone, inne mniej, inne jeszcze kwaśne. Ale wszystkie jak siano. Nawet chciałem się oszukiwać, że tak powinna smakować kawa, ale nie powinna. Gdzie te nuty miodu i ananasa (m.in.) ja się pytam?

Poważnie pytam, macie pomysł?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi