Autor Wątek: Rola kationów rozpuszczonych w wodzie na jej smak.  (Przeczytany 3145 razy)

Offline tdx

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Ascaso Basic, Moka Alessi
  • Młynek: Graef CM800
Rola kationów rozpuszczonych w wodzie na jej smak.
« dnia: 30 Styczeń 2016, 11:52:23 »
Cześć.
Natknąłem się w sieci na ciekawy artykuł pt „Rola rozpuszczonych kationów na ekstrakcję kawy”. h_ttp://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf501687c

Nie jest to artykuł popularnonaukowy, a ja nie jestem chemikiem, więc łatwo mi nie było przez niego przebrnąć. Dlatego wypisałem sobie najważniejsze, rzeczy i postanowiłem się nimi podzielić.
Artykuł może być startem ciekawszej dyskusji niż nad wyższością filtracji węglowej a osmotycznej itd. Dlatego postanowiłem stworzyć nowy wątek.

Liczę, że znajdzie się ktoś kto może coś jeszcze wyciągnie z tego artykułu. W każdym razie nie traktuje on o składzie całkowitym wody, ale tylko o wpływie jonów w niej rozpuszczonych.
W drugim poście wrzucam moje notatki.

Offline tdx

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Ascaso Basic, Moka Alessi
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Rola kationów rozpuszczonych w wodzie na jej smak.
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Styczeń 2016, 11:54:16 »
h_ttp://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf501687c

„Jest wiele zmiennych, które wpływają na ekstrakcję związków zawartych w kawie do wody. Palenie, grubość mielenia, temperatura, ciśnienie i czas parzenia definiują uzyskany produkt, ale to jest skład wody, który sprzyja ekstrakcji cukrów, skrobi, zasad i kwasów.”

SCAE – Specialty Coffee Association of Europe wydała wytyczne dla idealnej wody do parzenia kawy

TDS – Total Dissolved Solids
- górny limit dla kawy wg. SCAE to 300ppm TDS

Jest to nie jasny limit, ponieważ sumuje on wszystkie cząstki – kationy i aniony.
Mierzy się TDS za pomocą przewodności żelaza.

W artykule jest opis, dlaczego to nie jest precyzyjna metoda oraz co pod kątem chemicznym dzieje się w wodzie z jej zanieczyszczeniami. Zrozumiałem to co jest tam napisane w 70% dlatego nawet nie podchodzę do podsumowania tego kilkoma zdaniami.

Artykuł skupia się na rozpuszczonych w wodzie jonach metali: Na+, Mg2+ oraz Ca2+
W kawie skupiono się na 5 kwasach archetypowych oraz kofeinie i eugenolu. Ponieważ stanowią one najbardziej reprezentatywną grupę związków organicznych występujących w kawie.

Kwas mlekowy (1), kwas jabłkowy (2), - kwaśne nuty

kwas cytrynowy (3), - atrakcyjny słodki smak

kwasu chinowego (4), kwas chlorogenowy (5),  - smak ostry i niesmaczny

kofeinę (alkaloid) (6), - raczej bezsmakowy alkaloid aromatyczny

eugenol  (z uwagi na smak)(7). – wspaniała drzewna nuta smaku odnajdywana w kawie, winie i whisky


Rozpuszczone jony metali oddziałują ze składnikami kawy.
Jak bardzo każdy jon oddziałuje z wymienionymi składnikami kawy? Przedstawia to tabelka 1 oraz wykres 3.

Na+
-nie sprzyja ekstrakcji eugenolu i kofeiny (ale nie znaczy to, że przeszkadza)
-nie ma większego wpływu na ekstrakcję 5 kwasów
-jedyny plus to zmniejszenie osadzania się kamienia

Mg+
-woda bogata w te jony najbardziej sprzyjają ekstrakcji
-niestety najlepiej wiąże kwasy 4,5 których ilość wolimy jak najbardziej ograniczyć w kawie
-stosunek ekstrakcji 1-3 do 4,5 jest bardziej korzystny niż dla jonów Ca2+ (choć różnica jest niewielka 5%)
- usuwa źródło kamienia wapiennego


Węglany, dwuwęglany i inne zasady – mocno wiążą się z 5 neutralizując część tego niepożądanego kwasu.

Ca2+
- słabiej oddziałuje ni ż Mg+
- ma podobny trend oddziaływań do Mg+

Zwiększenie zawartości Mg+ i Ca2+ w wodzie
- zwiększa wydajność ekstrakcji

Aby wyekstraktować jak najwięcej z kawy to zawartość Mg+ powinna być maksymalizowana.
Jeśli chcemy uzyskać najlepszy balans smaków, to powinniśmy użyć połączenia obu jonów Mg i Ca, gdzie Mg+ jeszcze będzie zapobiegać osadzaniu się kamienia.

Nie ma takiego składu wody, który jest najlepszy dla ekstrakcji wszystkich rodzajów palonej kawy.
Można jedynie uzyskać wodę najlepiej ekstraktującą (bogatą w kationy). A smak będzie rezultatem balansu obecności kationów i ilości dwuwęglanów.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Rola kationów rozpuszczonych w wodzie na jej smak.
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Styczeń 2016, 22:19:32 »
Mogę Ci polecić lekturę tej strony http://www.coffeechemistry.com/.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Rola kationów rozpuszczonych w wodzie na jej smak.
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Styczeń 2016, 22:43:50 »
Nie wiem jak mają inni użytkownicy ,ale u mnie wszystkie strony poza główną niestety blokują się z takim oto hasłem:

Access Denied
Your computer has been blocked due to suspicious activity.

ale udaje się obejść przez proxy.

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Rola kationów rozpuszczonych w wodzie na jej smak.
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Styczeń 2016, 22:47:50 »
Mnie też blokuje...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Rola kationów rozpuszczonych w wodzie na jej smak.
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Styczeń 2016, 23:01:17 »


 
https://proxyturbo.com/browse.php?u=ew5k4%2By6yElvORvD78vD19qt8gRVwejxygQ%3D&b=3

nie wiem czy powyższy link będzie aktywny, ale przez tego typu bramki proxy można wejść:
https://proxyturbo.com  - na samym dole jest okienko w które wpisujemy adres strony

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Rola kationów rozpuszczonych w wodzie na jej smak.
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Styczeń 2016, 23:20:20 »
Dziś rano otrzymywałem podobny komunikat. Teraz strona ładuje mi się bez problemu.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi