Autor Wątek: Jak zmielić kawę pod AeroPress?  (Przeczytany 14847 razy)

Offline lucasville

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: przelew Philips HD5405, Mr Clever Dripper, Aeropress, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Wilfa WSCG-2, Graef CM702
Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« dnia: 28 Styczeń 2016, 08:54:26 »
Witam.
Mam problem jak w temacie. Kupiłem używany Ascaso I-2 Mini, który był ustawiony pod espresso. Muszę, a przynajmniej powinienem zmienić ustawienia młynka pod aeropress.

Tutaj jest tylko podstawowy problem - nie mam pojęcia jak powinna wyglądać kawa zmielona pod AP.

Czy można mi jakoś pomóc w ustawieniu młynka? W ogóle czy taki młynek jak mam ma niesamowicie duży zakres mielenia? A dokładnie ile trzeba kręcić korbką by zmienić ustawienie z espresso do AP? Lepszy byłby chyba dla mnie młynek z jasno określoną skalą mielenia.  :sciana:

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Styczeń 2016, 09:02:04 »
Ja tylko Ci powiem z doświadczenia z dwoma mlynkami ascaso abyś nie uważał raz ustawionej grubości za stałą.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Styczeń 2016, 09:19:05 »
Lepszy byłby chyba dla mnie młynek z jasno określoną skalą mielenia.
No byłby lepszy bo łatwo się między poszczególnymi ustawieniami przełączać. Ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, trzeba się cieszyć z zakupu.

Na początek - nie ma czegoś takeigo jak przemiał pod AP. Musisz sobie poeksperymentować kierując się smakiem. Ma być raczej średnio, a nawet nieco grubo - a to mocno subiektywne pojęcia. Poczytaj.

[McGyver mode] - ten młynek ma regulację mikrometryczną, trzeba się nakręcić. Generalnie pod obudową masz mniej więcej taki widok:



Pomysł jest taki - wyginamy cienki drucik (na tyle cienki aby mieścił się między hopperem a obudową) w literkę "C". Dół drucika przyklejamy na żywicę do tego pierścienia powyżej, wyginamy wszystko tak żeby po złożeniu obudowy drucik robił za wskaźnik który będzie się przesuwał przy zmianie przemiału. Generalnie chodzi o to żeby mieć wskazówkę - wtedy naklejasz sobie paski na obudowę i wiesz że jak wskazówkę przekręciłeś do punktu A to wiesz do AP, a jak do B to kawiarka, itd. Możesz też na ziarenka kawy z obudowy celować. Super dokładne to nie będzie ale jest to jakiś pomysł - żeby było dokładniej to zamiast drucika można by użyć płaskiej blaszki - coś jak z płaskiej baterii. Będzie sztywniej i przypadkiem palcem nic nie wygniesz. Wskazówka chodzi wtedy po powierzchni którą kciuk dotyka:



Może być potrzeba podcięcia/zeszlifowania obudowy. Robisz na własne ryzyko  :diabelek:
[/McGyver mode]

Edit - w sumie można by wyciąć okienko z przodu młynka, nad wylotem kawy - tak żeby było przez nie widać bok zębatki. Wklejasz tam kawałek plastikowego okienka z ładną czerwoną pionową linią. Na zębatkę naklejasz sobie pasek z foli izolacyjnej i wypisujesz sobie numerki. Wtedy jak kręcisz śrubą to numerek się w okienku przesuwa. Coś jak w Gaggia MDF, czy La Cimbali, czy Faema
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2016, 09:27:01 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Styczeń 2016, 09:25:56 »
jak powinna wyglądać kawa zmielona pod AP.
To zależy od tego co chcesz uzyskać, aeropress przyjmie każdą grubość mielenia. Możesz też taką jak do espresso.

abyś nie uważał raz ustawionej grubości za stałą.
To nie jest uwaga odnoście do młynków ascaso, ale do wszystkich młynków, szczególnie jeśli chodzi o espresso. I młynków wina jest tu najmniejsza.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Styczeń 2016, 09:34:12 »
Tak jak wspomniano możesz ustawić młynek na miał albo na gruz i spróbować jak smakuje ci napar. Oczywiście tu trzeba mocno kręcić ale takie kręcenie nie jest obarczone błędem tak jak w przypadku espresso.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10609
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Styczeń 2016, 10:02:55 »
Z różnymi stopniami zmielenia wiąże się też różny czas zaparzania kawy. Grubiej zmielone ziarna potrzebują nieco więcej czasu w procesie zaparzania.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Styczeń 2016, 10:47:20 »
Oj, Doktorze - niezłe modyfikacje  :wow2:
Ja Aeropress najczęściej robię na średnio drobnym, ale to kwestia gustu i sposobu zaparzania.
Kręć, miel, przeciskaj i testuj - to jedyną droga znalezienia przemiału pod Aero  kawka

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Styczeń 2016, 10:49:43 »


można by wyciąć okienko z przodu młynka, nad wylotem kawy

Niby można ale czy cięcie okienka w metalowym odlewie to coś co da się ładnie zrobić w domu?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Styczeń 2016, 13:17:08 »
@piomic - nie wiem czy to metal czy ABS - ale w sumie okienko mogło by mieć średnice fi10 - a to już ładnie i równo da się wywiercić nawet w warunkach domowych. A i 12-ką potem lekką fazę zrobić i będzie jak firmowe wyglądało  ;)

No i dałem dopisek  :hihihi:
Robisz na własne ryzyko  :diabelek:

Śmiałbym się gdyby następna seria młynków od Ascaso już takie okienko miała. Kręcenie śrubą było by dalej upierdliwe, ale przynajmniej można by się przemieszczać między ustawieniami i w miarę dokładnie do nich wracać. A i notatki można by prowadzić - zapamiętując nastawy młynka.  :hihihi: Jak coś takiego wypuszczą to liczę na młynek w gratisie za inspirację :P
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2016, 13:32:45 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Styczeń 2016, 14:18:25 »
Trzeba do Pana Janusza napisać, ma spory wpływ chyba na ulepszenia które wprowadzają:)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka


Offline lucasville

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: przelew Philips HD5405, Mr Clever Dripper, Aeropress, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Wilfa WSCG-2, Graef CM702
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Styczeń 2016, 15:26:08 »
Na razie będę wniebowzięty jak ustawię mielenie pod AP. Na szybko myślę by na gałce zrobić jakieś oznaczenie - typu kreska i potem tylko liczyć pełne obroty gałką.

Mam jednak podstawowe pytanie nr 2 - zmianę grubości mielenia dokonywać na włączonym młynku czy wyłączonym? I czy trzeba zdejmować tą górną obudowę?

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Styczeń 2016, 16:32:22 »
Nic nie zdejmuj. A ustawienia zmieniaj na wyłączonym młynku.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Styczeń 2016, 17:34:15 »
Ustawienia w stronę grubiej na wyłączonym młynku. Drobne korekty (pół obrotu, obrót max) na wyłączonym. Duże skoki w stronę drobniej na włączonym. W stronę drobniej trzeba zachować uwagę przy punkcie styku żaren - ale do tego raczej nie zbliżysz się.

A najlepiej będzie jak na razie opróżnisz hopper i do młynka będziesz sypać wcześniej odmierzoną porcję kawy - wtedy kręcisz sobie jak chcesz - z pamiętaniem o nie zbliżaniu się do styku żaren.
LMWDP #469

Offline lucasville

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: przelew Philips HD5405, Mr Clever Dripper, Aeropress, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Wilfa WSCG-2, Graef CM702
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Marzec 2016, 20:44:46 »
Cały czas mi coś nie idzie, wydaje mi się, że zmielona kawa jest nadał za drobna. Nie mam jednak jak porównać smaku kawy z dobrego przemiału do AP.

Zrobiłem z kolei zdjęcie swojego młynka - ktoś lub fabryka maznęła na kole zębatym białą farbą znaczek. Jeżeli założymy, że np. znaczek będąc na samej górze wskazuje drobny przemiał pod espresso, to jak bardzo muszę go przesunąć (o ile obrotów lub o jaki kawałek obrotu) by dopasować przemiał mniej więcej do aeropressa? To pytanie chyba bardziej do posiadaczy Ascaso i2 mini... W ten sposób myślę, że mógłbym mieć punkt odniesienia.
Czasami się zastanawiam czy nie sprzedać go komuś, kto lepiej go wykorzysta, a zaopatrzyć się np. w Zassenhausa Panamę.

« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2016, 20:47:14 wysłana przez lucasville »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Jak zmielić kawę pod AeroPress?
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Marzec 2016, 20:55:29 »
 Czyli jeśli dobrze rozumiem to kawa z AP po prostu Ci nie smakuje? Szukasz przemiałem tego miejsca gdzie dla ciebie kawa będzie miała to coś.

A może, to nie kwestia przemiału a metody przygotowania. Obejrzyj sobie przepisy z mistrzostw AP i zobacz jak diametralnie są one różne. Temperatura,  mieszanie,  czas. Odwrócony bądź nie. Szerokie pole do eksperymentów.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi