Autor Wątek: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.  (Przeczytany 16198 razy)

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #120 dnia: 20 Luty 2019, 22:49:16 »
Nie wiem czy dobrze myślę ale zastosowanie jakichś cienkich krążków mogłoby odzwierciedlać rodzaj sitka.
Co by się stało gdyby na poliamid położyć kawałek styropianu lub zastosować inny materiał?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #121 dnia: 21 Luty 2019, 14:30:31 »
Nie wiem czy dobrze myślę ale zastosowanie jakichś cienkich krążków mogłoby odzwierciedlać rodzaj sitka.
Co by się stało gdyby na poliamid położyć kawałek styropianu lub zastosować inny materiał?
Opisał byś szerzej, co masz na myśli? Jak na ten raz, to trzeba zabrać, a nie dodać. Jak się doda, to też trzeba coś z termoparą zrobić, po przykryć jej raczej się nie powinno.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #122 dnia: 21 Luty 2019, 19:05:52 »
Tak, zabrać, nie popatrzylem dobrze na opis wykresu. Jednak dokładając/odejmując taki pierscien można by  regulować pojemność nft dla sitka pojedynczego, podwójnego, potrójnego lub zredukować jego komorę do minimum. Jest też coś takiego jak poliamid aerożel. Jakby wyglądał pomiar temperatury przy takim materiale?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #123 dnia: 21 Luty 2019, 21:58:02 »
Tak, zabrać
To nie jest takie proste - co zrobisz z termoparą (pomijając, że termopara powinna być nad powierzchnią ciastka, a nie 8 mm ponad)?

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #124 dnia: 22 Luty 2019, 06:11:15 »
Gdyby tymi krążkami regulować wysokość ciastka? Taki test monety. Czym większa pojemność nft tym pomiar temperatury bardziej uśredniony a my chcemy wiedzieć co leci na wyjściu z prysznica czyli pasuje tą komorę zminimalizować a sondę wsadzić gdzieś w jakiś kanał w ciastku a nie nad nim. Nie wiem czy takie aerożele nie znalazlyby zastosowania przy tym do tego lekka izolacja z takiego materiału od metalowej dyszy. Krążek taki mógłby mieć wzór płatka kosmetycznego z wyciętą literą C na kanał dla sondy. Zamiast usrednionej temperatury z komory temperatura przeplywu.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #125 dnia: 22 Luty 2019, 14:33:27 »
Od dobrych kilku dni bawię się NFT przy okazji zrobienia nowego grupo-bojlera i powiem wam tak. Nie ma co zmieniać znacząco NPF. Jedynie zwiększył bym objętość nad ciastkiem, jednak nie o 8,5mm jak podaje @Krakus, a o 3-4mm aby jednak bardziej zasymulować rzeczywistą objętość. Jednak ważniejsze w mojej ocenie jest sama procedura pomiarowa.  Czyli czas na jaki wypinamy portafilter z grupy. Wg tej procedury:
https://www.home-barista.com/reviews/single-group-slayer-review-t31934.html jest to 15s.. Właśnie dlatego aby zasymulować przyrost ciepła w ciastku kawowym.

Robiłem wczoraj pomiary nowego grupo-bojlera i wiem że jest bardzo, bardzo stabilny i powtarzalny w stosunku do poprzedniego. Pomimo tego średnie i inne kalkulacje są jedynie nieco lepsze. Nie wiedziałem dlaczego i prześledziłem ponownie dane. Wcześniejsze pomiary robiłem z wypiętym portafiltrem przez 10s. Wczoraj zrobiłem z przerwą 15s...

Więc nie ma co dramatyzować. Przydało by się zrobić jeden test właśnie z kawą. Trzeba by zrobić ciastko kawowe o objętości 14-15g tak aby nad nim zmieściła się termopara, bez dotykania o ciastko i prysznic. Sitko powinno mieś możliwość zamontowania termopary nawet bez płaszcza. Uchwyt NPF. Zrobić pomiar, jak przyrasta temperatura, dopasować procedurę testową (czas wypięcia NFT) aby uzyskać jak najbardziej zbliżony przebieg. Tak na prawdę interesuje nas jakieś 6-8 pierwszych sekund parzenia.

EDIT:
A i jest jeszcze jeden znaczący fakt, sam przepływ. W NFT jest liniowy a w rzeczywistym ciastku od 0,2 do 2ml/s...
« Ostatnia zmiana: 22 Luty 2019, 14:46:15 wysłana przez hi_aro »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #126 dnia: 22 Luty 2019, 19:38:04 »
Nie ma co zmieniać znacząco NPF
Ty, z racji posiadania bojlera pewnie nic zmieniać nie musisz - nie zauważasz różnic związanych z prędkością i ilością napełniania NPF / sitka z kawą. Ja, z racji posiadania termobloku, który ma pojemność cieplną starczającą na stabilne wylanie z siebie 15 - 20ml, a potem temperatura spada, muszę mieć narzędzie, które jak najbardziej przypomina ekstrakcję kawy.

W NFT jest liniowy a w rzeczywistym ciastku od 0,2 do 2ml/s...
Nieuważnie oglądałeś obrazki, które wkleiłem, więc jeszcze raz:



Masz porównanie prędkości przepływu i przepływu sumarycznego w NFT i The Single z kawą. Różnic prawie nie ma - z wyjątkiem tego, że objętość przestrzeni nad ciastkiem w NFT jest za mała i wykres prędkości za szybko spada, oraz tego, że prędkość przepływu przez kawę z czasem rośnie.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #127 dnia: 22 Luty 2019, 19:57:53 »
Moje obserwacje odnośnie przepływu/czas w kawie są inne. To jest liniowy wzrost. Jutro zarejestruję przepływ/objętość.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #128 dnia: 22 Luty 2019, 23:37:14 »
Masz pompę rotacyjną o wiele większej wydajności niż ja. Masz dużo lepszy przepływomierz - zmierz, to porównamy.

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #129 dnia: 23 Luty 2019, 06:57:54 »
Czy mogę prosić o wpisywanie jednostek przy osiach na wklejanych wykresach?  Z góry dziękuję :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Standardy WBC, pomiary, rozwiązania i wiele więcej.
« Odpowiedź #130 dnia: 23 Luty 2019, 09:27:10 »
jednostek przy osiach
OK, masz rację. Oś pozioma - sekundy. Oś pionowa - dla sumarycznego przepływu - mililitry, dla przepływu - ml/s x 10 (czyli 20 => 2,0 ml/s).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi