Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395302 razy)

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #240 dnia: 18 Wrzesień 2016, 17:53:22 »
Jestem mega zwolennikiem, ręcznych młynków.. Dlatego wybrałem ten młynek, niedługo przyjdzie jeszcze  do mnie Lido 2
Będę mega wdzięczny za choćby "na oko" porównanie jakości przemiału comandante i lido pod filtr

Na fotkach porównanie przemiału Lido do Comandante ( podpisy: Literka C oznacza Comandante, L Lido). Wydaje mi się, że jakość przemiału jest podoba. Może na ten temat wypowiedzą się więksi znawcy :) Nie odsiewałem nie sprawdzałem jak to procentowo wygląda. Kawa jest dobra z jednego i drugiego młynka. Jeśli miałbym wybierać jeden młynek - pewnie stawiałbym na Comandante z powodu gabarytów, i prostoty kliku.


« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2016, 18:01:20 wysłana przez pali112 »

Offline michal.skawina

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: v60, aeropress, chemex
  • Młynek: comandante mk3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #241 dnia: 20 Wrzesień 2016, 10:51:48 »
Dzięki wielkie za te fotki, w sumie rzeczywiście ja też nie widzę jakiś znamiennych różnic w przemiale ;) na pierwszy rzut oka pomyślałem, że lido ma trochę równiejszy, ale teraz nie wiem czy to nie kwestia perspektywy, bo ten 1 grosz ma trochę inny rozmiar na zdjęciach. Najważniejsze, że z obu wychodzi smaczna kawa ;)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #242 dnia: 20 Wrzesień 2016, 11:10:15 »
Tak na marginesie róbcie zdjęcia aparatem prostopadle do podłoża. Wtedy głebia ostrości jest na całej płaszczyźnie i lepiej oceniać efekt.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #243 dnia: 01 Listopad 2016, 12:16:56 »
No i znowu pytanie wraca jak bumerang, to chyba już pół roku jak macie okazję obcować z Comancdante. Nadal dokonalibyście tego wyboru? Jak po takim czasie zachowuje się młynek? Nadal dobrze mieli? Nie denerwuje was? A może teraz wybralibyście elektryka?

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #244 dnia: 01 Listopad 2016, 15:31:05 »
Zdecydowanie wybrał bym go drugi raz. Do alternatywy rządzi no i zero retencji przy rozmiarze podróżno-kieszonkowym ;)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #245 dnia: 01 Listopad 2016, 15:46:13 »
Jeśli chodzi o kręcenie to do alternatyw bardzo przyjemnie i szybko mieli.
Aczkolwiek do espresso bym nie polecał. Jak miele do aeropressu przy robieniu "espresso", to przy 12 kliku i 12 gramach ziarna - zajmuje mi to w okolicach 2 minut, gdzie ręka już zaczyna boleć...

Co do samego przemiału, to załączam porównanie mahlkonig guatemala i comandante mk3.
Zagadka: który przemiał jest z którego młynka? :)


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #246 dnia: 01 Listopad 2016, 15:51:52 »
commandante po prawej?

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #247 dnia: 01 Listopad 2016, 23:27:56 »
No i znowu pytanie wraca jak bumerang, to chyba już pół roku jak macie okazję obcować z Comancdante. Nadal dokonalibyście tego wyboru? Jak po takim czasie zachowuje się młynek? Nadal dobrze mieli? Nie denerwuje was? A może teraz wybralibyście elektryka?

ja tak samo ciekaw jestem, ktoś jeszcze się wypowie?

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #248 dnia: 02 Listopad 2016, 13:15:58 »
po lewej? :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #249 dnia: 02 Listopad 2016, 14:38:59 »
który przemiał jest z którego młynka?

Przemiał z Comandante jest po lewej stronie. Po prawej Mahlkonig Guatemala.
Patrząc na zdjęcie, nie jest to takie oczywiste. Na żywo widać troszeczke więcej pyłu w mk3, aczkolwiek są to minimalne różnice. Zauważalne są też różnice w dystrybucji i kształcie cząstek, w Mahlkonigu drobinki są nieco równiejsze.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #250 dnia: 02 Listopad 2016, 14:47:23 »
A smaczniej jest z?

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #251 dnia: 02 Listopad 2016, 17:39:59 »
Z którego młynka kawa lepsza? Niestety nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć.

Z Comandante miałem problem bo dosyć często pojawiała się cierpkość w finalnym naparze z V60. Przez dłuższy czas próbowałem zmieniać różne parametry, bez większego sukcesu.

W końcu postanowiłem porównać zaparzanie z jakimś sklepowym młynkiem. Zamówiłem dwie paczki tej samej kawy, jedną w ziarnach, drugą zmieloną pod dripa. Dokładnie Ethiopia YCheffe Konga od Antonio.
Jak zaparzyłem tą zmieloną wcześniej na Mahlkonigu, to finalny napar był już bez tej cierpkości, słodszy, i miał ciekawą kwaskowatość. Ogólnie bardzo pysznie wyszło. Nie była może jakoś mocno aromatyczna, ale to pewnie z powodu tego że zmielona kilka dni wcześniej.
Potem robiłem kilka prób z Comandante, ale nadal ta cierpkość była odczuwalna. Dopiero po kolejnych próbach i wymianie kilku maili z @malkos - okazało się że mieliłem za grubo i ta cierpkość była efektem pod-ekstrakcji. Jak zjechałem z przemiałem na drobniej to wyszło dużo lepiej, cierpkość znikneła, było słodko i tak troche nawet lekko mlecznie.(Wcześniej myślałem że cierpkość i gorycz bardziej objawiają się przy nad-ekstrakcji więć raczej nie schodziłem drobniej żeby nie było gorzej).
Więc finalnie ta sama kawa smakowała porównywalnie z Mahlkoniga Gwatemali jak i z Comandante, biorąc poprawke na to że z Mahlkoniga była zmielona kilka dni wcześniej.

Jest jeszcze jedno "ale" jeśli chodzi o Comandante. Otóż do tej pory nie udało mi się z nim zaparzyć dobrej Kenii. Próbowałem różnych ziaren z różnych palarni i zawsze jest albo mega cierpka, albo nijaka, albo mocno goryczkowa. Strasznie ciężko mi się wstrzelić w przemiał i inne parametry żeby wyszło smacznie. Nawet różne wody próbowałem. Może zrobie podobny test na kawie z Kenii, tak jak na Etiopii. I wtedy zobacze czy to młynek, czy może jednak inne parametry zawodzą.

Podsumowując, okiełznanie Comandante troche czasu mi zajęło, a właściwie to nadal trwa :)

« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2016, 17:46:38 wysłana przez untoldex »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #252 dnia: 02 Listopad 2016, 17:47:10 »
23 kliki służą mi do dripa. Kenie wychodzą wyborne.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #253 dnia: 02 Listopad 2016, 22:11:10 »
23 kliki służą mi do dripa. Kenie wychodzą wyborne.

I nigdy nie miales problemu z Keniami?
Na tym 23 kliku to jaka doza i czas? Jaki dripper?

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #254 dnia: 03 Listopad 2016, 07:48:26 »
23 klik, czasem 24. V60-01 woda z dzbanka brita.
Doza taka aby zmieścić się jak najbliżej 3 minut - więc jak wolno leci to mniejsza jak szybko to większa.
Z reguły mieszczę się między 20-24 g (330-400ml)
Bloom 30s. potem 3-4 partie wody.
Temperatura 96'C.
Bywa i 97. Czasem schodzę do 94.
Rzadko niżej, ale 92, 91 też - zależy od smaku no i tego co chce uzyskać. Wolę kenie w stronę czekoladową więc wyższe temperatury mi odpowiadają.
Już gdzieś pisałem - granicą jest gorycz lub efekty przeparzenia w smaku. Wtedy trzeba zmniejszyć temp.lub zwiększyć klik na grubszy.

Teraz zależy jakie Kenie masz, bo to sprawdza mi się napewno przy tych od MA. Ale może inne wymagają innego podejścia.
« Ostatnia zmiana: 03 Listopad 2016, 07:50:56 wysłana przez dopeman »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi