Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395090 razy)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1005 dnia: 31 Styczeń 2018, 21:03:52 »
U mnie dało się zdjąć i założyć.
Póki co się trzyma ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1006 dnia: 31 Styczeń 2018, 22:27:03 »
Czy tylko ja urywam te drewniane kuleczki od korbki?
Ale co się urywa? Pęka Ci sprężynka trzymająca, czy drewno się rozpada?

Ściągałem, zakładałem, działa. Big Joe próbowałem, dla mnie za duża, wolę zwykłą.

Offline kaku

  • Wiadomości: 10
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1007 dnia: 07 Luty 2018, 22:39:02 »
Nitro Blade vs Iron Heart

Przeczytałem cały wątek i różnica pomiędzy nimi jest akcentowana na poziomie alternatywy vs espresso. Natomiast czy jest zauważalna różnica w przypadku używania młynka tylko z kawiarką? Ewentualnie bardzo jestem zainteresowany Prismo + Aeropress. W każdym razie żadne dripy i ekspresy nie są planowane.

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1008 dnia: 07 Luty 2018, 23:04:08 »
Nitro Blade vs Iron Heart

Przeczytałem cały wątek i różnica pomiędzy nimi jest akcentowana na poziomie alternatywy vs espresso. Natomiast czy jest zauważalna różnica w przypadku używania młynka tylko z kawiarką? Ewentualnie bardzo jestem zainteresowany Prismo + Aeropress. W każdym razie żadne dripy i ekspresy nie są planowane.

Kawiarka i AP+prismo to raczej drobne przemiały a w tych podobno lepiej sprawdza się Iron Heart. Chociaż ja mam Nitro Blade i też daje radę, przyjemnie się kręci chociaż trwa to z minutę  :)
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1009 dnia: 07 Luty 2018, 23:04:27 »
Pomimo narzekań na pękające dekielki z "przydymionego tworzywa" ( te nieprzydymione chyba rzadziej pękają)   Comandante jest naprawdę bardzo dobrym ręcznym młynkiem.
Obecnie mk III  Nitro Blade oraz  Iron Heart. Którykolwiek wybierzesz do mielenia kawy pod aeropress czy kawiarkę bedziesz zadowolony.
W NB możesz przyprawy też mielić (uwaga na kamyczki i inne zanieczyszczenia), bardzo twardy IH jest wrażliwy na sól ( wieć w IH przyprawy odpadają).

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1010 dnia: 07 Luty 2018, 23:12:19 »
@bulczan

Do kawiarki i aeropress-a  zdecydowanie średnie zakresy wielkości drobin (nie drobne).

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1011 dnia: 07 Luty 2018, 23:14:13 »
Do AP z prismo jak najbardziej drobne mielenie, ja w zasadzie nie przestawiam Kinu z ustawienia do espresso.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1012 dnia: 07 Luty 2018, 23:16:56 »
@bulczan

Do kawiarki i aeropress-a  zdecydowanie średnie zakresy wielkości drobin (nie drobne).

Prismo to jednak drobne mielenie. Podobno tak jak do ekspresu chociaż nie mam porównania bo ekspresu nie posiadam.
Kawiarka faktycznie trochę grubszy przemiał ale znowu też nie aż tak bardzo.
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1013 dnia: 07 Luty 2018, 23:32:52 »
Do AP z prismo jak najbardziej drobne mielenie, ja w zasadzie nie przestawiam Kinu z ustawienia do espresso.

Marek.



Przyznam,że  Prismo nie używałem.
Do samego aeropressa mielę w Iron Heart  na 15 -20 "kliku"   ( producent zaleca nawet  ustawienia w ok 25 kliknięcia)
Niektórzy na forum pisali, że do ekspresu ciśnieniowego uzywali IH  ustawionego w okolicach 11- 12 kliknięcia.
W  La Marzocco przy zmieleniu na  12 kliknięciu jest " niezły prysznic" (pomimo mocnego tampingu).
Więc pod espresso muszę mielić na 6-7 kliku i to uważam za drobne mielenie.
Wiadomo też ,że ekspresy LaMa są  "wymagające" jeśli idzie o pozostały użyty sprzęt (konkretnie młynek).
np Severin 3873 chwalony na forum jako młynek dla początkujących nie da rady zmielić poprawnie kawy pod LaMarzocco (mieli za grubo, sprawdzałem ).
Natomiast Comandante daje radę i to całkiem dobrze ( wiadomo nie jest to tak zmielone jak w dittingu czy jeszcze jakiśms innym młynie tylko i wyłącznie do espresso ale daje rade.)
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2018, 23:59:09 wysłana przez PiotrekBM »

Offline kaku

  • Wiadomości: 10
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1014 dnia: 08 Luty 2018, 08:32:52 »
Zamierzałem kupić Timemore Chestnut (a raczej to co sprzedaje się na ali - MYY47 albo MYYM51), ale coś jednak mi w nim nie pasuje :)
Jeśli chodzi o Comandante to do samej kawiarki nawet bym się nie zastanawiał i wybrał Nitro bo nigdy nie miałem stali węglowej i nie wiem czy potrafiłbym się z tym obchodzić. Przypraw nie będę młynkiem mielić.

Za IH przemawia ta nowość do Aeropressa - Prismo. Pytanie tylko czy to nie przesada kupować młynek, który wg Was oferuje lepsze parametry do ekspresów w przypadku użycia z Aeropressem, który powiedzmy sobie szczerze jest dużą ręczną strzykawką. Rozumiem, że w przypadku ekspresu różnica pomiędzy kliknięciami w Nitro jest na tyle duża, że jest problem z ekstrakcją ale czy dla ręcznego Aeropressu + Prismo to będzie stanowić problem?

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1015 dnia: 08 Luty 2018, 09:05:19 »
Rozumiem, że w przypadku ekspresu różnica pomiędzy kliknięciami w Nitro jest na tyle duża, że jest problem z ekstrakcją ale czy dla ręcznego Aeropressu + Prismo to będzie stanowić problem?

tak jak piszesz, prismo to jednak nie ekspres i przemiał nie musi być aż tak idealny.
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1016 dnia: 08 Luty 2018, 09:21:50 »
Z drugiej strony tak jak pisał @PiotrekBM którykolwiek wybierzesz będziesz zadowolony :)
Ja osobiście wziąłbym NB.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1017 dnia: 08 Luty 2018, 09:28:07 »
Ja osobiście wziąłbym NB
A dlaczego? Dla mnie twardsze żarna oznaczają, ze będa ostrzejsze dłużej. Co dla Ciebie przemawia za NB?

Offline bulczan Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: kawiarka, AP + prismo, FP, v60, chemex, phin
  • Młynek: c40 mk3 nitro blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1018 dnia: 08 Luty 2018, 09:32:14 »
Ja osobiście wziąłbym NB
A dlaczego? Dla mnie twardsze żarna oznaczają, ze będa ostrzejsze dłużej. Co dla Ciebie przemawia za NB?


im twardsze tym bardziej kruche. No i w IH trzeba bardziej pilnować, żeby nie dostała się np. woda albo inne niepożądane substancje. NB jest jednak mniej wymagający pod tym względem ;)
"Nie myśleliście nigdy, (…) że niebezpieczeństwem zadawania pytań jest to, iż możecie usłyszeć odpowiedź?". Mordimer Madderdin

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1019 dnia: 08 Luty 2018, 09:38:50 »
To wiem, ale zakladając, ze nie będę mielil kamieni (jeszcze mi sie nie trafił) ani mył pod wodą - to IH jest lepszy IMO. Dlatego pytam czy jest jeszcze coś poza tym.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi