Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395301 razy)

Offline k4sper Mężczyzna

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Hario V60, Hario Syphon, Chemex, Kalita, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3, French Press Ikea, Cezve
  • Młynek: Comandante MK3, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #855 dnia: 16 Listopad 2017, 14:50:50 »
Hmm... Wydaje mi się, że gdzieś coś takiego wyczytałem. Głowy nie daje
No ale jak u Ciebie różnicy nie ma, to chyba gwint jednak ten sam.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #856 dnia: 16 Listopad 2017, 15:26:13 »
Ja też czytałem że niby nadaje się lepiej do espresso bo ma mniejsze "skoki" pomiędzy klikami. Aczkolwiek tak jak pisałem, na żywo w bezpośrednim porównaniu nie zauważyłem różnicy. Więc nie wiem skąd się te informacje biorą.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #857 dnia: 16 Listopad 2017, 16:08:52 »
ja tak pisałem, bo tak wyczytałem w informacjach producenta/dystrybutora, że w w IH jeden klik robi mniejszą różnicę grubości. Ponadto jak mieliliśmy na spotkaniu u Gorana, to na tym samym kliku IH mielił drobniej niż NB, który próbowałem akurat parę dni wcześniej, ale zdawało się potwierdzać to co wyczytałem. Może w nowych NB jest już taki sam gwint jak w IH?

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #858 dnia: 16 Listopad 2017, 16:58:08 »
Może na początku były różne wersje IH, stąd ta różnica.
Aczkolwiek sam producent w FAQ odnośnie grubości przemiału nie rozróżnia tych młynków. Punkt 6 tutaj: http://www.comandantegrinder.com/faq.html

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #859 dnia: 18 Listopad 2017, 12:21:57 »
Mam pytanie techniczne.
Jaka jest różnica w konstrukcji C40 MK III Nitro Iron Sword - ten stalowy z nadrukiem IRONHEART - i pozostałymi Nitro? Czy cała seria C40 MK III Nitro to bliźniacze konstrukcje różniące się jedynie kolorem i materiałem obudowy?
Mocno rozważam zakup tego młynka - znalazłem ofertę w ciekawej promocyjnej cenie 890zł - stąd moje pytanie.
Gdzieś wyczytałem, że użyto w tym modelu żaren ze stali węglowej - są przez to bardziej ostre ale też bardziej kruche?
Młynek będę wykorzystywał w domu do kawiarki i sporadycznie do ekspresu kolbowego.
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2017, 12:31:51 wysłana przez MisterTwister »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #860 dnia: 18 Listopad 2017, 12:40:01 »
 Comadnante C40 Mk III w kolorze srebrnym z nadrukiem IronHeart (z sercem lub mieczem) to nie Nitro tylko Ironheart. Żarna tego młynka wykonane są ze stali węglowej ( bardzo twardej )wg skali twardości Rockwella osiągają wynik 65+. Stal taka nie jest nierdzewna.
W C40 NitroBlade (wersje z  różnymi okleinami, na poczatku była tez wersja srebrna bez okleiny ale obecnie niedostępna) żarna wykonane ze stali nierdzewnej ,nie tak twardej jak  w Ironheart ale (chyba) wystarczająco twardej. (58 wg skali Rockewlla).
NitroBlade mają rózne okleiny i oprócz tego niczym się nie różnią .
IronHeart tez ma 2 wersje ( z sercem i mieczem).
Oprócz innego materiału do produkcji żaren we wnętrzu młynka użyte jest tworzywo sztuczne w kolorze czarnym (w NitroBlade) lub przezroczyste w IronHeart. Z tego tworzywa zrobiony jest też motylek służący do zmiany grubości mielenia( liczysz kliknięcia).
Inny jest tez nadruk na spodniej stronie mynka. ( trupia czaszka w Iron Heart  ;-))
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2017, 12:47:47 wysłana przez PiotrekBM »

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #861 dnia: 18 Listopad 2017, 12:44:38 »
Jak wobec tego rodzaj tych żaren przekłada się na sam przemiał?
Czy jest jakaś różnica?
Czy biorąc pod uwagę, że seria Ironheart i Nitro są w tej samej cenie - który wybrać?

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #862 dnia: 18 Listopad 2017, 12:49:00 »
Jak wobec tego rodzaj tych żaren przekłada się na sam przemiał?
Czy jest jakaś różnica?
Czy biorąc pod uwagę, że seria Ironheart i Nitro są w tej samej cenie - który wybrać?

Poczytaj ,może tym  ułatwie wybór

https://www.coffeedesk.pl/blog/comandante-ironheart-nitroblade/

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #863 dnia: 18 Listopad 2017, 12:58:35 »
Rozwiałeś tym artykułem moje wątpliwości.
Wybieram więc "żelazne serce" - ze względu na sposób przyrządzania kawy - kawiarka i ekspres.
Całkowity koszt wraz z przesyłką to 872,21.
Pozdrawiam.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #864 dnia: 18 Listopad 2017, 13:02:16 »
Rozwiałeś tym artykułem moje wątpliwości.
Wybieram więc "żelazne serce" - ze względu na sposób przyrządzania kawy - kawiarka i ekspres.
Całkowity koszt wraz z przesyłką to 872,21.
Pozdrawiam.

:ok: Zamawiaj. I delektuj się kawą.
Pozdrawiam   ;)

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #865 dnia: 18 Listopad 2017, 14:25:44 »
Comandante od wczoraj jest też u mnie dostępny, od razu w promocyjnej cenie ;)
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #866 dnia: 18 Listopad 2017, 17:06:12 »
Ironheart już zamówiony.
W związku z tym kolejne moje techniczne pytanie. Czy ilości klików przy nastawach jest miarodajna i zapewnia powtarzalność? U mnie w domu pijamy przeróżne kawy - od kawy po turecku, przez drip`a, kawiarkę i w końcu z ekspresu kolbowego. Praktycznie każda wymieniona metoda parzenia zarówno mi jak i małżonce odpowiadają i w z zależności od aktualnych zachcianek raczymy się naparami w różny sposób przyrządzanymi i z użyciem oczywiście różnych kaw.
I tutaj mam obawy, czy aby częste kręcenie nastawami nie spowoduje utraty powtarzalności przemiału?
Mojego dotychczasowego Pourlex`a Mini zabiorę do pracy - zastąpi Hario Mini którego używam pod kawiarkę. Czy może jednak warto Pourlex`a zostawić w domu jako drugi młynek z przeznaczeniem na mniej wymagające sposoby parzenia? Pourlex Mini ma ustabilizowane żarna zgodnie z tutorialem na kanale YT Arabean - mam świadomość, że w opinii wielu to młynek, który absolutnie nie nadaje się do mielenia kawy :( nie mówiąc już o Hario :-\

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #867 dnia: 18 Listopad 2017, 17:12:49 »
Tak, zapewnia. Dla ułatwienia liczenia możesz sobie nanieść jakieś oznaczenia na żarnach.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #868 dnia: 21 Listopad 2017, 08:19:10 »
Średnio zapewnia. Jeżeli potrafisz trafić zawsze w ten sam pierwszy blokujący klik. Jednego dnia uznasz ze tu jest blokada, drugiego ze tu jest blokada. Jak odliczysz pod espresso te 10 klików to możesz mieć różne ustawienia. Przy przelewach ma to małe znaczenie, ale przy espresso ma duże moim zdaniem. Dlatego C40 pod espresso nie jest najlepszym wyborem. Co wiadomo nie od dziś.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #869 dnia: 21 Listopad 2017, 08:33:52 »
U mnie będzie wykorzystany wyłącznie pod espresso.
Do kawiarki i V60 mam porlexa po stabilizacji. Zresztą ekspres będzie w domu podstawowym narzędziem do przyrządzania kawy :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi