Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395138 razy)

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #675 dnia: 19 Wrzesień 2017, 07:37:33 »
@gizmuch patrząc na to jak "delikatny" jest sam młynek, to wybrałbym jednak Iron Heart. Tam mielisz praktycznie wszystko nie martwiąc się aż tak o higienę młynka.

btw, nie ma czegoś takiego jak ekspresso  :sciana: :lol2:

Offline gizmuch

    • xxx
  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: brika, cafissimo, rok, aeropress, Bezzera bz09, v60
  • Młynek: hario ręczny, Iron heart
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #676 dnia: 19 Wrzesień 2017, 07:40:34 »
Wiem, literówka piszę z telefonu . A czytałem ,że właśnie iron ma ostrza o które trzeba dbać bardziej.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #677 dnia: 19 Wrzesień 2017, 07:45:15 »
oj chciałem napisać Nitro a napisałem Iron. Nitro z tych dwóch jest z innej stali co przekłada się na to że nie trzeba aż tak dbać - poczytaj podlinkowany artykuł.

Cytuj (zaznaczone)
W domu pije tylko ja jakieś 2 razy dziennie.
Może zakup elektryka skoro to ma być tylko do domu? Większa wygoda - wsypujesz, naciskasz i wyciągasz zmieloną. W NB do przelewów to ok 20-30 sekund kręcenia przy 15g. Do espresso pewnie wyjdzie z 2 minuty.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #678 dnia: 19 Wrzesień 2017, 07:59:06 »
No to polecam Kinu. Do espresso to jakieś 30"

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline gizmuch

    • xxx
  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: brika, cafissimo, rok, aeropress, Bezzera bz09, v60
  • Młynek: hario ręczny, Iron heart
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #679 dnia: 19 Wrzesień 2017, 07:59:43 »
Masz racje, bo teraz ręcznym Hario tez mu się namachać. Chodzi mi o hałas młynka i o to, że z ręcznym można sobie biegać po całym mieszkaniu. Wstaje do pracy o 5 i wizja włączania młynka elektrycznego mnie stresuje, czy rodzina się nie obudzi

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #680 dnia: 19 Wrzesień 2017, 08:09:29 »
Hario to inna bajka, a raczej horror przy komesiu czy kinu ;) Do espresso jednak komeś nadaje się jako tako, to znaczy zmieli super, ale skoki są spore i brak doświadczenia może się skumulować.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #681 dnia: 19 Wrzesień 2017, 08:38:50 »
Comandante aż tak cichy to nie jest... :-(

Ze swojej strony dodam że mielenie na Comandante jest całkiem przyjemne. Jasne ziarenka kręcone stawiają opór ale po chwili wszystko jest już na dole. Przy espresso pewnie będziesz mielił ciemniejsze ziarna więc zapewne mimo tego, że będziesz mielił drobniej sam proces nie powinien być aż tak uciążliwy i długotrwały.

Swego czasu też zastanawiałem się nad m. in. Kinu ale sam proces zakupowy, ewentualne reklamacje i użyteczność (w Comandante: do słoiczka wsypujesz ziarenka, ważysz zakładasz na niego młynek i przekręcasz a ziarenka spadają do młynka. Słoik zakręcasz od dołu i gotowe). W kinu wsypywanie ziarenek z mojego punktu widzenia jest mniej wygodne i coś się może rozsypać. Plusem na pewno jest bardziej intuicyjne oznaczenie grubości przemiału - nie musisz pamiętać na którym "biegu" zostawiłeś Lambo ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #682 dnia: 19 Wrzesień 2017, 10:07:40 »
Oznacz sobie kropki na comandante i też nie będziesz musiał pamiętać.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #683 dnia: 19 Wrzesień 2017, 10:46:45 »
A skąd będę wiedział, który to obrót?  :jezyk: 8)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #684 dnia: 19 Wrzesień 2017, 11:12:51 »
A skąd będę wiedział, który to obrót?  :jezyk: 8)
Pomogę Ci . Czerwona kropka to 12 klik zielona to 25 klik a niebieska to np. 32 klik

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #685 dnia: 19 Wrzesień 2017, 11:21:42 »
Kinu kinu... skąd je brać?? Jak cos pójdzie nie tak z kim gadać? Dla mnie dopóki w polskiej dystrybucji nie będzie dostępny temat nie istnieje.
Comandante daje radę, aczkolwiek ten słoiczek to jest pomysł .....
nie dość ze nie wróżę mu długiego życia, to zostaje sporo kawy na ściankach. W porlexie czegoś takiego nie było. Niby problem retencji ręczne młynki eliminują a tu jednak jak ktoś pija single i nie chce mieszać smaków to trzeba normalnie ten słoik czyścić dłuższą chwile.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #686 dnia: 19 Wrzesień 2017, 11:36:24 »
Praktycznie w każdym młynku możesz użyć dolnego pojemnika jako dozownika, nihil novi commandante.

A przy okazji mieli ktoś coś innego niż kawę w drogim młynku? Przecież samo czyszczeni będzie długie...

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #687 dnia: 19 Wrzesień 2017, 11:39:30 »
To, że kawą zostaje na słoiczku to pewnie masz jakąś Indie. One się bardzo elektryzują. Można trochę ją zmoczyć lub obstukac słoik. Borykam się z tym codziennie. Na innych kawach tego nie zauważy.
Odnośnie czyszczenia wystarczy gruszką przedmuchać. Ja tak robię właściwie codziennie bo pije różne kawy. Zajmuje to dosłownie chwilę.
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2017, 11:41:57 wysłana przez Mader »

Offline gizmuch

    • xxx
  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: brika, cafissimo, rok, aeropress, Bezzera bz09, v60
  • Młynek: hario ręczny, Iron heart
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #688 dnia: 19 Wrzesień 2017, 11:40:19 »
A może ktoś posiadający Irona się wypowiedzieć jak sprawuje się owy młynek do espresso ?

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #689 dnia: 19 Wrzesień 2017, 11:44:02 »
A skąd będę wiedział, który to obrót?  :jezyk: 8)
Pomogę Ci . Czerwona kropka to 12 klik zielona to 25 klik a niebieska to np. 32 klik
Jestem pod drugiej kawie, czytam to 20 raz i dalej nie wiem jak miałbym to liczyć... :( Co za LOL... Chyba załapałem. Masz na myśli oznaczenie tak tego wihajstra na żarnie co samych kropek w młynku? W sumie to niegłupi pomysł. Zrobić oznaczenie dla 20 i potem tylko w lewo prawo...  O0

A tak serio to w pracy jak robię na AP, to zostawiam po prostu na jednym biegu i mam problem z głowy...


Kinu kinu... skąd je brać?? Jak cos pójdzie nie tak z kim gadać? Dla mnie dopóki w polskiej dystrybucji nie będzie dostępny temat nie istnieje.
Comandante daje radę, aczkolwiek ten słoiczek to jest pomysł .....
nie dość ze nie wróżę mu długiego życia, to zostaje sporo kawy na ściankach. W porlexie czegoś takiego nie było. Niby problem retencji ręczne młynki eliminują a tu jednak jak ktoś pija single i nie chce mieszać smaków to trzeba normalnie ten słoik czyścić dłuższą chwile.
Wiesz co ja raz na dzień go myję płynem do mycia naczyń. Przy wsypywaniu do AP czy dripa to tam jakieś resztki zostają ale zazwyczaj te, które uważa się za pył.

Co do pojemniczka to pewnie da się coś zamiennego kupić w markecie. Kwestia średnicy gwintu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi