Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395177 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #435 dnia: 22 Czerwiec 2017, 12:34:02 »
Panowie skoro komendant tak ma to pomyślcie jak muszą smakować dripy z Ek43 czy innej Gwatemali :D

Gdzieś czytałem artykuł, chyba @lucasd wklejał, ze Comandante ma przemiał na poziomie Gwatemali.

Ktoś pytał o Cold Brew. Ja mielę 41-45 klików :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #436 dnia: 22 Czerwiec 2017, 14:24:15 »
Ja liczę tak, 3klik żarna są zablokowane, 4klik zwalnia korbkę.

Co do dripa z EK vs C40 to nie próbowałem, ale cuppingowo Komeś wygrywa :).

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #437 dnia: 22 Czerwiec 2017, 14:27:06 »
Gdzieś czytałem artykuł, chyba @lucasd wklejał, ze Comandante ma przemiał na poziomie Gwatemali.

Kiedyś porównywałem na tych samych ziarnach, przemiał rzeczywiście był podobny:
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=467.msg84599#msg84599

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #438 dnia: 22 Czerwiec 2017, 18:43:56 »
Widzę ze każdy młynek jest nieco inaczej złożony, inna jest tolerancja, minimalnie inne tez umocowanie zarna. U mnie np na takiej pozycji ze korbaka obraca się sama, wystarczy lekko tylko przechylić młynek zarna w pewnym momencie minimalnie o siebie ocierają. I to jest dla mnie 1 klik. Czyli zero oporu w kręceniu. Tak licząc robiłem dripa na 24 kliku wyszło 250ml w 2.45min.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Ness

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Comandante MK3 nitro
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #439 dnia: 22 Czerwiec 2017, 20:36:48 »
Prawda... Mój comandante kręci korbą nawet jak są maksymalnie skręcone żarna. Ciekawe co by z tego wyszło, pył na tygielek chyba

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #440 dnia: 22 Czerwiec 2017, 23:52:22 »
Na tym filmie punkt 0 będzie pierwszym pokazanym ustawieniem (na którym nie nożna obrócić rączką), tak?
Ano tak. Kolejne fazy wyglądają u mnie tak samo, a nie jest to jedyny egzemplarz, który miałem w rękach. Zatem nie wiem skąd głosy, że różne sztuki są różne.

I przy tak liczonych ustawieniach, espresso 8-12 z 16g spokojnie mieli się w okolicach minuty. Dripy (20-30) z 18g. to kwestia kilkudziesięciu sekund.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #441 dnia: 23 Czerwiec 2017, 01:01:15 »
Moja sztuka jest najwyraźniej inna, minimalnie nieosiowa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #442 dnia: 23 Czerwiec 2017, 09:14:36 »
I przy tak liczonych ustawieniach, espresso 8-12 z 16g spokojnie mieli się w okolicach minuty

Oj na moim niestety takie czasy są zupełnie nieosiągalne. Kiedyś dla testów zmieliłem na 8mym kliku 16g, to czas był kosmiczny, coś w okolicach 6 minut!
Może już nie ma sensu się na tym rozwodzić, ale wydaje mi się że "wolniejsze" młynki są ze starszych produkcji, tak jak mój sprzed roku.

Pewnie jest to kwestia kalibracji. Z tego co pamiętam jak pojawił się mk3 to był bardziej reklamowany jako młynek pod espresso. Teraz jest już bardziej pod alternatywy. Możliwe że producent zdecydował się właśnie zmienić kalibracje na bardziej pod przelewy w nowszych modelach. Jeśli tak rzeczywiście jest to wymienianie się klikami w przepisach mija się z celem.

Jeśli ktoś jest z Krakowa i kupił młynek w ostatnich miesiącach, to chętnie się spotkam żeby porównać na żywo.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #443 dnia: 23 Czerwiec 2017, 10:19:54 »


I przy tak liczonych ustawieniach, espresso 8-12 z 16g spokojnie mieli się w okolicach minuty

Oj na moim niestety takie czasy są zupełnie nieosiągalne. Kiedyś dla testów zmieliłem na 8mym kliku 16g, to czas był kosmiczny, coś w okolicach 6 minut!

Bingo od MA do espresso. 17 g na 12 kliku - 150 obrotów 1:40 w tym ze dwie przerwy żeby ręka nie odpadła. Dwie takie sesje na jasnych kawach dziennie i można zostać strongmanem :D

Chyba wszystko zależy od tego jak się skręca młynek, ja skręcam śrubę na maksa, robię tak odkąd go kupiłem. Teraz czytam że  skręcacie do momentu aż nie można obracać żarnami. U mnie to 4 kliki wcześniej ;)

Czyli że to 'Wasze' 12 powinienem mielić na 'swoim' 16.

I to by się zgadzało bo z tego 12 to nie poleciała ani kropla, zabetonowane na amen :)

@untoldex może masz tak samo? :)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #444 dnia: 23 Czerwiec 2017, 11:21:33 »
Zero przesuwa się też w czasie, jak żarna trochę się zetrą.
W stożkach zero dla mnie to całkowite zablokowanie żaren.

Co ciekawe np. w feldgrindzie to oznacza, że małe żarno wchodzi w większe, wcześniej tak nie było.
Raz próbowałem mielić na 3/4 obrotu od zera, to mielił super wolno na granicy pyłu.
Espresso mam od 1 do 1 1/4 obrotu, mieli w miarę szybko.

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #445 dnia: 23 Czerwiec 2017, 20:37:31 »
Dzięki dobrej ofercie @malkos stałem się szczęśliwym posiadaczem Comandante C40 MK3 Nitro Blade (w kolorze American Cherry) :)
Jakość wykonania tego sprzętu jest po prostu rewelacyjna! Mielenie - 14g na 12 kliku zajmuje mi ok. 50 sekund. Jestem bardzo zadowolony z zakupu i niezdecydowanym zdecydowanie polecam :) W końcu mogę przygotować sobie kawę, gdy córka śpi w pokoju obok, a i kuchnia nie jest zasypana drobinami kawy :)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #446 dnia: 24 Czerwiec 2017, 08:28:44 »
Czyli że to 'Wasze' 12 powinienem mielić na 'swoim' 16.

@untoldex może masz tak samo?

Ja też liczę 0 po dokręceniu na maksa. I to jest moment gdzie nie jestem w stanie obkręcać żarnami. Potem na ustawieniach 3-5 jestem w stanie kręcić żarnami ale idzie bardzo ciężko, dopiero od kliku 6-8 już swobodnie (mam na myśli sam młynek bez ziaren).
Więc rzeczywiście wychodzi że trochę może być przesunięcie z powodu tego punktu 0, ale wydaje mi się że różnice w kalibracji między różnymi modelami też są.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #447 dnia: 24 Czerwiec 2017, 08:48:49 »
Wszystkie 4 szt. które miałem w rękach przez ostatnie pół roku były identyczne pod tym względem. Tej nieosiowości i tarcia żaren na 1 itd. Identyczne.

Offline xstormx

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: alternatywy
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #448 dnia: 28 Czerwiec 2017, 09:10:57 »
Panowie, szczęśliwi posiadacze Comandante, odsiewacie kawę po mieleniu?

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #449 dnia: 28 Czerwiec 2017, 09:33:17 »
Ja nie odsiewam ;) i w porównaniu z moim poprzednim młynkiem nie ma takiej potrzeby.

Zauważyłem coś dziwnego. Ważę ziarenka w słoiczku - 14g, mielę i ponownie ważę i... waga wskazuje od 14,3 do nawet 15g  :o Używam Hario Drip Scale.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi