Autor Wątek: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita  (Przeczytany 7453 razy)

Offline beczka

  • Wiadomości: 2
Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« dnia: 04 Sierpień 2019, 11:43:19 »
Witam,

Tytułem wstępu - obecnie pijamy z żoną 4-6 kaw dziennie (95% to cappuccino) z kawiarki + mleko z french pressa. Kawa to mielona Lavazza. Ponieważ uwielbiamy kawę (o ile to o czym wcześniej napisałem można nazwać kawą) to zaoszczędziliśmy na nasz pierwszy, prawdziwy zestaw do parzenia dobrej kawy w domu.

Założenia:
ekspres i młynek ze średniej półki, nie jesteśmy majętnymi osobami, myślę, że nie mamy wysublimowanych podniebień na tyle, żeby usprawiedliwiać dokładania dużych kwot do osiągnięcia małych zysków w smaku
trwałość - oba urządzenia muszą mieć renomę trwałych i preferowałbym raczej popularniejsze (ze względu na potencjalnie łatwiejszą naprawę po gwarancji)
dobry stosunek jakości do ceny
ekspres dobry do robienia kaw mlecznych
ekspres ze zbiornikiem na wodę, nie planuje podłączenia pod bieżącą wodę
sensowna powtarzalność
młynek raczej cichszy, elektryczny, fajnie jakby nadawał się do SD (tu bardziej SD planuje jako ciekawostkę do wypróbowania niż konieczność)

Lekturę internetów zacząłem z budżetem 2-3k na ekspres automatyczny…
Kończę ze wstępnym zdecydowaniem na
Bezzera BZ10
Eureka Mignon Specialita
i proszę mieć na uwadze, że jestem tylko internetowym teoretykiem dlatego przed zakupem chciałem skonsultować zestaw z praktykami.

Zakładam, że Hx albo DB to dobry wybór do kaw mlecznych. DB u mnie raczej odpada, bo w miejscu gdzie obecnie mieszkam jest stara instalacja i urządzenia o poborze > 2kW są raczej niemile widziane.

Jeszcze delikatnie kontempluje rozwiązanie Bezzery (BZ10) przeciwko E61 (np. Magica). Za rozwiązaniem Bezzery przemawia do mnie czas nagrzewania, mimo, że i tak planuję zakup gniazdka z włącznikiem czasowym. Hx z PID przekracza mój budżet.
I może to głupie i nieistotne ale chyba wajchy bardziej mi się podobają niż pokrętła.

Jak chodzi o młynek, to brałem pod uwagę jeszcze:
Niche Zero - główny konkurent Speciality, nadal jeszcze o nim myślę ale skłaniam się w stronę Speciality
Eureka Atom (65) - trochę za drogi
Eureka Zenith 65E - duży i głośniejszy
Settle 270Wi - niepochlebne opinie o awaryjności, głośny

Wygląda na to, że najnowsza wersja Speciality ma mocniejszy silnik - 310W /specyfikacja na stronie producenta/ (vs 260W w poprzedniej), co mam nadzieję przełoży się na jeszcze lepszą żywotność jednostki - dlatego obecnie rozglądam się za jej dostępnością w Polsce. Nie jest to dla mnie jakieś super wymaganie, żeby znaleźć wersję z mocniejszym silnikiem ale chyba lepiej mieć niż nie mieć w podobnej cenie.

Czy widzicie jakieś potencjalne problemy z zestawem Bezzera BZ10 + Eureka Mignon Specialita. Wszelkie  propozycje zmiany czy to młynka czy ekspresu mile widziane.
Czy o takim zestawie można śmiało powiedzieć “Będzie pan zadowolony”?

Jeśli ktoś z czytających zna jakieś ciekawsze oferty cenowe lub jest w stanie zaproponować upust jako sprzedający (zestawu lub pojedynczego elementu) to bardzo proszę o kontakt na priv.

Pozdrawiam serdecznie,

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4852
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Sierpień 2019, 12:04:37 »
Ruszyła u nas właśnie promocja na ekspresy ASCASO w połączeniu z młynkami EUREKA MIGNON SPECIALITA. W Twoim przypadku sprawdziłby się np. zestaw ekspres DUO PROF Black plus EUREKA MIGNON SPECIALITA Black. Więcej info znajdziesz w moim wątku w Supermarkecie i na stronie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Sierpień 2019, 12:11:40 »
Niezależnie od tego na jaki zestaw się zdecydujesz, pytaj sprzedawców o cenę/rabat na zakup całego zestawu (nawet jeśli są to produkty różnych firm). Wtedy dostaniesz najlepszy rabat (w praktyce kilkadziesiąt procent na młynek).
Specialita na pewno super wygląda, ale ma stosunkowo niewielkie żarna (55mm).
Jeśli chodzi o ekspres, to HX to nie moja bajka. Do kaw mlecznych rozważyłbym albo coś dwoma bojlerami, albo dwoma termoblokami (Ascaso ma w ofercie @Janusz ).
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2019, 12:14:33 wysłana przez skansen »

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sierpień 2019, 12:32:03 »
@skansen a stosunkowo tzn jak? rozwiń myśl...
Ma 55mm i kropka są młynki z większymi żarnami ale i cenowo znacznie droższe, są z mniejszymi żarnami i są tańsze tyle w temacie. Eureka Mignon Specialita jak na swoją cenę to dobry młyn szczególnie że można ją w okolicy 1500zł wyrwać jak się dobrze trafi z promocjami.

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Sierpień 2019, 12:39:38 »
@skansen a stosunkowo tzn jak? rozwiń myśl...
Ma 55mm i kropka są młynki z większymi żarnami ale i cenowo znacznie droższe, są z mniejszymi żarnami i są tańsze tyle w temacie. Eureka Mignon Specialita jak na swoją cenę to dobry młyn szczególnie że można ją w okolicy 1500zł wyrwać jak się dobrze trafi z promocjami.

Kupowałem młynek w pakiecie z ekspresem. Po uwzględnieniu wszystkich rabatów, promocji itd. różnica w cenie zestawu z młynkiem Eureka Migon Specialita a Lelit William P72 (żarna 64mm) wynosiła 80 złotych (droższy był Lelit). Miałem spory dylemat w tej kwestii, ale wybór młynka z większymi żarnami został wówczas pozytywnie oceniony na forum:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7681.msg174053#msg174053
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2019, 12:42:05 wysłana przez skansen »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Sierpień 2019, 14:21:10 »
Przy takim zestawie celowałbym raczej mimo wszystko w żarna 64 mm i tańszy ekspres.

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Sierpień 2019, 19:00:56 »
@skansen ok ale czasem kwestia budżetu jest nie do przebrnięcia...

@siewcu to chyba najrozsądniejsza opcja...przy tej ilości kaw to i jeden boiler da radę :) I można pokusić się o jakiś młyn z górnej półki.

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Sierpień 2019, 19:27:36 »
Pytanie jaki dokładnie budżet ma aktualnie założyciel wątku:) Mógł nie brać pod uwagę ewentualnego rabatu za zakup w pakiecie. Wówczas może wystarczy na młynek 64mm a może nawet na lepszy ekspres?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Sierpień 2019, 20:44:38 »
Najpierw młynek, potem ekspres. A budżet strzelam w 6500 zł ;) A przynajmniej mowa o sprzęcie w tych okolicach finansowych. Na młynek z żarnami 64 mm starczy bez problemów, a nawet gdyby naciągnąć budżet i zejść z wymaganiami co do ekspresu to by może nawet do 83 mm dało radę nagiąć... ;)

Offline beczka

  • Wiadomości: 2
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Sierpień 2019, 21:03:47 »
Pytanie jaki dokładnie budżet ma aktualnie założyciel wątku:) Mógł nie brać pod uwagę ewentualnego rabatu za zakup w pakiecie. Wówczas może wystarczy na młynek 64mm a może nawet na lepszy ekspres?

Mój budżet jest raczej elastyczny (zaczynałem z założeniem, że wydam 2-3k za ekspres z młynkiem, teraz godzę się z kwota 6.5k), jak mi doradzisz, żebym popatrzył na młynek, który kosztuje 3k (czy więcej) zamiast 2k to rozważę i taka opcje i na pewno zrobię odpowiednie rozeznanie.
Podchodzę do tego tak,że żeby kupić coś droższego o X to muszę w pracy spędzić Y godzin więcej - i tak jestem w stanie oszacować czy to ma sens.
Tak więc nie mam sztywnego budżetu, po prostu nie chcę przesadzać - w końcu płacę za to własnym czasem.

Specialita ma żarna 55mm, Niche Zero 63mm. Na papierze Niche powinien niszczyć Specialitę, a chyba na Reddicie znalazłem opinie kilku osób posiadających oba i twierdzili, że dla nich kawa z obu była prawie identyczna.

Tak czy inaczej jeśli jesteście mi w stanie polecić sensowniejszy młynek nie urywający przy okazji dna w portfelu (Monolith Titan odpada) to poproszę. Sprawdzę i zrewiduje zestaw.

Jak chodzi o ekspres to przechodziłem po kolei od dołu - najpierw myślałem, żeby wziąć nową Gaggie, później Lelita, później coś z PID-em, teraz najbardziej podoba mi się HX. HX z PID-em to +1k za PID. Myślałem np. o Profitec Pro 500 ale doszedłem do wniosku, że dla mnie osobiście PID w HX nie jest warty dopłacania. Oczywiście to wszystko rozważania czysto teoretyczne. Dual boiler odpada ze względu na pobór mocy. 

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Sierpień 2019, 00:53:44 »
Najpierw młynek, potem ekspres.

Po co najpierw młynek?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Sierpień 2019, 07:17:38 »
Najpierw młynek, potem ekspres.

Po co najpierw młynek?


Gdyż bez młynka espresso nie zrobisz na gotowej mielonce.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Sierpień 2019, 01:08:44 »
Po co najpierw młynek?
Aby sobie pomielić, a co ? Nie można ? Kolega @siewcu zawsze zaleca drogi młynek i tani ekspres. Nie wiem dlaczego ? Drogi młynek to kwota ok. 3.000 zł, drogi ekspres to kwota do 6.000 zł. Jeżeli nie stać Cię na zakup od razu zestawu docelowego to zastanów się nad "drogą" dojścia
do celu. Lepiej kupić ekspres za 3.000 zł i potem zbierać dalsze 6.000 zł, czy wydać najpierw 6.000 zł i potem zbierać na młynek za 3.000 zł. Logika wskazuje na to drugie rozwiązanie, bowiem mając dobry ekspres zawsze będziesz bardziej zdeterminowany uzbierać już "niewielką" kwotę 3.000 zł. A jak kupisz młynek za 3.000 zł i ekspres  do 3.000 zł to raczej trudno będzie ci uzbierać dalsze 6.000 zł na super ekspres. Ot psychologia zakupów i dochodzenia do celu. Im cel jest bliższy zasięgu ręki to szybciej dochodzimy do celu.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Sierpień 2019, 10:32:55 »
Ale bzdury. Zaczynałem od bardzo dobrego młynka i chyba najprostszego możliwego konstrukcyjnie ekspresu(Ascaso Basic z bojlerem). Efekty? Świetne. Wziąłem rzekomo nadającego się do espresso Graefa CM702(choć nie wiem kto to wymyślił) i co? Kaszana. Mając świetny młynek efekty będą widoczne bardzo szybko, mając średni młynek i drogi ekspres tych efektów nie będzie. Wyda się na porządny młynek i średni/tani ekspres i efekty będą bardzo dobre, więc automatycznie zakup drogiego ekspresu odsuwa się w czasie. Mi się odechciało ruszać mojego ekspresu do naprawy...

Konkluzja - nie czytaj o kupowaniu dobrego ekspresu i zbieraniu do młynka, bo zamiast wykorzystać możliwości ekspresu będzie stał i czekał na młynek ze średnimi efektami w filiżance. Kupisz porządny młyn i podstawowy ekspres - na efekty nie będziesz musiał czekać. Łatwo będzie wycisnąć maksimum możliwości ekspresu.

skansen

  • Gość
Odp: Bezzera BZ10 + Mignon Specialita
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Sierpień 2019, 12:14:05 »
Zgadzam się zarówno z @siewcu jak iz @hlary .  Sądzę, że wiele zależy od tego, czego oczekuje się od nowego sprzętu. Ja zacząłem swoje poszukiwania od czegoś, co umożliwi mi jednoczesne (lub jedno po drugim) parzenie kawy i pienienie mleka. Młynek traktowałem jako dodatek. Gdybym nie był gotów od razu kupić zestawu kupiłbym sam ekspres DB/HX/DT (przy mniejszym budżecie zapewne Oscara II) i zbierałbym na lepszy młynek. Smak kawy może nie byłby wówczas doskonały, ale od razu osiągnąłbym pierwszy cel jaki daje DB/HX/DT... Innymi słowy - wiedziałem czego oczekuje po nowym ekspresie.Nie miałem sprecyzowanych oczekiwań co do młynka. Nawet gdybym kupił sam ekspres i sypał do niego kawę mieloną to cel zostałby osiągnięty...

Jeśli celem jest smak espresso to wówczas ciężko nie zgodzić się z @siewcu że priorytetem powinien być młynek... Z tym, że ten cel nie jest dla każdego aż tak oczywisty...

Sporą burzę wywołał tutaj @Tom.kawa krytykując tańsze młynki. Ale czy to na pewno zły pomysł zacząć od mniejszego młynka a potem wiedząc już co chcemy (np. niska retencja, sposób sterowania itd). kupić coś docelowego?
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień 2019, 12:19:46 wysłana przez skansen »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi