Autor Wątek: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych  (Przeczytany 14054 razy)

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #75 dnia: 13 Lipiec 2019, 01:07:29 »
Czy autor wątku myślał nad tym czy ekspres ma mieć stałe podłączenie do wody czy tradycyjny rezerwuar?

Skupiamy się nad ekspresem kompaktowym czy wymiar już nie gra roli?

Shot ma być szybko dostępny (dobrze wygrzany ekspres) czy jednak te +30 minut jest akceptowalne?

Wymiar caly czas gra role ale mozna go troche nagiac 30-33cm tez bedzie ok.
Po weryfikacji, 30 min jest jeszcze akceptowalne ale to absolutnie maks, i to praktyczny - nie teoretyczny...

Jak mi znajomy pisze ze z Rocketa R60 po 30 min wychodzi Łajno, a dobrej wylewki mozna oczekiwac dopiero po 2h grzania, to mnie nie interesuje taki ekspres...

W sytuacjach awaryjnych moge sie zadowolic byle jakoscia po 15min, ale na "delicje" nie bede czekał dluzej niz pół godziny.

skansen

  • Gość
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #76 dnia: 13 Lipiec 2019, 01:11:57 »
Wyzwisk nie używałem. Jedynie co to popularnego w sieci określenia na szerzących fałszywe wiadomości. Jeśli z tego powodu czujesz się urażony to przepraszam.

Nigdzie nie szerzyłem nieprawdziwych wiadomości. Po prostu przedstawiałem mój czysto techniczny punkt widzenia. Wkrótce napiszę recenzję mojego sprzętu. Opisze zalety ale wady też znajdą się w recenzji. I nie zostawię na żadnej z wad suchej nitki... Gwarantuje najwyższy poziom czepialstwa do Lelita:)

Taki już urok pomp rotacyjnych, że pracują lepiej niż wibracyjne...
Sterownik Ascaso wygląda archaicznie ale na pewno ma inne zalety... Może taką zaletą jest trwałość? Może jest jak wolnossące silniki Mazdy? Prosty ale trwały?
Może to jakaś wskazówka dla Ascaso żeby wzorem Brezzery dodawać kolejne funkcje?

A inne uwagi (nie tylko tyczą się Ascaso ale również Lelita czy Profiteca) to więcej show-roomów, więcej real foto, więcej możliwości testów na gorąco itd... Im więcej tym lepiej... Nie ma co się zapowietrzać :) Sporo ludzi po dyskusjach na tym forum kupiło Ascaso, Lelita czy Profiteca a recenzji nie widać... Więc do dzieła! Wrzucajcie zdjęcia, filmy, recenzje!



Mimo wszystko zapraszam na kawę do Łodzi. Zawsze lepiej porozmawiać osobiście i na miejscu wszystko sobie wyjaśnić. Dla Ciebie zrobimy kawę z BIG DREAMa (bez termobloku). :)

Z zaproszenia na kawę też  chętnie skorzystam:)

« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2019, 01:22:24 wysłana przez skansen »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #77 dnia: 13 Lipiec 2019, 08:12:11 »
Po co karmicie trolla? On ewidentnie widzi to, co chce widzieć albo celowo, dla rozpętania większego shitstormu, wrzuca wycinki pomijające istotne informacje. Chyba że przy postawieniu "na początku" przed "jest to wada" jest wypowiedzi jest taki sam... Albo ja jestem idiotą, skoro widzę różnicę i to bardzo dużą.

skansen

  • Gość
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #78 dnia: 13 Lipiec 2019, 09:14:31 »
Po co karmicie trolla? On ewidentnie widzi to, co chce widzieć albo celowo, dla rozpętania większego shitstormu, wrzuca wycinki pomijające istotne informacje. Chyba że przy postawieniu "na początku" przed "jest to wada" jest wypowiedzi jest taki sam... Albo ja jestem idiotą, skoro widzę różnicę i to bardzo dużą.

Dla mnie ten temat jest już zamknięty. Na pewno w części kwestii takich jak czy nadmiar ustawień jest wadą czy zaletą konsensusu nie znajdziemy. Przyznam, że w tej kwestii niepotrzebnie poniosła mnie irytacja.

Szkoda, że nie udało się znaleźć merytorycznych, satysfakcjonujących wszystkich odpowiedzi na inne kwestie które się tutaj pojawiły (czy niektóre rozwiązania są tańsze, czy grzałka 10W nie jest za mała itd.). Miałem kilka przemyśleń w tej kwestii (nie dotyczących Ascaso) ale tym razem odpuszczam.

Do wszystkich którzy kupują ekspresy po dyskusjach na forum prośba - wrzucajcie recenzję, zdjęcia itd. Na prawdę takich informacji jest mało w Internecie, nie tylko polskojęzycznym...

« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2019, 09:38:51 wysłana przez skansen »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #79 dnia: 13 Lipiec 2019, 10:07:12 »
Po weryfikacji, 30 min jest jeszcze akceptowalne ale to absolutnie maks, i to praktyczny - nie teoretyczny...

Jak mi znajomy pisze ze z Rocketa R60 po 30 min wychodzi Łajno, a dobrej wylewki mozna oczekiwac dopiero po 2h grzania, to mnie nie interesuje taki ekspres...

W sytuacjach awaryjnych moge sie zadowolic byle jakoscia po 15min, ale na "delicje" nie bede czekał dluzej niz pół godziny.

Wprawdzie nie mam R60 tylko innego Rocketa i to z HXem, ale nie uwierzę, że domowy DB (R60 jest wciąż domowym ekspresem) potrzebuje 2h, żeby zrobić dobrą kawę. Mój Rocket po pół godziny jest praktycznie gotowy do pracy. Jedyne co nie jest wtedy zagrzane porządnie to filiżanki ułożone na ekspresie.

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #80 dnia: 13 Lipiec 2019, 12:17:51 »
Ok, droga eliminacji po Brezzerach z "TV on board", wypadaja:
- Expobar Brewtus IV - brak zbiornika w wersji z pompa rotacyjna, tylko woda ze "sciany"
- Lelit Bianca za drewno (nie pasuje do designu kuchni) i ta dodatkowa,wajcha do zmiany cisnienia mnie, poczatkujacego nie przekonuje..

Mam agd w czarnym szkle (seria black line Boscha) wlacznie z lodówką, dlatego faworyzowac bede maszyny z czarnymi kurkami/wajchami.

Podobaja mi sie:
- Rocket R58, choc tu przydal by sie wbudowany zegarek. Ten na kablu mnie nie przekonuje..
- Profitec 700, tu wkurzajace jest koniecznosc zdejmowania calej tacki na szklo, zeby uzupelnic wode
- ECM Synchronika - opcja zamowienia  z czarnymi bokami, nie przekonuja mnie do konca galki zamiast kurków
- Quikc Mill VETRANO 2B EVO - nie mam wstepnie sie do czego przyczepic...

Co sadzicie o tych wyborach? Co skreslic i z jakich wzgledow, a co warto dodac do wish-listy?;)
-

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #81 dnia: 13 Lipiec 2019, 12:31:51 »
@Dukezpol generalnie jeśli rozmiar jaki podałeś max 33cm szerokości jest istotny to raczej małe bojlery lub termobloki wchodzą w grę.

Po drugie jeśli czas grzania to max 30 minut to tutaj również małe bojlery a prym wieść będą termobloki.

Na temat designu nie będę się wypowiadać bo Tobie ma się ekspres podobać nie mi :)

Generalnie patrząc na twoje wymagania to ja bym chyba jednak polecił ci Ascaso...mały ekspres...termoblok czyli po 15 minutach masz w pełni użytkowalny ekspres...po trzecie to jak nauczysz się robić espresso (chyba że już umiesz) to sam sobaczysz że to nie ekspres robi kawę a "barista". Owszem młyn ważny o ile nie najważniejszy i tu jeśli masz duży budżet poszedł bym po tzw. bandzie i zakupił Ceado E37S; młyn na lata!

Sam zobaczysz że jak do kolby dobrym młynem dobre ziarno zmielisz to ekspres będzie miał drugorzędne znaczenie :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #82 dnia: 13 Lipiec 2019, 12:44:27 »
sobaczysz że to nie ekspres robi kawę a "barista"
Sam zobaczysz że jak do kolby dobrym młynem dobre ziarno zmielisz to ekspres będzie miał drugorzędne znaczenie :)
Święte słowa :) Dobry ekspres nie nadgoni niedoskonałości młynka, ale dobry młynek bardzo łatwo zamaskuje niedoskonałości ekspresu...

Ale tak zjeżdżając lekko z tematu - nie rozumiem tego całego hejtu na termoblok i ascaso. Pompa wibracyjna jest pompą wibracyjną i pracuje tak a nie inaczej, nawet w najdroższych ekspresach. A jednak nt. ascaso przewija się jednak trochę pozytywnych opinii... I w pełni zgadzam się z przedmówcą jeśli chodzi o czas nagrzewania, rozmiar i wymagania. A nawet bez naciągania budżetu zmieścisz się z Fiorenzato F83E i zostanie jeszcze na akcesoria i kawę :D

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #83 dnia: 13 Lipiec 2019, 12:52:17 »
- Lelit Bianca za drewno (nie pasuje do designu kuchni) i ta dodatkowa,wajcha do zmiany cisnienia mnie, poczatkujacego nie przekonuje..

Przecież tej wajchy nie musisz ruszać.

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #84 dnia: 13 Lipiec 2019, 12:52:48 »
A nawet bez naciągania budżetu zmieścisz się z Fiorenzato F83E i zostanie jeszcze na akcesoria i kawę

Dokładnie nie zapominajmy że jeszcze trzeba zakupić kilka gadżetów a to tanie nie jest szczególnie jeśli użytkownik jest wymagający pod różnymi względami :) Sam po sobie widzę że ekspres i młyn to jedno...a drugie to sitko, prysznic, dystrybutor, tamper, mata, szczotki itp.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #85 dnia: 13 Lipiec 2019, 13:04:21 »
Sitko i prysznic to może niekoniecznie, ale odpowiednik OCD, dobry tamper, mata, odbijak, coś do czyszczenia, chemia do backflusha itd itp i się okazuje, że jednak trochę trzeba wydać...

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #86 dnia: 13 Lipiec 2019, 13:36:34 »
Dukezpol może warto teraz pomyśleć o wodzie ze ściany i odpływie. Poświęcając codziennie niewiele czasu na dolewanie wody i wylewanie z tacki w ciągu roku trochę się tego nazbiera.

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #87 dnia: 13 Lipiec 2019, 13:56:59 »
Dukezpol może warto teraz pomyśleć o wodzie ze ściany i odpływie. Poświęcając codziennie niewiele czasu na dolewanie wody i wylewanie z tacki w ciągu roku trochę się tego nazbiera.

Niestety nie ma takiej opcji, nie bede rył nowej kuchni:)
Spozycie kawy u mnie niewielkie, ekspres z latwym dostepem do zbiornika nie bedzie duzym problemem..

Panowie, nikt tu nie wyklucza mlyna i gadzetow - to oczywiste, wszystko pewnie zakupie w jednym rzucie razem z ekpresem, Zatem skupmy sie prosze na Clue:)
Nie wracajmy tez juz prosze to maszyn z pompa wibracyjna, ZDECYDOWANIE je odrzucam

Jakie widzicie wady/zalety 4 urzadzen z mojej listy, jakie jeszcze warto dodac?

Szczerze na chwile obwcna najbardziej faworyzuje quick milla i rocketa...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4816
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #88 dnia: 13 Lipiec 2019, 14:08:58 »
Warto byłoby dodać do tej listy jeszcze ALEX DUETTO IV PLUS. Jest on 2B z PIDem sterującym temperaturą na obydwu bojlerach. Bojlery izolowane termicznie. Woda na bojler kawowy idzie podobnie jak w ekspresie EXPOBAR z wymiennika ciepła w bojlerze parowym. Wpada do bojlera kawowego podgrzana co poprawia stabilność temperaturową. Ma pompę rotacyjną ale także własny, wbudowany zbiornik na wodę. Może więc pracować na własnym zbiorniku jak i na podłączeniu do wody bieżącej. Do tego ma sporej wielkości tackę ociekową która może mieć odpływ do kanalizacji lub też może być ten odpływ zaślepiony. Ekspres ceniony za wysoką jakość wykonania i bezawaryjność.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 347
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #89 dnia: 13 Lipiec 2019, 14:29:12 »
@Dukezpol
Podjedź sobie do coffesite i innych dystrybutorów i pooglądaj maszyny na zywo, bardzo to pomaga w myśleniu, przy takich budżetach wycieczka i oglądanie bezcenne,
ja wylądowałem i tam i w Łodzi i wyzbyłem się wątpliwości, spróbowałem kawki, obejrzałem bebechy maszyny którą byłem m.in. zainteresowany, podotykałem pokręteł jojsticków, posłuchalem teorii miłych sprzedawców... sporo więcej praktycznych szczegolow niz tu na forum

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi