Autor Wątek: Dzień dobry Kawoszu, skąd jesteś?  (Przeczytany 742274 razy)

Offline J.R.W.S

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: nuova simonelli appia 2, Aeropress, drip, meilitta, kawiarka,
  • Młynek: wilfa, fiorenzato, casadio
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2910 dnia: 14 Maj 2019, 19:58:32 »
Witam wszystkich,

temat kawy jest mi dość bliski, mam nadzieje że od Was dowiem się jeszcze sporo ciekawych rzeczy  [emoji38]

miłego dnia :D

Offline tarik

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: -
  • Młynek: -
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2911 dnia: 20 Maj 2019, 14:41:27 »
Witam Wszystkich!

Kawę uwielbiam i od jakiegoś czasu przymierzam się do zrobienia sobie w kuchni kącika kawowego przez co regularnie przeglądam forum, poszukując odpowiedzi.
Wciąż bez młynka i kolby, a na kawę jedynie do ulubionych kawiarni w pobliżu.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2912 dnia: 20 Maj 2019, 15:08:09 »
 :bry:

Offline Truth

  • Wiadomości: 13
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2913 dnia: 23 Maj 2019, 00:11:32 »
Witam wszystkich :) Jestem jeszcze młodym (21 lat) człowiekiem który lubi kawę, wraz z każdym etapem do przodu nie chcę wracać do tyłu w kwestii kawy.
Napoje kawo podobne pijam od kilku lat - początki z rozpuszczalną :D, poprzez klasyczną zalewajkę po dzisiejsze próby szukania idealnego flat white. Po wyjeździe za granicę gdzie zamówiłem w tamtejszej knajpie kawę wstyd mi było że czerpałem przyjemność z picia tego "czegoś" co do tej pory miałem okazję próbować. Przez ponad rok przesiadywania w innym kraju pijałem kawy z różnych knajp, po czym po powrocie pierwsze co zrobiłem to zakupiłem ekspres w celu zrobienia czegoś podobnego samemu. Padło na delonghi ec680 i mielone gotowce z marketu, potem przeszedł czas na młynek ręczny (najpierw hario, potem rhionowares) i pierwsze ziarna (niestety nadal marketówki), od najtańszych marketówek po próbowanie "lepszych sklepówek" - lavazza oro, mkcafe premium. Po jakichś 2 miesiącach takiego robienia kaw, dowiedziałem się że otworzyli u nas sklep z kawami/herbatami (sami ich nie palili, ale zamawiali świeżo palone - jednak że małe miasteczko to zwykle były one miesiąc - dwa po paleniu ze względu na mały popyt). Niestety delonghi nie radził sobie z świeższymi ziarnami, mimo wielu prób grubości mielenia. Dużo czytałem forów na temat sprzętu (lubię w każdej dziedzinie zbierać wiedzę teoretyczną), więc zdobyłem wiedzę na temat ekspresów/modeli które powinny spełniać moje oczekiwania - byłem zdecydowany polować na Ascaso arc, lecz pewnego dnia kiedy przechodziłem po lokalnej giełdzie zauważyłem ekspres który przykuł moją uwagę, znałem jego cenę więc miałem go pominąć, ale z ciekawości zapytałem i w taki oto sposób stałem się posiadaczem ekspresu Gastroback 42612 (odpowiednik breville barista express na rynek niemiecki) za kwotę 180zł (delonghi + rhinowares kosztował mnie 470zł więc po sprzedaży jeszcze zostało na kawę). Ekspress ma wbudowany stalowy młynek - nie ma porównania do Rhinowares'a, odpowiednio mocną pompe (ani razu się nie ma problemów), termoobieg (dla mnie plus, jako że robię kawę tylko dla siebie - czasami 2 na raz maksymalnie kiedy mam gościa), metalowy tamper na magnesie. Do tego po tygodniu dokupiłem też na tej giełdzie solidny dzbanek do spieniania mleka za 10zł i ostatnio termometr do mleka - więc jak na zestaw za 200zł, jestem mega zadowolony. Jako że ekspres już nie ma problemów ze "świeższymi" ziarnami to popróbowałem chyba z 8 rodzajów ziaren z lokalnego sklepu, jednakże 13-17zł za 100 gram przy 2-3 kawach dziennie to troszkę sporo jak dla mnie, dlatego też przyszedłem na to forum w celu znalezienia idealnej kawy dla siebie :) Na pewno nic maczanego, z testowanych do tej pory najbardziej pasowały mi Brazylia Santos i Etiopia (nie pamiętam dokładniej jaka). Ze względu na to że kawy u mnie są troszkę droższe i data palenia jest starsza (2 miesiące) postanowiłem dołączyć oficjalnie do waszego grona. Dzisiaj zamówiłem pierwszą kawę przez internet - Brazylia z Manufaktury kawy, z przesyłką wyszło 41zł za 500gram w dodatku świeżo palona (a lokalnie do takiej nie mam dostępu więc to jest dla mnie plus). Mam nadzieje że pomożecie mi przez następne miesiące znaleźć idealną kawę dla siebie :) Na pewno będę się rozglądał za czymś z internetowych stron, żeby były palone po zamówieniu oraz żeby cena z dostawą za 500gram najlepiej nie przekraczała ok 45zł. Pijam flat white bez cukru, czasami latte i mrożonki.

Jeszcze raz witam wszystkich, Damian.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2914 dnia: 23 Maj 2019, 07:55:56 »
Co to znaczy, ze ekspres nie radził sobie ze świeżą kawą?
Czemu chcesz kawy prosto z pieca?

Offline Truth

  • Wiadomości: 13
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2915 dnia: 23 Maj 2019, 13:40:02 »
Kiedy używałem kawy z tego sklepu a nie marketówki to ciężko mu było przecisnąć wodę przez sitko (było przerobione na niskociśnieniowe - drugie dno usunięte prasą) testowałem wiele kombinacji - zmiejszałem ilość kawy w sitku, zwiększałem grubość, zmiejszałem ubicie itp. Dało się uzyskać czasami "zadowalający" efekt, ale nadal nie było to bliskie temu co w aktualnym ekspresie wychodzi bez problemu. W dodatku delonghi miał problemy z temperaturą wody, nie dość że nie dogrzewał jej wystarczająco, to pod koniec ekstrakcji woda była już znacznie chłodniejsza, a samo spienianie mleka odbywało się zwykle z 1-2 przerwami z międzyczasie bo brakowało mu temperatury.

A kawy prosto z pieca, ponieważ jeżeli mam wybór brać palone 2 miesiące temu a świeżo palone, zwłaszcza że wychodzi taniej za (mam nadzieję - jeszcze nie doszła) taką samą jakościowo kawę, to chyba warto się na taką decydować.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2916 dnia: 23 Maj 2019, 20:48:15 »
A wystarczyło wrzucić zgodnie z instrukcją kawę do sitka ;) oczywiście grubiej mieloną, bo sitko podwójne tego wymaga.

Kawa do espresso powinna trochę odpocząć. Miesiąc, dwa po paleniu to będzie optimum kawy (najczęściej) do espresso.

Offline Filipjg1993

  • Wiadomości: 11
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2917 dnia: 25 Maj 2019, 10:27:40 »
 :kwiat:

Offline Voyt

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Rancilio Epoca , DeLonghi ESAM 6600
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2918 dnia: 26 Maj 2019, 20:33:36 »
Cześć,
od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem Rancilio Epoca (od @sverige2 )  i rozpoczynam przygodę z nauką parzenia espresso!

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2919 dnia: 27 Maj 2019, 07:28:43 »
Cześć.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2920 dnia: 27 Maj 2019, 08:09:25 »
Cześć @Voyt

Offline PioKow

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2921 dnia: 27 Maj 2019, 15:00:54 »
Witam
Czytając stwierdziłem, że dołączę.
I pozdrawiam.

Offline sverige2

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: TCM, Rancilio Rocky Doser, Baratza Virtuosso, Wilfa WSCG-2
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2922 dnia: 27 Maj 2019, 18:12:21 »
Trzymam kciuki Voyt, sprzęt naprawdę górna półka, tylko ćwiczyć i delektować się smakiem espresso, ja zostałem przy alternatywach, pijam na słodko, "już nie te oczy" na zmiany przyzwyczajenia  :-D .
Pozdrawiam Jarek
Pozdrawiam Jarek

Offline kanofu Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Silvia, ROK, Alessi, FÓBE V60, AP
  • Młynek: Quamar, ARCO
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2923 dnia: 28 Maj 2019, 17:57:27 »
Witam wszystkich,

Kawy smakuje (a nie po prostu pijam) mniej więcej od 2012 roku kiedy zacząłem pracę w małej kawiarni i spotkałem ludzi którzy nauczyli mnie całej ceremonii. Od lat, dlatego że mieszkałem tu i tam, robię kawę z przenośnego dźwigniowca ROK Presso i czuję duży niedosyt dobrej kawy.
Rozglądam się za nowym sprzętem i tak wylądowałem właśnie tutaj.
Na codzień pracuję w małej rodzinnej firmie, bawię trzyletniego bystrzachę, i majsterkuję.

Reszta wyjdzie w praniu, Ahjo!

Offline Zbig

  • Wiadomości: 1
Odp: Dzień dobry-Witamy się wyłącznie w tym wątku, nie tworzymy nowych.
« Odpowiedź #2924 dnia: 28 Maj 2019, 21:17:03 »
Cześć wszystkim!

Ostatnich kilka dni spędziłem przekopując się przez forum, szczególnie przez wątek o ekspresach kolbowych, i w końcu zdecydowałem się zarejestrować.
Powoli doprowadzam mój risercz do końca, więc mam nadzieję, że wkrótce będę mógł pochwalić się moim pierwszym porządnym ekspresem. :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi