Autor Wątek: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.  (Przeczytany 4555 razy)

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« dnia: 13 Listopad 2019, 22:01:44 »
Witam, pytanie lajkonika, czy termometr w grupie kawowej E61 może być w pewnym sensie zastępstwem PIDa? Chodzi o to, że jest trochę fajnych ekspresów z grupą E61 ale bez PID.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Listopad 2019, 22:04:27 »
Termometr pokazuje realną temperaturę parzenia, a PID, najczęściej, temperaturę prognozowaną, na podstawie temperatury wody w bojlerze.

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Listopad 2019, 00:20:15 »
Termometr pokazuje realną temperaturę parzenia, a PID, najczęściej, temperaturę prognozowaną, na podstawie temperatury wody w bojlerze

Czyli moja teza jest trafna, że dodając do grupy dedykowany termometr mogę nie mieć PIDa w maszynie. Dobrze zrozumiałem?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Listopad 2019, 00:23:15 »
Wydaje mi się, że trochę mieszasz pojęcia...
Termometr pokazuje temperaturę, a PID to (w skrócie) sterownik wyłączający i włączający grzałkę na bazie wskazania termometru.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Listopad 2019, 01:00:48 »
Termometr w grupie będzie Ci pokazywał temperaturę po fakcie, przy robieniu kawy. PID temperaturę "ustawia" i ja utrzymuje. Możesz to robić ręczenie prz pewnym żonglowaniu flushem.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Listopad 2019, 07:27:04 »


Czyli moja teza jest trafna, że dodając do grupy dedykowany termometr mogę nie mieć PIDa w maszynie. Dobrze zrozumiałem?

Jeśli prędkościomierz w samochodzie jest dla Ciebie tym samym, co tempomat - to tak, masz rację.

Offline Jellyeater

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Acaso Dream PID
  • Młynek: Niche Zero, Zassenhaus Santiago
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Listopad 2019, 08:21:36 »
proportional–integral–derivative - rodzaj regulatora mający zapewnić stabilne i szybkie dochodzenie do danej temperatury wody. Ustawia się temperaturę, a regulator tak ma sterować mocą grzałki by tę temperaturę osiągnąć w jak najkrótszym czasie z jak najlepszą stabilnością.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Listopad 2019, 08:29:20 »
Czyli moja teza jest trafna, że dodając do grupy dedykowany termometr mogę nie mieć PIDa w maszynie. Dobrze zrozumiałem?

W ekspresie do sterowania temperatrurą w bojlerze musisz mieć Pid/presostat/termostat, termometr to fajny dodatek do E61. Pid lepiej sprawdza się w jedno- lub dwubojlerpowcach niż w Hx-ach. W pierwszych pokazuje temperaturę w bojlerze, a w Hx-ach przewidywaną temperaturę w grupie.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Listopad 2019, 08:56:34 »
Pid lepiej sprawdza się w jedno- lub dwubojlerpowcach niż w Hx-ach.
Podobno w nowszych konstrukcjach HX z restryktorem na obiegu termosyfonowym, PID sprawdza się całkiem dobrze. Np. Profitec Pro 500 PID, czy najnowsze Rockety HX PID.
Test WLL:

skansen

  • Gość
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Listopad 2019, 09:20:48 »
Był już podobny wątek pt. PID do HX
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=6912.0

W pierwszych pokazuje temperaturę w bojlerze, a w Hx-ach przewidywaną temperaturę w grupie.

Nie jest to regułą .Wyświetlacz PID może pokazywać różne wartości. W niektórych konstrukcjach na PID ustawiamy i widzimy temperaturę bojlera serwisowego (parowego) a nie grupy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ta temperatura była przeliczana na szacowaną temperaturę grupy.

Wskazywanie temperatury bojlera serwisowego a nie parowego jest o tyle uzasadnione, że zwykle PID mierzy jedynie temperaturę bojlera serwisowego (parowego). Są oczywiście konstrukcje w których PID mierzy również temperaturę na wymienniku.
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2019, 09:24:02 wysłana przez skansen »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Listopad 2019, 09:37:55 »
widzimy temperaturę bojlera serwisowego (parowego) a nie grupy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ta temperatura była przeliczana na szacowaną temperaturę grupy.
Może to być obarczone sporym błędem. W pomieszczeniu, w którym jest ekspres może być 10°C, może też być 30°C. A to istotnie wpływa na temperaturę grupy, chociaż w bojlerze będzie ona taka sama. Firmowe przeliczanie temperatury może być nieprecyzyjne. Kiedy Bezzera wypuściła Unicę, to mi się naprawdę spodobała. Czar prysł, kiedy zobaczyłem jak przy teoretycznych 92°C, z grupy bucha para. Pewnie można było to jakoś poprzestawiać, ale czy jest to rola użytkownika?

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Listopad 2019, 09:40:47 »
Nie ważne co pokazuje wyświetlacz, ważne żeby robił to powtarzalnie.

skansen

  • Gość
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Listopad 2019, 09:44:30 »
widzimy temperaturę bojlera serwisowego (parowego) a nie grupy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ta temperatura była przeliczana na szacowaną temperaturę grupy.
Może to być obarczone sporym błędem. W pomieszczeniu, w którym jest ekspres może być 10°C, może też być 30°C. A to istotnie wpływa na temperaturę grupy, chociaż w bojlerze będzie ona taka sama.

Dokładnie. Jest jeszcze jeden paradoks z tym związany - w niektórych maszynach algorytm zaczyna przeliczanie temperatury od startu ekspresu. Efekt jest taki, że rano, przy starcie zimnego ekspresu wyświetlacz pokazuje znacznie zaniżoną temperaturę, w skrajnym wypadku, ujemną. Twórcy sterownika nie pomyśleli o dodaniu prostego warunku, który by ten problem wyeliminował...
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2019, 09:52:43 wysłana przez skansen »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Listopad 2019, 09:59:17 »
Rozwiązaniem jest umieszczenie dodatkowego czujnika w grupie, żeby pokazywał to, co rzeczywiste. A taką rolę w E61, może pełnić termometr. W sumie, przy dobrych kawach i odpowiednio ustawionym dobrym sprzęcie, temperatura parzenia nie ma pierwszorzędnego znaczenia. Regulacja Pid-em przydawała mi się tylko przy nietrafionych zakupach. Dobre kawy wychodziły ok, niezależnie od trochę wyższej czy niższej temperatury. Wpływ mają też inne czynniki, jak czas ekstrakcji itd.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Termometr w grupie kawowej E61 kontra PID.
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Listopad 2019, 10:44:14 »
Z moich doświadczeń z HX'em z termometrem bez PID'a i jednobojlerowcem z PID'em bez termometru oraz czytania w tym temacie wynika co następuje:

- Jeśli HX to tylko z termometrem, PID nie jest tu do końca potrzebny. Nie mając termometru w HX'ie ustalenie prawidłowej długości i schematu flush'a przed ekstrakcją dla oczekiwanej temperatury parzenia jest bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe. PID nie jest potrzebny bo temperaturą możesz łatwo żąglować zmieniając długość flush'a, a w większym zakresie zmienić ustawienie dla presostatu i dalej żąglować długością flush'a. Tym samym HX z PID'em bez termometru nie ma przewagi nad maszyną bez PID'a z termometrem.

- Jeśli dual boiler to koniecznie z PID'em, część maszyn ma ustawiony fabryczny offset dzięki któremu temperatura wyświetlana jest temperaturą ekstrakcji. Termometr potrzebny byłby tutaj tylko do kontroli offsetu lub jego kalibracji. Mając dwa bojlery i sterownik zapominasz o zabawie we flush'e i jednym kliknięciem zmieniasz temperaturę ekstrakcji. To musi być super :).

- Jeśli jednobojlerowiec to albo PID i kontrola offsetu albo termometr.
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2019, 10:59:19 wysłana przez Kasper »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi