Autor Wątek: Ascaso I mini - skala  (Przeczytany 3783 razy)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Ascaso I mini - skala
« dnia: 18 Wrzesień 2018, 21:10:46 »
Cześć,

Czy ktoś się orientuje, czy taką skale jak w załączonym linku i zdjęciu można dokupić? Chodzi o tą tuleje na spodzie hoppera. Jak tak to u Janusza? Planuję sam wykonać swoją skale (podziałkę?), ale nieco w inny sposób. No chyba, że taka jest bezproblemowo dostępna. Ewentualnie, czy ktoś z Was coś podobnego już konstruował? Tak, wiem, można oznaczyć flamastrem, ale wolę coś ładniejszego :)

https://www.bluestarcoffee.eu/ascaso-i-steel-i1-timer-2596-p.asp

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Wrzesień 2018, 21:43:50 »
Hmm, ciekawostka. Czy wystarczy sam pierścień, czy trzeba też zmienić hopper?  Hopper wchodzi dość głęboko w I-Mini nie zostawiając "szyi". Chyba, że ten pierścień wchodzi do obudowy żarna, a do pierścienia wciska się hopper.  Janusz powinien na to pytanie odpowiedzieć.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Wrzesień 2018, 06:22:55 »
Wg mnie ten pierscien jest rownoczesnie przedluzeniem standardowego hoppera, bo bez sensu byloby produkowac nowe hoppery pod jeden mlynek. Tyle tylko, ze jak sie wyjmie hopper to pewnie trzeba go identycznie zalozyc z powrotem, aby nie przestawic skali.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Wrzesień 2018, 08:29:10 »
jak sie wyjmie hopper to pewnie trzeba go identycznie zalozyc z powrotem, aby nie przestawic skali.
Tak by to wyglądało. Widziałem też pierścień większej średnicy pod hopperem. Wysokość około 2cm z podziałką. Pierścień się nie obracał, był przymocowany do obudowy, na hopperze była strzałka. Moim zdaniem ruchomy pierścień połączony z hopperem jest lepszy.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Wrzesień 2018, 22:08:09 »
A więc, jak mówiłem, pierwsze zdjęcia - wersja prototypowa. Sam wskaźnik wygląda ok - blacha nierdzewna, zamocowany na wcisk do hoppera, można użyć kleju na gorąco dla pewności połączenia. (hopper kręci się w trakcie regulacji grubości mielenia wraz ze wskaźnikiem)

Jeżeli chodzi o papierową skale - to tylko wizualizacja dla testu - nie chciałem kupować od razu kątomierza - poniżej link do przykładowego, ten akurat jest za duży i za drogi, ale to tylko jako obraz tego, co będzie mniej więcej zamiast papierowego wydruku:
 
https://alnar.pl/scala-katomierz-tarczowy-0-180st-150x120mm-486502-p-23499.html

Przy okazji zrobiła się też podstawka na kawę, która nie trafiła do kolby :)

Jeżeli chodzi o regulację to tak na szybko sprawdzałem: od espresso do grubego dripa/chemexa wychodzi max 1.5 obrotu  wokół własnej osi, ale będę próbował na jednym obrocie wykonać dripa, zobaczymy wtedy jak się to uda. Kawiarka, tak na oko, to około 3/4 obrotu. Kręcenia trochę jest, bo pokrętło od śruby regulacyjnej jest małe i niewygodne - też pewnie przerobie na lepsze, niestety deficyt wolnego czasu jest ogromny :)

PS - ciąg dalszy nastąpi, ale nie wiadomo kiedy. Jak się uda to podzielę się rezultatem.

Offline BROWAReq

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Ascaso Basic ; Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 ; DeLonghi kg79
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Październik 2018, 17:58:17 »
W tym i-mini hopper się kręci normalnie czy przez ten Twój pierścień?

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Październik 2018, 09:28:18 »
Regulacja jest normalnie, poprzez pokretlo. Nie chcialem zrobic tak, zeby krecic samym hopperem (przekladnia slimakowa nie pozwala na to, musialbym ja rozlaczyc, ale wtedy musialbym zrobic jakis inny element zatrzymujacy ustawienie zaren)
Ale po tych trzech tygodniach uzytkowania moge sie pochwalic, ze wskazowka zdaje egzamin. Mialem poprzednio w hopperze kawe od gorana - gwatemala i zgodnie z moja prowizoryczna skala bylo ustawione na 150 stopni. Teraz espresso jesieni - ze swiezopalona.pl jest ustawione na 120 stopni w tej skali czyli 30 stopni roznicy, a jeden obrot pokretla to chyba 3 stopnie. W razie co wiem ile mniejwiecej musze krecic, do jakies bazowej wartosci. A gdy kawa lezy kilka dni w hopperze, to np rano po zrobieniu kawy zauwaze, ze trzeba troche pokrecic-dostroic mlynek. I jak leci za slabo, to wiem ile moge odkrecic, lub odwrotnie, ale najwazniejsze jest to, ze wiem z ktorego miejsca zaczynalem krecic - nie musze liczyc obrotow.

Jako edit dodam, ze mozliwosc mojego marketowego ekspresu tez moze miec wplyw na ekstrakcje - brak powtarzalnosci itp, wiec czasem moze krece niepotrzebnie, co nie zmienia faktu, ze skala jest przydatna.
« Ostatnia zmiana: 05 Październik 2018, 09:31:22 wysłana przez Damian »

Offline BROWAReq

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Ascaso Basic ; Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 ; DeLonghi kg79
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Październik 2018, 08:56:12 »
Damian napisałem priv :)

Offline BROWAReq

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Ascaso Basic ; Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 ; DeLonghi kg79
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Październik 2018, 20:33:22 »
Jeżeli chodzi o regulację to tak na szybko sprawdzałem: od espresso do grubego dripa/chemexa wychodzi max 1.5 obrotu  wokół własnej osi, ale będę próbował na jednym obrocie wykonać dripa, zobaczymy wtedy jak się to uda. Kawiarka, tak na oko, to około 3/4 obrotu. Kręcenia trochę jest, bo pokrętło od śruby regulacyjnej jest małe i niewygodne - też pewnie przerobie na lepsze, niestety deficyt wolnego czasu jest ogromny
Masz na myśli 1,5 obrotu hoppera?
Pytam bo szukam skali porównawczej jak ustawić to ustrojstwo, żeby wydobyć z aeropressu "smaczki", przestawiając się z espresso z kolby :)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Październik 2018, 21:01:32 »
Tak, jeżeli mielisz do dripa, to od espresso trzeba przekręcić właśnie około 1,5 obrotu hoppera - zajmuje to ze dwa dni :)  a jeszcze trzeba wysypać resztę przemiału po espresso, nim poleci w miarę ładny gruby przemiał. Ogólnie, do kawiarki i dripa mielę skertonem - szybciej i brak retencji, tylko przemiał mógłby być lepszy. Myślałem nawet o założeniu małego silnika na regulację mielenia (z enkoderem i sterownikiem) tak by mógł pamiętać poprzednią pozycję, by móc szybciej zmieniać grubość mielenia, ale to trochę jak strzelanie z armaty do komara..

Ogólny problem młynków z tak precyzyjną regulacją poprzez śrubę, to właśnie czas przestawiania przemiału z drobnego-gruby i odwrotnie, a potem jeszcze pozbycie się resztek z poprzedniego przemiału, po takiej regulacji - tu też sporo zależy od retencji. Lepiej dokupić nivone 130/severina/wilfe lub jakiegoś ręczniaka do alternatyw.

EDIT: Nie miałem aeropresu nigdy w ręku, nie wiem jak dokładnie pod niego ustawić grubość mielenia, ale wiem, że każdy przepis inaczej go określa - aeropres po prostu akceptuje większość przemiałów, więc próbuj.
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2018, 21:03:57 wysłana przez Damian »

Offline BROWAReq

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Ascaso Basic ; Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 ; DeLonghi kg79
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Październik 2018, 21:37:35 »
Dzięki - jednak za mało kręciłem. Teraz spróbowałem pół obrotu hoppera - to jest wieczność :D

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Październik 2018, 22:14:33 »
Jak macie problem z kręceniem młynkiem typu Ascaso, załóżcie korbkę zamiast pokrętła. Taką na przykład jak w kołowrotku. Zmiana grubości mielenia trwa moment.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Październik 2018, 07:51:40 »
Będzie kiedyś chwila czasu to spróbuje z jakas korbka. Tylko ze tak jak pisalem, aktualnie do mielenia poza espresso używam skertona, bo jest tez problem z czyszczeniem po zmianie grubości w ascaso. Zawsze trzea było albo jeden przemiał wyrzucić, albo go dobrze przeczyscic po zmianie nastawy. Szybciej wychodzi jak pokrece ręcznie.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Styczeń 2019, 12:25:19 »
Nie znalazłem bardziej docelowego wątku, więc zapytam tu. Czy przy zdemontowanym żarnie zewnętrznym (dziś czyściłem młynek i musiałem go rozebrać), gdy złapie się za oś/żarno wewnętrzne, to normalne, że można je lekko podnieść do góry? jakieś 3, może 5 mm? Nie powinno być na stałe usadowione? Ktoś może zwrócił ostatnio na to uwagę w swoim młynku?

Ogólnie, jeżeli jest kawa i się mieli, to i tak żarno dociska się do spodu młynka, poprzez naturalną pracę, ale zastanawia mnie ten fakt.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 150
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Ascaso I mini - skala
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Maj 2020, 15:18:28 »
Ponowię pytanie, czy taka tuleja ze skalą do młynka Ascaso jest gdzieś do dokupienia? Mam pięcioletni i1 mini, wtedy skali nie było na wyposażeniu, Teraz widzę, że wszystkie młynki Ascaso mają przynajmniej taką skalę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi