Autor Wątek: Wybór młynka na lata.  (Przeczytany 5256 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Wrzesień 2018, 18:56:55 »
Nie wiedziałem że odczuję, aż taką różnicę.
Zmiana kawy to największa zmiana. Kawa, woda, młynek, sprzęt -- w tej kolejności. Zatem może się okazać, że kolosalne skoki już za Tobą -- wszystko zależy od tego jak ten automat masz ustawiony.

Ale to wszystko pod warunkiem że jako tako z przemiału wstrzemięźliwość się w parametrybie do zrobienia espresso. A w automacie młynek kiepski a możliwości jego regulacji kiepskie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Wrzesień 2018, 19:03:49 »
Nadal, wolę dobrą kawę ze słabego sprzętu niż pełną defektów kawę poprawnie zaparzoną na najlepszym sprzęcie.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #32 dnia: 10 Wrzesień 2018, 19:59:05 »
Po zakupie docelowego ekspresu mlynek będzie używany tylko do espresso jako baza do innych kaw. Niechcę też kupować czegoś co będę musiał zmieniać za rok. Wolę wydać raz a dobrze. Także proszę o sugestie za które z góry dziękuję.


A jakie chcesz uzyskać espresso?
1/ Takie,  które za każdym razem będzie inne w smaku. Czyli np.  :mhh:  opisy smaku kaw na opakowaniach będą inne (większym lub mniejszym stopniu )z tymi które sam poczujesz. 
2/ Takie, które umożliwi Tobie bez większego  problemu wstrzelenie się w opisywany profil smakowy który dla przykładu można samemu "doszlifować" w zakresie kwasowości lub też goryczki.



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Piotrek031981

  • Wiadomości: 8
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #33 dnia: 10 Wrzesień 2018, 21:03:46 »
Zdecydowanie opcja nr 2
A jakie chcesz uzyskać espresso?
1/ Takie,  które za każdym razem będzie inne w smaku. Czyli np.  :mhh:  opisy smaku kaw na opakowaniach będą inne (większym lub mniejszym stopniu )z tymi które sam poczujesz. 
2/ Takie, które umożliwi Tobie bez większego  problemu wstrzelenie się w opisywany profil smakowy który dla przykładu można samemu "doszlifować" w zakresie kwasowości lub też goryczki.
Tu szału z regulacją młynka nie ma. Mimo że ustawiłem najdrobniejszy przemiał to i tak kawa ma granulacje dużo większą niż sól kuchenna, a sama ekstrakcja 60ml trwa jakieś 6 sek.
Ale to wszystko pod warunkiem że jako tako z przemiału wstrzemięźliwość się w parametrybie do zrobienia espresso. A w automacie młynek kiepski a możliwości jego regulacji kiepskie.





Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #34 dnia: 10 Wrzesień 2018, 21:17:35 »
Nadal, wolę dobrą kawę ze słabego sprzętu niż pełną defektów kawę poprawnie zaparzoną na najlepszym sprzęcie.

Tu się w 100% zgadzam - przerobiłem ten temat na własnej skórze. Nie raz piłem kawę z ekspresu za kilkanaście tysięcy i młynka z kolejne kilka tyś, a ziarna spalone i z dużą domieszką taniej robusty... błe.. dotyczy to wielu kawiarnio-cukierni gdzie oprócz kawy, ciastka kupisz też drożdżówkę, pizzerkę i chlebek na kanapki do pracy.. W domu też kiedyś sklepowe ziarenka w ładnych paczkach, potem jakieś lepsze, aż do świeżo palonych speciality - wtedy wystarczy czajnik brita do wody, dripper za 2 dychy i ręczny młynek w komplecie z wagą kuchenną - a kawa wyjdzie pycha.

Co do młynka na lata - ostatnio kupiłem i2 mini używany i patrząc na jakość jego wykonania będzie nie do zdarcia - jedynie żarna i może szczotki silnika - ale to ma swoją żywotność w każdym młynku (chyba że zamontowane są silniki bez szczotkowe). Myślę, że jeżeli kupisz nowy młynek za ponad tysiaka to tak czy siak go nie zniszczysz w domu, pozostaje kierować się jakością przemiału, ergonomią pracy i czyszczenia, potem ewentualnie wymiary czy aspekt wizualny na dalszym planie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Wrzesień 2018, 22:05:53 »
sama ekstrakcja 60ml trwa jakieś 6 sek.
Liczysz od pierwszej kropli, czy od momentu rozpoczęcia pracy pompy?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Wrzesień 2018, 22:35:27 »
Liczysz od pierwszej kropli, czy od momentu rozpoczęcia pracy pompy?
Pompa wibracyjna napełnia ciastko (do pierwszej kropli) w około 5 sekund, rotacyjna potrzebuje trzy. Odpowiedź się nasuwa sama.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #37 dnia: 11 Wrzesień 2018, 00:20:49 »
Jak na lata to młynek gastro. Ja ponad rok temu kupiłem okazyjnie swojego niewiele używanego Nuova Simonelli MDX On Demand. Od tej pory nie widzę sensu szukania innego młynka. Wymieniłem mu żarna na nowe. I tylko mielę, mielę, mielę i zaparzam, zaparzam, zaparzam. To jest rozwiązanie na lata. Kup dobry młynek gastro, abyś potem za kilka lat "nie oglądał się" za innym.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #38 dnia: 11 Wrzesień 2018, 05:28:47 »
Odpowiedź się nasuwa sama.
W automatach to nie jest takie proste.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #39 dnia: 11 Wrzesień 2018, 09:29:42 »
1/ Takie,  które za każdym razem będzie inne w smaku. Czyli np.  :mhh:  opisy smaku kaw na opakowaniach będą inne (większym lub mniejszym stopniu )z tymi które sam poczujesz. 
Weź Ty może przestań się wypowiadać na tematy smaku kawy i zostań przy swoich ulubionych kawach o składzie nieznanym nie mieszając innym w głowach.

Zdecydowanie opcja nr 2
Jeśli chodzi o tego co to pisał to masz dwie opcje - kawa o znanym składzie wypalona(w przypadku forumowych palarni) przez ludzi, którzy wiedzą co robią i opinie o nich i kawach są znane(czytaj opcja 1, której nie chcesz) albo kawy, które kupujesz z informacjami takimi jak na lavazzy(opcja nr 2) - 100% arabica i data ważności, a co jest w środku to jedna wielka loteria. Nie ma tam czegoś takiego jak data palenia czy informacja o użytych ziarnach. Równie dobrze możesz zacząć od "prostych" znanych na forum blendów, z którymi nie będziesz miał problemu jeśli chodzi o smak i naukę - ja próbowałem trafić z mieleniem na lidlowym wyrobie(co było nierealne), kupiłem Choco Espresso z CRS. Trzeci shot wyszedł już bardzo dobry, dalej zaczęło się picie i szukanie co można poprawić ;) Więc jeśli o to chodzi - zdecydowanie forumowe palarnie, a nie jakieś wyroby w torebkach i informacjach rodem z supermarketu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi