Autor Wątek: Wybór młynka na lata.  (Przeczytany 5268 razy)

Offline Piotrek031981

  • Wiadomości: 8
Wybór młynka na lata.
« dnia: 09 Wrzesień 2018, 18:57:06 »
Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie wyboru młynka na lata. Może przedstawię po krótce sytuację żeby łatwiej było coś doradzić. Otóż na chwilę obecną pijam kawę z automatu delonghi authentica. Ziarna z tytułu, że mam je praktycznie za free  to Lavazza Rossa. Jak się domyślacie to połączenie tej kawy z ww ekspresem daje w smaku niezły smak szmaty. Ponieważ bardzo lubię czarny napar to zamówiłem dobre ziarna tylko, że szkoda mi ich wsypywać do mojego automatu. Dlatego zapadła decyzja o kupnie porządnego  ekspresu kolbowego.  Po kilkunastu godzinach na forum wybór padł na bazzera bz10 ponieważ z żoną w 85% pijemy kawy mleczne. Wydatek niemały i trzeba będzie uzbierać. Nic w tym złego tylko, że  apetyt na kawę lepszą niż pijam teraz wzrósł niesamowicie.  Dlatego podjąłem decyzję żeby na czas oczekiwania zakupić kawiarkę  oraz jakiś ręczny spieniacz i cieszyć się dobrym smakiem. I tu pojawia się dylemat co do młynka. Zakładam,  że  budżet na niego wyniesie około 2000-2300 Max. Moje typy to: Macap  m2m, Eureka mignon, Bartaza  sette 30, Fiorenzato f4 nano (eco), Macap m4d. Zależy mi na zakupie który będzie wystarczający do kaw mlecznych. Po zakupie docelowego ekspresu mlynek będzie używany tylko do espresso jako baza do innych kaw. Niechcę też kupować czegoś co będę musiał zmieniać za rok. Wolę wydać raz a dobrze. Także proszę o sugestie za które z góry dziękuję.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Wrzesień 2018, 19:46:52 »
poza sette właściwie każdy z wymienionych ma płaskie żarna, jest wykonany z metalu oraz zapewnia dobrej jakości przemiał. Przy domowym tego typu konstrukcje użytku starczą na wiele lat. Największy zakres ustawień zapewnią modele z płynną regulacją.

Offline Piotrek031981

  • Wiadomości: 8
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Wrzesień 2018, 20:43:49 »
Wiem, że sette nie ma płaskich żaren, ale widziałem, że ma w miarę dobre opinie. Czyli różnica rzędu około 1000 zł między np. m2m i m4d nie ma znaczenia? Nie będzie różnicy?

Offline opad83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: QuickMill Vetrano, Aeropress, V60, Kawiarki Bialetti
  • Młynek: Ceado e5p, Commandante C40 mk3
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Wrzesień 2018, 21:12:54 »
Brałeś pod uwagę młynki ceado e5p lub e6p? Pamiętaj tylko, że nie będą współpracować z NPF

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Wrzesień 2018, 21:19:48 »
Z rozeznania, które robię od jakiegoś czasu w podobnym przedziale cenowym wynika, że w kategorii "na lata" najgorzej wypada Sette. Z drugiej strony jest tych Sette (szczególnie na anglojęzycznych forach i w sklepach) bardzo dużo i różne wersje też mają różne opinie.

Jakość przemiału wszystkich tych młynków będzie pewnie podobna, więc możesz skupić się na innych czynnikach - ergonomii (płynna regulacja mielenia, regulacja timera, uchwyt na portafilter, łatwość czyszczenia), retencji (jeśli planujesz mielić pojedyncze porcje kawy, dopisz do listy Niche Zero, choć to nowy produkt i o niezawodności jeszcze niewiele da się powiedzieć), hałasie (Sette uchodzi za raczej głośny), szybkości, wielkości urządzenia, wyglądzie itp.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Wrzesień 2018, 21:22:37 »
Pamiętaj tylko, że nie będą współpracować z NPF
Yyy, w jaki sposób młynek przestaje współpracować przy zmianie kolby?

Offline opad83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: QuickMill Vetrano, Aeropress, V60, Kawiarki Bialetti
  • Młynek: Ceado e5p, Commandante C40 mk3
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Wrzesień 2018, 21:33:48 »
Yyy, w jaki sposób młynek przestaje współpracować przy zmianie kolby?
Włącznik mielenia w e5p trafia dokładnie w wylewkę... e6p ma obsługę przysikiem, także problemu nie będzie. Dzięki za korektę @donkiszot

Offline Piotrek031981

  • Wiadomości: 8
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Wrzesień 2018, 22:34:12 »
Chodzi mi najbardziej o jakość przemiału. Wygląd rozmiar czy hałas są na drugim planie. Im większy wybór tym większy mętlik w głowie.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Wrzesień 2018, 22:53:53 »
Na lata to masz młynki kawiarniane - tyle, że one mają sporą retencję z którą można walczyć sposobami. Z drugiej strony Sette ma w sobie mnóstwo plastiku i napęd paskiem zębatym. Niche to dopiero obietnica młynka, ale bardzo obiecująca. Ceado z kolei ma dobre opinie na tym forum.

Offline Mrtelpl

  • Wiadomości: 68
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Wrzesień 2018, 23:15:19 »
Skąd bierzesz tak tanio lavazzę


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Wrzesień 2018, 23:42:26 »
Dzięki za korektę @donkiszot
Nie chodziło mi o korygowanie Twoich słów, ale poważnie dopytywałem w jaki sposób kolba może mieć wpływ na pracę młynka?

Offline opad83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: QuickMill Vetrano, Aeropress, V60, Kawiarki Bialetti
  • Młynek: Ceado e5p, Commandante C40 mk3
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Wrzesień 2018, 08:08:25 »
jaki sposób kolba może mieć wpływ na pracę młynka?
W NPF nie ma wystającej wylewki a co za tym idzie, szpikulec uruchamiający namielenie w e5p nie będzie dotknięty.
« Ostatnia zmiana: 10 Wrzesień 2018, 08:32:37 wysłana przez opad83 »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Wrzesień 2018, 08:10:33 »
Mój głos jest za Eureką Zenith E65. Wcześniej z elektrycznych i2 mini i Fiorenzato F4. Eureka jest już 10 miesiąc i nie planuję zmian.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Wrzesień 2018, 09:13:03 »
Ja bym stawiał na Ceado. Przede wszystkim z kategorii 64mm to jeden z najmniejszych młynków (17cm szerokości vs 20-22 zazwyczaj). Poza tym mają ciekawy sposób zamocowania żaren.
« Ostatnia zmiana: 10 Wrzesień 2018, 09:42:54 wysłana przez Bacek »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wybór młynka na lata.
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Wrzesień 2018, 09:14:05 »
I chyba najtańsze w tej cenie... A ewentualnie raty? Janusz ma teraz 10x0%, może akurat się uda wziąć np. F64...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi