Autor Wątek: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje  (Przeczytany 1702 razy)

Offline embrion

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920
  • Młynek: Eureka Atom 75
Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« dnia: 13 Październik 2021, 18:43:29 »
    Cześć wszystkim,

    Od kilku lat korzystam z ekspresu jak w profilu, ale dość często stwierdzam, ze espresso w kawiarni smakuje lepiej i pełniej (bardziej tłusto, nie tak wodniście), wiec chyba przyszedł czas na kolbę.
    Poczytałem i posłuchałem o technikach, typach ekspresów, ważności młynka wyższej niż ekspresu. Mam na oku kilka (dość skrajnych cenowo) modeli, więc będę wdzięczny za pomoc, ew dorzucenie czegoś. W 99% piję doppio (zaznaczam, bo spotkałem się ze stwierdzeniem na tym forum, że jeden z modeli robi fajne espresso, ale przy doppio już wyraźny spadek formy).
    Zacznę może trochę od zadniej strony, ale to już pozwoli na wstępna selekcję.
    Szukam czegoś pod to doppio, co pozwoli mi na zrobienie espresso bez 20-30 minut czekania na rozgrzanie się. Dopuszczam model z programowalną godziną odpalenia się grzania lub coś gotowego do pracy względnie szybko.
    Jestem gotowy na naukę i eksperymenty, ale niech to będzie coś z (najlepiej wbudowanym i faktycznie działającym) PID i OPV oraz pre-infusion.  Jakość rezultatu to priorytet, ale pewną doza automatyki nie pogardzę.
    Niestety odpadają ekspresy w kolorze gołej nierdzewki, czyli większość modeli o klasycznym designie. Najlepiej coś minimalistycznego w czerni. Jestem gotów na naukę, ale też nie planuję robić z kawy sensu życia - chce po prostu uzyskiwać powtarzalne i smaczne rezultaty :)
    Modele jakie wstępnie mam na oku to (w losowej kolejności):
    • Gaggia Classic
    - po modach brzmi jak idealny kandydat, ale brak mi w nim automatyki
    • RANCILIO SILVIA
    - z tego co zrozumiałem, to cena x2 w względem GC niezby ma sens
    • SAGE BES920BTR/Dual Boiler
    - wiem, że to dual, ale niższe modele zbytnio odstają i mają zbędny młynek
    • SAGE Bambino PLUS
    - opcja minimym, szkoda tylko małej kolby i pewnie jakość rezultatu poniżej reszty stawki
    • ASCASO UNO PID
    - mocno promowany u nas, chyba mniej popularny zagranicą jako młodsza marka, ale na papierze i wizualnie wydaje się bardzo ok.
    • Nuova Simonelli Oscar 2
    - niezbyt mi się podoba, ale nie odrzucam
    • BELLEZZA BELLONA
    - mało o nim wiadomo, ale na papierze i wizualnie mi pasuje


Co byście dorzucili lub odrzucili biorąc pod uwagę jakość naparu i czas gotowości do pracy rano? Budżet powiedzmy do 5K sam ekspres, ale wolałbym wydać połowę jeśli nie uzyskam dużo więcej przy 5K.

Dzięki i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 20:09:21 wysłana przez embrion »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Październik 2021, 08:56:59 »
@embrion jak daleko masz do Łodzi? Umówisz się z @Janusz lub @Gmtb i zaznajomisz się z Ascasso oraz Belleza. Zarówno GC jak i Silvia wymagają dodatkowej modyfikacji PID (poza Silvia Pro). Oscar też trzeba trochę przerobić/dokupić. Sage ma wszystko wubudowane. Rozważasz manualne ekspresy coś pokroju LaPavoni, Cafelat Robot czy Kazak Rota ? On też dadzą fajne tłuściutkie szoty.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Październik 2021, 09:04:48 »
Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania. Odezwij się na priv to podam numer telefonu :)
Z budżetem 5k spokojnie wybierzesz coś z oferty ASCASO lub Bellezza. Jeżeli jednak będziesz chciał taniej to DREAM ONE jest też ciekawą opcją ale nie ma automatyki. Za to w okolicach 5k zmieścimy też młynek :)

Offline embrion

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920
  • Młynek: Eureka Atom 75
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Październik 2021, 10:04:51 »

@embrion jak daleko masz do Łodzi? Umówisz się z @Janusz lub @Gmtb i zaznajomisz się z Ascasso oraz Belleza. Zarówno GC jak i Silvia wymagają dodatkowej modyfikacji PID (poza Silvia Pro). Oscar też trzeba trochę przerobić/dokupić. Sage ma wszystko wubudowane. Rozważasz manualne ekspresy coś pokroju LaPavoni, Cafelat Robot czy Kazak Rota ? On też dadzą fajne tłuściutkie szoty.
Jestem z Warszawy, więc dość niedaleko. Dzięki za namiar, pamiętam, że dystrybutorzy są stamtąd i nie wykluczam wizyty, bo nabywcy ich marek sobie chwalą zarówno produkty, jak i obsługę :)
Jak wymienione przeze mnie ekspresy będą się prezentować w kontekście szybkości gotowości do pracy? GC i RS to bojlery, jak długo od włączenia trzeba czekać na podgrzanie wody? Produkty Sage z tego co pamiętam nagrzewają się szybko + przynajmniej DB można zaprogramować na godzinę auto-uruchomienia. Uno PID (nie wykluczam i Duo, różnica cenowa nie jest wielka) to termoblok i z tego co widziałem, to gotowość błyskawiczna.  Oscar II to HX, czyli tak samo jak w bojlerze dłuższe czekanie? Bellona zdaje się też klasyczny dual boiler?

Co do manualnych, to raczej nie. Poczytam, ale mam wrażenie, że będzie zbyt wymagające czasowo i manualnie + brak możliwości kontrolowania precyzyjnie temperatury
Szkoda, że zawiesili sprzedaż DE1+ Pewnie byłbym gotów podnieść nieco budżet

Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania. Odezwij się na priv to podam numer telefonu :)
Z budżetem 5k spokojnie wybierzesz coś z oferty ASCASO lub Bellezza. Jeżeli jednak będziesz chciał taniej to DREAM ONE jest też ciekawą opcją ale nie ma automatyki. Za to w okolicach 5k zmieścimy też młynek :)

Dzięki, postaram się dzisiaj odezwać :) Dream One wizualnie mi nie leży, za to chętnie bym porównał wstępnie na papierze ASCASO UNO/DUO PID z BELLEZZA BELLONA :)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Październik 2021, 10:24:14 »
Jak wymienione przeze mnie ekspresy będą się prezentować w kontekście szybkości gotowości do pracy?
Chcesz mieć jakość na poziomie kawarnianym? Uruchamiaj ekspres 30-40 minut zanim będziesz robił pierwszą kawę ;) Są wtyczki które raz zaprogramujesz i nie musisz o tym pamiętać.

Offline damianj

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: la pavoni cellini red; Profitec 600.
  • Młynek: ascaso i-2; Niche Zero.
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Październik 2021, 10:37:52 »
skoro jesteś z warszawy, to ja polecam https://www.coffeesite.pl/. W Nadarzynie mają show room. Ale uwaga! musisz być przygotowany na to, iż wejdziesz ze swoim nastawieniem, a wyjdziesz z bólem głowy od nadmiaru informacji i problemów typu - jak zwiększyć budżet... bo ich showroom robi wrażenie, a informacje podczas rozmowy i prezentowania kolejnych modeli dają do myślenie zdecydowanie mocniej, niż przeczytanie wszystkich wątków na forum. Ja przeszedłem powyższą drogę i skończyłem na DB, doceniłem profesjonalizm. Dobra oferta i obsługa posprzedażowa (zakup w sobotę, maszyna nie działa prawidłowo, jeden telefon i godzinę później usterka usunięta - poluzowany jeden czujnik w obudowie) pozwala mi z czystym sumieniem ich polecić.

Offline embrion

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920
  • Młynek: Eureka Atom 75
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Październik 2021, 12:29:23 »
Jak wymienione przeze mnie ekspresy będą się prezentować w kontekście szybkości gotowości do pracy?
Chcesz mieć jakość na poziomie kawarnianym? Uruchamiaj ekspres 30-40 minut zanim będziesz robił pierwszą kawę ;) Są wtyczki które raz zaprogramujesz i nie musisz o tym pamiętać.


Pytanie czy faktycznie z GC albo RS zrobie lepsze epsresso niz z ASCASO UNO PID, na ktore czekac nie trzeba ;)
Programowalna wtyczka tez przeszla mi przez mysl, ale z tego co kojarze nowe GC na Europe nie maja fizycznego on/off, tylko przycisk standby i po wlaczeniu zasilania i tak trzeba wlaczyc z przycisku.

skoro jesteś z warszawy, to ja polecam  W Nadarzynie mają show room. Ale uwaga! musisz być przygotowany na to, iż wejdziesz ze swoim nastawieniem, a wyjdziesz z bólem głowy od nadmiaru informacji i problemów typu - jak zwiększyć budżet... bo ich showroom robi wrażenie, a informacje podczas rozmowy i prezentowania kolejnych modeli dają do myślenie zdecydowanie mocniej, niż przeczytanie wszystkich wątków na forum. Ja przeszedłem powyższą drogę i skończyłem na DB, doceniłem profesjonalizm. Dobra oferta i obsługa posprzedażowa (zakup w sobotę, maszyna nie działa prawidłowo, jeden telefon i godzinę później usterka usunięta - poluzowany jeden czujnik w obudowie) pozwala mi z czystym sumieniem ich polecić.
Dzieki za dobry tip. Chociaz prawde mowiac nie planuje zwiekszac budzetu + nie maja w ofercie praktycznie nic z mojej listy :( A to co maja niestety nie spelnia wymogow wizualnych poza RS. Wiem, ze dziwnie miec takie kryterium, ale musi sie w miare wtapiac w aneks kuchenny

« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2021, 13:35:08 wysłana przez ranGo »

Offline damianj

  • Wiadomości: 52
  • Ekspres: la pavoni cellini red; Profitec 600.
  • Młynek: ascaso i-2; Niche Zero.
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Październik 2021, 16:29:33 »
Co do budżetu to się nie wypowiem - każdy ma swoje preferencje, targety i ograniczenia. Ja swój pierwotny maxymalny budżet przekroczyłem ponad dwukrotnie :)

A co do show roomu - wizyta u nich nic nie kosztuje (a wręcz przeciwnie, napijesz się u nich zapewne gratisowego espresso) - a myślę, że warto na żywo zobaczyć coś innego niż swój target - może właśnie tylko dlatego, żeby utwierdzić się w swoim wyborze. W moim przypadku było odwrotnie, miałem swój "idealny" wybór który okazał się ewoluować w innym kierunku. Ale na siłę nie namawiam.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Październik 2021, 17:23:08 »
Szukam czegoś pod to doppio, co pozwoli mi na zrobienie espresso bez 20-30 minut czekania na rozgrzanie się.
Ludzie, gdzie Wy tak się śpieszycie? Przecież przez te kilkadziesiąt minut można zrobić wiele rutynowo-codziennych lub pożytecznych rzeczy, a potem podejść do odpowiednio nagrzanej kolby i przyrządzić espresso.

Polecam Ci moją classikę - bez problemu zrobi porządne potrójne espresso.
》tertium non datur《

Offline wjp

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Październik 2021, 21:59:33 »
Ja posiadam Bezzera Unica Pid i pod espresso to ekspres bajka. Miałem kilka dni na testach ASCASO UNO PID i mogłem porównać te dwie maszyny. Z czystym sumieniem mogę polecić Ci ASCASO. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony tym sprzętem. Ma PID, szybko się nagrzewa, regulacja OPV na zewnątrz, programowana doza. A najważniejsze, że robi bardzo dobre espresso.

Offline embrion

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920
  • Młynek: Eureka Atom 75
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Październik 2021, 00:40:36 »
Ja posiadam Bezzera Unica Pid i pod espresso to ekspres bajka. Miałem kilka dni na testach ASCASO UNO PID i mogłem porównać te dwie maszyny. Z czystym sumieniem mogę polecić Ci ASCASO. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony tym sprzętem. Ma PID, szybko się nagrzewa, regulacja OPV na zewnątrz, programowana doza. A najważniejsze, że robi bardzo dobre espresso.

Nie ma tragedii z mlekiem? Widziałem test, gdzie nawet DUO radziło sobie tak sobie. Niby nie pijam mlecznych zbytnio, ale w razie czego dobrze mieć tę funkcjonalność przynajmniej na 4-.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Październik 2021, 09:05:53 »
Nie ma tragedii z mlekiem
Mleko spienisz bez problemu jak nabierzesz wprawy. Jedynie można przyczepić się do czasu spieniania. W małym bojlerze spienianie zajmie Ci 20-30 sekund ale masz ograniczoną ilość pary. W termobloku na spienienie mleka potrzebujesz 40-50 sekund ale nie masz ograniczenia w ilości pary.



Na filmie spieniam w dzbanku 0,6l. zajmuje to dokładnie 54 sekundy.

Offline wjp

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Pomoc przy wyborze pod moje preferencje
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Październik 2021, 11:43:15 »
Nie ma tragedii z mlekiem? Widziałem test,

Naprawdę jest dobrze. Moja Unica ma bardzo mocną parę i przez to trzeba być bardzo uważnym aby nie przegrzać mleka. W Ascaso cały proces jest trochę wolniejszy ale za to lepiej kontrolowany. Nie miałem żadnych problemów ze spienianiem mleka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi