Autor Wątek: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.  (Przeczytany 5026 razy)

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Październik 2021, 15:07:02 »
Wręcz przeciwnie. Oscar jest ekspresem HX więc musi wziąć poprawkę na przegrzanie wody w wymienniku.
W Oscarze flush jest tylko inicjalny i do tego automatyczny, można sobie zaprogramować, nie ma potrzeby wykonywać żadnych flushy pomiędzy kawami. HX ma swoje plusy i minusy, jak każda konstrukcja, nawet najlepsza.

Ale o tym "doświadczaniu" jak twierdzisz będzie warunkował przemiał. A przemiał to młynek nie ekspres.

Oscar to profesjonalna  maszyna, po zapoznaniu się z maszyną ekspres jest do bólu przewidywalny i powtarzalny, wymaga minimum uwagi i zaangażowania od użytkownika. To miałem  na myśli.

Miałem młynki w rozpiętości cenowej 1-10tyś zł, do tego różne żarna w nich. Czułem różnicę, ale czy była duża. Na pewnym poziomie te "małe" różnice są "duże".
Przy zmianie konstrukcji ekspresu na lepszą była zdecydowana różnica na plus w smaku kawy, bez subtelności.

Autor wątku chyba stracił nim zainteresowanie. 

Jeżeli autor chce porozmawiać to zapraszam na prv. Mnie się nie chce prostować, wyjaśniać tych zaszłych bredni o wyższości młynka, dystrybucji, ubicia itp.


« Ostatnia zmiana: 12 Październik 2021, 15:30:41 wysłana przez Jozin von Bazin »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Październik 2021, 16:33:32 »
Oscar to profesjonalna  maszyna, po zapoznaniu się z maszyną ekspres jest do bólu przewidywalny i powtarzalny, wymaga minimum uwagi i zaangażowania od użytkownika.

To samo można napisać i powiedzieć o ekspresach innych marek w podobnym przedziale cenowym. Są dostępne ekspresy z HX w podobnej cenie (jeśli to HX ma być "miarą" profesjonalności), są dostępne także ekspresy SB z PID, są także dostępne ekspresy z termoblokami, z PID która to technologia stosowana jest także w ekspresach profesjonalnych. Ty jesteś zwolennikiem Oscara i do niego przekonujesz kolegę. Jak to na forach bywa każdy będzie chwalił swoje lub to z czym się zetknął i ma o tym dobrą ale własną opinię. Ot i tyle aby się nie wgłębiać w dyskusję na temat wyższości Świąt...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Październik 2021, 21:06:27 »
Bosz, co ja paczę. Oscar (HX) do americano? Woda w bojlerze serwisowym jest niedobra - lepiej dolać z czajnika. Do americano zupełnie wystarczy GC lub inny mały pojedynczy bojler.
Dla amatora americano podbijam pomysł z jakimkolwiek ekspresem i dobrym młynkiem. Do tego system filtrowania wody lub subskrypcja na Kryształ i jest super zestaw do americano.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Październik 2021, 21:40:12 »
Tu @michal.za jakby wycofuje się z americano.
Standardowo 2-3 espresso dziennie, jak przyjdą goście to kilka kaw mlecznych (5-6).

I dobrze bo po co do americano dobry młynek ? Dobry, czyli taki powyżej 2,5 k (jak napisał @michal.za ). Niuansów smakowych w americano raczej się nie doszuka. Dobry młynek ma sens jeśli ktoś chce iść przede wszystkim w espresso. I to na świeżo palonych kawach. W tym przypadku będzie to raczej espresso, cappuccino i latte. Wystarczającym młynkiem OD będzie Specialita. Z SD - G-IOTA. Do tych młynków dobierz sobie ekspres. I na te potrzeby i możliwości finansowe może to być HX, SB (im większy bojler tym lepiej) lub termoblok (ten da Ci stabilność i większą ilość pary do spieniania dzbanków pod rząd).


ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline michal.za

  • Wiadomości: 17
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Październik 2021, 23:48:34 »
Głównie interesuje mnie zestaw espresso. Miałem nadzieje, ze to wybrzmiało (choćby w tytule tematu).

Mam trochę problem z kupowaniem np. Oscara II już przerobionego, dodatkowo z Włoch. Jak wówczas wygląda np. kwestia gwarancji?

Na ten moment myślę o eureka Mignon Specialita + Gaggia, by się trochę obyć z tematem. Jeszcze trochę z tym wyborem się prześpię:)
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 08:18:23 wysłana przez ranGo »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Październik 2021, 08:27:47 »
Mam trochę problem z kupowaniem np. Oscara II już przerobionego, dodatkowo z Włoch. Jak wówczas wygląda np. kwestia gwarancji?
Jeśli kupujesz na elektros już przerobiony to gwarancja jest normalnie.
Na ten moment myślę o eureka Mignon Specialita + Gaggia, by się trochę obyć z tematem. Jeszcze trochę z tym wyborem się prześpię:)
To bardzo dobry wybór by zaznajomić się z procedurą przygotowania espresso, nauczyć się techniki, wychwytywać różnice w przemiałach czy kawach. Pomimo iż jest to już spory kawałek grosza jeśli produkty miałyby być nowe, warto rozważyć zakup używanych. GC jest na tyle prostym ekspresem, tam nie ma specjalnie co się zepsuć (chyba że był słabo traktowany i lana była bardzo twarda woda). U nas na pchlim targu większość jednak sprzedaje sprzęty o które dbamy. Specialita też często pojawia się bo wielu użytkowników idzie o krok dalej i sprzedaje.

przykład tutaj choć nie znam forumowicza i ma mały staż ale zawsze można obejrzeć lub poprosić o więcej zdjęć: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=11399.0;topicseen
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 08:39:06 wysłana przez Koziołek »

Offline michal.za

  • Wiadomości: 17
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Październik 2021, 09:57:21 »
Dziękuję za wszystkie rady.

Co z akcesoriów warto kupić? Jaki tamper, etc?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Październik 2021, 14:38:11 »
Tamper będzie zależał od średnicy sitek portafiltra. Będzie to albo 57 mm albo 58 mm. Zależy który ekspres wybierzesz. Możesz też dorobić sobie tamper dokładnie pod wielkość sitek. Jeśli będziesz chciał używać sitka 3C COMPETITION to przydałby Ci się wówczas tamper COMPETITION 58,4 mm. Z chemii na pewno potrzebny będzie detergent do usuwania osadów kawowych, proszek do odkamieniania. Poza tym możesz się zaopatrzyć w szczoteczkę nylonową prysznica, szczoteczkę z włosia, matę lub bazę tampingową, dystrybutor kawy - leveling, dzbanki do spieniania mleka itp.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Październik 2021, 19:51:06 »
SB (im większy bojler tym lepiej)
To odnośnie jakości espresso (np. stabilność temperatury) czy spieniania mleka? Pytam, bo zastanawiam się nad Alexia vs Elizabeth (0,75 vs 0,3) ale chyba założę nowy wątek

Offline michal.za

  • Wiadomości: 17
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Październik 2021, 23:37:12 »
Wybrałem Gaggie Classic:)

I teraz mam rozkminę. Chcę kupić porządny tamper, który potem będzie pasował do portafiltra NPF - czym powininem się kierować żeby nie kupić złego?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Październik 2021, 08:25:35 »
SB (im większy bojler tym lepiej)
To odnośnie jakości espresso (np. stabilność temperatury) czy spieniania mleka?
Na jedno wychodzi.
》tertium non datur《

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Październik 2021, 18:08:18 »
jak przyjdą goście to kilka kaw mlecznych (5-6).
Wybrałem Gaggie Classic:)

Czy masz świadomość tego, że wykonanie 6 prawidłowych, smacznych, kaw mlecznych na Gaggi Classic będzie trwało z godzine jak nie więcej?

Tam po spienieniu bojler musi się chłodzić, lub po porządnym chłodzącym flushu nagrzać, temperatura musi się ustabilizować a to wymaga czasu. Dodatkowo powiem Ci, że grzałka w Gaggi nie jest zanurzona w wodzie, tylko ogrzewa ona obudowe bojlera, a woda się ogrzewa od obudowy co dodatkowo wpływa na wydłużenie czasu nagrzewania.

Gorszego ekspresu do takich wymagań nie mogłeś wybrać.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Październik 2021, 19:45:36 »
Tą godzinę to liczysz chyba z pierwszym nagrzewaniem ekspresu. Przecież z jednej dozy masz dwa espresso. 3 shoty zrobi bez problemu. Duży dzbanek mleka pewnie za pierwsza imprezą nie wyjdzie ale z czasem nabierze techniki.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Październik 2021, 21:04:51 »
Tą godzinę to liczysz chyba z pierwszym nagrzewaniem ekspresu.

Bez wstępnego nagrzewania.

Przecież z jednej dozy masz dwa espresso.

Załóżmy 14g dozy x zalecany na tym forum uzysk 2.5 = 35g dla mnie to jedno solidne espresso pod jedno pyszne cappucino.

Kiedyś miałem kupowac GC, ale od użytkowników dowiedziałem się, że między I a każdym kolejnym espresso należy odczekać przynajmnej 4 minuty  aby temperatura się ustabilizowała. A gdzie jeszcze spienianie i brak doświadczenia?

Duży dzbanek mleka pewnie za pierwsza imprezą nie wyjdzie ale z czasem nabierze techniki.

Na Gaggii Classic? Doświadczenie tu wiele nie pomoże przy takim bojlerze i takiej ilości pary. Po każdym spienianiu należy dopuścić wody do bojlera i znowu czekać na nagrzanie.
« Ostatnia zmiana: 28 Październik 2021, 21:15:28 wysłana przez lukaszt2004 »

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Październik 2021, 23:03:52 »
Młynkiem będzie spieniał, bo przecież młynek najważniejszy  :lol2:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi