Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 464761 razy)

Offline Joy

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Bialetti Moka Crystal Red
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #270 dnia: 08 Marzec 2015, 23:32:45 »
Może i ja podzielę się swoją metodą parzenia kawy w kawiarce, którą wypracowałem metodą prób i błędów a która sprawdza się wyśmienicie i daje przepyszny napar. Od razu zaznaczę, że kawę wypijam z dużą ilością spienionego mleka. Kawiarka jest na 3 espresso z czego ostatecznie wykorzystuję pojemność 1,5-2 espresso na duży kubek 330 ml/
Swoją świeżo paloną kawę mielę ręcznie młynkiem, następnie przesypuję do sitka do krawędzi, ale nie ubijam a jedynie lekko wyrównuję powierzchnię. Parzę zawsze w ten sam sposób - na średnim gazie, odliczając do 30 - 35 sec od momentu, kiedy kawa zaczęła wypływać, przy czym po 25 sec wyłączam gaz. Kiedy kończę odliczanie, niezwłocznie przelewam kawę do kubka. W międzyczasie spieniam wcześniej podgrzane mleko. W czasie liczonych 30 sekund kawy przeleje się raz więcej, raz mniej, ale jest wtedy ona odpowiednio bardziej, mniej esencjonalna, co przy połączeniu z mlekiem daje porównywalnej mocy kawę latte :D Poza tym zauważyłem, że to co najlepsze kawa oddaje w pierwszym momencie ekstrakcji. To co się później samoistnie przesączy po odstawieniu z gazu ciężko nawet porównywać z dobrą kawą ;)
Może to trochę skomplikowanie wygląda, ale doszedłem do tego samodzielnie metodą prób i błędów, a kawa jaką parzę w ten sposób jest nieziemska :mrgreen:

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #271 dnia: 09 Marzec 2015, 02:16:19 »
No tak z tym się zgodzę ze ten napar pije się tylko i wyłącznie z mlekiem. Ja nie wyobrażam sobie wypicia bez mleka pfeeeeee

Offline gie Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Krups Vivo, kawiarka Ikea, tygielek, Aeropress
  • Młynek: Turecki, Zassenhaus Havana, Zelmer 986.6000, Rossi RR45
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #272 dnia: 09 Marzec 2015, 11:16:02 »
Metalurgiem nie jestem ale nie są to okolice 350C minimum?
No to jesteś czy nie jesteś ;-)
Kawiarki nie są hartowane :)

Ja mam 3 filiżankową stalową z Ikei, używam od kilku lat. Wlewam zimą wodę, kawę mielę drobno, stawiam na mały gaz, po osiągnięciu około 1-2 cm od otworka z którego wylatuje napar (~60-70ml) studzę w zimnej wodzie żeby więcej nie wyciekło. Taka kawka z odrobiną cukru i skondensowanego mleka jest genialna, można też dolać po prostu gorącej wody.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #273 dnia: 09 Marzec 2015, 11:28:03 »
Jeśli mamy paskudzić kawę z kawiarki to chyba sa prostsze metody i dające lepsze efekty.
Ja chylę czoła przed osobami które piją czystą :-) kawe z kawiarki.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #274 dnia: 09 Marzec 2015, 11:54:54 »
Jeżeli uważacie że powinno się kończyć ekstrakcję wcześniej, to czemu zamiast zwyklej kawiarki nie kupić taka kawiarkę gdzie pod koniec parzenia po prostu wyciągamy filiżankę. Podobna jest sprawa przy ekspresach dżwigniowych gdzie wcześniej wyciągamy filiżankę z naparem bo naturalny process zaparzania jeszcze trwa i nie można go przerwać.




Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #275 dnia: 09 Marzec 2015, 11:59:06 »
Może nie tyle co wyciągamy a musimy podłożyć inny bo chyba z tego co widzę zapaskudzimy urządzenie i kuchenkę gazową.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #276 dnia: 09 Marzec 2015, 12:06:05 »
Problem z tego typu kawiarkami jest taki, że nie przygotowują kawy równomiernie. Tzn. w lewej filiżance możemy mieć 10ml, a w drugiej 25ml.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #277 dnia: 09 Marzec 2015, 13:17:03 »
ale jest śliczna

Offline skarbimirek

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: chemx, AP, drip, kawiarka
  • Młynek: Graef cm 800
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #278 dnia: 09 Marzec 2015, 23:54:51 »
Poza tym zauważyłem, że to co najlepsze kawa oddaje w pierwszym momencie ekstrakcji. To co się później samoistnie przesączy po odstawieniu z gazu ciężko nawet porównywać z dobrą kawą ;)
:mrgreen:

 :brawa:

Offline arabean

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Codziennie coś nowego
  • Młynek: Super Jolly
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #279 dnia: 13 Marzec 2015, 07:55:24 »
I jeszcze jedna kwestia, która została poruszona w filmiku zamieszczonym dzisiaj przez Szachowca. Studzenie kawiarki zimną wodą w celu przerwania ekstrakcji. Moim zdanie kompletnie bez sensu.  :nienie:. Przecież kawiarka nie ostudzi się błyskawicznie, a ekstrakcja będzie trwała jeszcze kilka sekund i przez te kilka sekund dużo niedobrego wypłynie do kawy ( biała piana). Moim zdaniem wystarczy bardzo szybko zdjąć z gazu i przelać od razu do filiżanki zamiast oblewać zimną wodą, wsatwiać do garnka czy przykładać mokrą ścierke

Hej!
Nie jest to kompletnie bez sensu. Co więcej, jak najbardziej powinno się stosować ten zabieg. Jak tylko włożysz gorące naczynie do zimnej wody, ekstrakcja ustaje i woda cofa się szybko w dolną część naczynia bulgocząc. Dotyczy to oczywiście naczyń z aluminium, bo one szybciej reagują na zmiany temperatury.

A rozstrzygnięcie konkursu będzie! Po prostu było mnóstwo zgłoszeń i ciężko wybrać mi te najlepsze. Cierpliwości...

Pozdrawiam,
Maciek

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #280 dnia: 13 Marzec 2015, 10:30:32 »
biorąc pod uwagę przewodność termiczną alu a stali, i grubość ścianki w kawiarce alu i stalowej, to raczej jest bez znaczenia. Ta samo będzie się studzić.... Studzenie jest cool :)

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #281 dnia: 03 Kwiecień 2015, 10:59:13 »
Znalezione poprzez blog jimseven:
https://www.youtube.com/watch?t=29&v=ObkjKlJe68A

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #282 dnia: 03 Kwiecień 2015, 12:03:04 »
Przymierzam się powoli do zakupu kawiarki i pojawia się klasyczny dylemat jaki wziąć rozmiar  :ohyda:. Parzyć planuję na 1-2 osoby, więc jedną z opcji byłaby "trójka" z reduktorem na 1 cup. Czy może lepiej wziąć 6cup i reduktor na 3 tak, żeby jednorazowo pić około 100-120 ml kawy. Nie wiem na ile intensywna kawa z tego wychodzi i czy taka ilość naparu z moki nie spowoduje palpitacji serca? Ile gramów kawy wchodzi w sitko na jedną filiżankę ~50ml?

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #283 dnia: 03 Kwiecień 2015, 12:26:46 »
Bierz szóstkę z reduktorem. Te "cupy", które są podawane to b. mała ilość więc jak chcesz wypić wiecej naparu niż espresso to trza brać większą poj. Ja kupiłem czwórkę i spokojnie wypijam ją sam.

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #284 dnia: 03 Kwiecień 2015, 12:49:53 »
A do szóstki da się zapakować filtr od aeropressu? Czy to metoda zarezerwowana tylko dla mniejszych modeli?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi