Autor Wątek: Gaggia MDF - grubość mielenia  (Przeczytany 1653 razy)

Offline michalku Mężczyzna

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: DeLonghi EC 850.M
  • Młynek: Gaggia MDF
Gaggia MDF - grubość mielenia
« dnia: 10 Wrzesień 2018, 10:37:54 »
Witam serdecznie,

zakupiłem młynek Gaggia MDF i nasunęły mi się pytania:

1. młynek ma 34 stopnie grubości przemiału, jaka powinna być grubość przemiału na espresso? Instrukcja mówi, że styl Italiana to od 2-10. Wiem,że wszystko zależy od indywidualnych upodobań, ale od czegoś trzeba zacząć aby mieć "dane wyjściowe"  :)
2. jeśli ktoś by miał chwilę to może by się podzielił swoimi doświadczeniami odnośnie grubości przemiału odnośnie innych rodzajów parzenia, mnie osobiście interesuje również grubość przemiału do kawiarki.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.




Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Gaggia MDF - grubość mielenia
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Wrzesień 2018, 11:18:01 »
Zacznij na oko. Nikt Ci nie da gotowego przepisu, spróbuj w 1/3 skali i zobacz co się będzie działo.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Gaggia MDF - grubość mielenia
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Wrzesień 2018, 11:47:43 »
W przypadku MDFa wzorowanie się na czyichś ustawieniach jest bez sensu. Sposób montażu skali powoduje, że każdy może być skalibrowany inaczej. Nawet użytkownicy ustawiali inaczej niż fabryka to robiła. W swoim egzemplarzu też tak mam. Fabrycznie espresso wychodziło w okolicach 4-5, po mojej kalibracji 2-3, na tych samych ziarnach.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline michalku Mężczyzna

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: DeLonghi EC 850.M
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Gaggia MDF - grubość mielenia
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Wrzesień 2018, 09:54:14 »
Dziękuję za odpowiedź, zdaję sobie sprawę z tego co piszesz, że nie ma konkretnej odpowiedzi, ale mam już chociaż jakiś punkt odniesienia  :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi