Autor Wątek: Ekspres przelewowy Moccamaster  (Przeczytany 88409 razy)

Offline Paweł

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 75
    • Podcast o Kawie
Ekspres przelewowy Moccamaster
« dnia: 29 Grudzień 2013, 21:46:33 »
Spotkaliście się z ekspresami przelewowymi Moccamaster?
Ostatnio na świątecznym targu piłem kawę podawaną z takiego ekspresu. Ładnie wyglądał, kawa bardzo smaczna. Nie wiem jak w innych tego typu sprzętach ale ten ma 9 otworów przez które podaje wodę na kawę.
Ciekawa alternatywa dla alternatywnych sposobów zaparzania :)
Niestety nie mogę dodawać linków więc polecam na YouTube zobaczyć prezentację pod tytułem: How to Make Coffee with the Technivorm Moccamaster Coffee
https://podcastokawie.pl
Podcast o Kawie - słuchaj i pij dobrą kawę, gdziekolwiek jesteś

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Grudzień 2013, 22:52:16 »
Ale cena też niezła ; ) w zależności od pojemności, na akcesoriabaristy.pl 850-900zł...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Grudzień 2013, 23:03:09 »
W Czechach można kupić Moccamastera za sześć stówek.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Grudzień 2013, 23:59:43 »
Tylko pytanie, czy to jest warte swojej ceny? Gdzieś widziałem, że Tim Wendelboe to jakoś firmuje swoją osobą, ale nie jest to dla mnie dosateczny argument. Czyż nie taki sam efekt, jak nie lepszy, uzyskamy w chemeksie?

Offline Paweł

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 75
    • Podcast o Kawie
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Grudzień 2013, 10:41:01 »
Tylko pytanie, czy to jest warte swojej ceny? Czyż nie taki sam efekt, jak nie lepszy, uzyskamy w chemeksie?
Myślę, że dużo zależy od przeznaczenia. Tak jak wspominałem, widziałem na targach. Było stoisko z ziarnami i mieli ten ekspres. W każdej chwili można było nalać kubek i wypić dobrą czarną. I atut tak jak piszesz - pewnie efekt zbliżony do chemeksa i innych alternatyw.
https://podcastokawie.pl
Podcast o Kawie - słuchaj i pij dobrą kawę, gdziekolwiek jesteś

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Grudzień 2013, 12:37:29 »
Czyż nie taki sam efekt, jak nie lepszy, uzyskamy w chemeksie?
Pewnie tak, na pewno w metodach ręcznych mamy więcej możliwości, ale w ekspresach przelewowych chodzi o to aby nad nimi nie stać. Wsypujesz, włączasz, czekasz (odchodzisz, czy robisz co tam masz w tym czasie do zrobienia), pijesz.

W Moccamaster najbardziej podoba mi się zawór na wyjściu filtra, można zamknąć (i mamy clever), można otworzyć, a można też przymknąć i w ten sposób przedłużyć kapanie.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Grudzień 2013, 12:39:50 »
No tak, w wielu przypadkach jest to duży plus - klik i robisz. Tylko w normalnych przelewach jest to kosztem ogromnych kompromisów, tj. brak kontroli temperatury, lanie ciurkiem tylko w jeden punkt, brak kontroli czasu, etc. Stąd jestem ciekaw, na ile ma się wpływ na te elementy, które są decydujace dla smaku kawy, w takim moccamasterze.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Grudzień 2013, 13:15:30 »
Na temperaturę wpływu nie ma, ale powinna być dobra i stabilna, tu lania ciurkiem w jedno miejsce nie ma, bo jest prysznic na 9 otworów, a polewanie następuje partiami. Na czas masz wpływ przemiałem i właśnie owym zaworem, o którym pisałem wcześniej. Teoretycznie powinno się też dać wyłączyć ekspres podczas parzenia, tym samym przerwać polewanie, ale to już zakrawa na stanie nad ekspresem.

Moje podejście do ekspresów przelewowych jest takie: może i mistrzostw świata nie wygrasz, ale spokojnie zaparzysz smaczną kawę, tym bardziej jeśli dobierzesz i kawę.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Styczeń 2014, 17:07:55 »
Porządnie wykonany sprzęt. Widziałem, macałem i testowałem. Nie ma sensu porównanie do chemexa. W przypadku Moccamastera rezygnujesz z pełnej kontroli nad procesem przygotowania naparu ale w zamian dostajesz wygodę - bezobsługowość praktycznie. Temperatura jest stabilniejsza niż w chemexie (konewce) z tym, że jest stała a to już wada. Największą wadą Mocca... jest obecność plastiku. Kontakt wody czy gotowego naparu z plastikiem dla mnie jest niedopuszczalny. Ale moim zdaniem to jest najlepszy ekspres przelewowy z jakim miałem do czynienia i przy okazji porządnie wykonany. Jak mi się już zabawa z przelewaniem ręcznym znudzi to sobie go kupię  :D

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Kwiecień 2014, 20:53:56 »
A widzieliście nową wersję one cup, niestety dostępna narazie tylko w Holandii. Ale cena fajna. Roger zalatwisz coś?


http://www.douweegbertsenmeer.nl/Pages/ProductDetail.aspx?category=apparaten_accessoires_snelfilter&catalog=DEmeer&productid=3781



W młynie: ziarna

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Kwiecień 2014, 21:17:39 »
Sliczny
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Kwiecień 2014, 22:15:02 »
Mało to chyba praktyczne...

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Maj 2014, 12:20:04 »
Mało praktyczne... No ale "single" są coraz liczniejszą grupą konsumentów stąd chyba tego typu wynalazki.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Maj 2014, 12:36:26 »
Wygodne - mielisz kawę, wsypujesz, wciskasz guzik i idziesz się golić - wracasz i masz swój ulubiony napój. Nie "traci się czasu" jak przy przelewaniu. Sprzątania nie ma więcej niż w kapsułkach. No i jak @maro pisze - single to pokaźna grupa docelowa. 115€ - 30€ w promocji = 85€ loco NL.
LMWDP #469

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Lipiec 2014, 12:54:04 »
Na swiezopalona.pl pojawiło się sporo sprzętu od TechniVorm. Ja znam tylko model 741 a ciekaw jestem różnic pomiędzy licznymi modelami. Ktoś zna inne modele ? Czy są jakieś różnice oprócz wyglądu i pojemności ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi