Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 156923 razy)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #180 dnia: 31 Marzec 2022, 08:42:28 »
W momencie kiedy pisałem posta kosztowała 59 zł.  ::)

Offline Dzidu79

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, Bialetti Moka Timer 6tz
  • Młynek: Eureka Specialita
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #181 dnia: 31 Marzec 2022, 08:49:56 »
W zestawie Brazylia + Kolumbia  czyli 2kg koszt 99.98zl wiec się mieści ;)

Offline Pawelc25 Mężczyzna

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo Prof
  • Młynek: ZF64W
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #182 dnia: 31 Marzec 2022, 13:22:23 »
Tej Brazylii nie potrafiłem opanować kwas jakich mało.
Generalnie oceniam obecnie kawy z Blue Orca jako wszystkie do siebie podobne. Mieli fajny zestaw Peru + Honduras.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #183 dnia: 31 Marzec 2022, 19:45:52 »
Tej Brazylii nie potrafiłem opanować kwas jakich mało.
Przeważnie Brazylie nie są zbyt kwaskowate, chyba że ta ze zdjęcia 😋
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #184 dnia: 31 Marzec 2022, 21:26:38 »
Tutaj metoda obróbki daje się we znaki. Jeśli Brazylia jest kwaśna, to naprawdę trudno sobie z tym poradzić. Bywa, że surowe ziarna są zbyt świeże i nie sposób pozbyć się tego w trakcie palenia. Po roku okazuje się, że jest całkiem ok.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #185 dnia: 31 Marzec 2022, 21:37:24 »
Tutaj metoda obróbki daje się we znaki. Jeśli Brazylia jest kwaśna, to naprawdę trudno sobie z tym poradzić. Bywa, że surowe ziarna są zbyt świeże i nie sposób pozbyć się tego w trakcie palenia. Po roku okazuje się, że jest całkiem ok.
Jeśli mówimy o Blue Orca, to ich kawy są palone jako omniroast. Mogą być dla kogoś zwyczajnie zbyt jasne do ekspresu, a co za tym idzie - ciężkie do ogarnięcia.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #186 dnia: 31 Marzec 2022, 22:46:33 »
Jeśli mówimy o Blue Orca, to ich kawy są palone jako omniroast.
Takie info zamieszczają:
》tertium non datur《

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #187 dnia: 01 Kwiecień 2022, 07:03:36 »
[mention]GostRado [/mention]



Takie też Przejrzałem kilka losowych z ok 30 na Allegro i wszystkie przejrzane były omni.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #188 dnia: 01 Kwiecień 2022, 07:24:45 »
Taki świat, wszystko jest najlepsze dla każdego do wszystkiego. Kiedyś palili średnio, świat się rozwiną i wszyscy palą omni. Jak palarnia nie ma w ofercie faktycznie różnych paleń, to bym się tymi opisami wogóle nie sugerował wogóle, wszyscy piszą to samo.
Jak faktycznie nie jest full węgiel, to fajnie chyba temu ten wątek jest dlugowieczny, bo to niestety wiedzą tajemna.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #189 dnia: 01 Kwiecień 2022, 23:03:25 »
full węgiel,

Na „full węgiel” (karbonizacja) nikt nie pali, z rzadka występuje palenie francuskie czy wiedeńskie,  dużo  częściej Full City (lub Full City +)   więc nie ma co  walczyć z wiatrakami. Modny ostatnio omni-roast  to co innego. Znalazłem w sieci taką zgrabną definicję omni-roast.

 „Omni-roast oznacza, że profil palenia został dostosowany do kawy, aby dobrze smakowała zarówno jako kawa zaparzana, jak i espresso. Zwykle odbywa się to poprzez zmniejszenie ciepła w procesie prażenia, aby wydłużyć czas rozwoju ziaren. Korzyści dla palarni polegają na tym, że można  dopasować szerszy profil smakowy do jednego palenia, a także zmniejszyć ryzyko rozczarowania klientów, którzy mogli użyć innej metody parzenia niż zamierzono”.

Tyle teoria, czyż nie pięknie  brzmi, jak muzyka?   Zwłaszcza dla palarni.  Czy jest sens produkować różne kawy, mikroloty, mieszanki i  różne je palić,   jeśli można  „szerszy profil smakowy dopasować  do jednego palenia”?                                               

« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2022, 23:08:07 wysłana przez ROSS JB »

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #190 dnia: 15 Kwiecień 2022, 20:10:23 »
Generalnie oceniam obecnie kawy z Blue Orca jako wszystkie do siebie podobne.

Zamówiłem u nich zestaw Brazylia + Meksyk 2kg na opakowaniu pisało Brazylia Santos i tym słowem Santos się sugerowałem, chciałem to sobie porównać z tym co kupiłem u siebie w lokalnej palarni. I faktycznie przyszło to co na fotce bez Santos :) na pytanie czemu - dostałem odpowiedz że jest zmiana opakowań a to co dostałem to to samo co Santos.
OK skoro tak to otworzyłem opakowanie 6szusty dzień po 3 kawy dziennie i jakoś mnie nie przekonała.
Teraz już wiem że nie ma co się łaszczyć na niby promocje zestawi itd. i by nie było ze nie w temacie to ta Brazylia u nich kosztuje 55 zł.
Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #191 dnia: 16 Kwiecień 2022, 09:51:44 »
Santos to miasto w Brazyli..

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #192 dnia: 16 Kwiecień 2022, 10:21:17 »
Przerobiłem większość z Blue Orca, swego czasu bardzo dużo od nich brałem, głównie właśnie ze względu na cenę.
Mam wrażenie, że wszystko smakuje podobnie. I wcale nie twierdzę, że źle, użyłbym ukutego wyżej sformułowania które idealnie to oddaje: "poprawna kawa o smaku kawy" :)
Pamiętam, że Salwador trochę się wyróżniał, smakował mi.
Potem zarzuciłem Bule Orcę, bo po prostu znudził mi się w kółko ten sam smak, niezależnie od napisu na torebce.

Co do palenia swego czasu zagadałem do nich o możliwość palenia blendów espresso mocniej, a czegoś tam innego jaśniej i dostałem odpowiedź:


Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #193 dnia: 16 Kwiecień 2022, 12:28:44 »
Ja wiem czy to jest całkiem jasno ? fotka w miarę poprawnie oddaje to co jest w rzeczywistości.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline roman66

  • Wiadomości: 30
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #194 dnia: 16 Kwiecień 2022, 14:28:56 »
Dorzucę swoje 3gr. Kupiłem i ja starter 6x200g w tym wymieniona w poście wyżej ,,Brazylia" i co prawda jest zróżnicowanie między ,,La Storia", ,,Peru" (te trzy testowałem dotychczas) ale jakoś większych głębi smakowych i sensorycznych się nie doszukałem. Ot poprawna kawa i tyle.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi